Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » čtv 11 čer, 2015 6:02 pm

Tak pěna nalezena.
Kolejišťátko je olepeno překližkou bříza 4mm. Tuhost celku dle předpokladu vynikající. Klidně bych to označil za samonosné. Přitom je nutno brát v úvahu celkový rozměr plata. Stavět na polystyren bych doporučil zejména kvůli možnosti vytvářet terénní reliéfy a případné vodoteče. Byť třeba jen dvojku položenou na dřevěné plotně. Vkládat více fotek do příspěvku nemá smysl. Poblikal jsem to foťákem celé, ale je to bez komentu. http://mirektt.rajce.idnes.cz/Slunicko_ ... C02162.jpg
DSC02162 (Small).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 11 čer, 2015 6:24 pm

Hezká čistá práce.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » úte 23 čer, 2015 1:37 pm

Jelikož lze nyní vytušit, že jsme měli klubové jezdící setkání, o němž článek vyjde později, byl jsem samozřejmě po dobu příprav a realizace setkání nucen pozastavit práce na Sluníčku, které jsem bláhově chtěl do setkání stihnout. Bohužel aktuálně je to nyní takto daleko:

Kolejivo přilepeno na niveletě nula
IMG_1279 (Small).jpg

Pod každou výhybkou v místě výměny jsem odvrtal překližkovou plotýnku.
IMG_1280 (Small).jpg

Otvorem bude procházet struna přestavníku, který bude v komůrce na překližku přišroubován nějak takto
IMG_1281 (Small).jpg


Nyní mně čeká rozmístění přestavníků a jejich mechanické odzkoušení a dále zadrátování této úrovně a ostré jízdní zkoušky. Teprve pak mohu začít lepit vršek. Až bude hotov i ten, bude nutno instalovat kulisu a dokončit chybějící úrovně terénu s tunely.
Některé části holého polystyrenu jsem zhora polepil kreslící čtvrtkou. Povrch polystyrenu se tím neuvěřitelně zpevnil. Proto na závěr plánuju takto "zatapetovat" i plochu ze spodu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod HonzaM » úte 23 čer, 2015 4:49 pm

MirekTT píše:
Nyní mně čeká rozmístění přestavníků a jejich mechanické odzkoušení a dále zadrátování této úrovně a ostré jízdní zkoušky.

S těmito přestavníky jsem měl špatnou zkušenost, byly nespolehlivé. Ale je to už dávno, tak se to třeba naučili dělat. I na domácím kolejišti používám jedině "želvy". Jsou dražší, ale stoprocentně spolehlivé.
Honza
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pát 03 črc, 2015 8:41 pm

Takže po instalaci přestavníků následovala jejich deinstalace. Bylo totiž nutno zvětšit distanci mezi výhybkou a přestavníkem. Výhybky v TT mají délku chodu unašeče jazyků cca 3mm, přestavník Conrad má délku chodu cca 6,5mm. V dodávce přestavníku jsou sice dvě struny - jemná a tuhá, ale ve hře je i rozkyv struny a tím dané "kvedlání" konečku procházejícího unašečem. Pokud je přestavník příliš blízko výhybce, strunka z dírky hodně vylézá a zase se zatahuje v závislosti na pohybu. To je celkem nepříjemné. Také ohyb struny v krajní poloze někdy způsobí, že přestavník nedomykne a nevypne se. Buďto zůstane vrnět, nebo se chvěje. To lze ošetřit zvětšením vzdálenosti přestavníku od výhybky. Struna má na ohyb větší délku a přestavník potřebuje na docílení krajní polohy menší sílu. Použití jemněší struny na menší distanci možné je, ale EW1 a IBW mají v unašeči dost velký otvor na tak jemnou strunku a navíc to neřeší již zmíněné kvedlání strunky v unašeči.

Nezbylo, než přestavníky přišroubované pod výhybku na 5mm silné překližce polepené 3mm gumou opětovně odšroubovat a podložit. Řekl bych, že pro spolehlivý chod přestavníku je nutná distance nejméně 2cm od výhybky.
IMGA0100.jpg

Předpřipravený otvor pod unašečem výhybky bylo nutno opatřit výřezem gumy pro hladký chod strunky.
IMGA0093.jpg

A následně odstřihnout obříznutý proužek gumy ze spodní strany.
IMGA0095.jpg

Sorry za kvalitu fotek, fotím videokamerou, zemřel mi foťák.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pát 03 črc, 2015 8:50 pm

Jinak jsem již položil na dolním nádraží i kusé koleje krom té do remízy, neboť je závislá na poloze montážních jam. Ty jsou teprve na cestě ke mě.
IMGA0091.jpg


A mám osazené a elektricky odzkoušené všechny konrády.
IMGA0102.jpg


Teď bazíruju nad jejich zapojením. Jednodušeji to vychází na střídavý proud. Dokonce nejjednodušeji ovládání pouze jedním tlačítkem s využitím přepínacího kontaktu přestavníku. Ale zase je zde problém ve zjišťování faktické polohy výhybky. Ano, lze ji signalizovat, ale jsou to dráty navíc. Nejspíš padne volba na páčkový přepínač, který vhodně umístěn na panelu ve tvru kolejiště sám signalizuje polohu výhybky. Jeho použití je ale podmíněno spolehlivým přestavováním. Přestavník by nesměl nedojet do krajní polohy a zůstat vrnět. To by ho při použití páčkového přepínače mohlo zničit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » pát 03 črc, 2015 9:14 pm

na toto se už doma mooooc těšíme!!!!! :wink:
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 08 črc, 2015 2:30 pm

Popojedem. Mám kompletně zadrátované přestavníky a koleje ve skrytém nádraží.
IMGA0107.JPG

Přestavníky jsou drátované zespoda, ale ke kolejím jsem ve skryťáku provedl viditelnou instalaci.
IMGA0108.JPG

Vodiče jsou vedeny po povrchu, přichyceny nastřelovacími sponkami a následna zapatlány duvilaxem, který je v celé délce krásně fixuje ke gumě.

Na vodiče jsem navlékal popisovací návlečky a připájení označených vodičů zaznamenávám do kolejového schématu. tak bude dohledatelný každý vodič i jeho místo připájení ke kolejnici.
IMGA0110.JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 08 črc, 2015 2:42 pm

Zespoda je drátovačka "začištěna" pomocí plastových instalačních lišt vlepených do žlábků vyříznutých do polystyrenu. Vrchní část je oblast pod hlavním nádražím, to na zadrátování teprve čeká.
IMGA0111.JPG

Lišty jsem měl vést spíše bokem přestavníků, nežli přes ně.
IMGA0112.JPG

Na ovládání celého kolejiště ryze analogově postačí takovýto pultík. Na výhybky a spínání úseků použiju páčkové přepínače. Na propojení s kolejištěm bude použit 37-mi pólový kabel, který jsem doma vyštrachal. Jen nevím, zdali mi bude 37 pinů stačit. Když tak ještě přidám další 15-ti pin a budou hold kabely dva.
IMGA0113.JPG

Moje myšlenka je zachovat obrys kolejiště bez výstupků. Konektory ke kolejišti utopím do jeho bočnice, tím zůstane zachována manipulovatelnost a skladnost. Napájení a ovládání jízdy bude řešeno Lukášovýni ovladači přímo ke kolejišti. Pultík bude jen na výhybky, úseky, popř zapínání nočního osvětlení.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 08 črc, 2015 2:53 pm

Přemýšlel jsem, že bych na drátování použil samořezné rychlospojky
IMGA0114.JPG

Mám v zásobě ty s izolačním gelem Scotchlock od 3M, které vykazují mimořádnou kvalitu a trvanlivost spoje (a také cenu) i ve velmi agresivních prostředích. Pro názornost je na fotce i nevím proč stále vyráběná prořezka, která ač ji lze pořídit pod dvě koruny, vlastně stojí cca 300Kč za kus. To je zhruba cena průměrné škody, kterou tahle spojka umí napáchat. Je to ta největší modrá dole uprostřed. Modré vlevo jsou instalovatelné na průchozí vodič a červená s oranžovou jsou spojky na konce vodičů. Pokud vás to zajímá víc, hoďte si do gůglu scotchlock a dovíte se víc.

Prořezávací spojky by se mi nevešly do lišt, proto jsem veškeré spoje jednoduše zapájel, zajistil termosrmšťovkou a schoval v liště. Čisté, levné, spolehlivé.
IMGA0115.JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » stř 08 črc, 2015 8:14 pm

Moc pěkné Mirku, je vidět, že jsi fachman - Milan musí mít radost, že jeho návrh je, tak pěkné realizován a co teprve jeho majitel :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » čtv 09 črc, 2015 6:26 am

workous píše:Moc pěkné Mirku, je vidět, že jsi fachman - Milan musí mít radost, že jeho návrh je, tak pěkné realizován a co teprve jeho majitel :D

jj pravdu máš budoucí majitelé se nemůžou dočkat... :D
....vozový park taky zatím odpočívá v krabičkách...teda nepočítám to projíždění na starém plechovém kolejišti...
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » čtv 09 črc, 2015 9:14 pm

Dnes jsem zadrátoval nádraží. Vodiče jsou ještě volně visící.
IMGA0116.JPG

Koleje jsem pokládal bez vodičů. Ty jsou připájeny až následně. V nádraží to nevadí, protože všechny zkončí pod štěrkem a zásypem. Chybí položit jen kolej k remíze. Tu mohu položit až s instalací popelové a montážní jámy.
IMGA0117.JPG

Přemýšlel jsem nad rozdělením úseků kolejiště. Všechny nádražní, odstavné a kusé koleje budou každá zvlášť na jeden spínač. Pouze tu k remíze rozdělím na dva úseky, aby mohla být jedna mašina v remíze a druhá před ní. Dále rozdělení celého kolejiště na možnost napájení dvěma ovladači, např. spodek a vršek, Lukáš nepovažoval za nutné, tak jsem od toho upustil. Byla by to drátařská a ovladačská komplikace. Takhle bude jeden ovladač na vše a bude se jezdit vždy jen jedním směrem. Bude tak i snadnější přechod na digitál.
Všechen ten drátový chvost by se mi měl sejít v této svorkovnici.
IMGA0119.JPG
Měl jsem to doma nanic, tak aspoň se to využije. Je to 64 pozic. Ze spoda připájím vodiče k propojovacím canonům s pultíkem a dráty od kolejí a přestavníků budu šroubovat do svorek. Jen před tím propojím někde mimo vodiče od společné kolejnice a od druhé traťové. Napřímo sem půjdou jen izolované úseky. Každý vodič bude mít návlečku s popisem a číslem svorky, takže bude přehled i dle schematu, které Lukášovi nakreslím.
Co jsem zatím neřešil vůbec a nevím, zdali by to bylo efektivní, jsou světla pro budovy a lampy. Když nevím, co kde bude, těžko se mi bude dělat příprava. Obávám se, že tohle si bude muset Lukáš dodělat sám. Půjde to snadno, do polystyrenu se dlabe lehce. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pát 10 črc, 2015 5:40 pm

Připravil jsem si svorkovnici s kabeláží a konektorem. Budu muset přidat ještě 15ti pin canon. Sice by póly vyšly, ale některé žíly bude nutno znásobit kvůli proudu.
IMGA0120.JPG

Zespoda jsou kablíky přiletovány k jednotlivým svorkám. Není tedy třeba používat nutně plošný spoj. Tyhle svorky jdou běžně koupit a lze je vetknout do děrovaných plošáků, které se prodávají. Přitom není vůbec nutno nějak řešit plošný spoj. Každý vodič jde z konektoru na jednu svorku. Takto jsem obsadil tři svorkovnice. Zbylé dvě jsem pospojoval a budou použity jako sběrné.
IMGA0121.JPG
Teď musím udělat v bočnici otvor a vyrobit subpanel, ve kterém budou canony a zdířky pro napaječ a ovladač.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 15 črc, 2015 4:37 pm

K dokončení elektriky na spodní úrovni potřebuju položit kolej k remíze. Abych mohl položit kolej k remíze, potřebuju montážní jámy. Abych mohl instalovat montážní jámy, musím znát dispozice remízy. Od toho se odvíjí poloha jam a dokončení elektriky. Donutil jsem proto Lukáše, aby mi stavebnici remízy poslal. Z ní jsem byl nucen extrahovat a zpracovat podlahové díly a zapracovat je spolu s montážními jámami do koleje. Lukáš tedy bude muset remízu vztyčit na již instalovaných základech. Upřimě by to ani jinak nešlo.
IMGA0122.JPG

Montážní jámy jsou auhagen v konfiguraci dvě krátké.
IMGA0123.JPG

V remíze je položena i finální podlaha ze smirku hrubosti 800 představující beton. Jeho barevnou úpravu už musím přenechat Lukášovi. Betonových dílů bude spousta a měly by vycházet ze stejného odstínu. Patinu snad Lukáš jakožto zkušený kitař zvládne.
IMGA0124.JPG

Ani jsem netušil, jak náročné je spojení koleje, remízy a jámy. Jde totiž o nivelety. Kolej leží na gumě, jenže podlaha v remíze by měla být v jedné hladině s hlavou kolejnice, to se ale neshoduje s úpatím budovy vůči zásypu mezikolejových nádražních ploch, to celé je navíc vztažené k tloušťce materiálu, ze kterého jsou základna a podlahy budovy vyrobeny. Mám li být upřímný, tohle neřeší žádný výrobce "ubytoven" pro vozidla. Prostě a jednoduše alibisticky ponechají ve vnitřních podlahách výřez pro celou kolej i s pražci, a raď si milý modeláři. Zkrátka a dobře Lukáši, vrata budeš muset nejspíš zkrátit kousínek odspoda, protože podlahu v remíze bylo nutno malinko zvednout mezi vnitřními zdmi. Celek jsem navíc musel celý nalepit na 2mm silnou balsu, aby vyšel venkovní zásyp terénu k obkladovému soklu.
Zkrátka hrozná pakárna, apeluji na všechny výrobce remíz a rotund, aby budovy navrhovali tak, že kolej od podkladu má výšku 2mm, že by v této úrovni zároveň s hlavou koleje (přesněji o 0,2mm níž) měla být vnitřní podlaha (dotažená až ke kolejnicícm, čili zakrýt pražce), a přitom všem mysleli na to, že se bude budova z venku obsypávat, takže sokl udělat buďto nepřirozeně vyšší, nebo ho lepit výš nad úroveň spodku budovy.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků