Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod workous » čtv 16 srp, 2018 3:40 pm

Je to teda napínavý :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod rawen » čtv 16 srp, 2018 5:10 pm

Kolejiště jsme do layoutu připojovali už před lety v Mohelnici. Nebylo to úspěšné hned z několika důvodů, tak jsem zvědavý, jak se s tím poperete.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » čtv 16 srp, 2018 7:11 pm

Prát se s tím nebudem Radku. Primárně je to zkušební okruh. Sekundárně bude sloužit jako cvičebnice relativnímu začátečníkovi. A ty naše koncové vratné smyčky maj taky třistadesítkový oblouky, ale o dost menší kapacitu při obdobné rozloze. Myšlenka je tedy více než logická. No a když získáme stejnou zkušenost, bude to sloužit jako provozní hezkátko pro návštěvy. Aspoň nám nebudou dělat z grafikonu guláš.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » pon 20 srp, 2018 4:08 pm

Strašně nerad,navrhuji tá stejná kolejiště v jiném modelovém měřítku.Sluníčko má bratříčka v H0/1:87 2,5 x 1,5 PIKO A-gleis.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod Stanin » pon 20 srp, 2018 4:34 pm

milan ferdián píše:Strašně nerad,navrhuji tá stejná kolejiště v jiném modelovém měřítku.Sluníčko má bratříčka v H0/1:87 2,5 x 1,5 PIKO A-gleis.
Milan

To už, Milane, není sluníčko, ale slunce (t.j. macek) :) Jooo, téčkaři se mají :D
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod jirkan » pon 20 srp, 2018 4:48 pm

Vypadá to, že Milan odhalil “díru na trhu” a oslovil široké pole zájemců :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod milan ferdián » pon 20 srp, 2018 5:20 pm

Stanin píše:To už, Milane, není sluníčko, ale slunce (t.j. macek) :) Jooo, téčkaři se mají :D

jirkan píše:Vypadá to, že Milan odhalil “díru na trhu” a oslovil široké pole zájemců :D

:D :D :D :D
Když vy N-kaři nic nechcete :wink: .
Tady je pracovní plánek.Nivelita horní tratě T.K.+100,Stoupání 1:25.Staniční budova se skladištěm vpravo dole.Žádné řezání kolejiva,využit zcela výrobní sortiment kusového kolejiva.
Milan
Přílohy
Sluníčko II H0.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » pon 10 zář, 2018 6:05 am

Malá ochutnávka z přípravných prací.
DSC03839 (Medium).JPG


Rozkres jednotlivých dílů a polohy výměn.
Jen připomenu, že základ je od originálu delší o 20cm a hlubší o 4cm, protože se přidávala jedna průjezdná modulová kolej.
Vlečky ještě zakresleny nejsou. Vznikl totiž zajímavý prostor pro vpletení TTe. Sice se to tím mírně přeplácá, za to však vznikne multiúčelové kolejiště.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hopeter » sob 27 říj, 2018 3:41 pm

Zdravím a měl bych prosbu. Mohl by mě někdo poskytnout plánek kolejiště Sluníčko s popisem rádiusů a délek kolejí ? Originál plánek z knihy od Milana sice mám ale ten je bez popisků. Chtěl bych zrenovovat jeden hřích mládí a Sluníčko by byla vhodná předloha.Dík.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hopeter » sob 27 říj, 2018 4:45 pm

Lucy díky moc. To mě úplně stačí , zbytek už si doladím. :)
Mirku omluva za použití vlákna.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 27 říj, 2018 7:01 pm

Nemusíš se omlouvat, to není moje vlákno, ale vlákno Milanova Sluníčka. Takže vepisovat sem vše okolo tohoto projektu může každý. Klidně ať se tu řeší deset různých Sluníček, to není nic proti ničemu. Vždyť sami vidíte, že frekvence vkládání je chabá, takže se případným zájemcům hodí každé info.

Jinak já nyní se stavbou stojím. Jednak se dořešují některé věci, které brání v pokračování, druhak teď pracuji na dvou jiných prioritnějších projektech a pak za dveřmi je další klubové setkání, na které se dělá horečná příprava. Já počítám, že se k tomu druhému, nyní stavěnému Sluníčku, dostanu nejdříve v prosinci.

Jinak pokud by byl zájem, mohu doporučit vyzkoušené stavebnice některých drážních objektů, které na to kolejiště pasují. Je totiž nutné je mít nejpozději s pokládkou kolejiva. Akorát rozhoduje, zdali ho budeš stavět přesně dle Milana, nebo upravené. Rozhodují totiž délky mostního pole a jiné detaily. Byť je to do podrobna od Milana předžvýkaný projekt, pečlivé naplánování a promyšlená příprava jsou nezbytné.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hopeter » sob 27 říj, 2018 7:50 pm

Dobrá připíšu tedy i důvod sháňky plánu. Děti odrostli a mě zůstalo na krku tohle kolejiště http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9913 Už asi šest let visí u stropu , práší se na něj a občas se o něj i praštím do hlavy. Právě asi ty rány do hlavy způsobily zkusit renovaci. :wink: Sluníčko se mě líbí provedením skryťáku a univerzálností provozu. Dává možnost kroužit i posunovat. Změna proti originálu Sluníčka bude ve velikosti - délka cca 2 metry a pokud prostor dovolí tak bych přidal do místa továrny malou stanici. Uvidíme až to hodím na papír.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » sob 27 říj, 2018 8:19 pm

Dva metry slušná délka. Já jsem ho prodloužil o dvacet cm na metr osmdesát a prospělo to stanici. Sice pořád krátké na ypsilony, ale už zajímavější. Hloubka zůstala. Jen jsem přidal čtyři cm na modulovou kolej. Problémem Sluníčka na to, abys přidal další stanici, je právě hloubka. Podstatou toho kolejiště je právě skryťák přístupný za kulisou. Pokud by místo horní vlečky měla přibýt stanice, bude dost nepřirozeně blízko spodní stanice. Musel bys ji posunout dál, což znamená střechu nad skryťákem. To však nepůjde, neboť odstavné koleje jsou blíž k přednímu okraji a stoupáky vzadu u zdi. Stoupáky kvůli výškám zastřešit nelze. Pokud zastřešíš jen odstavné, přes stoupáky se k nim nedostaneš. Leda k nim udělat přístup zespodu přes rám. Ale to je tak podat vykolejený vagon, maximálně setřít koleje. Opravou výhybek bys počítat nemohl.

Milan to Sluníčko navrhl právě už dost na hraně, kdy ještě nepůsobí stísněně a jednotlivé nivelety jdou opticky oddělit vegetací (viz vizualizace fruafru). Pokud by nad stanicí měla být ještě znovu stanice, no to už budeš muset hodně ladit, aby tě to po roce nezačlo pálit do očí.

Já se přiznám k tomu (pokud jsem to už nepsal dřív), že do tohoto co stavím nyní, chci vplést ještě TTe. Sice jen náznakově, z koncové výhybny odjet za kulisu a zpět. Terén lze totiž velmi účelně rozčlenit skalními útvary a rozbít tak právě tu stísněnost. Přeplácání prostoru, které tak nastane, bude zmírněno vegetací a kolejišti se rozšíří zkušební kapacita stavěných vozidel v TTe.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod hopeter » ned 28 říj, 2018 9:12 am

Když to tak znovu prohlížím tak máš pravdu. Milan to má tak zmáknuté , že každé vylepšování je krokem zpět. :)
Jediné co bude k užitku je prodloužení stanice. Jestli to bude o 40 cm nebo jestli jen o 20 cm ještě nevím ale 2 m je maximum kvůli manipulaci. Ypsilony tam musí být, protože pořád to bude kolejiště dětské. Když se vejdou tři a brejlovec tak bude účel kolejiště splněný i když to bude skládací metr v oblouku. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Sluníčko od M.Ferdiána

Příspěvekod MirekTT » ned 28 říj, 2018 6:46 pm

Tři ypsilony se vejdou určitě na tom 1,8m. Na delší koleji i čtyři. Takže ty se dvěma metry protlačíš v pohodě pendolino. Pokud oželíš celkovou délku nádraží o 10cm a krajní oblouky na obou stranách dáš o 5cm dál od kraje, pomůže to délkám obou kusých kolejí v nádraží. Ty sou teď sotva na dvě zetky a jejich délku definuje právě délka nádraží.
Já např v pravém dolním rohu zápasím s místem pro výpravní budovu. Prohlížím výrobky a sháním rozměry půdorysů abych se vešel i se skladištěm. Když si v tomto místě vyšetříš trochu placu na úkor délky nádraží, budeš mít o dost jednodušší život.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků