TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 9:29 am

VojtikJ píše:No nic, dodělám krajinu jak na traťových tak na nádraží ať se mohu pustit do dalších projektů :)


No já jsem díky nemoci konečně začal s elektrikou na kolejišti, je to pro mne trochu boj. Nebaví mě pájet, navíc jsem na tu elektriku trochu levej. Chci co nejdřív položit definitivně koleje ve stanici abych mohl pokročit s krajinou.
Aktuálně se trápím s tím, kde dávat izolované spojky (popřípadě přerušovat kvůli izolovaným úsekům), studoval jsme na stránkách Lokopina, ale pořád si nejsem jistý.

Také již přemýšlím nad novým projektem (viz Nectava nahoře), ale trochu mě brzdí rozhodnutí, zda to pojmout "modulově", "segmentově", či něco mezi, taková "domácí modulovka".
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod VojtikJ » úte 22 bře, 2016 9:36 am

izolované úseky... no věda to není... v Analogu bych dal minimálně dva úseky na dopravní kolej. trať dle libosti... lepší by bylo si to rozkreslit. U rodičů an kolejišti bych to teď udělal taky jinak :D V digi to je jedno.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 9:38 am

Izolované úseky.jpg


Sem začal kreslit, ale asi to budu muset pojmout jinak
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 22 bře, 2016 10:02 am

VojtikJ píše:izolované úseky... no věda to není... v Analogu bych dal minimálně dva úseky na dopravní kolej. trať dle libosti... lepší by bylo si to rozkreslit. U rodičů an kolejišti bych to teď udělal taky jinak :D V digi to je jedno.

Tak to tedy jedno fakt není.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod VojtikJ » úte 22 bře, 2016 10:13 am

Jo a kde potřebuješ izolovanej úsek krom vodivých srdcovek?
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 10:33 am

VojtikJ píše:Jo a kde potřebuješ izolovanej úsek krom vodivých srdcovek?

Já předpokládám, že budu kolejnici přerušovat/dávat izolační spojku u námezníků, a pak taky u první vjezdové výhybky. U EW2 pak samozřejmě izolační spojky u srdcovky.
Je to tak dostačující?

Obloukové výhybky s palstovou srdcovkou a DKW samostatně napájet či izolovat nemusím, ne?
Přílohy
143 izolované úseky.jpg
Nevím, kdo je autor, předem se omlouvám, že vkládám bez svolení
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod VojtikJ » úte 22 bře, 2016 10:42 am

tam jde potom o to zda ten kousek koleje od srdcovky je napájen přes ňákej plíšek.
Já bych nedělal izolovanej úsek hned před výhybkou ael kousek za ní, nebo hned u ní a potom hned u vjezdového návěstidla aby se dalo posunovat a u vjezdu stál vlak
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 10:48 am

VojtikJ píše:tam jde potom o to zda ten kousek koleje od srdcovky je napájen přes ňákej plíšek.


Srdcovka je napájená a přepíná se na ní polarita. Jak to máš uděláno v Hronově?
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 22 bře, 2016 10:57 am

VojtikJ píše:Jo a kde potřebuješ izolovanej úsek krom vodivých srdcovek?

Pokud nevíš jaké je využití izolovaných úseků v digitálním provozu,tož bys měl neprodleně zahájit studium této problematiky a do té doby se zdržet jakýchkoli rad ostatním. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod VojtikJ » úte 22 bře, 2016 11:05 am

Pokud chci jezdit tak nepotřebuju žádnej izolovanej úsek a za tím si stojím. Pokud chci mít automatické kolejiště tak je už potřebuji otom žádná. Ale to záleží jak danej člověk je náročnej a zda má na ty komponenty. Jak jsem psal, na dogitální provoz mašinek, nepotřebuju žádný izolovaný úseky, pokud chci jen jezdit.

V Hronově mám přepínáný srdcovky a vše nápajené průbežným vedením. Čili koleje svedeny do dvou kabelu J/K.
Jak tu někteří zmiňují pokud budeš chtít víc automatické kolejiště tak těch úseků musí být víc.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 22 bře, 2016 12:07 pm

Izolované úseky neslouží pouze k automatizaci,ale například k detekci obsazení jednotlivých úseků.Ale ano,pokud chci jezdit po oválu dokolečka,tak potom opravdu žádné izolované úseky nepotřebuji. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod VojtikJ » úte 22 bře, 2016 12:48 pm

tak že když nechci detekci tak mám o starost míň a mohu mít i výhybky v jednom úseku... :D
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 1:36 pm

miroslav lengyel píše:Izolované úseky neslouží pouze k automatizaci,ale například k detekci obsazení jednotlivých úseků.Ale ano,pokud chci jezdit po oválu dokolečka,tak potom opravdu žádné izolované úseky nepotřebuji. :lol:


Samostatnými izolovanými úseky by měly být staniční koleje od námezníku po námezník, zhlaví jako celek?, širá trať. Myslím, že jednotlivé výhybky detekovat nemusím? stejně jako nebudu detekovat polohu jazyka (pouze pozici přestavníku)
Ale je možné, že to není správný přístup.
A dokolečka jezdit nemohu, neb nemám ovál :D
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 22 bře, 2016 4:24 pm

Dokusan píše:Samostatnými izolovanými úseky by měly být staniční koleje od námezníku po námezník, zhlaví jako celek?, širá trať. Myslím, že jednotlivé výhybky detekovat nemusím? stejně jako nebudu detekovat polohu jazyka (pouze pozici přestavníku)
Ale je možné, že to není správný přístup.
A dokolečka jezdit nemohu, neb nemám ovál :D

Vezmu to odzadu,že nemáš ovál vím taky,reakce byla VojtikJ ,který tady skutečně perlí. :roll: Ten obrázek,co jsi tady publikoval s tím,že neznáš autora,ve skutečnosti patří Houmrovi a je přímo odtud. http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00143.htm
Honza sice celé kolejiště prodal,ale třeba se dá kontaktovat. :idea: Stejně tak lokopin je svolný i k nějaké poradě prostřednictvím Skypu. :wink:
Ty si musíš v první řadě ujasnit,jak budeš celé kolejiště ovládat,jak to bude se zpětnou vazbou atd.Zpětnou vazbou je myšleno třeba i to,že vlak zastaví sám před návěstidlem v poloze zakazující jízdu.Úseky ve SN budeš mít hlídané jak...optickými čidly,kamerou? Někde jsem kdysi četl,že izolovaných úseků není nikdy dost a dost blbě se pak dodatečně přidělávají. :D Vytvoření takového úseku nic nestojí,propojí se prozatímně natvrdo pod kolejištěm drátky,ale v případě potřeby v budoucnu tam už je a pouze se upraví vodiče pod deskou. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT Malé Chornice 185x125 + "soumodulí" Nectava

Příspěvekod Dokusan » úte 22 bře, 2016 8:42 pm

miroslav lengyel píše:Ten obrázek,co jsi tady publikoval s tím,že neznáš autora,ve skutečnosti patří Houmrovi

Děkuji za upozornění, snad se Houmr nebude zlobit.
miroslav lengyel píše:Úseky ve SN budeš mít hlídané jak...optickými čidly,kamerou?

Dovolím si taktéž odpovědět od konce ve věci SN (ač můj dotaz k tomu nesměřoval)
SN nebude úplně skryté, ale za kulisou a přístupné "zezadu".
Nicméně bude hlídané kamerou. Zejména z důvodu rozpojování a objíždění souprav. Zde to vidím spíš na ruční práci než automatizaci, automatické zastavení soupravy přesně nad rozpojovačem (ať už bude jakýkoliv) nevidím příliš realisticky.
miroslav lengyel píše:Ty si musíš v první řadě ujasnit,jak budeš celé kolejiště ovládat,jak to bude se zpětnou vazbou atd

Zde si nejsem jistý co bych si měl ujasňovat. Chci mít kolejiště v počítači, použít rocrail, detekci obsazení úseků, stavění cest. Ovládání výhybek a dalšího příslušenství digitálně.
Jedinou vyjímkou možná budou rozpojovače, ale to je celkem nepodstatné, jestli budou mechanické či digitálně ovládané servy.
Samozřejmě pro syna a návštěvy ježdění s MM jen tak.
Můj dotaz směřoval mimo jiné k tomu, zda stačí detekovat zhlaví jako celek, či je nutné detekovat každou výhybku samostatně.
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků