TT Minikolejiště DCC

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » úte 03 lis, 2015 6:21 pm

Jak jsem slíbil ve vedlejším vláknu přidávám ukázku pokusného kolejiště.
Velikost TT , rozměr 1000 x 680 mm , řízeno mulimausem trať a výhybky. Dekodér výhybek od vittiho , serva taktéž. V tunelu SN - přesuvna. Námět je okoukaný na webu ( Malíkov ). Není to žádná extra třída. Záměrem bylo zkusit DCC a nějaké technologie kolem. Prostě takové hračičkování... :D
Koleje jsou flexi tillig sestavené z prutů a pražců. Poloměry oblouků R250. Stoupání +-0. Výhybky jsou ze stavebnic tilig , srdcovky upravené protažením kolejnic do špice a přepínané přepínačem u serva. Servoovládání je podle modulů Brno. Přesuvna se ovládá ručně, aretace je kuličkami ( průměr cca 8 mm ) z ložiska v napruženém proužku z cuprexidu. Terén je ze starých plátěných utěrek napatlaných herkulesem a navrch ještě toaletní papír opět s herkulesem.
Budova nádraží je upravený Kostelec od Malé železnice. Budova štěrkovny je samodomo , vrchní část a dopravník je jen maketa z lepenky a bude vyrobena z plátů imitace dřeva a eternitu Auhagen až dorazí okna z ešopu. Skály jsou z polyesterového tmelu na auta a část pokus z extrudovaného polystyrenu. No a další pokusy budou následovat... :wink:

http://hopeter.rajce.idnes.cz/Minikolejiste_DCC
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod Dusan » úte 03 lis, 2015 7:07 pm

Malý a super, ta přesuvna nemá chybu. Po čem se pohybuje ten panel přesuvny, máš tam nějaký pojezd ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » úte 03 lis, 2015 7:12 pm

Přesuvna se pohybuje na kuličkových pojezdech co se prodávají jako kování nábytku. Aretace je už doplněna v prvním příspěvku...
http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html tohle mě bylo inspirací. :wink:
Autorovi Malíkova se omlouvám za kopírování nápadu. :oops:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod Rocky_MK » úte 03 lis, 2015 7:37 pm

Je to hezké, ale zajímalo by mě, jak ti to jezdilo na tak malých poloměrech?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » úte 03 lis, 2015 8:16 pm

To co je na fotkách jezdí v pohodě. Ještě jsem koupil BR80 od Roca a k ní krátké osobáky z jakéhosi startsetu ale už né dekodér ( snad časem ).
Ypsilonky s brejlákem asi na tohle kolejiště nebudou... :D
Na předloze ( Malíkov ) má ještě menší poloměry a k tomu stočené výhybky EW1. Takové násilí už jsem ale nechtěl. :wink:
Po chvilkách chci dodělat trochu krajinu a nějaké detaily ale hlavní stavba je na tuto zimu koncové se smyčkou...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod Rocky_MK » úte 03 lis, 2015 8:29 pm

hopeter píše:Na předloze ( Malíkov ) má ještě menší poloměry a k tomu stočené výhybky EW1. Takové násilí už jsem ale nechtěl. :wink:
Po chvilkách chci dodělat trochu krajinu a nějaké detaily ale hlavní stavba je na tuto zimu koncové se smyčkou...

Já vím, ale taky měl odstraněné okolky na prostřední nápravě Rosničky.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » stř 04 lis, 2015 8:44 am

hopeter píše:Přesuvna se pohybuje na kuličkových pojezdech co se prodávají jako kování nábytku. Aretace je už doplněna v prvním příspěvku...
http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html tohle mě bylo inspirací. :wink:
Autorovi Malíkova se omlouvám za kopírování nápadu. :oops:

Hele, když už tam máš DCC a serva, že bychom tu přesuvnu malinko digitalizovali?? To by byl teprve správný odvaz.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod workous » stř 04 lis, 2015 10:25 am

Jaké používáš serva - mám taky dekodér od stejného dodavatele - mají překmit nebo jak to řešíš ? Já to mám na návěstidla tam to jde, ale chtěl bych to zkusit na výhybce. Dík za info
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » stř 04 lis, 2015 3:48 pm

Fuldo díky za nabídku. Asi by to nebylo marné dokoumat. Zatím je to takový odložený projekt a nemám ani vymyšlený nebo okoukaný pohon posuvny. No určitě se ještě k tomu vrátím... :wink:
Serva na výhybky jsem použil sice dražší ale zatím bezproblémové. http://pojezdy.eu/eshop/mikroserva-5-10g/1048-servo-hxt900-9g-16kg-cm.html
Nějaké takové "levné sračky" jako TG9 apod. jsem taky zkusil ale při zapnutí to škubalo jak o život a postupně i za provozu. Všechny jsem vyměnil za oranžové digitály a je pokoj. Jediné co se děje je občasné bzučení jako tramvaj ale jinak bez záškubů.
Vlastní ovladače a držáky serva jsou tyto : http://www.modulybrno.cz/servo-jako-prestavnik
Dekodér tento :http://pojezdy.eu/eshop/serva-pestavniky/979-dcc-pestavnik-vyhybek-pro-4-serva.html
Zatím ale zklamu digitálisty - zkusil jsem ale nepropadl jsem tomu. Pokračuju v analogu a kdoví třeba uzraju... :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » stř 04 lis, 2015 4:04 pm

hopeter píše:Fuldo díky za nabídku. Asi by to nebylo marné dokoumat. Zatím je to takový odložený projekt a nemám ani vymyšlený nebo okoukaný pohon posuvny. No určitě se ještě k tomu vrátím... :wink:

Já jsem kdysi udělal TOHLE, když si představíš, že ten uzel je přitlučenej k posuvně, tak je to vlastně hotové. Tam co uzel zastavuje si můžeš představit koleje a je to.
V podstatě stačí buď na spodní stranu posuvny dát ozubený hřeben a z motoru vytáhnout pastorek, nebo třeba nějaký pevnější řemenový převod nebo tak něco a je hotovo. Zastavuje to v přijatelných mírách pro moje měřítko, takže to tvoje to zvládne s prstem v nose.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » stř 04 lis, 2015 6:36 pm

Když jsem se o pohon trochu zajímal tak mě zaujal pohon závitovou tyčí. Je to sice pomalý pohyb ale silný a "uhladí" mírný rozšup v zastavení motorku. Další možností je ozubené kolo a na posuvně připevněný "hřeben" z řetězu. Uvažoval jsem i řemen jako to máš na tom videu. Jen jsem neřešil zastavení v poloze. V analogu by to asi byli mikrospínače. V DCC zatím netuším. Hlavně tedy nevím jestli by to šlo nabastlit na multimause. Má to totiž tři polohy ( dvě bych dal jako výhybku ... ) Čekám jak si poradí kolega Mizl , nedávno tady prezentoval přesuvnu a pohon plánoval přes magnety. V DCC jsem zatím trochu pochopil základy ohledně lokodekodérů a ovládání výhybek. O dalších možnostech zatím nevím zhola nic... :roll:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » stř 04 lis, 2015 7:58 pm

Ten motor už je DCC a zastavuje naprosto přesně, naopak ho rozhodí špatně udělaná mechanika - třeba to, že závitová tyč má vůli čtvrt otáčky.
Takže se spíš dělá dlouhá osa na kterou se dají dvě ozubená kola a pak dvě ozubené řemenice. (dvě proto, aby byla jedna na začátku a druhá na konci a přesuvna se nekřížila). ke koupení třeba TADY (ale nějak draho).

Ovládání je jednoduché, do slave zásuvky zapojíš TOHLE, máš tam 4 výhybky, tak to jsou první tlačítka (bílá a modrá) a pak použiješ tlačítka na přesuvnu - první žluté je první kolej, druhé žluté je druhá kolej a třetí žluté je třetí kolej. To zvládne i malé děcko.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » stř 04 lis, 2015 8:35 pm

To pianko k multimausu vypadá moc zajímavě. Předpokládám,že to funguje jako samostatný ovladač. Tlačítky té krabičky přehazuji výhybky a na MM si nezávisle řídím mašiny... Nebo je to jinak ? :?: To by se mě moc líbilo,protože než se překlikám na MM k přehození té správné výhybky tak jedoucí mašina mě najede jinam... :roll:
Ještě k tomu motorku. Jak vypadá , kolik stojí ? To je nějaký běžný krokový motor nebo něco speciál ? A je potřeba ještě nějaký dekodér ?
Asi se ptám jako dement ale v DCC jím opravdu jsem.... :roll:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod fulda » stř 04 lis, 2015 9:03 pm

hopeter píše:To pianko k multimausu vypadá moc zajímavě. Předpokládám,že to funguje jako samostatný ovladač. Tlačítky té krabičky přehazuji výhybky a na MM si nezávisle řídím mašiny... Nebo je to jinak ? :?: To by se mě moc líbilo,protože než se překlikám na MM k přehození té správné výhybky tak jedoucí mašina mě najede jinam... :roll:

Ano, je to tak, piánko do slave na ovládání výhybek a maus do ruky na ovládání mašin.
Piánko se dá koupit různé, tohle a nebo takové víc do panelu.

hopeter píše:Ještě k tomu motorku. Jak vypadá , kolik stojí ? To je nějaký běžný krokový motor nebo něco speciál ? A je potřeba ještě nějaký dekodér ?
Asi se ptám jako dement ale v DCC jím opravdu jsem.... :roll:

Motor je z mjeho pohledu běžný čínský
Dá se koupit za pár korun samotnej a nebo v setu s budičem (ten je na videu). dekodér k tomu je, ale je celkem dost jednoduchej, takže cena nebude větší než u servo dekodéru.

Dokonce koukám, že i pásek se bude dát koupit za přijatelné drobáky: ebay.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: TT Minikolejiště DCC

Příspěvekod hopeter » stř 04 lis, 2015 9:14 pm

Už tomu začínám rozumět... :idea: Díky moc za odpovědi. Vstřebám poznatky a zkusím něco vykoumat s mechanikou...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník