Malé kolejiště H0 / Střelec

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Střelec » čtv 16 dub, 2015 5:51 am

Tu potvoru změřím a přepočítám.
Specialitkou těchhle vozů od Kleinbahnu jsou podvozky na čepech s pevně napojenými spřáhly, takže umístit cokoliv na podvozku bude možné jen s nejvyšší opatrností. Co se týká úprav skříně - zatím se to jeví následovně: zatmelit peřejky mezi okny a na čelech do úrovně spodku oken, vybrousit bílé trojúhelníky na bocích do výšky peřejek (jsou vystouplé) a přerýt, přebrousit střechu do hladka a udělat nové lávky.
Na podvozek doplnit bateriovou skříň a nakonec spáchat novou povrchovku.

Ještě bych měl dotaz na jeden typ vozu - německý oddílový s brzdařskou budkou, který kdysi dělalo Piko. Obtisky na přeznačení na ČSD dělá ViJa model, ale jen žluté (tedy po roce 50). Osobně jsem na něj napráskal bílé, červeně podložené trojky a nápis ČSD bez dalších popisek (ze sady na přeznačení německých Bi-30), rozmístěné podle schématu pro žluté obtisky. Bohužel se mi jedno "D" rozpadlo a ruční domalování spíš nedopadlo než dopadlo... Nebude to moc mimo? Velmi podobný vůz je na snímku z 20. let z Milovic, na kterém je spolu s pancéřovou lokomotivou.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod hank » čtv 16 dub, 2015 4:10 pm

Pošli prosím zase fotku, já tovární výrobu moc nesleduju a v H0 už vůbec ne, tak se k tomu takhle spatra neumím vyjádřit. Navíc u ČSD jezdily tři skupiny původem německých vozů, reparační po WW I i kořistní po WW II, k tomu ještě přistupuje inventář převzatý s Hlučínskem v roce 1920. Oddílové vozy tu jezdily až do přelomu 50. a 60. let, takže spadají i dost hluboko do epochy IIIb. A "německé" oddílové vozy jsou široký pojem, přinejmenším je třeba rozlišovat vozy původem pruské a saské.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Střelec » pát 17 dub, 2015 10:52 am

hank:
Přeměřil jsem vagón od Kleinbahnu - rozměry sedí, jen rozvor je o chlup (2mm) menší, než by měl bejt. Na spodku má podélně jeden dlouhej válec, jedno kratší "cosi" na opačné straně a uprostřed náznak něčeho na táhlech - asi malej brzdovej válec.

Německej odílovej s boudou - focenej v soupravě, byl dost dobitej a tak má novou "olezlou" barvu. Předpokládám, že uhlák řazený před ním je Vut/Vtu (a měl by se hodit do epochy II).
Přílohy
DSCN2153.JPG
DSCN2034.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod hank » pát 17 dub, 2015 4:47 pm

Tak ten kupák vypadá na saský, na rozdíl od "prajzáků" nemá nástřešek. Není to náhodou z Windbergzugu? Jeden čas se v H0 dělaly kompletní soupravy z Windbergbahnu. Ale tohle u nás zřejmě nejezdilo, nebo jestli jo, tak to musela být absolutní rarita. Tady
http://www.kzmslovacko.cz/index.php/110 ... t-kunovice
je fotka, kde je podobný vůz zdokumentován někdy v 50. letech v soupravě vlečkového vlaku v Letu Kunovice. Pokud je o kupáky u ČSD, jezdily tu spíš 3- a 4-nápravové "prajzáky".

Můžeš ho prosím zase změřit? Aspoň rozvor a přes nárazníky. Jo a boční stěny má svislé nebo "podšité", tj. na spodku zaoblené? A taky by mě zajímala opačná bočnice, je zrcadlově stejná nebo jsou v ní vedle krajních dveří záchody s jednoduchými okny?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Naschud » pon 13 črc, 2015 9:02 pm

Dobrý večer, na dotaz jak to bylo s barvami šraněk ČSD ve druhé epoše, mně Vladimír_B navedl na tuto diskuzi (za což mu dodatečně děkuji) ale ještě se raději na cosi nejspíš důležitého doptám. Vzdálenost šraněk od kolejí ? Na plánku rakouské severo-západní dráhy (zatím jediné co jsem sehnal a ke všemu nečitelné míry) je vzdálenost cca. na délku břevna.
717896 (1).jpg
Měl bych tuto vzdálenost dodržet nebo je možná výjímka ? V mém případě se jedná o vzdálenost od kolejnice cca. 3cm (3.60 m), já hlupec jsem začátek škarpy moc posunul k přejezdu a už se mi moc nechce to předělávat
Bez názvu.1.png
. Děkuji za upřesnění.
Uživatelský avatar
Naschud
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21 bře, 2013 1:17 pm
Bydliště: Popůvky u Brna

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod JanoH0e » pon 13 črc, 2015 9:21 pm

Môže byť tak, ako to máš. Inak vzdialenosti sa berú od stredu koľajnicového poľa, musí byť prejazdný profil a nejaká bezpečnostná vzdialenosť, obvykle 1,2 m. Ale dosť záleží na konkrétnej situácii. Predpokladám, že to robíš v TT.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Naschud » pon 13 črc, 2015 10:12 pm

JanoH0e píše:Môže byť tak, ako to máš. Inak vzdialenosti sa berú od stredu koľajnicového poľa, musí byť prejazdný profil a nejaká bezpečnostná vzdialenosť, obvykle 1,2 m. Ale dosť záleží na konkrétnej situácii. Predpokladám, že to robíš v TT.
Díky, ano je to TT. Fiktivní lázeňské lokálkové nádraží. Někde na pomezí ČSR a D . Tím ospravedlním hlavně některé budovy a přítomnost DRG vozů a lokomotiv. No a tak alespoň něco málo aby bylo echt český.
Uživatelský avatar
Naschud
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21 bře, 2013 1:17 pm
Bydliště: Popůvky u Brna

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Střelec » sob 08 říj, 2016 6:29 pm

Tak jsem po roce přidal telegrafní sloupy - od Miniaturu. Trošku vylepšily dojem. Bohužel se mi při zkušební jízdě (první zajíždění) podělala nová 422.0 od Brawy.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod hopeter » sob 08 říj, 2016 6:35 pm

Už jsem si říkal kam se podělo tohle pěkné minikolejiště... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Malé kolejiště H0 / Střelec

Příspěvekod Střelec » ned 09 říj, 2016 1:21 pm

Občas slouží i k jiným věcem, jako dneska. Variace na Drnkovy Žáby v mlíku.
Přílohy
DSCN2014.JPG
DSCN2016.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků