Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Ivan » úte 29 říj, 2019 8:11 am

MirekTT píše: :arrow: Ivan Na modulech Velké Pavlovice mám bovdeny už hodně dlouho. Jsou k výhybkám připojeny jinak, přes přepínač, tedy krapet složitěji. Je to ovládané ručně, ne přestavníky. Zde je to jednodušeji, jenom zahnutým ocelovým jádrem bovdenu. Nevím, co by se na tom mělo pokazit. Poruchu prostě neplánuji. Výměna výhybky je složitá vždy, prostě se musí vydlabat, ať je přestavovaná jakkoliv.


MirekTT: Díky moc za odpověď, šlo mi o životnost bovdenu jako takového (zda plast nekřehne atd...). Mám totiž taky dvě výměny dost nepřístupné a toto by mi to mohlo vyřešit :)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » úte 29 říj, 2019 9:05 am

No bacha, dříve křehnul. Ty první nevím už kde jsem je kupoval, ale některé žloutly a posléze křehly. Pak jsem provedl rekonstrukci a doinstaloval úhlové páky kvůli převodu. Od té doby to šlape jako hodinky. Nové bovdeny jsou MP Jet.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hank61 » úte 29 říj, 2019 9:36 am

Ivan píše:
MirekTT píše: :arrow: Ivan Na modulech Velké Pavlovice mám bovdeny už hodně dlouho. Jsou k výhybkám připojeny jinak, přes přepínač, tedy krapet složitěji. Je to ovládané ručně, ne přestavníky. Zde je to jednodušeji, jenom zahnutým ocelovým jádrem bovdenu. Nevím, co by se na tom mělo pokazit. Poruchu prostě neplánuji. Výměna výhybky je složitá vždy, prostě se musí vydlabat, ať je přestavovaná jakkoliv.


MirekTT: Díky moc za odpověď, šlo mi o životnost bovdenu jako takového (zda plast nekřehne atd...). Mám totiž taky dvě výměny dost nepřístupné a toto by mi to mohlo vyřešit :)


O životnost těchto plastových bovdenů se neboj. Používal jsem je léta v modelech letadel a naprosto bez problémů. Mimo jiné na tomto kolejišti jsem je také použil pro ruční ovládání výhybek http://hankovystranky.cz/2019/07/07/hostomice-pod-brdy-model-nadrazi/
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hopeter » úte 29 říj, 2019 12:25 pm

Taky můžu potvrdit dobrou zkušenost z modelů letadel. Pouze pozor na provedení bowden plast + táhlo ocelová struna. Pokud se tam dostane vlhkost tak koroze způsobí zadření. :!:
Pokud je použito bowden plast + táhlo plast a v táhlu ocelová struna tak je to bez problémů.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod jirkah » úte 29 říj, 2019 5:40 pm

MirekTT píše:Ne, TCO nepoužíváme. Bude běžný ovládací panel na výhybky a pro jízdu myš, nebo tablet. Kombinace buď kolejiště vřazeného do moduliště, nebo samostatně. Tomu je uzpůsobeno zapojení a napájení.

Edit: tak TCO prý bude. Já jsem mechanik a tahač drátů. Elektroniku dělá David. Proto odborné dotazy na něj sem. Čte to tady
Tak to TCO a digikeijs mě zajímá. Kolega ho zapojil s centrálou DR5000 a DR4018 a nechce mu to reagovat .Tak hledáme chybu.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Mousak » sob 26 zář, 2020 8:41 pm

Snažím se najít nějakou přiměřeně velkou remízu při realizaci Sluníčka, je tam dost málo místa. Dvě jámy už mám koupené, ale remízu ne. Provoz bude diesel Čd/Čsd. Most nad remízou mám karton od pana Bartáka, stejný jako je prezentovaný tady. Poradíte prosím?
MirekTT píše:Pro pracně přichystanou kolej s jámami jsem v kolejišti vydlábl patřičné prohlubně. Upřímě lituji ty, co mezi základovou desku a podloží nevkládají alespoň dvojku polystyren.
IMGA0127.JPG

"Nazdobená" kolej položena na místo
IMGA0128.JPG

Co mi dělá trošku vrásky, je průjezdný profil mezi remízou a vedlejší kolejí. Což o to, vozidla projedou, i chodníček pro pěší se vejde, ale na zdech remízy by měla být z obou stran cedule "Pozor! Zúžený profil"
IMGA0129.JPG

Svah za remízou se bude muset taky srovnat, opěrné zdi jsou v mé kompetenci, tak to zarovnám podle remízy.

Sakra, fakt by to chtělo foťák, z té kamery je to děs.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Ivan » ned 27 zář, 2020 6:30 am

Mousak : Ledečko by se tam nevešlo (dělá ho IGRA i pan Barták)? Případně malá hezká remíza od Igry je Ybbsitz, nevím jen zda by se ti hodila k ostatním budovam.

Založ si klidně vlastní vlákno a pochlub se se stavbou, Sluníčko je hezký a vděčný námět. Ač ho Milan myslel spíše jako dětské, myslím že rozhodně neurazí i náročnější modeláře. Svědčí o tom i množství realizací. A mmch, vítej.a fóru :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Mousak » ned 27 zář, 2020 2:52 pm

Diky za Tipy. Ledečko jsem zkoumal, ale je pro sluníčko k mostu moc velké a nezapadlo by tam, Ybbsitz vypadá fajn, ikdyž hrazdena stavba není můj šálek kávy, ale sever Čech je blízko do Němec :-), ale je již dost krátké, proporčně tam diesel mašina nevejde... Od KB se mi celkem líbí Cukmantl, musím to vyměřit, ale je dlouhý buď 16cm (tříooknový pro páru) nebo 22cm (pětioknovy), ten delší by se hodil k mému provozu, ale musím to proměřit ... Je to boj o centimetry. Ač je Sluníčko myšleno jako dětské mě nadchlo a je to velikostně tak akorát, aby se jej podařilo zrealizovat a dá se vymazlit do dokonalosti. Mám ho zvětšené na 180cm oproti původnímu Milanovu 160, ale i tak je tam stoupání 4cm na metr, zrovna to stoupání budu řezat z polystyrenu, tak snad tam vyjede Brejlovec i Bardotka, klesání vychází dokonce 4,5cm.
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 27 zář, 2020 3:39 pm

Nó, ale Ledečko tam alespoň v této rozestavěné verzi sluníčka přijde. Odstup od náspu s mostem jde trochu upravit. Kolej vedoucí k výtopně je u výhybky na nestandardním obloučku.
Co se týče stoupáků, není se čeho bát. Za prvé je to malé kolejiště a dlouhé vlaky se tam zkrátka nevejdou. Navíc se tam opět dá laborovat se začátky a konci stoupání. Nejvíce limitující je podjízná výška versus skladba/tloušťka podloží horní koleje. Pokud se stavitel nechá sevřít konvencí překližka/korek, mnoho šancí nemá. Ale odvážní, kteří použijí např textit, nebo plech, nějaký ten cm mohou ušetřit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Mousak » ned 27 zář, 2020 8:45 pm

Moc díky Mirku za informaci k Ledečku (délka 22cm), proměřím to, používám flexi koleje tak to můžu uzpůsobit, ale když jsem to kreslil v Cadu nějak to nevycházelo, kouknu znovu.
Teď jsem dělal klesání a stoupání z polystyrenu a řeším kritické místo na pravé straně vzadu kde začne kolej stoupat a zároveň je tam začátek klesání jestli se tam vejde ypsilon. Používám 4cm šířku polystyrenu a je to tam dost knopové, tak jsem teď upravil to klesání v oblouku na šířku polystyrenu jen 25mm a nahoru dám kousek překližky na šířku4cm. Pak už rovné klesání bude opět v šíři 4cm. Snad to píšu srozumitelně.
Mirku zkoušeli jste na kolejiště rychlikovou soupravu s ypsilony nebo mám jít raději jen do motorového vlaku řady 810 a na klasiku zapomenout? Pořád nad tím dumám, ještě jsem je nekoupil...
Jinak musím poděkovat za tvou rozsáhlou fotoreportáž ze stavby Sluníčka, je to pro mě pořád neskutečná studnice nápadů, inspirací a detailů... Fakt díky...
TT - To je Tak akorát... Projekt Sluníčko od M. Ferdiána + DR5000 a RocRail
Mousak
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 26 úno, 2020 11:36 am

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Trixt » ned 27 zář, 2020 8:55 pm

A co zkusit od KB model tuto výtopnu o délce 160 mm: https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/0/3/5/286-CSD-vytopna-TT-Cukmantl
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 28 zář, 2020 5:47 am

Výtopna se určitě nějaká najde, co bude pasovat.
Ano, vpravo vzadu to stoupací klesací místo je nutno ohlídat, tam se hraje na milimetry. Proto jsem naznačil možnost kousek horní trati vést po plechu, nebo něčem jiném tenkém.
No, ty ypsilony. Sice projedou r310, ale opticky tyhle vozy na tento poloměr nepatří. Dále, sluníčko je místní lokálka, tam maximálně samotný krokodýl, nebo jak píšeš, krátké motoráky.
Kvízová otázka, kolik ypsilonů, a čím tažených, se ti vejde k nejdelšímu nástupišti v nádraží? Všimni si, že záměrně píšu nástupiště, ne kolej.
Za další, vpravo nahoře je hned u tunelu v oblouku zastávka. Má dva problémy. Vejde se k ní sotva jeden ypsilon, a díky poloměru oblouku musíš nástupištní hranu dát dál od koleje, aby ji ten ypsilon nehobloval.
No a nakonec bych řekl asi tolik, že ypsilon je důležitá pomůcka při stavbě sluníčka pro kontrolu průjezdnosti. Dobrý je i patrák od tilligu. Ale na ježdění po tom kolejišti to nebude.
Využil bych toho, že sluníčko lze ztvárnit jako multiepochální. Pak se tam dá provozovat v podstatě vše přiměřeně krátké a delší motory pouze bez přívěsů. O vše, o co tě tenhle námět oloupí, můžeš investovat do krajiny. Protože nakonec ta dělá scénu a povedená scéna radost.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » pon 28 zář, 2020 10:20 am

Ahoj Mirku, nebyla nějaká ochutnávka ze stavby nové Sluníčka? Je škoda, že ta stavba co jsi dělal před tím usnula.....je to paráda dívat se na průběh jejich staveb.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 28 zář, 2020 10:49 am

Ochutnávka časem bude. Stavba tohoto nového sluníčka s napojením na moduly začíná na str.11 dole. Jiné fotky, než tady, zatím nemám. Na mém rajčeti je pouze to původní kolejiště.
Pokračování krapet zamrzlo. Práce ustoupily jiným projektům. Ale pokračování bude. Momentálně chybí položit malý kousek kolejí. Elektricky to již téměř funguje.
Fotit bohužel nemohu, momentálně je to v takovém tom nepěkném stavu těsně před hliněním. Jo a nedělám na tom sám, čeká to na portály a opěrné zdi.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » pon 28 zář, 2020 11:44 am

Tak se tedy budu těšit ...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků