Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:20 pm

Asi bych začal u elektriky. Že není nutné kreslit schéma, jsem už možná naznačil. Stačí mít označená všechna zařízení a označené všechny jejich vývody, popřípadě ještě barvy pramenů mezi propoji. Tímpádem vystačíte jen s textovým popisem zapojení.
DSC00759.jpg
Zkrátka každá svorkovnice, každý její kontakt, každý vodič do ní zapojený, má nějaké označení. Vodič vede od začátku do konce.
Příklad: Kablík od přepínače výhybky č.16 umístěného v ovládacím pultu
Snímek 026.jpg
vede do přestavníku pod výhybkou v kolejišti, který je též označený jako 16. Jenže vede v pultu s přepínače na konektor CANON, pak kabelem do konektoru CANON, odtut do sběrné svorkovnice pod kolejištěm, a pak k přestavníku.

Jednoduše tedy místo schématu napíšu:
-V16 (označení přepínače v ovládacím pultu)
-CAN 1:24 (vodič vede z přepínače na kontakt konektoru CANON č.1 a jeho kontakt č.24 (všechny CANONY mají číslované kontakty, nelze se splést)
>zde můžeme klidně vynechat protikus CANON na kolejišti, neboť má vždy stejné označení i číslo kontaktu<
- pak vede na X3/8(RED), což je sběrná svorkovnice pod kolejištěm č.3 a její kontakt č.8 a propoj je vyveden vodičem červené barvy RED, což je anglické označení.
-V16,což je název přestavníku přímo pod výhybkou

Tím mám zmapovánu celou cestu signálu od přepínače k přestavníku a nemusím čmárat nepřehlednou plachtu s pavučinou vodičů.

Teď to možná zní nepřesvědčivě, ale časem sem vložím kompletní podklady elektroinstalace pro Lukáše, ze které bude patrné vše. Pomocí tří A4 prostého textu snadno dohledáte každou poruchu v elektrice i větších kolejišť.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:27 pm

Jinak konkrétní zapojení ovládcího pultíku je koncipováno tak, že do něj pomocí dvou kabelů s CANONY vedou signály k přestavníkům a k vypínaným úsekům. Připomínám, že jde o analog. Společný vodič k přepínačům výhybek a k úsekům jsem koncipoval jako každý zvlášť
Snímek 030.jpg
a svedený do jednoho bodu.
Snímek 027.jpg


Je to malý čtvereček předvrtaného jednostranného plošného spoje, ke kterému jsem pak heftl tlustý vodič a ten přivedl jakožto společný pro jeden a druhý obvod každý na pět kontaktů CANONU, aby se rozložila proudová zátěž. Jednotlivé signály pak jdou po jednotlivých žílách mezi CANONY.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:32 pm

Tady si dovolím malou připomínku ke CONRADŮM. Pokud by to zlobilo, lze na ten tlustý vodič od společných svodů od přepínačů výhybek zapojit tlačítko přestavování. Přestavníky jsou totiž trvale pod napětím - mají koncové vypínání. Tlačítkem je lze chránit pro případ, že by nepřestavovali spolehlivě. Ale to ukáže až provoz.
Pozn. CONRAD přestavuje stejně rychle, jako elmag přestavník, takže obavy z dlouhé doby zmáčknutí tlačítka pro přestavení výhybek jsou zcela neopodstatněné
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:40 pm

Ale dosti elektriky, k té se ještě vrátím, až dokončím schémata.

Celkový pohled na panel s částečně provedeným terénem
DSC00694.jpg

Zde jsem se nedržel ani moc Milanova krajinného návrhu, ani toho Frufruova. prostě jsem se řídil tak nějak svými pocity. Vznikla tedy třetí možnost, jak provést terén a krajinný ráz.

Zde musím poznamenat, že jsem něco začal, ale dokončení bude na Lukášovi,který tímto nemá lehký úkol, pokud má dodržet moji myšlenku.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:48 pm

Jako zcela novou věc, ke které jsem byl vlastně donucen okolnostmi vyplývajícími z trasování kolejí, jsem zakomponoval odvodnění horní části terénu nad vlečkou. Vedla ne k tomu jednak nutnost pravidla, které zde zmínil Milan, druhak poněkud krajinně hladová pustina mezi výtažnou kolejí horní vlečky a obloukem trati mezi odbočkou a mostem.
DSC00719.jpg

Začal jsem si totiž hrát se sádrou a až když mi to začlo alespoň trošinku jít, řekl jsem si, že malinká odvodňovací strouha, která navíc padá po úbočí ze skal, by mohla vytvořit po pečlivém zpracování fotogenické místečko. No nechci to nazvat vodopád, ale při troše snahy by zde Lukáš mohl vytvořit pěkňoučké zákoutí.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 9:59 pm

Celé je to ale vázáno na průtokovou kapacitu, proto motiv nesmí opustit nadpis strouha!
Je to dáno velikostí všech propustků stojících v cestě tečící vodě.
DSC00747.jpg

Sem moc fotek dávat nebudu, zbytek máte na rajčeti, odkaz je výš.

Pak napíšu ještě něco o sádře, ale teď ukážu, jak jsem se pral s kulisou oddělující viditelnou část a zkryté nádraží.
Pral jsem se takto:
Snímek 019.jpg
Kulisa je ze čtyřky břízy a stejně i po máčení a schnutí se mi ji nepodařilo vytvarovat dle Milanova návrhu.
Vše naštěstí ukryla montážní pěna:
Snímek 006.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 10:09 pm

Čímž se dostávám k dalšímu tématu a tím jsou tunelové prostupy do skryťáku.
Snímek 015.jpg
Kartonová šablona portálu, kterou si pak Lukáš polepí zdivem dle vlastního výběru (střihovou šablonu jsem mu dal) přišla vystlat kartonovým obloukem znázorňujícím klenbu. Ano, šlo to vyříznout z polystyrenu a znázornit i zdivo. Zjistil jsem ale, že to nepůjde moc vidět. Námětem je navíc "dětské kolejiště" a viditelných částí, které budou mít za úkol upoutat diváka, je víc než dost. Nemělo tedy smysl hrotit tyto detaily "druhého řádu". Rozumíte mi?

Rouru jsem pak přefoukl pěnou, a bylo hotovo.
DSC00750.jpg
Na fotce je vidět silniční příjezd na horní vlečku, kde bude zároveň malá zastávka. Nikoliv však na čtyři ypsilony tažené brejlovcem, jak plánuje Lukáš :D
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 10:28 pm

Protože mi začlo blbnout spojení s diskuze.modely.biz na laptopu s fotkama, který mám připojen přes jiného providera nežli tohle PC, asi pokračování odložím, pakliže spojení okamžitě nepřestane blbnout.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 10:45 pm

Tak teď ta sádra, tedy jestli vydrží spojení.
Lukáš mi poskytl dvě licí formy pro sádrové skály od WODLAND SCENIC
DSC00703.jpg
DSC00704.jpg

K lití jsem použil obyčejnou šedou stavební sádru a dále sádru s obsahem tmelu, která tuhla mnohem déle. Na lití je určitě lepší ta obyč šedá. Ale na dodělávky, případně nanášení objemu pro další tvarování bych doporučil bílou s tmelem (2kg cca 45,- v Domě Barev)
DSC00749.jpg

Se skalami jsem nejprve začal pomocí odlitků.Ty jsem se postupem práce naučil skládat do bloků tak, že jsem je dalším tmelením a tvarováním dokázal zcelit ve velké monobloky.

Výtečné pojednání a sádrových skálách má na svých stránkách Mnitka
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 11:05 pm

Těm, co se bojí sádry, respektive její hmotnosti, bych vzkázal toto: kolik váží prášková sádra, kterou použijete, tolik zhruba bude vážit i odlitek. Voda vyschne téměř dočista. A když to pak napentrujete např sportakrylem, už to nasávat vlhkost nebude. Správně vyschlá sádra zvoní jako vysoce pálené cihly a je celkem pevná a rázuvzdorná. To poznáte, že budete případné odlitky chtít rozlámat.
DSC00726.jpg
Jedno z možných řešení ukončení vlečky do kamenolomu, kde má Milan v návrhu opěrnou zeď. Každopádně skála vyjde levněji a efektněji,než kupovaná zeď. Jen je ji nutno správně ztvárnit. Na obrázku je velký počet odlitků naplácaných na sebe a meziprostory vyplněny pomalutuhnoucí sádrou. Po vytvrdnutí je skála dotvarována dlátem. O zbytek se už musí postarat Lukáš/příroda :D
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 11:16 pm

Velmi výhodné je před započetím sádrování skal nalepit opěrné zdi a portály (pravda, ne všude se mi to povedlo dodržet).
DSC00724.jpg

Na obrázku je vytvořen tunelový vstup v základu z překližky, následně přeplácnut vytvarovaným surovým kartonem a polepen finálním výpalem kamenná zeď od KB Model, který je na hraně ohnut. Ohyb jsem udělal tak, že jsem z rubové strany v místě ohybu vyřízl karton téměř v celé tloušťce materiálu, následně ohnul a odstávající bloky cihel (po ohybu se začaly jednotlivé vypálené bloky odchlipovat) ukotvil vteřinovkou po vložení ohybu do hliníkového "L" profilu. Vteřinovky nesmí být moc, jinak se heftne k profilu a díl si zničíte.

Zdivo bude nutno napustit lakem tak, aby jej bylo možno washovat a dobarvit. Napuštění je možná lepší udělat před sádrováním. Případné zapatlání tak půjde snadno odstranit. Kolem portálu pak Lukáš dodělá ještě bloky znázorňující kvelb portálu, protože takhle to samozřejmě zůstat nemůže.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 11:22 pm

Oproti normálu jsem snížil počet opěrných pilířů podezdívky estakády na dva, přesněji na dva zakryté spoje navazujícího zdiva. To jsem opět vztyčil až ze sádrového skaliska z důvodu úspory vypalovaného kartonového zdiva, aby bylo možno z jednoho archu použít obě poloviny a ušetřit tak. Navíc se tím získala poutavá přírodní scéna.
DSC00697.jpg

Na té skále pod zdí je krásně vidět (pozoruj z leva do prava) jak jsem se učil jednotlivé odlitky nejprve umisťovat jako samostané bloky a časem je lámat a ztmelovat do monolitu. Každý kus z formy je po zakomponování ještě upraven dlátem, aby nebyl stejný s jiným kusem skály jinde na kolejišti.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 11:36 pm

Nevím, co bych k tomu víc řekl. Klidně se ptejte, pokud jsem něco nepopsal dostatečně, klidně kritizujte, ze všeho se vysekám, nebo svedu na ostatní :lol: V rámci možností fóra nemá cenu sem vkládat další tuny fotek ze stavby, která je nafocena na rajčeti. Navíc zde musím nechat místo pro Lukáše, který bude jistě sázet fotky z jeho pokračování.
DSC00691.jpg

Pokud bych měl zhodnotit návrh, jde asi o nejuniverzálnější námět kolejiště, který naprosto nevulgárně na malém prostoru nabízí tunel, les, skálu, při lepší volbě mostu snad i viadukt, estakádu, solidní možnosti jak provozu tak posunu, dále vodu, depo....mám pokračovat? Měl bych pouze jedno doporučení, vzhledem k nutně použitým EW1 si nekupujte Tilligovu rosničku a nestavějte to z flexi kolejiva jako já. Je to fakt přesně naplánováno na standardní kusové kolejivo a ta patlačka s flexinama vám uspořené peníze v žádném případě nevynahradí, to mi věřte.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod rawen » čtv 31 pro, 2015 6:29 am

Ahoj.
Na první pohled mne zarazila informace o vysychání sádry. Sádra neschne, ale chemicky navazuje vodu. Takže "ztěžkne".
Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Hemihydr% ... at%C3%A9ho

Jinak stavbu se zájmem sleduji, jako srovnání s "úplně jinými" technologiemi. :P

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » čtv 31 pro, 2015 8:18 am

Já jen dodám,že pro mne je to vždy velká pocta,jestliže plánek kolejiště se realizuje.Tady patří poděkování nejen Mirkovi a Lukášovi,ale všem ostatním,co kreslenou vizi převtělili do hmotné podoby. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků