Nové kolejiště H0/TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » čtv 29 říj, 2015 10:24 pm

Zdravím všechny modeláře zde na fóru. Už delší dobu koketuji s myšlenkou, že začnu pracovat na svém kolejišti. Mám jasně daná pravidla, co by mělo obsahovat. Ale spousty otázek, které nedokážu odpovědět sám, neboť mám ze všech informací pořádný guláš. V první řadě rozměry. Mám 400x300x150cm místa, takže H0 nebo TT? Chci jednoznačně digitální provoz (vím, že to není finančně levná věc, ale taky netvrdím, že chci do měsíce mít postaveno). Další věc je epocha a co kolejiště bude představovat. Mám rád lokální tratě, čím víc zarostlá a rezavá kolej, starší lokomotiva, tím víc jsem z toho nadšený. Epocha: Jednoznačně ČSD epocha III. a IV. Je to sice velký rozpětí, ale řekněme perioda B III. epochy až po konec epochy IV. Bohužel nejsem železničář, takže mi spousty věcí nic neříká, ale o to víc se to rád naučím. Pokud by jste měli lepší nápady na plán kolejiště, jednoznačně budu rád a jsem pro. Radši budu rok plánovat a pak stavět, než naopak. Zde pro Vás mám první várku otázek:
1. Měřítko - zvolit H0 nebo TT
2. ČSD modely, v jakém měřítku se jich nachází nejvíc
3. TT v digitálu - není to moc složité? Přeci jen je to malé měřítko pro digitalizaci
4. Plán kolejiště - mám představu cca co by jak mělo být, ale jak to navrhnout, včetně návěstidel (hraji si v programu SCARM)
5. Výrobce kolejiva - Peco75 nebo jiné
6. Startset - našel jsem v TT brejlovce s centrálou z21, ale prý je to levnější verze centrály, neumí nějaké funkce
7. Ovládání přes PC - nechci dávat 12 tisíc za traincontroler
První nákres desky a cca kolejiště co bych si představoval:
Obrázek
Děkuji všem za odpovědi a Vaše rady. Moc si toho vážím a pokud jsem někoho naštval svým příspěvkem, tak se omlouvám. Trvalo mi dlouho než jsem se překecal, abych zde napsal.. byť toto fórum sleduji dostatečně dlouho... :)
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod JanoH0e » čtv 29 říj, 2015 10:56 pm

Pokiaľ by malo koľajisko obsahovať, to čo plánuješ, tak mi vychádza ideálna veľkosť Z, pri "ošudlení" možno N. Dôvod - veľkosti staníc 1,2,3 ktoré musia byť dlhé ako najdlhší vlak, t.j. rýchlík, dlhý nákladný na hl. trati atď. K tomu zhlavia, oblúky a nestačí ti plocha ani na stanicu 2 v TT. Inak na tejto ploche sa dá urobiť lokálka - jedna v H0, možno ešte by sa vmestila prípojná stanica na hl. trati , v TT nápodobne ale viac rozvedené, hlavne hl. trať. Ostatné stanice museli by byť skryté. Prejdi si plánky M.F. robil na podobné rozmery, síce rada opakovaná po 1100 x, ale stále aktuálna.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod rawen » čtv 29 říj, 2015 11:00 pm

Ahoj.
a) Napiš odkud jsi
b) Projdi si (kup si) plánky Milana Ferdiána. Nemusíš je brát jako celek, ale najdeš v nich své vesnice a města.
c) Z nich zjistíš, že na tvou prostorovou představu je i TT velké, o H0 nemluvě. :)

1.) ber TT :)
2.) H0 je na tom momentálně trochu lépe
3.) měřítko zde (u digitalizace) nehraje roli
4.) Hraješ-li si v programu SCARM (neznám), pošli výstup a ne ten diagram. Já používám zase AnyRail...¨
5.) TT Tillig - bezproblémová dostupnost, sjízdnost, méně modelový vzhled.
6.) Sbíráš funkce anebo chceš jezdit?? Bohatě ti stačí RocoMyš, třeba nová z inzerátu. (Lidi koupí start set, myš už mají...)
7.) Ovládání z PC mi nic neříká. Ale jsi připraven dát desetitisíce až spíše statisíce za samotné kolejiště tohoto rozsahu??? Pokud to nebude tvoje hlavní pracovní náplň, budeš to k PC připojovat stejně až za rok, dva, pět... Mezitím ti Fulda vysvětlí, že DCC komponenty jedině od něj. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod sidlo » pát 30 říj, 2015 6:03 am

Přibližně na stejný prostor se mi v H0 vejde jedna odbočná stanice a jedna koncová.

https://sites.google.com/site/sidloweb/kolejiste/2014-11-30

Na ovládání příslušenství také plánuji počítač. Na stavbu pultu s nějakým TCO a FBO si netroufám.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod fulda » pát 30 říj, 2015 8:40 am

Jebediah píše:3. TT v digitálu - není to moc složité? Přeci jen je to malé měřítko pro digitalizaci
Tady bych podotknul, že já v digitálu provozuji N a Z, takže TT je pologigantické měřítko, H0 je gigantické pro děti.

Jebediah píše:6. Startset - našel jsem v TT brejlovce s centrálou z21, ale prý je to levnější verze centrály, neumí nějaké funkce
7. Ovládání přes PC - nechci dávat 12 tisíc za traincontroler
Předností těchto startsetů (z21/Z21) je, že k nim dostaneš i základní programy zdarma a že mají zveřejněné protokoly, takže na všelijakých android komunitách najdeš spoustu zábavných alternativních aplikací pro tablety a telefony. Jako hlavní a jediný nedostatek bílé z21 hodnotím absenci programovací koleje, to je opravdu mrzuté a při programování mašin s větším množstvím funkcí to dost komplikuje život. Na druhou stranu pokud budeš chtít něco do začátku, tak si jí klidně kup a až ti to programování začne scházet, tak bílou z21 prodáš za přijatelné peníze a koupíš si Z21. A nebo třeba zjistíš, že ti to neschází a že jsi si našel soft pro telefon, který s tím nějak slušně vyžije.

Pokud by jsi chtěl další SW pro PC, tak je jich velké množství zadarmo, třeba Rocrail, JMRI a podobně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » sob 31 říj, 2015 11:11 am

Tak jsem tu zase, omlouvám se, v první řadě tedy jsem David jsem z České Lípy :) to na úvod. Měřítko Z,N nechci. Pořád laboruji s H0/TT. Zredukoval jsem své nápady o něco blíže k realitě. Zatím mám plán v TT (není kompletní, pár věcí ještě mi tam chybí a proto chci aby jste mi zanadávali, jak je to špatně a řekli mi co a jak. Jinak ovládání přes PC, tam jsem se špatně vyjádřil. Nelpím na této vymoženosti, jen jsem chtěl vědět, zda-li to lze za přijatelný peníz pořídit. Pokud ne, neřeším. A teď již zmiňovaný plánek:
Obrázek
Hlavní stanice (městečko) s depem, výtopnou. Řazení souprav, První kolej pro osobní dopravu (tam by bylo nádraží) poslední koleje šibování a odstavení vagonů. Depo na páry, diesely a rotunda, kde by holky odpočívali. Poté trať do vesničky, kde by se řadili vlaky podle příjezdu a odjezdu a třetí kolej by se měla stočit a vést do malého městečka kousek od vesničky, které bude v údolí. Rozměrově to zatím vychází dobře. Ale je mi jasný, že to nebude sranda poskládat. Děkuji všem za odpovědi
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod wendycrx » sob 31 říj, 2015 12:08 pm

To kolejiště je celé špatně.. Být tebou, tak si projdu nejdříve nějaké plánky skutečných stanic, nebo alespoň zabrouzdám na modelová kolejiště.. ale prioritně bych zabrouzdal na skutečné plánky stanic a od nich bych nějak odvodil co se mi líbí a co je reálné částečně mít doma v modelu. Samozřejmě můžeš postavit smyšlenou stanici ( dělá to tak 90% modelářů vč.mě ) ale pořád musíš vědět,jak stanice vypadat může a jak nikoli.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod hopeter » sob 31 říj, 2015 12:50 pm

Už jsem tento odkaz nabídnul několikrát... :idea:
http://mujweb.cz/masinky2003/tipy_triky.html
Zatím nejvíce informací pohromadě pro samostatný návrh kolejiště a k tomu samozřejmě toto fórum. V každém vláknu se najde nějaká dobrá rada... :wink:
No a když si sedneš na vlak a projedeš pár stanic tak uvidíš , že to podle toho tak funguje.
Měřítko a řízení je až to druhé... každá liška chválí svůj ocas. :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » sob 31 říj, 2015 1:56 pm

Ok, díky za Vaše připomínky. Myslel jsem si to, že to bude celý blbě :D původně jsem měl v plánu udělat stanici česká lípa hl.n. ale to je tak velký, že bych víc toho nepostavil. Pak mě napadla vlečka Luhov - Brniště (DIAMO).. ale to zase není ok v případě, že budu mít víc vagonu jiného typu a lokomotivy. Každopádně díky za odkaz. Určitě si to projdu.. a zkusím znova něco sesmolit.. :)
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod czhunter » sob 31 říj, 2015 3:46 pm

400x300 cm je na TT (a samozřejmě tím spíš na N) dost velká plocha.

To má jednu výhodu a jednu nevýhodu:
- výhoda: nemusíš se zas tak moc omezovat, dělat velké kompromisy v modelovosti (hlavně třeba u délky stanic)
- nevýhoda: je to nákladné. Myslím si, že si zatím neumíš ani představit, jak moc peněz a času to spotřebuje, tak velké kolejiště postavit.

Rozhodně platí to, co napsali předřečníci - musíš ještě nějakou dobu studovat plánky kolejišť lidí, kteří tomu rozumí, Milana Ferdiána snad ani není potřeba připomínat.

V tvém případě bych se zamyslel nad specifickou možností - jestli by nebylo dobré vytvořit takový plánek, který půjde postavit "nadvakrát".
Abys měl možnost postavit jedno ramenu toho eLka, jako samostatný funkční celek a pak k tomu případně později dostavěl druhé rameno


PS: u šířky mysli na přístupnost kolejiště. 150 cm musí být přístupé z obou stran ... nebo nějakým servisním otvorem/zespodu
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod rawen » sob 31 říj, 2015 5:00 pm

Ahoj Davide.
Když koukám ta ten plánek, pak čtu (znovu) varování ohledně ceny, tak se mi vnucuje otázka na autora = investora - nechceš to udělat jako moduly? Tedy had okolo místnosti, který by šel eventuálně rozebrat a vzít na veřejné setkání. Výhodami je, že a) můžeš tvořit postupně, relativně rychle ti vznikají hotové úseky a b) zajezdíš si (s lidmi), i když nemáš ještě hotový celek. (Já to tak praktikuji, moje moduly mám navržené "aby se vlezly do verandy", ale současně splňují normy pro veřejná setkání.)

Jako inspiraci a podporu této myšlenky mohu doporučit konkrétně z Milanovy tvorby:
I. díl - 39. JHMD
II. díl - 16. Kamenice, 18. Spořinka, 19. Jurova, 21. Martiněves, 24. Čeladná, 25. Tachov
a mnohá další.

Z samozřejmě i místních autorů, kteří staví tímto způsobem a publikují pravidelné zprávy.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Makate » sob 31 říj, 2015 5:54 pm

Ahoj Davide,
myslím,že bych mohl mít co do řeči k tvému návrhu kolejiště,jelikož už 25 funguji u ČSD,ČD,a v poslední řadě u ČD Cargo.
Návrhy stanic jsou uplně špatně aspoň té hlavní,protože tam máš pouze jedno zhlaví a tím pádem neobjedeš žádnou soupravu,která ti přijede do stanice,jedině bys měl nádraží pouze jako osobní a na soupravy měl třeba Elefanta,Regoinovu atd.Musel bys to pojmout jako hlavové nádraží,třeba Masaryčku.
Rozměr je ne málo ani moc,já sám mám kolejiště 400x50x400x50x400x50 do tvaru U 400 cm je délka 50 šířka,na každém konci smyčka.Je to spíš taková domácí nepřenosná modulovka.
Rovnou ti řeknu,že šířka 150 cm je hovadina a to nepočítám v rohu kolejiště úhlopříčku která bude nejmíň 170 cm,jak tam budeš něco modelovat,když bys neměl rezervní otvor?
U mě ve smyčkách mám 90 cm a tak dlouhý hnáty bez toho abych stoupnul na stoločku nemám.
Určitě bych se přikláněl k tomu co psal Radek(rawen),pojmout to spíš jako moduly,aby sis zajezdil doma i třeba na setkání,i s ohledem na čas který k vytvoření budeš potřebovat a na čas který budeš mít poté na samotné ježdění.
Velikost a použité ovládání je u tebe až druhořadé,u mě byla velikost dána v roce 1979 startsetem BTTB na vánoce a té se držím dodnes.
Majkl
Makate
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 07 zář, 2015 6:51 am

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 1:01 pm

V prvé řadě se musíš rozhodnout,kterou modelovou velikost zvolíš :!: Protože bez této volby je vše zatím jen teorie. :P
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod Jebediah » ned 01 lis, 2015 1:50 pm

Děkuji všem za postřehy a rady. Pořád nad tím přemýšlím. Je pravda, že 150cm prostoru je asi hodně, tak mě napadlo to zredukovat na 100cm. Měřím 185cm a když vezmu metrový stůl na šířku, dosáhnu v pohodě na druhou stranu desky :) Modulově stavět kolejiště, mě taky napadlo a klidně do toho půjdu. Bude to pro mě mnohem lepší s tím máte pravdu. Začal bych od hlavní stanice. Ale průser je to měřítko a ty schéma stanic. Hledám jak můžu, ale nic kloudného mi to nenajde. Plánky od pana Ferdiána mám v plánu pořídit hned jak to bude možné. Ale teď ještě je otázka to měřítko. Někdo píše, že 400cm je málo na H0 někdo zase píše, že na TT je to moc. Osobně bych bral H0 kvůli ČSD předloze a co jsem tak koukal, je i více staveb a více možností.(podle mě) Pokud by jste někdo měl odkaz na literaturu ve smyslu "pravidla železnice pro hlupáky" budu jedině rád :D ne, ale vážně, čím víc čtu, tím větší maglajz z toho mám a ve výsledku nevím nic. Takže bych si potřeboval vytvořit systém. např. 1. Stanice a nádraží 2. Usazení kolejiště 3. Měřítko 4. Epocha 5. Plán kolejiště 6. Digitál 7. Počátek stavby atp. Co se týče financí. Když vidím ceny modelů, kolejí, elektrosoučástek, digitálních převodníků, centrál, modulů, dekodéru apod.. Jednoduše řečeno, není to levný koníček. Ale i přes to, do toho chci jít. Nespěchám, nechci mít do silvestra hotovo. O tom ta modelařina není. Chci se s tím prdět dlouho, piplat si keříky, rzi na kolejích.. A že to budu stavět 5 let? O to víc si toho člověk bude vážit a bude na sebe hrdý, že to dotáhl do konce..
Jebediah
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 25 říj, 2015 9:43 pm

Re: Nové kolejiště H0/TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 2:02 pm

Jebediah píše:. Takže bych si potřeboval vytvořit systém. např. 1. Stanice a nádraží 2. Usazení kolejiště 3. Měřítko 4. Epocha 5. Plán kolejiště 6. Digitál 7. Počátek stavby atp. Co se týče financí. Když vidím ceny modelů, kolejí, elektrosoučástek, digitálních převodníků, centrál, modulů, dekodéru apod.. Jednoduše řečeno, není to levný koníček. Ale i přes to, do toho chci jít. Nespěchám, nechci mít do silvestra hotovo. O tom ta modelařina není. Chci se s tím prdět dlouho, piplat si keříky, rzi na kolejích.. A že to budu stavět 5 let? O to víc si toho člověk bude vážit a bude na sebe hrdý, že to dotáhl do konce..

Ne!
1)měřítko
2)námět :!: :!: :!:
3)epocha
4)prostorová dispozice - rámy jdou přizpůsobit
5)stanice
6)zbytek jako DCC,elektro
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků