Koľajisko (ovál)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Koľajisko (ovál)

Příspěvekod TomSayer » pát 11 zář, 2015 4:47 am

Dobry den prajem,
mame zaujem kupit detom na vianoce vlaciky ktore uz nejaky cas dookola pytaju. Chceme ist do Roco H0 a postaviť im takyto oval aky som dal do prilohy. Kupime im dva start sety ked ze su dvaja a aby si mohol kazdy zajazdit sam.
Set č.1 RO 51256
Set č.2 RO 51272
Vdaka tymto setom dostaneme dost kolajnic a je mi jasne ze este potrebujeme nejake kupit a jedna z nich je trojita vyhybka.
RO 61160
RO 61128
RO 61155
Skusal som to namodelovat v programe wintrack ale vobec mi to neslo. Prosim o pomoc s tym ake a kolko kolaji budem potrebovat na postavenie dotycneho okruhu ked budem mat dva start sety. Ked nam ostanu rovne kolaje tak ich pouzije na rozsirenie a predlzenie ovalu.
Som absolutny amater ale ked poviem pravu tesim sa ako im to budem skladat a pozerat sa na mojich dvoch rusnovodicov. Samozrejme vsetko sa bude odohravat na koberci tak ma prosim preto nebombardujte :)
Prajem pekny zvysok dna.
Přílohy
plán koľajiska.pdf
(150.84 KiB) 438 krát
TomSayer
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10 zář, 2015 4:36 am

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod milan ferdián » pát 11 zář, 2015 6:43 am

Máš tam velké chyby.Ozvu se později a sdělím proč.

edit:
Především z těch dvou setů nesložíš to co si představuješ.Hlavním důvodem je že oba sety mají stejné poloměry oblouku R3 - R434,5.Potřebuješ i obloukové R4 - R511,1mm. Pseudoobloukovou výhybku 61155 musíš vložit před tu další obloukovou výhybku 61155 .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod TomSayer » pát 11 zář, 2015 7:18 am

Prosim este raz co vsetko mam dokupit a co vsetko mi ostane z dvoch kolajisk?
Aby som to vedel objednat mozes mi prosim vypisat vsetky kolaje (katalogove cisla) ktore budem potrebovat?
Vo wintraku neviem presne najst tie vyhybky. Napriklad napojenie na lavu cast trojvyhybky tak aby sla kolaj ako som dal na nakres.
TomSayer
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10 zář, 2015 4:36 am

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod milan ferdián » pát 11 zář, 2015 7:23 am

TomSayer píše:Prosim este raz co vsetko mam dokupit a co vsetko mi ostane z dvoch kolajisk?
Aby som to vedel objednat mozes mi prosim vypisat vsetky kolaje (katalogove cisla) ktore budem potrebovat?
Vo wintraku neviem presne najst tie vyhybky. Napriklad napojenie na lavu cast trojvyhybky tak aby sla kolaj ako som dal na nakres.

Zveřejni plánek v .jpeg a já ti tam dopíšu údaje.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod TomSayer » pát 11 zář, 2015 8:01 am

Mozes mi prosim aj napisat presne oznacenie a aj kolko a akych ostane z tych dvoch ovalov?
Přílohy
koľajisko.jpg
TomSayer
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10 zář, 2015 4:36 am

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod fulda » pát 11 zář, 2015 8:33 am

Tom: odkud jsi?
Znáš kolejiště mojí dcery?
Máš plán jak to budou ovládat (odhadem digitálně)?

Koukal jsi někdy na geometrii kolejiva?

To na co se koukáš je kombinace setů A+B+C+D
Pokud se dobře koukám, tak ten první set je A+B potřebuješ ještě Roco 51250, 51251 nebo 61101 - 61104.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod TomSayer » pát 11 zář, 2015 9:01 am

Som zo SVK Čadca.
Nepoznam kolajisko Vasej dcery.
Mame zaujem kupit dva ks gigit.
H0 - Digitální start set T 679 s jeřábem - ČSD
H0 - Dvojitý digátní start set, DB AG
Je to spojenie A+B+C+D to je jasne ale ked ze budem mat dva sety ci mi to nejako nepomoze. Skratka nechcem hned kupovat hromadu staviev a kreslit tu nejake bombasticke kolajisko. Toto je na zaciatok a ked uvidim ze sa to mojim detom paci potom budeme podnikat dalsie kroky. Pokial sa budu iba hrat tak nepotrebuju nic moc na vyse. Potrebujem dva sety aby som mal dva ovladace ked ze mam dve deti a obe budu chciet jazdit.
TomSayer
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 10 zář, 2015 4:36 am

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod milan ferdián » pát 11 zář, 2015 9:22 am

Našel jsem ještě další chyby a ty jsem opravil.Co se týče zhlaví napravo,třeba si ověřit na wintracku.Kolejivo si musíš spočítat sám :wink: .
R3 - R434,5 mm
R4 - R511,1 mm
2RGB - R502,7/22°30´protioblouk
G200 - přímá 200 mm
G185 - doplňková 185 mm
G76,5 - přímá 76,5 mm
Přílohy
kolajisko2.png
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod zdeno » pát 11 zář, 2015 9:27 am

treba se jit podivat do prodejny, treba Elsikor v Ziline a podivat se, co maji skladem. Ne vsechno v letacich je na prodej.
Ja bych asi shanel koleje na prazcich s telesem naspu, je to drazsi, ale nesbira to prach z koberce.
---
Ja jsem z Varina a mohl bych poradit, pokud napises soukromne.
Naposledy upravil zdeno dne pát 11 zář, 2015 1:36 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod fulda » pát 11 zář, 2015 12:31 pm

OK, kolejiště mojí dcery je právě sbírka geoline startsetů.
Ještě připomenu, že to není kolejiště formou stůl s krajinou, ale je to škatule plná kolejí a výhybek a k tomu také ovládacích prvků, která se pokaždé vysype na koberec a tam se skládá a zase rozkládá.

Startsety mají jednu nectnost - mají pokaždé stejný poloměr zatáček R3 (61123). Takže pokud chci postavit dva ovály, tak pokaždé vyjdou stejně "široké", takže se nevejdou dva do sebe.
Normálně to řešíme tak, že si oblouk nastavujeme pomocí rovné koleje. V příloze jsem se to pokusil nakreslit.
Ono to stejně pokaždé dopadne tak, že se namísto oválu postaví všelijaké komplikované tvary, takže je to celkem jedno.

Každopádně to kolejiště si na internetu najdi, není to těžké. Je na něm zajímavé třeba digitální ovládání výhybek, které funguje "bez drátů" k výhybkám a tak si z ovládacího pultíku děti přehazují výhybky a nemusí běhat do kolejiště.
Přílohy
koleje.gif
koleje.gif (8.37 KiB) Zobrazeno 5253 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Koľajisko (ovál)

Příspěvekod HonzaM » pát 11 zář, 2015 1:58 pm

Pozor na to, že ve start setech bývají "okradené" lokomotivy - karoserie je stejná, ale někdy je podstatně horší pojezd. Taková lokomotiva je obvykle lehčí (základ pojezdu netvoří kovový odlitek) a neutáhne tolik, co lokomotiva prodávaná jako samostatný model, může být použit horší motor, horší materiál převodů. Je dobré mít na paměti moudrost starého angličana: "nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci".
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron