Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » čtv 13 srp, 2015 4:22 pm

Asi vám to přijde nudné a zbytečně omýlané, ale obrazec rozkreslení ovládacího panelu podléhá zrání. Nedokázal jsem ho dát na jeden zátah. Prostě po večerech otevřu, občas něco upravím, opticky doladím a tohle je z mého pohledu finální výsledek.
Ovládací panel.JPG
Dávám to sem takto opakovaně proto, aby byla zevrubná představa, co která práce při stavbě kolejiště obnáší. Přičemž nevylučuji, že se někomu tento krok povede za pět minut a ne za týden.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » pát 14 srp, 2015 8:53 am

Paráda to vypadá Mirku, že se tím můžeš živit :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Rocky_MK » pát 14 srp, 2015 11:19 am

Barevně bych odlišil stavění výhybek od zapínání/vypínání úseků. Bylo by to přehlednější.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod fruafru » úte 18 srp, 2015 1:39 pm

Po neúspěchu s pilou, jsem byl požádán o opravu a přes moje výtky že nemám vhodné stavby,bylo trváno na kamenolomu tak zde je teda ukázka jak by to mohlo vypadat.
Budovu drtiče kamene a třídírny jsem přesunul na opačnou stranu vlečkové koleje, tato strana poskytuje více místa. Taky jsem se vyhnul rovnoběžnému vedení kolejí (výtažná do továrny a průmyslová dráha kamenolomu)
Menší budova slouží k vykládce vozů uzkokolejné dráhy z kamenolomu, z vykládkové budovy vede krytý dopravník do větší budovy s drtičem kamene.
Opticky jsem nebyl s výslednou podobou areálu drtiče kamene spokojen, proto jsem "stanici" průmyslové drážky přizvedl.
Za kolejiště bych umístil tapetu s motivem kamenolomu ať je jasné odkud se ten kámen dováží.
Přílohy
Kviteckov13.jpg
Kviteckov12.jpg
fruafru
 
Příspěvky: 341
Registrován: úte 30 lis, 2010 9:22 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » úte 18 srp, 2015 2:55 pm

Paráda....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » úte 18 srp, 2015 2:58 pm

K tomu není co dodat je to prostě KRÁSA :shock: :shock: :shock: !!!!!!!!!!!!!!! Děkujem Tome s malým už to studujem... :D
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » úte 18 srp, 2015 3:44 pm

Výtečný doplněk funkčního kamenolomu. Dokonce i úzkorozchodná drážka by mohla být funkční. Za kulisou by se vešla. Jen by bylo nutno trochu poupravit vodohospodářství. V místech kde jsi umístil budovy, vede strouha, která ústí do kanálu podtékající násep za pilířem mostu. To by se muselo přeonačit vzhledem k původnímu Milanově plánku.
Určitě skvělá úprava pro náročnějšího modeláře. K Lukášově škodě je na to celkem pozdě.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 19 srp, 2015 6:22 pm

Ovládací pultík je fyzicky hotov, ale zatím nezapojen. Přepínače s červenou čepičkou ovládají výhybky, stříbrné bez čepičky spínají úseky. Anebo si to Lukáš udělá naopak. Každopádně i takto stísněný plácek pojmul 32 páčkových přepínačů (z toho 18 na výhybky) dostatečně dobře na to, aby se mezi sebou páčky nemlátily a byl k nim dobrý přístup.
IMGA0137.JPG

Zadní část pultíku je již osazena canony. Dal jsem je záměrně co nejvíc ku podlaze. Nad nimi je totiž celkem dost místa pro případ, že by Lukáše otravovalo mít napaječ jízdy vlaků mimo. Elektronika regulátoru by se do pultu vešla a na horní vodorovné ploše pultu by se vešlo točítko. Tam předpokládám instalaci spínačů osvětlení kolejiště a onoho diskutovaného tlačítka přepínání výhybek pro případ, že by ty conrády přeci jen nedomykaly. Mimochodem conrád přehodí o něco rychleji, než je běžné zmáčknutí tlačítka, tedy k efektu čekání na přestavení a až poté puštění tlačítka zde nedojde.
IMGA0138.JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 30 srp, 2015 6:08 pm

Lukáš mě požádal o fotky postupujících prací, ikdyž moc postoupeno nebylo, zkusil jsem kolejiště zbliknout mobilem, je toho vidět malinko víc.
2015-08-30 19.47.21 (Small).jpg
Propojovací kabely jsou obyč komunikační. Zdali budou jejich žíly stačit k přenosu zátěže, se teprve ukáže. Každopádně vyrobit nové proudově odpovídající by nebylo nic těžkého. Odstranil by se i kosmetický nedostatek rozdílné délky kabelů.
2015-08-30 19.47.31 (Small).jpg
2015-08-30 19.47.38 (Small).jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 30 srp, 2015 6:12 pm

A ještě tři kousky :wink:
2015-08-30 19.47.45 (Small).jpg

2015-08-30 19.48.42 (Small).jpg
Přílohy
2015-08-30 19.48.32 (Small).jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod GrimpoCZ » pon 31 srp, 2015 2:25 pm

Moc pěkné. Radost sledovat jak to přibývá. :wink:
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » pon 31 srp, 2015 2:31 pm

GrimpoCZ píše:Moc pěkné. Radost sledovat jak to přibývá. :wink:

Máš pravdu,Mirkovi hip,hip. :wink: No netušil jsem kolik práce je i tak s malým dětským kolejištěm :o :P .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 31 srp, 2015 3:21 pm

milan ferdián píše:..... No netušil jsem kolik práce je i tak s malým dětským kolejištěm.....

Já taky ne. Ikdyž dodáváš Milane naprosto perfektní podklady s "předžvýkanými" problémy v podobě rozpočtu kolejiva a vyznačeného terénu, pořád zůstává velké množství věcí, které je nutno velmi pečlivě promyslet. Zejména způsob řízení kolejiště a z toho plynoucí dělení úseků a drátatřina. Daleko největší problémy mám s niveletou. Nikoli kolejiva, ale ke kolejivu přilehlého terénu a hlavně budov. Je několik výšek. Výška TK, výška zásypu terénu, Výška zásypu po sokl budovy a návaznost této výšky na TK, zejména u remíz. Zkrátka postavím baráček ze stavebnice, ale co s ním? Položit a obsypat? Nebo mírně utopit? Teď se do toho motají takové věci jako námezníky, nástupišťata, zapanelované plochy. To jsou všechno materiály přes milimetr tlusté a to v TT už dělá hodně. A nejzajímavější na tom je, že o tomhle nerozhoduje velikost kolejiště. Tyto věci se řeší i na malém dioramatu. Proto důrazně doporučuju před zahájením stavby kolejiště postavit malé diorama. S budovou, asi bych si tam plácnul kousek nástupiště a možná i výhybku. A rozhodně do všech detailů, vyplatí se to. Sesbírá se na tom neskutečně mnoho zkušeností a poznatků. Až na základě toho bych začal teprv >projektovat< zamýšlenou stavbu kolejiště. Dnes už bych asi bez projektu nezačal vůbec. Čím déle modulím a teď i sluníčkařím, tím víc si uvědomuju nezbytnost stavební dokumentace.

Jinak díky všem za slova chvály, i ta v SZ. Rád bych poskytoval detailnější fotky i častější aktualizace, ale okolnosti mi brání.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » stř 30 pro, 2015 8:46 pm

Tak podlouhé době "nejen" zdánlivého nestavění by mělo dojít k nějakému "hepyendu" alespoň z mojí strany jakožto dodavatele některých prací. Za dobu mlčení se nestavělo, stavělo i bojovalo. Kolejiště si Lukáš po mnoha slibech z mojí strany odvezl až těsně před vánoci. V několika málo snímcích vám popíšu, co se zhruba odehrálo a nekomentovaný zbytek si pak můžete prohlídnout na paradajčeti.

Komentované zajímavé momenty ze stavby se sem teď pokusím vyskládat i s obrázky,tak si počkejte, protože všechny PC,co mám doma s linuxem jsou stavěné pro vývojáře, ne pro nás naivní uživatele, co si mysleli, že počítač má člověku pomáhat a ne ho zotročovat. A v ikspéčkách to jde dnes již přeci jen pomaleji :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » stř 30 pro, 2015 8:54 pm

Mirku,paráda.Zde modeláři hlavně vidíte co hodně chybí na vašich kolejištích a to jsou ty vodoteče.Mirek to zmáknul na jedničku. :P
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků