Domácí kolejiště TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » pát 30 říj, 2015 9:55 am

hopeter píše:Pro Milana - ukážeš i viditelnou část ? :D

No já nevím :mrgreen: ,já se stydím :wink: .A pokračujem.....Vrcholová stanice Darkovičky leží na nivelitě tratě +150.
Přílohy
Vrbky DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » sob 31 říj, 2015 9:28 pm

Trochu jsem to s tím zámeckým parkem přehnal.Měl jsem tam vysadit více okrasných stromů.Ta prázdna plocha bije do očí a ten vodotrysk je tam jak siroteček.Jelen patnácterák,taky nic moc,když ona ta divoká zvěř nepostojí na chvíli. :mrgreen:

Chtělo by to pohádku,jak sedláček oře své políčko,parta brigádníku pomáhá při sběru brambor,ranní dopravní špička,
kafemlejnek se chystá jako školní,dva osobní vozy mu stojí u záchodku,zámecký pán nehledí dalekohledem na svého patnacteráka,ale na to jak dělnický lid s úředníky uhánějí do jeho malé továrny na šichtu,babky s husama v košíku jedoucí na trh čekající na zastávce na motorák,na zastávce nákladišti dva frajeři již vidlemi házejí cukrovou řepu na nákladní vagón přistavený v noci a atd. :D .....

žst.Darkovičky_TT/1:120_epocha III/IV_1900 x 800_TILLIG/15°/EW1
Přílohy
Darkovičky DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » ned 01 lis, 2015 8:50 am

Pietr - myslím,že máš kolejiště už vymyšlený.... :D
Milane bezva práce. Obdivuji co všechno se nechá nenásilně vytvořit na tak malém prostoru.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod Vladimír_B » ned 01 lis, 2015 9:39 am

MF: to patří do těch pomotaných pohádek? :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 11:00 am

Aby se neřeklo,hodil jsem na kalkulačku návrh stanice od pietra.Co mi vyšlo?
- 6 - manipulační skládková - 166 mm - skladiště s rampou a na ni navazující kusá kolej 6a volná skládka
- 4 - dopravní - 266 mm/MOs - mezi levým zhlavím a výhybku větvící se na skládkovou a pokračující dopravní 4
- 2 - dopravní - 1006 mm/Os - Brejlovec + 4 x "Y"
- 1 - hlavní - 983 mm/Os - Brejlovec + 4 x "Y"
- 3 - dopravní - cca 620 mm
- 5 - dle volby dopravní or strojová or odstavná

Poznámka:
Aby cestující nelezli přes stojící osobní vlak je zřízeno ostrovní nástupiště propojené ke staniční budově buď nadchodem nebo podchodem.U koleji 5 je vložen oblouk R310/30°,který dovoluje nahradit oblouk obloukovou výhybku R310-30°/R631-15° a to dle potřeby modeláře.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 11:49 am

Vladimír_B píše:MF: to patří do těch pomotaných pohádek? :D

Kluci poraďte,co s tím vtipálkem Laďou uděláme :lol: .

hopeter píše:Pietr - myslím,že máš kolejiště už vymyšlený.... :D
Milane bezva práce. Obdivuji co všechno se nechá nenásilně vytvořit na tak malém prostoru.


Děkuji,snad pietra zaujme i dodatek jeho původní stanice :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod hank61 » ned 01 lis, 2015 1:35 pm

milan ferdián píše:Trochu jsem to s tím zámeckým parkem přehnal.Měl jsem tam vysadit více okrasných stromů.Ta prázdna plocha bije do očí a ten vodotrysk je tam jak siroteček.Jelen patnácterák,taky nic moc,když ona ta divoká zvěř nepostojí na chvíli. :mrgreen:

Chtělo by to pohádku,jak sedláček oře své políčko,parta brigádníku pomáhá při sběru brambor,ranní dopravní špička,
kafemlejnek se chystá jako školní,dva osobní vozy mu stojí u záchodku,zámecký pán nehledí dalekohledem na svého patnacteráka,ale na to jak dělnický lid s úředníky uhánějí do jeho malé továrny na šichtu,babky s husama v košíku jedoucí na trh čekající na zastávce na motorák,na zastávce nákladišti dva frajeři již vidlemi házejí cukrovou řepu na přistavený nákladní vagón přistavený v noci a atd. :D .....

žst.Darkovičky_TT/1:120_epocha III/IV_1900 x 800_TILLIG/15°/EW1


Milane. Tak tohle kolejiště mě fakt vzalo. Relativně jednoduché a velice zajímavé. Velká nádhera. Úplně si jej dokáži představit i ve dvojnásobné délce. Škoda, že už mám téměř dostavěno :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod pietr » ned 01 lis, 2015 4:39 pm

Zdravím po menší odmlce jsem zpět. Už mě z těch plánku šla hlava kolem :-) Chtělo to pauzu.

Milane co se týče Tvého plánku má opravdový kouzlo. Je opravdu vyšperkovaný. Hodně jsem se inspiroval. Ale jestli se nebudeš zlobit zůstanu u svého Návrhu č.5.
Abych to tak pomalu už uzavřel.
-Na vrchní malé staničce bych nic neměnil. Dvě koleje pro otáčení souprav, vlečka, odstavná kolej na vykládku/nakládku.
-Širá trať jen z horní stanice zbytek schovaný v tunelu mi nevadí (jsem spíše pro provoz dvou stanic).
-Skrytá část se dvěma smyčkami, myslím že v pořádku.
Co se týče spodní větší stanice tam pořád nějak nevím. Když jsem tu začal první návrhy tak jsem tam měl pětikolejné nádraží, přes celý panel. Co si tu s Vámi víc a víc píšu zmenšuji a zmenšuji :-) Ale jsem rád začíná ta stanice dostávat pěknou fazónu. Hodně mě inspiroval Milanův plánek. Proto přehodnocuji své priority velké stanice. Mám takovou představu lokálkového provozu. Provoz motorových jednotek (Os), jeden spěšňák Brejlovec se starými patrovými vozy (vozy už jsem z Aukra koupil :-) ). Nadále nějaký ten průběžný nákladní vlak v popředí T478 a manipulačního vlaku do horní stanice T435. Tudíž ve stanici preferuji 3 dopravní koleje. Takže kolej, která má odbočku do depa bude dopravní. Nevidím v tom problém, protože z depa je odvrtaná kolej. Navrhl jsem pár návrhů co by v té stanici mohlo být. Poprosil bych Vás jestli dáme z těch návrhů stanici nějak do kupy? Jestli Vás napadne něco jiné prosím napište. Jsou to jen náčrty.

Návrh 5b
U tohoto návrhu jsem se zamiloval do manipulační koleje se skladištěm. Inspirovalo mě Milanův náčrt. Připadá mi to opravdu jak klasická stanice v ČR. Stanice se tím opět zmenšila ne že by mi to vadilo, ale nevím jestli se do toho hodí ta velké depo. Mohlo by být nahrazeno vlečkou v dalších návrzích nebo malým depem. Co se týče depa jak psal Hopeter, tak bych ponechal pozůstatky od parního provozu zauhlovací prostor s jámou. A na odvratnou kolej tankovaní naftou.
http://www.rajce.net/f983241154
http://www.rajce.net/f983241152

Návrh 5c
Tady je ukázka místo výtopny vlečka. Nerad bych se loučil depa, ale taky by se to dalo řešit. Pořád beru, že jednu vlečku mám ve vrchní stanici. Představoval bych si tam sýpku nebo pilu. A jinak ukázka odstavné koleje na druhé straně stanice. Byla by to taková ta zanedbaná zarostlá :-)
http://www.rajce.net/f983241156
http://www.rajce.net/f983241155

Návrh 5d
Ukázka malého depa, co jsem odkoukal u Milana s vlečkou. Ale je kolem výtopny málo místa, moc mi to tam neštýmuje.
http://www.rajce.net/f983241157

Vše na rajčeti - http://korwell.rajce.idnes.cz/Navrhy_kolejiste_TT#

Nejvíc se mi zamlouvá návrh 5b s tou manipulační kolejí + depo. Co vy nato? Děkuji za odpovědi.
TT epocha IV.
pietr
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 20 říj, 2015 8:26 am
Bydliště: Znojmo

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 01 lis, 2015 5:42 pm

Malinko jsem upravil koncovou stanici.Potřebuješ dvě staniční průjezdné koleje z důvodu posunu.Obsluhuješ dvě vlečky a jednu manipulační skládkovou kolej.

Co se týče lokomotivního depa,budeme to brát jako vlakotvornou stanici pro jeden silnější směr,tj.že některé osobní vlaky zde končí/začínají a s nimi i lokomotivy,které jsou zde přiděleny,plus lokomotivy pro lokálku.

Upravil jsem vjezd do lokomotivního depa a protáhl kolej s tankováním nafty.Tak máš aspoň minimálně tři dopravní koleje.
Přílohy
Navrh_5_b.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » ned 01 lis, 2015 6:24 pm

No konečně má ta remíza logiku... Milan na to kápnul. :idea:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod pietr » úte 03 lis, 2015 2:26 pm

Chci předem poděkovat za pomoc při navrhování plánku kolejiště. S tou remízou si to vymyslel velice dobře. Myslím že návrh vypadá dosti slušně a jsem sním moc spokojený. Nedávno jsem si uvědomil, že jsem podobný plánek někde potkal u cernose - http://diskuze.modely.biz/download/file.php?id=5406&mode=view Takhle si to nějak přestavuji :-)

Tady je definitvní návrh - http://www.rajce.net/f984049029
vše na rajčeti - http://korwell.rajce.idnes.cz/Navrhy_kolejiste_TT/


Myslím že plánek je hotov? Teď už jen detaily jako názvy stanic, očíslování kolejí, rozmístění návěstidel atd. Ale ten základ by mohl takto vypadat.
Takže bych se mohl směle pustit do budování. Koukám po kolejivu a jeho pokládce. Budu kupovat kolejové pruty + dřevěné pražcové pásy od výrobce Tillig. Rám bude dřevěný (dřevotříska, překližka) i podklad pod koleje. Na odhlučnění korek nebo někde jsem viděl práci s sádrokartonářskou pěnovkou. To se vše uvidí až dojdou koleje.
Zatím za vše děkuji a určitě se ozvu s prvními fotkami ze stavby :-)
TT epocha IV.
pietr
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 20 říj, 2015 8:26 am
Bydliště: Znojmo

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod hopeter » úte 03 lis, 2015 6:07 pm

Na dřevotřísku pozor. Mě se kdysi moc neosvědčila. Aby byla dost tuhá musí být silná a tím i těžká a navíc čím tlustší tím víc ti bere výšku průjezdu. Za mě doporučuji borovou překližku tl.8 Koupíš v Obi a naříznou ti rozměry dle přání ( většinou na počkání ) na milimetr přesně. Jen pásy úzčí než 200 mm si musíš poskládat k sobě a počítat s prořezem doma. Nejsou na jejich formátovacích pilách schopni řezat méně než 200 mm šířku.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod workous » úte 03 lis, 2015 6:30 pm

Nebo můžeš udělat rám z latí a do vnitř dát polyš 5cm vše se na to super lepí a je to lehké otvory se řezají jedna báseň. Zatím jsem nepřišel na nic co by nešlo přilepit nebo přišroubovat. Jednoduchou odporovou pilkou vše zpracuješ bez kuliček a bordelu. Krajina se pak dá formovat např. starou trafo pájkou .....možností je hodně. Do OSB nebo dřevotřísky bych nešel - přečti si o tom zde na fóru.....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod Ferda » úte 03 lis, 2015 10:30 pm

workous píše:Do OSB nebo dřevotřísky bych nešel - přečti si o tom zde na fóru.....

OSB po třech letech ve venkovní konstrukci. Aneb: "Co dokáže trochu vlhka".
I tam, kde nezatékalo, je z původně 28mm síla materiálu nabubřelá do 33-35mm a celé je to totálně zkřehlé.
Obrázek
Obrázek


Zajímavé je, že přírodní smrkové dřevo i bez jakékoli impregnace to přežilo naprosto v pohodě.

Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Domácí kolejiště TT

Příspěvekod pietr » čtv 10 pro, 2015 9:03 pm

Zdravím modeláři vracím se po delší odmlce s novinkami. V plánu jsem měl, že budu psát až po první pokládce kolejí, ale nevydržel jsem :-)
Delší dobu jsem čekal na příchod kolejiva, ale v té době jsem maloval náčrty ele. zapojení kolejiště. Docela se na to těším, ale i bojím. Bude to výzva :-) Koupil první lokošky, takže se mi vozový park pomalu rozrůstá. 30.11.2015 jsem po dodání kolejiva započal stavbu. Rám kolejiště jsem dělal ze dřevěných hranolů a podklad je 6mm překližka. Teď mě čeká vyřezání podkladu a pokládka kolejí spodní smyčky. První fotky ze stavby http://www.rajce.net/a12214294
Vozový park http://www.rajce.net/a12085923

Co se týče návrhu tak nakonec to dopadne asi takhle. http://www.rajce.net/f994405804
Vlastně je to pořád to samý jen protažena lokálková trať. Pojďme si to více představit. Kolejiště jak už víme se bude odehrávat v epoše IV. Kolejiště má dvě stanice a jednu zastávku. Započneme v první stanici Velké Myšice (na kolejišti ta větší stanice). Tato stanice je ovládána reléovým zab.zař. Má tři dopravní koleje a dvě manipulační u kterých jsou umístěny světelné návěstidla. Nachází se tu dvoumístné depo se zbrojením, ale i s pozůstatky parní slávy(popelová jáma, vodní jeřáb), takže kolejiště bude připraveny i na parní provoz :-) Ze stanice vedou dva směry s níž jedna vede do dolní a ta druhá do horní smyčky. Trať do horní smyčky se dělí odbočkou (ve skryté části), která pokračuje do konečné stanice Nedělín. Po výjezdu z tunelu se kolem koleje rýsuje skalnatý výběžek na kterým se tyčí zřícenina hradu Smrčany. Nadále po trati potkáváme zast. Smrčany s nedalekým nákladištěm pro nakládku dřeva. Dále se trať klikatí hustým lesem až přes most do konečné stanice Nedělín. Tato stanice je obsazena výpravčím s mech. vjezdovým návěstidlem bez odjezdového návěstidla. Má dvě dopravní koleje. Ve stanice se nachází malé skladiště a s odstavnou kolejí pro nakládku/vykládku uhlí. Z žst. Nedělín se provádí posun do místní vlečky na trati. To je asi tak vše k prezentaci :-)

Co říkáte na to prodloužení kolejiště? Jinak na rajče budu určitě doplňovat fotky jak nadále pokračuji. http://www.rajce.net/u970036
TT epocha IV.
pietr
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 20 říj, 2015 8:26 am
Bydliště: Znojmo

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků