TT "kaféstolek" 57x98cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » stř 02 pro, 2015 10:17 pm

Dávný hluboký zápis do dětské hlavy vyplul na povrch. Rád bych realizoval první své kolejiště. Měřítko TT jsem zvolil pro dostupnost a prostorovou nenáročnost/omezení. K dispozici je bohatě prosklený konferenční stolek s prostorem pro kolejiště 57x98cm. Rád bych slyšel názory a rady - prozatím k uspořádání, ale později zcela jistě i k samotné realizaci.

Zde jsou první nástřely (ten vlevo preferuju). Inspirace čerpána převážně z miniTT kolejiště http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html. Představou je malé nádraží epochy III/IV.
Obrázek

Budu rád, když vyjádříte své názory a připomínky/vylepšení. Také bych rád věděl, které kolejivo zvolit a kde případně nakoupit (už jsem v euforii koupil staré plecháče a pochopil, že to není ono) - ve světě modelové železnice jsem začátečníkem. Poslední, co mi vrtá hlavou je hloubka kolejiště - s plánovaným skrytým "nádražím" - tedy tunelem - stačí 20-22cm celkové hloubky ode dna případného potůčku až po hlavu pasáčka pasoucího ovce "na skále"? (O tomto rozměru se moc lidí nerozepisuje)...
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod radula63 » stř 02 pro, 2015 10:49 pm

POZOR
Jako začátečníkovi radím... Budeš potřebovat větší prostor na výše uvedené plánky kolejiště. Tebou navrhované plánky na tebou navržený prostor nedostaneš.
Pokud vážně chceš postavit kolejiště na rozměru 57 x 98 cm, par bodů tedy asi takto:
1) zvolený prostor je tak leda na mikro - midipidi kolejišťátko. Žádné standartně prodávané kusové kolejivo není možno bez úprav použít. Na kolejišťátku http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html je kolejivo zásadním způsobem upravováno.
2) pokud si přece jenom postavíš minipidikolejišťátko, tak budeš mít omezen výběr vozidel, možná je budeš muset upravovat na průjezd oblouky velmi malých poloměrů. Nebo si budeš muset stavět vozidla vlastní. Tebou uvedený prostor o šířce 57 cm, po odečtení nějakého odstupu kolejí od hrany kolejišťátka mi vychází poloměr někde okolo max. 22 cm a to už je žalostně málo. Nejmenší prodávaný poloměr je 26,7 cm a to už některá vozidla neprojedou - hlavně jsou háklivé parní lokomotivy. I rosnička na výše uvedeném kolejišti prošla úpravou pojezdu.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod Střelec » čtv 03 pro, 2015 5:56 am

Hodně na těsno by vyšla jednokolejka na enderáckém plechu, tam jedině existovaly plánky cca na 55 cm šířky. Ale bylo to opravdu "kách".
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod sidlo » čtv 03 pro, 2015 7:25 am

gaz píše:K dispozici je bohatě prosklený konferenční stolek s prostorem pro kolejiště 57x98cm.


To by bylo bezva dát to kolejiště pod sklo. Návštěvy by koukali, že pod kafíčkem by jim pojížděl vláček. :lol:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod vmucha » čtv 03 pro, 2015 8:55 am

Jinak zpět na začátek. Zvolil jsi si TT, kvůli prostorové nenáročnosti - jak se ukazuje, náročné prostorově to je ;-)
Co zkusit N?
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod gaz » čtv 03 pro, 2015 10:22 am

Jsem si vědom, že moje plánky překračují mírně 60cm šíře - neumím ve SCARMU namodelovat užší - skicy jsou jen pro představu. Staré plecháče se mi po malé úpravě podařilo do tohoto prostoru vtěsnat. Věřím, že moderní flexi/stavebnicové kolejivo bude na úpravu a pro stísněné prostory vhodnější, ale nemám žádné zkušenosti. Chci se vyvarovat několikatisícové investice do nevhodných kolejí - proto se tu snažím načerpat nějaké znalosti/rady/zkušenosti. V předloze se podařilo oblouk vmáčknout na 35cm, já mám k dispozici 57 - proto si věřím, že bych mohl stavbu zvládnout. Kolejivo bych chtěl kupovat zde: http://www.elektrickevlacky.cz/modelova ... 3_129.html Mám to z rodných Poděbrad blízko a snad mi tam vše budou ochotni předvést, abych nespojoval nesmyslně třeba několik typů v jeden.
I o úpravě vozů jsem četl. Nechci provozovat žádné kolosy. Rosnička bohatě postačí. Možná, pokud se podaří koupit, tak http://www.masinky.cz/produkt/390-TT-Mo ... /index.htm

TT jsem zvolil pro ještě schůdnou modelovou věrohodnost a zároveň dostupnost. N jsem zaregistroval pouze starší v inzerci.

Opravdu pod kafíčkem bude projíždět vláček a snad se časem propracuju i k osobnímu vlaku přijíždějícímu na druhou kolej z Vizovic...
gaz
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:26 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod hopeter » čtv 03 pro, 2015 4:03 pm

Použil jsem stejnou inspiraci pro tohle http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9673
Použito flexi kolejivo tillig ( poloměry R250 ) , výhybky obloukové s úpravou srdcovek. Lámat výhybky jako na originále jsem nechtěl. I když se kolegové kácí z malých poloměrů jezdím na tom se standartním vozovým parkem - dvouosé vagóny , tendrovka pára a rosnička ( i tříosá ). Pokud chceš více informací klidně napiš do mailu nebo do mého vlákna o tom kolejišti.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod MirekTT » čtv 03 pro, 2015 4:36 pm

Můžu přispět názorem?
Mít zasklený kaféstolek tohoto formátu, jdu do námětu krajinného dioramatu, kde bude jezdit motoráček s přívěšákem proplétající se romatickou krajinou, maximálně se bude po vjezdu do tunelu křížit s kratičkým manipulákem taženým malou párou. Pokud TT, tak úzkorozchodka, jinak bych volil N. Primárně bych začal sháněním vozidel. Osobně bych určitě nedělal ovládané nádraží. Prostě postavím kafe, vypnu telku, zapnu spínač a koukám na vláčkové "akvárko".
Pokud by to bylo pěkně postavené a časem mě to omrzelo, prodal bych to nějakému šejkovi do kanceláře a postavil si jiný námět podobného charakteru.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod hank » čtv 03 pro, 2015 5:06 pm

MirekTT píše:Můžu přispět názorem?
Mít zasklený kaféstolek tohoto formátu, jdu do námětu krajinného dioramatu, kde bude jezdit motoráček s přívěšákem proplétající se romatickou krajinou, maximálně se bude po vjezdu do tunelu křížit s kratičkým manipulákem taženým malou párou. Pokud TT, tak úzkorozchodka, jinak bych volil N. Primárně bych začal sháněním vozidel. Osobně bych určitě nedělal ovládané nádraží. Prostě postavím kafe, vypnu telku, zapnu spínač a koukám na vláčkové "akvárko".
Pokud by to bylo pěkně postavené a časem mě to omrzelo, prodal bych to nějakému šejkovi do kanceláře a postavil si jiný námět podobného charakteru.


No, a kdybys volil velikost T v měřítku 1:450, tak ti tamtéž může jezdit 8vozové ICE... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod Adam96 » čtv 03 pro, 2015 8:46 pm

Asi bych tam udělal nějaký okruh jednokolejky bez stanice v přírodě v měřítku N a honil bych tam jednu, dvě soupravy. Jednu nákladní nějaká loko a ty k tomu ty německé wapy ( jdou sehnat levně a jsou krátké - na malý poloměr ) a pak něco osobního.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod radkubi » pát 04 pro, 2015 10:51 pm

Nenech se odradit,něco podobnýho jsem zkoušel. Kup si dvě flexi koleje,udělej zkušební desku,ohneš koleje,oblouk jaký potřebuješ a uvidíš. Nic hroznýho na tom není. Jak se ohýbá flexi najdeš někde na stránkách. Pak uvidíš co pojede,spíš nepojede. Taky vagony se musí redukovat. Na r 220 nevypadá pěkně rybák ale jen tří,čtyř okeňák. Řezat vagony. To je daň za oblouky. Hodně zdaru!
PS: Jaká je výška mezi TK a deskou stolu?
radkubi
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 05 led, 2011 3:50 pm

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod Bezmozek » pon 07 pro, 2015 1:54 am

Na takovejch poloměrech vypadá blbě všechno, ale projet se to dá. Největší neplechu dělaj dlouhý dvouosáky, cisterna i chlaďák v pohodě, ale rozpřáhnout nebo zapřáhnout něco je sci-fi.
http://superstepa.rajce.idnes.cz/R180/
Jo a Y ani nejde nasadit :lol:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod HonzaM » pon 07 pro, 2015 7:55 am

Bezmozek píše:Na takovejch poloměrech vypadá blbě všechno, ale projet se to dá. Největší neplechu dělaj dlouhý dvouosáky, cisterna i chlaďák v pohodě, ale rozpřáhnout nebo zapřáhnout něco je sci-fi.
http://superstepa.rajce.idnes.cz/R180/
Jo a Y ani nejde nasadit :lol:

Zkus si alespoň na zkoužku navrhnout layout v N-ku. Domnívám se, že v kaféstolku pod sklem nikdo nepozná rozdíl detailů mezi TT a N, zato by návštěvy ocenily bohatší provoz. A nepište sem prosím nesmysly o tom že vozidla N je nutné pozorovat s drobnohledem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod sidlo » pon 07 pro, 2015 8:07 am

Přestože považuji příspěvky HonzaM za dosti ortodoxní (rozuměj velebící jedno měřítko a jedno řešení DCC), tak v případě minikolejiště pod sklem s předem danými rozměry, shledávám jeho radu jako výborné řešení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TT "kaféstolek" 57x98cm

Příspěvekod jirmicz » pon 07 pro, 2015 8:17 am

Ahoj, zkusil bych udělat třeba nějakou nákladní zastávku. Napadá mě třeba Karlovice-Sedmihorky. Zkusit udělat skrýťák. Já mám kolejiště 115x68cm a dá se tam pojezdit v pohodě. Takže vymýšlej a nebo se toho :wink:
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků