TT 1 x 1 metr

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » čtv 12 led, 2017 8:33 pm

Stále zkouším statiku a stále plácačkou, i když jinou - novou. Stará byla jakási poškozená a vůbec nedělala výboje :mrgreen: .
Takže jsem opatřil jinou a přestavěl na elektrostatický zatravňovač. Zde na ukázku malé pokusy (nezdary):

Tak, a nyní otázky. Plácačka kope docela slušně, i přes to ta zelená tráva stále nestojí. Nejlépe stojí ta hnědá, chcete-li podzimní.
Proč? Co by pomohlo, aby se postavila i ta zelená?
Odpovědi s odkazy na Mnitku neberu. Určitě jsou mezi Vámi ti, kteří plácačku použili, nebo používají a tráva jim stojí.
Prosím jen konstruktivní názory a rady.
Dík.
Olda Patla
Naposledy upravil boy.rough dne úte 08 úno, 2022 8:24 pm, celkově upraveno 1
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod hopeter » pát 13 led, 2017 12:55 pm

No konstruktivní odpověď taky může být , že když nechceš to co spolehlivě funguje tak se trap s mucholapkou ... :D
Jinak zkus kratší trávu a alespoň od Nocha. Na TT a běžný trávník se používá délka 2 až 2,5 mm. Delší na drny a divoké porosty kde už je vhodnější použít fóliáž.
Podle fotek mě připadá , že máš taky moc husté lepidlo.
U Mnitky jsou taky nějaké návody jak dělat se statikou a někde jsem na netu viděl i instruktážní videa , nevím už přesně ale tuším , že na moduly Brno.
Tož ať se daří.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod mizl » pát 13 led, 2017 2:02 pm

Ahoj, plácačka na začátek skvělá věcička. I já, přes negativní zkušenosti ostatních, jsem na ní začínal. Nicméně plácačka na statiku má malý výkon. Nevím kolik dává kilovolt, ale moc to nebude. Osobně počítám kolem 3 - 6 kV. Pro statiku potřebuješ mnohem víc. Nejsem si teď úplně jist přesnými hodnotami, někde tady na fóru se o tom píše, ale mám pocit, že se mluvilo o hodnotě kolem 20 - 25 kV, které stačí i na dlouhou trávu. Navíc hodně záleží i na použitém materiálu vláken. Osobně můžu říct, že například vlákna která jsem koupil v roce 2013 od Poláka, se staví lépe nežli vlákna koupená o dva roky později. Nejlépe vychází vlákna od f. Mininatur. Ovšem jsou k dispozici jen omezené množství odstínů. Obvykle se tento nedostatek kompenzuje mícháním různých odstínů pro dosažení požadovaného odstínu.

Já jsem si například do plácačky postavil násobič napětí. Použil jsem dogmaticky známé schéma - http://atw.huebsch.at/Elektronik/Elektrostat.htm
Průběh stavby je zde - http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/

Michal

Ps.: kdo umí ten si udělá, kdo neumí ten si kupuje
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod mizl » pát 13 led, 2017 2:19 pm

hopeter píše:.... když nechceš to co spolehlivě funguje tak se trap s mucholapkou ... :D


Nechápu proč bych si měl kupovat předražený krám, který si dokážu vyrobit sám

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod pepa_TT » pát 13 led, 2017 2:35 pm

Samozřejmě se každý rozhodne jakou chce jít cestou, ale já si myslím, že Mnitka má zařízení dostatečně funkční a předražené se mi nezdá. Mucholapku jsem také zkoušel, ale už ani nevím, kam jsem ji založil.
Pepa
pepa_TT
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon 28 zář, 2009 8:26 am
Bydliště: Trutnov

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod hopeter » pát 13 led, 2017 2:52 pm

Ano tak je to správně - kdo to umí tak si vyrobí a kdo ne tak nakoupí. :oops:
Ovšem za předraženou věc se dá považovat to od Nocha. Černá krabička od Mnitky je podle mě v odpovídající ceně i kvalitě. Názor Mizla je první negativní co na tomto fóru čtu ( možná jsem špatně hledal... ) Objednal jsem , ve slíbené lhůtě dostal , dovyrobil aplikátor a sypu bez laborování pokud nepočítám učení se a zkoušení jak na to. :wink:
Sorry za plevel a skrytou reklamu. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod rokony » pát 13 led, 2017 4:42 pm

Zrovna se taky patlám se statikou, tak si tu dovolím pár postřehů.
Mám generátor z upraveného vysokonapěťového modulu z televize.
Odhadem, podle délky jiskry, dává cca 8 kV. Používám od začátku trávu od Nocha a ta se staví velmi pěkně, konkrétně 2,5mm letní louka a 5mm světlá zelená. S jemným sítkem jde kratší tráva pěkně sypat, ale delší tráva vyžadovala extrémně usilovné třesení, tak jsem udělal druhý aplikátor se síťkou s 2mm oky. Tady už jde sypat pěkně i delší tráva.
Pro pěkné "postavení" se ale muselo poměrně zblízka a pořád tak přeskakovaly výboje na okolní předměty, takže jsem zdroj obohatil ještě o zdvojovač napětí, podle délky jiskry to vypadá tak na 15000 - 20000V. Teď sypu z dobrým efektem ze vzdálenosti řekněme 8cm.
Někomu by mohlo vadit, že je zařízení velké a těžké, stále to někde srší a prská, ale s aplikátorem na ohebném silikonovém VN kabelu o délce 1m se pracuje v pohodě a bezpečně.
Zařízení s toho německého plánku jsem zkoušel taky stavět, konstrukce VN zařízení ale obnáší některé nečekané jevy, se kterými je potřeba se vypořádat. A to například, že papír tu není izolant, ale chová se jako kus plechu, výboj si najde cestu klidně po plastovém povrchu krabičky, úniky způsobené sršením na ostrých hranách a podobně. Řešením by bylo zalití všeho do parafínu nebo epoxidu, ale to už jsem přešel na stávající zdroj a mám pokoj. :)
Přeji hodně štěstí a nevzdávat se!

Edit: u odkrytého sítka vyletuje značné množství trávy vlivem odpudivých sil vrchem, zvláště při třesení, proto je lepší mít sítko s nějakým deklíkem.
rokony
 
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 29 pro, 2011 5:20 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » ned 22 led, 2017 11:48 am

Nabarveno
Naposledy upravil boy.rough dne úte 08 úno, 2022 8:56 pm, celkově upraveno 1
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » úte 21 úno, 2017 1:27 pm

Čau diskutéři :D .
Napadla mě taková věc, že bych ozvučil svůj Packov. Že bych tedy použil toto http://www.conrad.cz/generator-zvuku-di ... e=zbozi.cz , připojil k tomu toto http://www.conrad.cz/reproduktor-lsm-50 ... aslobought a spínání a odpínání by bylo opět přes relé (náhrada) a magnetické jazýčkové kontakty. Zvuky by se přehrávaly pouze pokud by vlak jel na viditelné části kolejiště.
Takže pokud by loko "šlápla" na magnetický kontakt před výjezdem z tunelu, projela viditelnou částí a "šlápla" na další magnetický kontakt - odpínací za tunelem, mohlo by to takto fungovat?
V opačném směru jízdy by bylo řešení stejné. Prostě zase zase cvakatůra.
O.
Naposledy upravil boy.rough dne úte 08 úno, 2022 8:57 pm, celkově upraveno 1
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod MiG » úte 21 úno, 2017 1:51 pm

Jo, je to řešení.
Zvuk půjde z jednoho místa, bude monotonní (a nebo to bude stát víc než jedno relé) a nebude se podobat žádné loko.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » úte 21 úno, 2017 2:23 pm

Ano, zvuk asi půjde z jednoho místa (pokud tedy nezapřáhnu dva repráčky) a zvuk bude nepodoben žádné lokomotivě(ale bude to diesel :D ). Já totiž nemusím mít vše dokonalé :lol: .
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod MiG » úte 21 úno, 2017 2:31 pm

boy.rough píše:Ano, zvuk asi půjde z jednoho místa (pokud tedy nezapřáhnu dva repráčky).

bude to ale stejně nepohyblivé (nelogické) jako v případě jednoho reproduktoru.
boy.rough píše:Já totiž nemusím mít vše dokonalé :lol: .

To ani nežádám. Já jen popisuji, jaké "nevýhody" vaše řešení podle mne má a na vás je, jestli jsou pro vás "malicherné" nebo "zásadní".
Vás to bude uspokojovat. Já na fotce nebo videu žádný rozdíl nenajdu. :-)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » úte 21 úno, 2017 2:48 pm

A pokud bych někoho šikovného požádal o sestavení modulu na který se dá nahrávat a následně bych tedy nahrál zvuk dieselu i s vlakem (třeba v MP3) a (při nahrávání bych stál někde třeba u přejezdu, nebo u trati), tak by to mohlo vypadat docela dobře. Vlak by se přibližoval, pak by projel a dále by se vzdaloval a dvojkolí od vozů by na stycích kolejnic třískalo...... No, zajímavá představa.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod MiG » úte 21 úno, 2017 3:07 pm

Mohlo, i když vzhledem k rozměrům vašeho kolejiště by to mohlo vypadat nepřirozeně.
(co zase má, furt hledá nějaký muchy... :-))
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: TT 1 x 1 metr

Příspěvekod boy.rough » úte 21 úno, 2017 3:11 pm

Teď nerozumím. Proč nepřirozeně?
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků