TT "kaféstolek" 57x98cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » pon 07 pro, 2015 8:43 am

Děkuju všem za názory. Zatím dávám dohromady stolek s rámem a ve volných internetových chvílích hledám inspiraci. Pokud máte nějaké konkrétní návrhy, jak by na takové ploše mělo vypadat kolejiště v rozměru N, rád se na ně podívám. Jsem si vědom vyšší atraktivity při vyšším počtu souprav, ale mám trochu obavy o svou šikovnost - přecijenom, čím titěrnější práce, tím se víc budu vztekat a bude to hůř vypadat. Koupím pár flexikolejí a vyzkouším, jak do stolku padnou...

Základní požadavek je, aby se mi na podvozek vagonku vlezly 2 malé štamprle :-)

Jaký podklad dáváte na rám? Překližku? OSB desku? Dřevotřísku? Sololit? Nějaký plast? Nebo stavět bez dřevěné "desky" jen na kartonu?
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod fulda » pon 07 pro, 2015 8:51 am

Nebo si prohlédni co se potuluje po internetu:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod _pavel_ » pon 07 pro, 2015 9:23 am

Todle je dobrý odkaz na inspiraci, jen listovat po stránkách http://www.carendt.com/category/small-l ... k/page/18/
_pavel_
 
Příspěvky: 220
Registrován: stř 05 čer, 2013 8:35 am
Bydliště: okres ostrava

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod fulda » pon 07 pro, 2015 9:27 am

gaz píše:Základní požadavek je, aby se mi na podvozek vagonku vlezly 2 malé štamprle :-)
Tak to jsi jednoznačně v H0 a možná pokud se posnažíš tak TADY. V tomhle se mohu prohlásit za zkušeného, v hospodě už jsem s vlakem jezdil několikrát. Jo a taky je otázka postavit panáka na vagón a druhá otázka je s ním projet zatáčku nebo výhybku.

gaz píše:Jaký podklad dáváte na rám? Překližku? OSB desku? Dřevotřísku? Sololit? Nějaký plast? Nebo stavět bez dřevěné "desky" jen na kartonu?
Pokud ti mohu poradit, tak se zadívej na projekty které mají kolejiště "v šupleti", použij nějakou tenkou překližku. Počítej s tím, že vespod bude ještě elektrika.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod jirkan » pon 07 pro, 2015 10:51 am

Já bych kolegu od TT zas tak moc nezrazoval, zejména ne odkazy na poloměry a jejich sjízdnost. Příznivci větších měřítek si jistě vzpomenou, že donedávna mělo třeba ROCO v sortimentu i oblouk o poloměru 250 mm, něco podobného nabízel i Maerklin. Takže já bych neviděl neřešitelný problém ani v té H0, TT to pak musí zvládnout bez problémů. Je to jen otázka volby vhodného vozového a lokomotivního parku, a nemusí to být jen ty dvounápravové lokomotivy a uřezané vagony.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod GrimpoCZ » pon 07 pro, 2015 7:43 pm

Já jsem kdysi někde za socíka viděl kolejiště ve futrálu od houslí. Tuším N. Tak jsem pátral až jsem vypátral...
Přílohy
Nviolincase.jpg
Nviolincase.jpg (36.8 KiB) Zobrazeno 7313 krát
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod fulda » pon 07 pro, 2015 8:30 pm

Tak ty housle jsou paráda. To má i skryťák??

Jsem si o tom chtěl něco přečíst, tak jsem gůglil a pořád jsem dostával takovéto odkazy:

Obrázek Obrázek

Ale nakonec jsem našel další dvě houslová kolejiště a jedno piánové:

Tohle je H0: Obrázek

A tohle je H0e: Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod Pavel-HP » pon 07 pro, 2015 9:12 pm

Na ty dvoje první housle, hrával orchestr dobrovolných smyčců na Hradě.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod hank » pon 07 pro, 2015 9:37 pm

I do kytarového futrálu se leccos vejde:
http://tinyt-gaugetrains.blogspot.co.uk ... ished.html
:mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » stř 25 kvě, 2016 12:11 pm

Půlrok se s půlrokem sešel a velmi málo se událo. Třikrát jsem předělával stolek - první varianta skonala na rychlém vyschnutí dřeva u radiárotu - zkroucení a prasknutí. Druhá varianta vzala za své mým matematickým umem. Třetí drží od února dodnes a snad navždy...

Základ kolejiště budiž tvrzený polystyren na dřevěném rámu. Prozatím jsem do něj špendlíky nabodoval natvarované koleje a dělal zkušební jízdy, což zaplnilo volné večery až doteď. Na zkoušku jsem slepil nádraží - vleze se a asi zůstane...

Co mě teď trápí je lepení tvrzeného polystyrenu k sobě (vrstvy) a zároveň nalepení desky na dřevěný rám. Četl jsem o nízkoexpanzní pěně - je na tyto dva účely vhodná? Které značky a kde nakupujete?

Obrázek
Naposledy upravil gaz dne pon 26 čer, 2017 9:04 am, celkově upraveno 1
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod fulda » stř 25 kvě, 2016 12:44 pm

Nízkoexpanzní pěna je použitelná, ale proč (na velké rovné plochy se těžko zpracovává, je dobrá na lepení něčeho do díry v něčem)?
Máš něco proti Herkulesu? Duvilaxu nebo jiné disperzce?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod radekkrupka » stř 25 kvě, 2016 6:05 pm

Souhlas - Duvilax nebo podobná disperze je naprosto vhodná
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod hopeter » stř 25 kvě, 2016 6:20 pm

Vypadá to hezky. U vlečky by bylo dobré kousek rovinky na rozpojování. Ty dvě výhybky vlevo nahoře bude SN nebo něco jiného ?
Máš už představu o krajině ?
Na polystyren můžeš použít jakoukoliv disperzi ( herkules , dispercol atd. ) a zbytek použiješ na lepení kolejí a v podstatě všeho na kolejišti.
Modeláři letadel používají Purex. Ten má taky schopnost vyplňovat spáry. Dělá se standart a rychleschnoucí. Má jednu nevýhodu- dost brzo i neotevřený vytuhne v obalu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » čtv 26 kvě, 2016 1:31 pm

Jde mi o to, že kvůli světlé výšce chci desku co nejvíce zapustit do dřevěného rámu - to s sebou nese vyřezávání "drážek" cca do poloviny tloušťky 3cm desky a to nedopadlo všude zcela rovnoměrně. Myslel jsem, že bych pěnou polystyrenovou desku nalepil k rámu a zároveň dohnal drobné nerovnosti mezi rámem a deskou. Současně chci v prostředním poli rámu (prostřední 1/3 kolejiště - podélný obdélník) hloubit "komunikaci" a potůček - vytvořil lepší výškový kontrast pro skálu, ve které bude skryťák = musím odspodu přilepit další desku, abych udržel pevnost a zároveň modelovatelnost. Zároveň jsem zde četl, že pokud někde zakrojím do polystyrenu více, než jsem chtěl, je možné ho pěnou doplnit...

Kolejiště bude vycházet z plánku na první straně, krajina je tak nějak daná - mírně přes polovinu viditelná malá stanička, potůček, silnice. Na každé straně mostek a tunel do skály/skryťáku, na kratší straně stolu potom ještě "venkovní" zastávka pro osobní vlak z Vizovic.
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » pon 26 čer, 2017 8:59 am

Tak zase po roce, novinky minimální, ale staronový kolega z nedalekého Nymburka mě donutil k posunu. Několik měsíců stolek sloužil pouze jako stolek v tomto stavu. Stromečky za pár šušňů z Číny asi nebyly správná volba a skála tvořící skryťák upatlaná horkovzduškou teprve své "kvality" odtajní.

Obrázek

Jak už ale bylo řečeno, notná dávka inspirace vyústila v "malý" dárek k svátku, narozeninám, vánocům, dalšímu svátku, dalším narozeninám a tak dále (ne, doživotní zásoba fuseklí a pajcu na holení to není)... Zvukovému DCC se nedá odolat a návštěvy v obyváku to prostě potřebujou :D Takže očekávám každým dnem zásilku a dočkat se nemůžu. No a při tom čekání jsem se dokopal položit pod koleje něco hnědého...

Obrázek

Dotaz na závěr: Neměli byste doporučení na nákupní místo pro 810, digitální či zdigitalizovatelnou, ideálně v budoucnu i s ozvučením?
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků