Do koncové stanice vel. TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod wendycrx » pát 01 led, 2016 11:27 am

Tak jsem si konečně po Novém roce udělal čas, a vkládám svůj projekt. Jelikož mě nějak nebaví koukat na kroužící vlaky,volba byla opět jasná,dopravní ruch v koncové stanici středně velkého města, kam se dojíždí za zaměstnáním, do škol, na nákupy a starší lidé pochopitelně k lékaři.
Původní záměr byl, aby stanice byla i úvraťová, což se mi bohužel nepovedlo. Bylo to zamýšleno něco jako Bakov nad Jizerou-odbočka zálučí, ale nebylo možno se vejít prostorově tak,aby se odbočka udělala po např. 2 metrech za koncovou stanicí...proto z té uvraťové stanice bohužel sešlo ( pro mne opravdu zklamání....)
Více napoví plánek.
Další fotečky samozřejmě mohu poslat,v případě že bude zájem.. hlavně největší díl kolejiště ( kde se trať otáčí ) je již téměř z 90% hotov.
Přílohy
20151228_143504.jpg
20151228_143514.jpg
20151231_152005.jpg
Naposledy upravil wendycrx dne pát 01 led, 2016 11:39 am, celkově upraveno 1
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Do koncové stanice

Příspěvekod milan ferdián » pát 01 led, 2016 11:38 am

Především nevíme o jakou modelovou velikost jde.Nechce se mi věřit,že se ti nepodařilo navrhnout úvraťovou stanici i s tou odbočkou při udaných rozměrech :o .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod Rocky_MK » pát 01 led, 2016 11:42 am

Vypadá to krásně :) Ale ten kousek širé tratě mezi tunely hned pod stanicí - je to nutné? Vypadá to hrozně násilně. A více fotek rozhodně ano! Hoď to někam na rajče :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod wendycrx » pát 01 led, 2016 11:48 am

Milane, věř, že při hloubce "jen" 55cm to nešlo... resp. šlo, ale oblouky a stoupání bych musel udělat jiné ( teď jsou poloměry od R400 do 600 ) a stoupání 1-1.5cm/m
Původně mělo kolejiště mít ještě jednu stanici,místo zastávky kde se trať otáčí, ale přišlo mi to hrozně přeplácané a volil jsem raději zastávku.
Ještě posílám 2 zbylé fotky pro celkovou představu.
Přílohy
20151228_143454.jpg
20151228_143500.jpg
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod milan ferdián » pát 01 led, 2016 12:05 pm

A toto?Ikdyž vidím,že máš skoro hotovo.
Přílohy
Úvraťová vendy.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod wendycrx » pát 01 led, 2016 12:24 pm

Ano, tak nějak to bylo v plánu,jen jsem se chtěl vyhnout vratné smyčce (nikdy jsem jí neměl,a bojím se zapojení..byť v digitálu je to prý jednoduché ).Další věcí bylo, že na těch 55cm mít vedle sebe 3 tratě jsem mít nechtěl ale to se dalo udělat viz můj návrh.
Jinak teď to již opravdu předělávat nebudu..ale je v plánu ještě dostavba.. tam kde je ona koncová "skrytá" stanice bude jedna menší odbočná stanička, 3dopravní koleje, nějaká ta manipulační... to ale až bude dodělána krajinka a hotové koncové nádraží...Takto mi to zatím vyhovuje.
Přílohy
20151231_152005.jpg
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod hank61 » pát 01 led, 2016 5:41 pm

Vašku. Byť já jsem z velké koncové stanice nakonec udělal mezilehlou, tohle se zdá být velice zajímavé. Ať se dílo daří :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod wendycrx » pát 01 led, 2016 8:07 pm

Rocky_MK: Díky. Něco nafotím a postupně zřídím "rajče" a hodim foto... ten kousek ... musím s tebou asi souhlasit.. chtěl jsem ještě mít kus viditelného úseku podél skal..z druhé strany jsem ještě udělal takový malý kousek desky ( na fotce neni vidět ) a tak by to nekončilo jen hranou desky,ale ještě kouskem zeleného.Ještě to zvážím.

hank61: Honzo díky. Vím že jsi tu koncovku předělával... však jsem tak nějak slzičku ukápl :D přeci jen kolejišť které znázorňují provoz širé trati do koncové stanice a ten posun v ní, moc není... což je škoda.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod radula63 » pát 01 led, 2016 11:47 pm

Vašku.
Už na dřívějším kolejišti jsme byli domluveni, že ti klidně smyčku zapojím. Není to nic hrozného ani v analogu ani v digitálu. V analogu je to složitější jen u oboustaně projížděné smyčky.
Ke kolejišti. Máš ho fajn na prostory a možnou délku souprav a poloměry oblouků. Hlavně by to však chtělo doplnit rozpojovače.
Např. viewtopic.php?f=6&t=9755&start=15#p188352
nebo něco uvedeno i zde - http://files.mikrolayout.webnode.cz/200 ... puzzle.pdf
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod mizl » sob 02 led, 2016 12:05 am

Odkaz je nefunkční tak jej trochu poopravým

http://files.mikrolayout.webnode.cz/200 ... puzzle.pdf

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod wendycrx » sob 02 led, 2016 5:47 pm

Chlapi mizl a radula3: rozpojovače nejsou v plánu. Jsem stará škoda, kde základním nástrojem byl vždy šroubováček.. zde bude používáno takové udělátko ve tvaru L z plastu. Rozpojovače jsou fajn, ale mají pro mne jeden mínus.. souprava musí vždy zastavit na daném místě, což já nechci.

Radku vím že by jsi mi se smyčkou pomohl, to je jasná věc, ale vím kolik toho poslední dobou máš, a ještě se "mrskat" ve volné chvíly na kolejišti? To bych ti nemohl udělat... raději dodělej tu páru, ať si jí tady projedu :D
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod mizl » sob 02 led, 2016 6:35 pm

Smyčka v DCC není nic složitého. Zde na fóru, myslím v sekci DCC, je spoustu rad jak na to. Na internetu je také spoustu rad. Viz lokopin - http://lokopin.wz.cz/digital/reverz.htm .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod Rocky_MK » sob 02 led, 2016 6:40 pm

Můj názor je, že na kolejišti této velikosti není smyčka nutná. Širá trať je dlouhá, kroužení ho nebaví a objížděním v SN aspoň docílí větší věrnosti. Pokud bude v SN přesuvna, ušetří spousty peněz za výhybky v druhém zhlaví. A navíc může být SN pod viditelnou stanicí i na takovéto nudličce.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod hank61 » sob 02 led, 2016 7:55 pm

Já mám obě smyčky řešeny velice jednoduše tak, že ve smyčce jsou dva samostatně elektricky oddělené úseky. Na servopřestavník vjezdové výhybky je duplicitně připojeno další servo, které ovládá dva mikrospínaše a pouští napětí do jednoho, nebo druhého úseku. Lokomotiva vjede do smyčky směrem dle vjezdové výhybky a až dojede do druhého - odpojeného úseku sama zastaví. Potom stačí tlačítkem na panelu přehodit vjezdovou výhybku pro výjezd a tím se postí napětí do toho druhého úseku a lokomotiva odjíždí ze smyčky ven. Mohu si tedy poslat vlak do jakého směru potřebuji. Výhodně toho využívám ve smyčce se SN, kde nemusím vizualně kontrolovat, kde mi vlak zastaví, neboť zastaví sám. Podotýkám, že se jedná o trakci DCC, kde je výhoda i ta, že při průjezdu smyčkou je ovladač MM stále otočený jednám směrem. Určitě jsou ale i komfortnější řešení :-) Ještě příkládám foto toho přepínače.

přepínač.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Do koncové stanice vel. TT

Příspěvekod _pavel_ » ned 03 led, 2016 9:07 am

Rocky_MK píše:....Pokud bude v SN přesuvna.....


Nebo točna z CD.
_pavel_
 
Příspěvky: 220
Registrován: stř 05 čer, 2013 8:35 am
Bydliště: okres ostrava

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků