Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Mousak » pon 28 zář, 2020 5:25 pm

Jj díky za Tip, Cukmantl je to můj favorit, ale asi ta větší 220mm pětioknová, nakonec jsem tam ještě malinko prohrábl polystyrén a vypadá to, že se vejde
Trixt píše:A co zkusit od KB model tuto výtopnu o délce 160 mm: https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/0/3/5/286-CSD-vytopna-TT-Cukmantl
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Mousak » pon 28 zář, 2020 5:51 pm

Tak jsem to tam malinko upravil, odstranil jsem kus podpěry na začátku klesání a udělal jen přemostění z překližky, no bude to v těch obloucích napínavé.
Díky tobě jsem si konečně ujasnil, že Ypsilony fakt ne, je to hloupá myšlenka. Měl jsem to racionálně vymyšlené již dřív, ale pocitově jsem pořád chtěl klasiku osobní přepravy a tak jsem to řešil. Máš přesně pravdu, jde o malé kolejiště, nebylo by hezké tam pustit takovou soupravu, oblouky jsou malé a horní zastávka v oblouku by byla s Ypsilony i dost podivná až nehezká, jde přeci jen o malou lokální trať. Motoráky budou vypadat fajn a patřičně. Ač epochu úplně neřeším, určitě nebude parní provoz, spíše období posledních čtyř dekád, to mně je pocitově vlastní. Jinak jsem místo pro remízu vyměřil, jen jsem to musel ještě malinko s nožem v ruce upravit v polystyrenu a najednou se to dalo posunout o pořádný kus vlevo a kupodivu i bez toho malého obloučku, tak snad se nepletu.

MirekTT píše:Výtopna se určitě nějaká najde, co bude pasovat.
Ano, vpravo vzadu to stoupací klesací místo je nutno ohlídat, tam se hraje na milimetry. Proto jsem naznačil možnost kousek horní trati vést po plechu, nebo něčem jiném tenkém.
No, ty ypsilony. Sice projedou r310, ale opticky tyhle vozy na tento poloměr nepatří. Dále, sluníčko je místní lokálka, tam maximálně samotný krokodýl, nebo jak píšeš, krátké motoráky.
Kvízová otázka, kolik ypsilonů, a čím tažených, se ti vejde k nejdelšímu nástupišti v nádraží? Všimni si, že záměrně píšu nástupiště, ne kolej.
Za další, vpravo nahoře je hned u tunelu v oblouku zastávka. Má dva problémy. Vejde se k ní sotva jeden ypsilon, a díky poloměru oblouku musíš nástupištní hranu dát dál od koleje, aby ji ten ypsilon nehobloval.
No a nakonec bych řekl asi tolik, že ypsilon je důležitá pomůcka při stavbě sluníčka pro kontrolu průjezdnosti. Dobrý je i patrák od tilligu. Ale na ježdění po tom kolejišti to nebude.
Využil bych toho, že sluníčko lze ztvárnit jako multiepochální. Pak se tam dá provozovat v podstatě vše přiměřeně krátké a delší motory pouze bez přívěsů. O vše, o co tě tenhle námět oloupí, můžeš investovat do krajiny. Protože nakonec ta dělá scénu a povedená scéna radost.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod blekk1 » stř 27 led, 2021 2:31 pm

Ahojte kolegovia, ako pokračujú práce na Sluníčkach?
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » čtv 28 led, 2021 8:24 am

Ahoj blekku, sluníčko stojí u mne v dílně smutně opřené o zeď. Trochu doplatilo na jiné upřednostněné projekty a pomocné práce na modulech kolegů. Sem tam do toho vstoupí i práce na klubové Čejči, která se pomalinku rozjíždí.
Nicméně momentální vina padá na moji hlavu, protože jsem začal intenzivně pracovat pouze na svých modulech. Však již také bylo na čase.

Ale nezoufejte sluníčkáři, pro mne se ta stavba pomalu změnila v trn v patě a mám v plánu ho letos dodělat. Alespoň z pohledu mnou slíbených prací. Tedy kompletní sjízdnost, všude hlína a skály, grassování postoupím zkušenějším kolegům. A pak se zase uvidí.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod scholy » ned 21 bře, 2021 2:12 pm

Zdravím všechny vláčkaře. Před pár měsíci jsem začal přemýšlet nad kolejištěm v H0 a padlo mě do oka Milanovo "Sluníčko". Kolejivo použiji Tillig modelové CODE 100. Jsem záčátečník, ale snažím se s tím poprat. Už před 30-ti lety jsem měl nějaké věci TT, ale jinak vlastně začínám úplně od znova.
https://scholy.rajce.idnes.cz/Kolejiste_Slunicko/
scholy
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25 pro, 2020 1:30 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Dovi » ned 21 bře, 2021 3:14 pm

scholy píše:... začal jsem přemýšlet nad kolejištěm v H0 a padlo mě do oka Milanovo "Sluníčko". Kolejivo použiji Tillig modelové CODE 100

Ahoj scholy, jak Ti to vychází rozměrově?
Jen tak v rychlosti násobím tétéčkový originál čtyřmi třetinami... vejdeš se s tím v tilligově hánule do 220x130 cm?

P.S. pro zakladatele a majitele vlákna:
Milane, pokud by toto krátké odbočení od TT k H0 bylo zde nežádoucí, klidně to prosím Tě smaž - pochopím to a nebudu se zlobit
(nebo mi napiš SZ a smáznu si to sám)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod scholy » pon 22 bře, 2021 6:53 am

Dovi píše:Ahoj scholy, jak Ti to vychází rozměrově?
Jen tak v rychlosti násobím tétéčkový originál čtyřmi třetinami... vejdeš se s tím v tilligově hánule do 220x130 cm?


Ahoj Dovi, rozměr mám 250x155 cm. Vycházím z Milanovo návrhu pro H0 Sluníčko a tímto Milanovy děkuji za předělání návrhu z TT do H0.

download/file.php?id=27543&mode=view
scholy
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25 pro, 2020 1:30 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 bře, 2021 7:16 am

scholy píše:
Dovi píše:Ahoj scholy, jak Ti to vychází rozměrově?
Jen tak v rychlosti násobím tétéčkový originál čtyřmi třetinami... vejdeš se s tím v tilligově hánule do 220x130 cm?


Ahoj Dovi, rozměr mám 250x155 cm. Vycházím z Milanovo návrhu pro H0 Sluníčko a tímto Milanovy děkuji za předělání návrhu z TT do H0.

download/file.php?id=27543&mode=view

Na toto kolejiště jsem úplně zapoměl :o :mrgreen: . Doporučuji jednu úpravu a to vpravo nahoře, úplně krajní oblouk vycházející z výhybky. Jelikož jsem snažil kolejiště složit jen z kusového kolejiva, tak nahoře podle kusovek vyšel takový divný tvar. Z té výhybky vyveď přímou kolej, tak dlouhou, aby ti vyšla geometrie tebou zvoleného oblouku 60° aby druhý konec sedl na přímou stoupající kolej. :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod scholy » pon 22 bře, 2021 8:05 am

milan ferdián píše:
scholy píše:
Dovi píše:Ahoj scholy, jak Ti to vychází rozměrově?
Jen tak v rychlosti násobím tétéčkový originál čtyřmi třetinami... vejdeš se s tím v tilligově hánule do 220x130 cm?


Ahoj Dovi, rozměr mám 250x155 cm. Vycházím z Milanovo návrhu pro H0 Sluníčko a tímto Milanovy děkuji za předělání návrhu z TT do H0.

download/file.php?id=27543&mode=view


Na toto kolejiště jsem úplně zapoměl :o :mrgreen: . Doporučuji jednu úpravu a to vpravo nahoře, úplně krajní oblouk vycházející z výhybky. Jelikož jsem snažil kolejiště složit jen z kusového kolejiva, tak nahoře podle kusovek vyšel takový divný tvar. Z té výhybky vyveď přímou kolej, tak dlouhou, aby ti vyšla geometrie tebou zvoleného oblouku 60° aby druhý konec sedl na přímou stoupající kolej. :wink:
-m-


Díky za upozornění, ten oblouk jsem už upravil, aby to sedlo na tu výhybku.
scholy
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 25 pro, 2020 1:30 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků