Nové kolejiště H0/TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod JanoH0e » ned 01 lis, 2015 2:03 pm

Ak neponáhľaš, potom si najprv prečítaj Modely železnice v terénu od V. Zusky. To je klasika pre začiatočníka. Potom je tu Źelezniční provoz v modelu J.& Z. Šváb, všetko ostatné čo zoženieš, napr. Železniční modelář - odznak odbornosti, literatúra z rokov 70. a pod. sú rozšírené zásady modelárstva a prevádzky. Samozrejme nie materiály, postupy stavby, elektronika - to je už nadstavba, ktorá sa rokmi mení. Základom je, získať predstavu, čo chcem. Potom merítko a začať vlastnú stavbu. Proces pomalí, ale bez neho sa neposunieš ďalej.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Rocky_MK » ned 01 lis, 2015 2:03 pm

Jebediah píše: Chci se s tím prdět dlouho, piplat si keříky, rzi na kolejích.. A že to budu stavět 5 let?
No, pokud budeš stavět na této ploše tempem, jako někteří tady (vč. mě), tak MINIMÁLNĚ 5 let :)

A ještě doplním Milana - hned, jak si vybereš měřítko, vyber si KOLEJIVO!
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod rawen » ned 01 lis, 2015 2:36 pm

Nazdar,
máš-li možnost, proveď první investici času a peněz a navštiv nějaké modelářské setkání.
Nechci se podbízet, ale za dva týdny, 14. a 15. listopadu jezdíme pro veřejnost v mohelnickém DDM. Bude tam tak 15 modelářů z TT i H0, několik kolejišť typu panel, TT modulovka... Názorně uvidíš, kolik místa zabere reálné nádraží (třeba v TT budou minimálně tři).

Za dva, tři roky, co to děláme, jsme najezdili "na čumendu" stovky až tisíce kilometrů a nebyl to ztracený čas a benzín. A naopak jsme pomohli v začátku několika lidem z různých končin. Tedy neplač a nepřemýšlej nad proježděnou tisícovkou, ušetříš jich několik získáním know-how.

Co se týká poznámky o tělesných proporcích, já jsem ještě vyšší, ale nepracoval bych do větší vzdálenosti než cca půl metru. Nejde o to "dosáhnout", ale pohodlně a přesně pracovat. Krom toho, mnohé technologie (např. flokování) si přímo říkají o možnost otočit plochu vzhůru nohama a vyklepat. O zadrátování elektriky ani nemluvím...

Co se týká myšlenky "půjdu do měřítka XY kvůli českým předlohám", není to jednoznačné. Až budeš mít námět, vyplyne předpokládaný vozový a lokomotivní park; budovy vycházejí v TT i H0 současně. Co není jako hotovka, lze získat jinými způsoby - jde o to, zda hodláš modelařit rukama anebo peněženkou.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Pavel-HP » ned 01 lis, 2015 2:53 pm

13. — 17. XI. 2015, Dobrovice. V muzeu cukrovaru, řepná kampaň pro veřejnost. Velikost TT - modulovka.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » ned 01 lis, 2015 5:09 pm

Díky za Vaše tipy a názory. V první řadě tedy zkusím někde sehnat knihy Modely železnice v terénu od V. Zusky, Źelezniční provoz v modelu J.& Z. Šváb a Železniční modelář - odznak odbornosti co mi radí JanoH0e. Dnes definitivně jsem se rozhodl po uvážení pro měřítko TT!! Definitivně jdu do TTčka a podle rady uživatele rawen jdu do TilligTT kolejiva. Co se týče srazu modelářů, rád bych přijel, sem tam tu ticku člověk utratí za hlouposti a toto by mi vážně pomohlo. Ale problém je s časem, teď se mi to vůbec nehodí.. určitě si dopředu naplánuji návštěvu Vašich srazů a budeme se tam potkávat :) jen nevím, zda to ještě letos bude reálná představa. Ale moc si toho vážím a děkuji za Vaše pozvání! Potkáme se co nejdřív to půjde.
Shrnu to do několika bodů
1. měřítko TT - koleje TilligTT
2. námět - fiktivní lokální trať (inspirace českolipsko)
3. Epocha - perioda b III. epochy/epocha IV.
4. Prostorová dispozice 400x400x80cm (rám a deska bude rozdělena do segmentů A - G bude se stavět postupně a to ve velikosti 100x80)
pozn. 80cm šířky je možná hodně, ale při určité výšce (bráno dle výšky stolu) se mi krásně operuje na desce a nemusím se tak ohýbat. Mám dostatek prostoru na práci díky systému segnentového kolejiště, které se pak spojí v jeden celek. Vždy se to dá upravit dle potřeb, bude to takové lego, příprava na rozšíření o další segmenty
5. stanice - první reálná předloha je stanice Zákupy a Česká Lípa (sehnal jsem si schéma, která budu studovat)
6. Provoz bude řízen digitálně, víc k tomu zatím nic nemám - přes pc kolejiště ovládat nebudu
EDIT: Zapoměl jsem upravit rozměry panelu bude to 400x400.. celou dobu jsem to měl dobře spočítané v hlavě, ale psal jsem nesmysl :) a také pravda, nebude to 100cm do šířky, ale 80 cm. Bral jsem to podle stolu, ale od oka jsem si řekl, že to je 1m a není!! jsem hloupý Honza.. omlouvám se!
Naposledy upravil Jebediah dne ned 01 lis, 2015 7:05 pm, celkově upraveno 3
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Rocky_MK » ned 01 lis, 2015 5:30 pm

Kdybys nesehnal, je tu výcuc z volby námětu apod.: :arrow: http://mujweb.cz/masinky2003/navrh_kolejiste.html
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod hopeter » ned 01 lis, 2015 6:12 pm

Ještě uvaž tu šířku. Polož si něco na stůl metr od sebe, natáhni tam obě ruce a pět minut tak vydrž... :lol:
Potom si lehni pod stůl a dej obě ruce nahoru a zase tak pět minut vydrž... :lol:
No a pak přemýšlej jak uděláš přístup z obou stran a možnost zvednutí panelu na svislo. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod rawen » ned 01 lis, 2015 6:23 pm

Chceš ty moduly jen na doma anebo se zúčastnit i setkání? V druhém případě zvaž obvyklé rozměry a své přepravní možnosti.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » ned 01 lis, 2015 6:25 pm

Díky za odkaz, už jsem na něj koukal, četl jsem si to, ale chce to sehnat komplet. Ten výtažek je pro Vás profíky :D jinak máš pravdu uživateli hopeter. Upravil jsem svůj předchozí příspěvek. Vzal jsem si metr a kompletně to znova přeměřil všechno. Šířka modulu bude tedy 80cm. Ale zase se mi zvedla délka kolejiště o 1 m :) tím líp. Počítal jsem se 7 segmenty, ale dle rozměrů to nevycházelo. Než jsem si to znova proběhl po pokoji a zjistil jsem, že mi ten metr uniká na jedné straně pokoje. Hlava byla rychlejší než tělo.. :oops: Teď už je to vše v pořádku.
EDIT: Segmenty chci na doma, nechci s nimi cestovat po ČR neboť na to nemám ani techniku. Podpořím modeláře na srazech rád a jinak :)
Naposledy upravil Jebediah dne ned 01 lis, 2015 7:06 pm, celkově upraveno 1
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 6:43 pm

Ach jo.Jsou kolejiště pevná stacionární,kolejiště segmentová a kolejiště modulová.
Stacionární
Mají stálý tvar a nelze s nimi manipulovat.
Segmentová
Kolejiště se skládá z více dílu nebo-li segmentů a to buď z důvodu občasného stěhování,třeba na výstavy,malování atd.
Modulová
Modul má své dané rozhraní a to dle norem FREMA nebo dle vytvořených svých.Lze s nimi jezdit na pořádaná setkání modulářů.

Takže vlastně co budeš realizovat :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » ned 01 lis, 2015 7:01 pm

Segmentové kolejiště skládající se ze 7 segmentů A - G (ne modulů). Každý segment bude mít rozměry 100x80cm. Chápu a obdivuji Vaši trpělivost se mnou...
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod havrosu » ned 01 lis, 2015 7:34 pm

Milý Davide,

poruším pravidlo komentování jiných projektů a přispěju svým pohledem. To do čeho se pouštíš je opravdu velký projekt,bez ohledu na měřítko. Díky tomu to bude dost velká investice, ale to jak píšeš zase tak moc nevadí. Navrhnout dobře kolejiště je do jisté míry disciplína sama o sobě a těch co to umí je hodně málo. A navrhnout ho tak, aby to bylo nejen pěkné, ale dávalo i smysl je obtížné na druhou. I přes mnohé zkušenosti s projektováním 1:1 můžu říci, že já to neumím :)
Proto bych ti doporučil na samém začátku jako krok nula postavit něco menšího - diorama, modul, nebo třeba jen malé kolejiště typu kruh nebo ovál... a proč?
1. vyzkoušíš mnohé včetně toho, že najdeš pro sebe nejoptimálnější technologii na krajinu, stavby apod- (já třeba preferuji na stavby papír, nádraží mě stojí zpravidla dvě až tři A4 kartonu celkem cca 15 korun a několik večerů úpěnlivého snažení)
2- pochopíš mnohé zákonitosti modelu - jeho vnímání a vůbec to, čemu se obecně říká kompozice díla
3. nebude to trvat dlouho, nebude to stát mnoho a když se to nepodaří nebude to tolik bolet....
4. získáš čas na sběr informací i na ispirace, i kolejiště musí vyprávět příběh

Dělám modelařinu 37 let, byly časy, že jsem se s tím i živil a pořád se mám čemu učit, pořád je co zlepšovat.... a do takového projektu co plánuješ bych se nepouštěl... už jen proto, že vím, že bych ho nedokázal udělat tak jak by si zasloužil.... a to by byla škoda... lépe vymazlit diorama než udělat tak často používaný vlakodrom.... zdar tvému dílu.
Máš můj obdiv a budu sledovat :)
Pavel
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Makate » ned 01 lis, 2015 9:43 pm

Pravda co píše Pavel,
taky bnych se už do žádného většího vlakodromu(kolejiště)nepouštěl,ale jak píše Pavel chtělo by to vyzkoušet nějaký technologie výroby(stejně to budeš muset udělat)koleje,štěrk,baráky,tráva(flockovaná,foliáže,stromy,atd.)
Zkus si vytisknout tvojí představu kolejiště v HO a TT a uvidíš ten propastný rozdíl v délkách,nejen zhlaví a záhlaví,ale i délku staničních kolejí.
Hodně zdaru
Majkl
PS:Já už bych vživotě do železničního modelářství nešel,ani za zlatý prase,je to nejhorší odnož modelařiny co může existovat!!!protože musíš být všeuměl!
Makate
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 07 zář, 2015 6:51 am

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » ned 01 lis, 2015 10:44 pm

Děkuji za Vaše postřehy. Asi to zní opravdu všechno tak giganticky a vcelku obsáhle, že by člověk řekl, že jsem se zbláznil. Ale zase. Uklidňuji se tím, že práce bude rozdělena na X etap. Začne se pracovat na segmentu A a třeba za rok segment B (tím pádem si ten segment A vypiplám k obrazu svému a naučím se na něm právě ty techniky). Další výhoda je ta, že díky rozkouskování tohoto kolejiště se mohu kdykoliv vrátit na daný segment a prostě si ho předělat nebo opravit. Spíš tápu nad tím plánem kolejiště. To je to co mi krapet dělá vrásky na tváři. Snažím se číst, učit se. Ale taky chci trošku si už hrát s myšlenkami. Proto Vás chci požádat, občas sem nadhodím plánek a Vy mě za to ukamenujete ok? :) Snad se nám povede dostat se ke slušnému návrhu kolejiště. Je to běh na dlouhou trať a není kam spěchat.
Zde jsem si vytvořil návrh největší stanice na kolejišti. Panel je v rozměrech jak má být a těch 80cm místa se mi zdá akorát na to, abych využil segment po celé šířce. Vycházel jsem ze schématu stanice Česká Lípa hl.n. Je to dosti ořezané a trošku fiktivně upravené, ale snažil jsem se dodržet standardy. Jediné co nevím je jak začlenit depo na druhou stranu, než nad tím začnu dumat, zkritizujte mi stanici jako takovou.
Obrázek
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod havrosu » ned 01 lis, 2015 11:06 pm

Možná je to mlácení prázdné slámy, ale je to příliš velké na takový level zkušeností :) Spíše mi vrtá hlavou jedna otázka - proč tak veliké? Je cílem ohromit okolí? Nebo je to jen o maximálním využití plochy? Nebo co je důvodem proč to musí být takto veliké? Nebo je to nenaplněný sen z mládí?
Bez ohledu na skutečnost, že to bude ze segmentů - představa, že se nějak začne a po letech se to předělá... v reálu nefunguje... většinou se zjistí že to stojí za ...nic a začně se nanovo...:) Navíc koleje jsou položené relativně rychle, ale krajina okolo, stavby detaily...a aby to vypadalo musí to mít projekt už jako celé....tedy představa že teď delám díl 1 a ten bude takový a tady mlejn a tady zastávku a pak začnu přemýšlet co na díl dvě nefunguje...
Dělal jsem snad už všechna měřítka, zejména diorama - a udělat to dobře je o týdnech a měsících - od nápadu po final - a to je jen takový malý kousek krajiny..... bojím se, že v tvém projektu jde spíše o ten vlakodrom...

Jenom tahle hloupost trvala 5 týdnů
Obrázek
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků