Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Rocky_MK » pon 18 led, 2016 11:26 am

Mě sice ve stavbě kolejiště brzdí dodělání 810 (řekl jsem si, že je důležitější mít s ČÍM jezdit na nehotovém kolejišti, než mít ,,hotové'' kolejiště a nemít si s čím zajezdit), ale přece jen si kolikrát jen rožnu stanici a skladiště, přijedu s manipulákem, zaposunuju si a pak se jen kochám, jak Hektor s pomaličku dohasínajícími světly (analog+vysokokapacitní kondenzátor) se služebním vozem dřepí u výpravní budovy...namísto toho, abych konečně zas s něčím pohnul !! :D
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 18 led, 2016 12:58 pm

Kluci, nechtěl byste někdo pomoct Lukinovi s tím kamenolomem? Jde o vytvoření alespoň plánku celého objektu, který bude respektovat dispozice Milanova návrhu. Tedy výsypky nad kolejí a závoz lomového kamene úzkou drážkou ústící ze skalní stěny. Patrně tam tedy nebude žádný šikmý dopravník, pouze výsypní koryta pro úzkou a pak jen výsypky do vagonů.

Při návrhu je nutno respektovat měřítko (TT) a dostupné stavební polotovary a na ně celý návrh pasovat. Tedy pokud možno minimum svépomocné výroby dveří, oken, vrat, střechy atd, vše by mělo jít koupit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Dokusan » pon 18 led, 2016 2:00 pm

Kamenolom by mne také zajímal. V Malých Chornicich se na něj chystám
Dokusan
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 15 led, 2013 8:48 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod JanoH0e » pon 18 led, 2016 3:17 pm

Nuž tam je to "jasné" - Auhagen kameňolom :D . Aj keď trochu práce a môže vzniknúť niečo také - https://picasaweb.google.com/Janicko.H0 ... 4886495426. Alebo http://www.modely.biz/magazin/clanek-ko ... tt-3-cast/. Ja osobne by som "išiel" po stavbách z vlnitého plechu, trubičkách atď. v kombinácii s klasickou násypkou viz. článok v ŽM. Úzkokoľajku by som vynechal a kamenivo by šlo pásovým dopravníkom so strieškou z vlnitého plechu a bokmi z dreva, alebo, ak sa chce pohrať, tak viditeľným pásom a všetkým tím okolo. Úzka potrebuje "trochu miesta" a tam bude dobrý každý mm. Ďalšia možnosť je opustiť ideu kameňolomu a dať tam násypku rúd alebo iných sypkých materiálov. Z bane potom zase buď pásom alebo lanovkou.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 18 led, 2016 4:25 pm

Bohužel kolejiště Sluníčko má jasně dané propozice, tedy bez dopravníku a s úzkými kolejemi.
Hlavně ne rady typu koupit auhagen a zbytek nějak dobastlit. Opravdu by to mělo zapadnout do toho kolejiště a hlavně být celé z jedné stavební technologie (nejlépe kartonový výpal)
Pro začátek by stačil výkres. Kartonová surovina s kameny, prkny krytinou atd jde přeci koupit.

Námětem je kamenelom s výškovým odsazením zavážky rubaniny a nakládky drtě. Zavážka je na úrovni cca 7cm nad TK vlečky. Proto nelze použít dopravník. Ten lze uvažovat jako krytý, možná korečkový uvnitř stavby. Zkrátka stavba má být vetknuta v příkrém svahu s malou náhorní plošinkou pro úzké koleje, které mizí opět ve skále. Je to dobrá volba dispozice do místa, kde je ho málo. Myslím, že tento způsob osazení stavby do terénu bude mnohem frekventovanější právě kvůli nedostatku místa, nežli klasika, kde je vše na jedné niveletě a je tedy nutný dopravník a skály jsou až kousek dál.

Já bych to i Lukášovi udělal, ale fakt jsem už tři setkání absolvoval bez jediné změny na modulech, takže veškerou nynější energii investuju do svého.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod JanoH0e » pon 18 led, 2016 5:23 pm

V tom odkaze na picasa je celý článok, postup stavby, výkres. Ja by som mu navrhol, aby si niečo postavil z výkresu na tento spôsob - nakresliť, vystrihnúť, zložiť. Viem, kde je v reále, takže si môže pozrieť aj reálne fotky. Zistil by tak chyby, upresnil rozmery atď. Potom môže začať stavať z kartonu, postup, čo ma dokúpiť má v článku. Krytinu a budovu môže urobiť aj z vlnitého plechu. Najlepšie by bolo nájsť podobný lom v reále, potom iba preniesť do modelu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Martin Justiz » úte 19 led, 2016 11:16 am

miroslav lengyel píše:Jsem asi nějakej divnej, :? mě spíš baví něco dělat,než jezdit.Ale ono to bude možná tím,že mi teď uprostřed nádraží trůní vyjímatelný díl s městěčkem a nechce se mi uklízet ten bordel,takže mašinky na mě smutně koukají,kdy že se zase projedeme a já dělám mrtvého brouka. :lol: Nicméně s tím budu muset něco udělat,protže má přijet na návštěvu vnouček a ten se samozřejmě bude okamžitě cpát do pokojíčku. :mrgreen:

nejsi divnej já taky radši stavim ted už nějakou dobu shaním větší byt abych spustil projekt česká kanada 3, no a rozhodně nejsme jediní viz takový Hank61 to je klasický stavič :lol:
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lukin1 » pon 01 úno, 2016 2:40 pm

mikroaktualizace na rajčeti
http://lukin-1.rajce.idnes.cz/Slunicko
podařilo se mi konečně spáchat pultík na ovládání... :mrgreen:
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MkTT » pát 19 úno, 2016 9:50 am

milan ferdián píše:Doufám,že mě pan Tvarůžek neprokleje. :P Plánek zde dlouho nebude.Máte den,kdo potřebuje,potom smáznu. :wink:


Stavebnici této drtičky začaly nabízet Resinové modely. http://obchod.resinovemodely.cz/Drticka ... e-d187.htm
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 13 bře, 2016 9:43 am

Začnu pomalu plnit resty, které ještě mám vůči Lukášovi a vložím sem elektro dokumentaci ke kolejišti Sluníčko. Upozorňuji, že to nejsou žádná závazná schémata. Jde o analogové zapojení, tak jak jsem jej vytvořil já. Z toho vyplývá, že to jde zapojit i jakkoliv jinak.

Nejprve je nutno mít plán rozmístění komponent. Zde pohled shora - výhybky a izolované úseky

čísla výhybek a úseků.jpg


Přičemž jsou to jen čísla, kterak mi přišla při práci pod ruku. Nehledejte tedy v číslování komponent železniční pravidla, je to pouze elektrikařina. Označení je stejné, jako číslování v dalších textech a pláncích, které sem budu postupně vkládat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod lajblt » ned 13 bře, 2016 10:18 am

Návrh ovládání jde ještě trochu zjednodušit, protože dvojice výhybek V1-V3, V2-V4, V7-V9 a V16-V17 jsou na sobě závislé a tudíž je možné přestavovat je společně pomocí jednoho přepínače (1 přepínač na dvojici).
A ještě bych doporučoval přidat mezi V1-V15, V9-V10 a V10-V15 (širá trať) další izolované úseky. Bude tak možné posunovat ve stanici i když na horní trati pojede vlak. Tedy za předpokladu, že ovládání bude na 2 FZ1 (1 trať + SN, 1 stanice).
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 13 bře, 2016 2:16 pm

Dělit širou trať Lukáš nechtěl. Spřahování výhybek lze provést kdykoliv, ale současný ovládací pult by se stal nepřehledným. Kolejiště je malé. Pro takový rozsah není nutné ovládání zjednodušovat za každou cenu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 13 bře, 2016 4:24 pm

Zákres poloh pájecích míst vodičů ke kolejnicím. Konkrétně pospojování společného pólu nedělené kolejnice. Zdánlivě nelogické rozmístění je dáno použitím vodičů různého průřezu. Tlustším drátem jsou vedeny řidší přípojky, tenčím hustší. Někde stačilo spojení kolejovým prutem. Mají letované spoje a jde o celistvé flexi pruty někde i přes výhybky.

Tento vodič je na kolejišti vždy modrý (tmavší modrá) a je ve schématech označen písmenem T (trať). Písmeno T bez čísla vybavuje celý objekt továrny a je pospojován pod deskou v místě a do svorkovnice vede už jen jeden samostatný vodič. Všechny tyto vodiče jsou svedeny do svorkovnice X5 s propojenými svorkami mezi sebou (její zákres se zde objeví později). Společný vodič z této svorkovnice pak vede přímo na zdířku napájení kolejí modré barvy, do které se připojuje zdroj.

kolejové kontakty.jpg


Tento zákres a následující mají za úkol případné dohledání závady, pokud by některý pájený spoj k prutu selhal, aby jej bylo možné snadněji dohledat a opravit. Ikdyž tyto společné kolejnice jsou pospojovány i kontakty ve výhybkách, takže selhání se navenek ani neprojeví.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 13 bře, 2016 5:03 pm

Zákres poloh pájecích míst společného trvale napájeného pólu dělené kolejnice. Tento pól je opačný k modrému a je dělen na dvě části. Toto je první nevypínaná a vybavuje širou trať a krátké úseky mezi výhybkami.

Tento vodič je na kolejišti vždy červený a je ve schématech označen písmenem Š (širá trať). Písmeno Š bez čísla vybavuje celý objekt továrny a je pospojován pod deskou v místě a do svorkovnice vede už jen jeden samostatný vodič. Všechny tyto vodiče jsou svedeny do svorkovnice X4 s propojenými svorkami mezi sebou (její zákres se zde objeví později). Společný vodič z této svorkovnice pak vede přímo na zdířku napájení kolejí červené barvy, do které se připojuje zdroj.

kolejové kontakty nevypínané.jpg


Tento zákres a následující mají za úkol případné dohledání závady, pokud by některý pájený spoj k prutu selhal, aby jej bylo možné snadněji dohledat a opravit. V případě selhání spoje u některého z těchto vodičů způsobí zastavení vozidla na širé trati, nebo na krátkých úsecích u výhybek.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 13 bře, 2016 5:32 pm

Zákres poloh pájecích míst izolovaných úseků.

Tento vodič je na kolejišti vždy červený a je ve schématech označen písmenem I (izolované úseky).Jednotlivé vodiče jsou svedeny do svorkovnic X2 a X3, odtud pak přes konektor CANON do ovládacího pultíku, přes jednotlivé spínače kolejových úseků, ze spínačů pak ještě v pultíku na společný pól, který je opět canonem přiveden na červenou zdířku napájení kolejí.

Všimněte si, že úsek remízy je dělen na dva krátké kousky. To proto, aby mohla stát loko v remíze i před ní nezávisle na sobě.

kolejové kontakty vypínané.jpg


Pokud by některý pájený spoj k prutu selhal, způsobí to zastavení vozidla na izolovaném úseku při zapnutém spínači. Ale ne vždy, některé úseky mají v závislosti na průřezu vodiče zdvojené připojení. Dále se může v tomto okruhu vyskytnout závada na spínači, nebo na spojení propojkou s canony.

Tyto nákresy doposud moc velký smysl a představu o zapojení nedávají, vím. Až budou pohromadě všechny dokumenty, vyjde soubor nákresů přehledněji, než kreslené schéma.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků