Malé kolejiště H0 / Střelec

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » úte 31 bře, 2015 8:11 am

Díky pánové!
Prolezl jsem to a zjistil, ža na lokálce kromě značky na konci kusé koleje a námezníku nebude prakticky nic zapotřebí...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 31 bře, 2015 4:41 pm

Ale no tak... tos zase trochu přehnal z druhé strany. Kde máš pískáčky a skloníky, například? (To až SŽDC se - kromě jiných zvěrstev - začala chovat ke skloníkům macešsky, staré neobnovuje a nové umisťuje v rozestupech not pro buben... :mrgreen: ) Nebo přejezdové kříže? (Někde možná ještě i tabulky "Pozor na vlak", i když kříže se začaly zavádět - oproti rozšířené a oblíbené dezinformaci - už ve stejném roce jako výpravky, tj. v r. 1931, akorát že tehdy nebyly lemované červeně, ale černě...) A co výměnová návěstidla? A v epoše IIIa (platnost návěstních předpisů 1946 - 1954) už máš i lichoběžníkové tabulky a rychlostníky sice ještě ne, ale třeba u provizorních mostů - kterých bylo po válce "něurekom" - už se vyskytovaly pevné návěsti "Pomalu".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JanoH0e » úte 31 bře, 2015 5:23 pm

Ani nie. Čo na koľajisku chyba sú hektometre. Skloník ani pískaček nepotrebuje, trať je v rovine a má závory. Síce o nich môžme diskutovať, ale sú tam. Akurát je potreba závory prefarbiť na čierno bielo, doplniť tabuľkou "pozor na vlak" a rozhodne by som nerobil s reťazovým prevodom, ale "ručné". Rýchlostník tiež nepotrebuje, trať je vedená v "kruhu", takže zvýšenie, zníženie rýchlosti by bolo až na "rovinke". Takže ak to robí pred rokom 1940, "germánske vymysli" nepotrebuje. Takže ak to zhrniem - hektometre, koniec kusej koľaje - 3 možnosti, námedzník biely, závory čierno biele s tabuľkou. Ruční pohon (nemyslím kľuka, reťaz) ako bonus.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 01 dub, 2015 7:30 am

Hektometrovníky a bílej námezník jsem osadil převčírem (spolu s oplocením stanice), skloníky v rovině nejsou třeba, lichoběžníkový tabulky jsou v tuhle chvíli "moc nový", ale časem možná (v závislosti na vozidlech, na který vyjdou peníze - tím se mi upřesní epocha) a o umístění pískáčků lze diskutovat. Osobně jsem se s nimi setkal jen okolo nechráněných přejezdů a ten tu nemám. Rychlostníky - toť otázka budoucího vývoje.
Co se týká šraněk, tak kříže považuju za dopravní značku, byť tenhle názor není košer. Celkově se šraňky budou ještě masivně dodělávat, aby aspoň z dálky lehce upomínaly na realitu. To zahrnuje vyvážení, aby šly dobře dolů i nahoru; celkové přebarvení, nakašírování spouštěcí mechaniky jak u šraněk, tak kliky u vechtru, imitaci zvonkového zařízení a nakonec i doplnění toho "dopravního" značení. A zase bude limitované budoucností - dvojjazyčně popsané černobílé, nebo červenobílá klasika?
Výhybka - ta ještě čeká na dokončení a pro formu jsem se ještě nerozhodl (pevná imitace přestavníku, nebo funkční?). Zatím jsem rád, že to ruční přehazování bowdenem jde konečně hladce, ale spojení táhla výhybky s drátem bowdenu budu muset nějak zamaskovat. S tím se pojí i řešní výhybkového návěstidla.

V tuhle chvíli řeším problém názvu zastávky - dát ho na boudu, na lampu, na obojí? Historicky byla alespoň v teorii první lampa s cedulí a pak teprve přístřešek...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JanoH0e » stř 01 dub, 2015 3:09 pm

k tabuľke - bolo ich niekoľko druhov. Najjednoduchšia bola biela tabuľka, čierny text. Sofistikovanejšie bola tabuľka biela, červené orámovanie, červený nápis "POZOR" väčším písmom a zbytok čiernim pod ním. Potom boli tabuľky liate, s tím, že vystúple orámovanie, nápis, červene pozor, zbytok buď červený alebo čierny. Takže podľa chuti.
Čo sa týka nápisu názvu. Dáva sa na budovu. Hl. kritérium je, aby bol viditeľný z vlaku z dostatočnej vzdialenosti a pokiaľ nie je dáva sa pomocný nápis, napr. na nástupisko - to sú tie nápisy napr. ak je dlhé nástupisko, tak je jeden na začiatku a druhý na budove. Máš to v oblúku, takže tam ešte jeden nápis môžeš hodiť, vhodnosť miesta si urči sám, nemusí to byť na stĺpe osvetlenia. Viac, ak si pozrieš historické fotky lokálok.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » stř 01 dub, 2015 5:48 pm

Střelec píše:...o umístění pískáčků lze diskutovat...


Zase až tak moc nelze. Patří nejen před přejezdy, ale i před mosty, před tunely, před úzké průjezdné profily, před pracovní místa na trati i ve stanicích, občas se umisťují i na některá místa ve staničních obvodech, na vlečkách atd.

Střelec píše: Historicky byla alespoň v teorii první lampa s cedulí a pak teprve přístřešek.


Ano, to souhlasí, existovala spousta zastávek, kde na dřevěných čekárnách podle normálií 11/H nebo 531/H (ať uvedu aspoň ty nejčastější) ani na strážním domku žádný nápis nebyl, protože byl umístěn na "dřevěném přednostovi", tj. na stožáru s petrolejkou.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 03 dub, 2015 5:09 am

Před mosty něco postavím. Ale v jaké formě? Někde je pískáček sloupek, poctivě prohovaný po celém obvodu, někde sloupek natřený jen z pohledové strany a někde je to jen kus plechu na trubce (pruhovaný z pohledové strany). Předpokládám, že nejstarší bude varianta "poctivě pruhovaný sloupek".

Co se týká výhybky, patrně zvolím kulatou c. a k. variantu s bílým trojúhelníkem - vypadá zajímavě, pasuje stylem k nádražní budově a viděl jsem ji na fotce z Lokte, datované do roku 1942 (což samozřejmě nemusí, ale může být pravdivé. Akorát to musím nějak vyřešit technicky hodně jednoduše, byť funkce, ani vzhled pod úrovní svršku nebude optimální.

Jinak práce velmi lehce pokročily a teď rozvažuju, jestli na plac vedle kůlny z vyřazeného vagónu přidat ještě jednu kůlnu, nebo hromadu nějakého materiálu (uhlí, klády). Zatím jsem přidal jen podružnou budovu, která sice stylově není optimální, ale na první pohled výrazně neruší celkový dojem. Ostatně - hajzlíky taky nejsou stoprocentní, zbyly mi odjinud jako volná variace na dané téma...
Přílohy
DSCN2022.JPG
DSCN2029.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod GrimpoCZ » pát 03 dub, 2015 7:08 am

Moc se mi to líbí. 8)
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod buddha.ms » pát 03 dub, 2015 8:30 am

No, já myslím, že na tom není co měnit..... ....záchodky nejsou tak výrazné a přidávat se nic nemusí - méně je někdy více.
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 08 dub, 2015 6:38 am

Já jsem lehce pokročil se svým "cvičným kroužkem". Osadil jsem pískáčky, upravil šraňky (nakašíroval mechaniku a vlastní závory udělal nové), doplnil do nákladiště o hromady různého materiálu (další kůlna by tam opravdu nesedla, zkusil jsem dva tůzné kousky umístit "na sucho" a opravdu to vypadalo blbě). Na zastávce přibyly cedule na lampu a nakonec dostala výhybka imitaci přestavníku. Není to sice žádná sláva, ale trošku se hýbe. Jak šraňky (stahují se mizerně, ale to dělaly už před úpravou, takže je asi povětšinou "zacvaknu" stažené), tak přestavník (též výměnové návěstidlo) mě poučily o mé hranici možností, takže tam, kde mi půjde o perfektní vzhled a funkci, raději obětuju finance za kvalitní výrobek. Čekají mě barevné retuše, vysázení borového lesa na roh u výhybky a doplnění imitace zvukové signalizace ke šraňkám.
Přílohy
DSCN2055.JPG
DSCN2034.JPG
DSCN2031.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 08 dub, 2015 6:42 am

Pokusný paskvil přestavníku na výhybku a lampová cedule na zastávce.
Přílohy
DSCN2050.JPG
DSCN2056.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » stř 08 dub, 2015 9:04 am

Mistře,když už máte břevna od závor bíločerné,tak tam má být cedule "POZOR VLAK" a ne výstražné kříže. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 08 dub, 2015 9:22 am

Ten nápis měl bejt na těch křížích, ale nedokážu ho udělat tak malej. Někde jsem narazil na fotku, datovanou do poloviny 30. let a tam byl dokonce dvojjazyčnej - na jednom rameni kříže "pozor vlak" a na druhým "achtung zug". To by odpovídalo Hankovo poznámce o něco výše, že kříže byly zavedený a postupně instalovaný od roku 1931. Cedule by mohly bejt časem, teď nějak nebyly mezi zásobama - počítal jsem s nima původně na protilehlou stranu silnice. Nejsem si ale jistej pruhováním sloupků s křížema, případně je obílit by neměl bejt problém.

Taky by tam mohlo bejt původní dopravní značení pro chráněnej přejezd - modrej trojúhelník (špičkou nahoru) s bílým plotem (pro nechráněnej byl s mašinkou). Ale na to tam nemam dost silnice...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » stř 08 dub, 2015 9:28 am

Výstražné kříže byly zaváděny během protektorátu.A cedule se rušily do roku 1962.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JanoH0e » stř 08 dub, 2015 2:04 pm

Tabuľka - urob to z leptu
Přílohy
P1011006 (2).JPG
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků