Návrh kolejiště H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Skopec » pon 06 dub, 2015 6:39 pm

Zdravím, jak už to tak bývá, jsem začátečník a rád bych si postavil kolejiště. Mám už připravenou desku 280x160 cm a rozpracovaný plánek. Rád bych takový menší vlakodrom, řízení analogové. Problém u mě ale je, že se tam snažím narvat co možná nejvíce věcí. SN, je nutnost, to tam určitě bude, vratná smyčka taky a min. 1 stanice a alespoň zastávka. Můj dosavadní plán se mi i celkem líbí, problém ale je, že nádraží, je moc krátké, rád bych ho prodloužil do zatáčky, ale nedaří se mi tam vypasovat koleje. Budu použivát kolejivo Piko A-gleis.

planek pro forum.png


plánek na forum, SN.png


PS: Toto kolejiště bude uprostřed jedné menší místnosti s přístupem ze 3 stran, pouze jedna kratší strana bude u zdi. Čistě teoreticky bych zde mohl udělat i L kolejiště o rozměrech 310x230 a šířce 1,2 ? (asi podle potřeby, u šířky mě nic nelimituje). Otázka tedy zní, byla by lepší deska (obdelník) 280x160 nebo L o rozměrech 310x230 ?
Skopec
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 05 dub, 2015 8:23 am

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod mlha » úte 07 dub, 2015 4:17 am

A jaké vlaky budeš po kolejišti prohánět?Podle délky kolejí ve stanici je to na mašinu a dva ypsylony, škoda peněz a práce, zkus to přehodnotit
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod buddha.ms » úte 07 dub, 2015 6:32 am

Já bych, být tebou dělal tvar písmene L. Zkusím něco navrhnout, ještě se ozvu.
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod lajblt » úte 07 dub, 2015 7:48 am

Užitečná délka kolejí ve spodní stanici je ~47 cm. Na tom se dá něco rozumně provozovat??? Horní stanice vlastně ani stanicí není, spíš nákladiště. Opravdu škoda materiálu. Taky zkusím popřemýšlet.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 07 dub, 2015 7:55 am

Ahoj,
Nejprve odpověď na Tvou závěrečnou otázku. Určitě je lepší to "elko"
Co se týká zveřejněného návrhu, tak tam je to přesně jak píšeš. Snažíš se na kolejiště nacpat tolik kolejí, že tam ani nemůžou rozumně vejít. Pak se nediv, že Ti koleje ve stanici vychází dlouhé okolo půl metru. Navíc Ti do téhle stanice o čtyřech kolejích ústí celkem 7 tratí z toho jedna dvoukolejka (do smyčky).
Podobné uzly v reálu vypadají podstatně jinak a pokud mají jediné nádraží, to bývá velmi rozsáhlé a rozdělené do více částí (nákladová, osobní, seřaďovací, odstavné koleje, depo atd.).
U nás mě napadají stanice typu Cheb, Plzeň, České Budějovice, Tábor, Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Břeclav, Olomouc, Liberec, Česká Lípa, Rakovník.
Takže ať už budeš dělat obdélník nebo kolejiště do L:
- Zapomeň na zkušenosti s vláčkodráhou a redukuj počet tratí :D
- Ujasni si co všechno na kolejišti chceš, spousta věcí se dá řešit lépe než je ve tvém návrhu (např. spojit SN a smyčku)
- Přemýšlej nad lokálkovým námětem přece jen v H0 na Tvém prostoru není moc místa pro stanici na hlavní trati.
- uvědom si, že v H0 má rychlík (5 vozů) okolo 1,5 m délky
- Pokud na rychlíkové trati trváš, popřemýšlej nad námětem, kde bude trať mimo stanici (např. Menhartice)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod workous » úte 07 dub, 2015 8:13 am

Mrkni na zkušenosti s kolejivem Piko :o
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod buddha.ms » úte 07 dub, 2015 10:32 am

Na 47 cm ve stanici nacpeš bardotku s jedním a půl rybáku. A ta se tam taky sotva vleze. Už dělám WinTrack. Odpoledne to bude. Ale je to spíš jen lokálka.
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod buddha.ms » úte 07 dub, 2015 12:42 pm

Mám to. Ale abych se vešel do rozměru (který je ale i tak přes hranici), musel spodní nádrží degradovat na pouhou výhybnu. Jestli chceš, můžeš si tam udělat jenom šturc, a máš zastávku s nákladištěm, a to už by ses měl vlézt do rozměru. To už Ti předělávat nebudu, to si zrobiš sám. Ve skrytem jsem vyznčil červeně nádraží, ostatní je tunel do horní stanice.
Přílohy
kolejiště.skopec.jpg
skryte.skopec.jpg
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 07 dub, 2015 2:45 pm

buddha.ms píše:Mám to. Ale abych se vešel do rozměru (který je ale i tak přes hranici), musel spodní nádrží degradovat na pouhou výhybnu. Jestli chceš, můžeš si tam udělat jenom šturc, a máš zastávku s nákladištěm, a to už by ses měl vlézt do rozměru. To už Ti předělávat nebudu, to si zrobiš sám. Ve skrytem jsem vyznčil červeně nádraží, ostatní je tunel do horní stanice.

Tak tohle je hodně výrazná redukce původního záměru. Když jsme u toho L kolik můžeš zasáhnout do místnosti? Mám nějaký jednoduchý nápad - klasika odbočná stanice s lokálkovou tratí. Mohl bych ho zkusit načrtnout, ale ten prostor by mi pomohl.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod buddha.ms » úte 07 dub, 2015 3:04 pm

To jsem zkoušel, jestli tam má být ještě SN(i vratná smyčka), tak se to tam nevleze.
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 07 dub, 2015 3:07 pm

:?: 3,1/2,3m je poměrně slušné místo i pro prostorově náročnou hánulku.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Vaniš » úte 07 dub, 2015 3:14 pm

buddha.ms píše:Mám to. Ale abych se vešel do rozměru (který je ale i tak přes hranici), musel spodní nádrží degradovat na pouhou výhybnu. Jestli chceš, můžeš si tam udělat jenom šturc, a máš zastávku s nákladištěm, a to už by ses měl vlézt do rozměru. To už Ti předělávat nebudu, to si zrobiš sám. Ve skrytem jsem vyznčil červeně nádraží, ostatní je tunel do horní stanice.


To Buddha.ms :neber mou připomínku k Tvé osobě ve zlém, ale velmi bych uvítal než něco zveřejníš, abys se naučil pracovat s Wintrackem, dále si pečlivěji přečetl zadání dotazovatele a jeho celkový záměr včetně následných připomínek "zkušenějších". Není to zde poprvé kdy z "mladické" horlivosti a i neznalosti nabídneš přinejmenším ještě horší verzi původního zadání(popř. i s dovětkem "DODO") , nebo prezentuješ svůj názor jako jediný správný. :roll: Nechci tě odrazovat od tohoto hobby, ale myslím, že do "ředitele zeměkoule" ti ještě pár zkušeností a vědomostí chybí :wink:
Trošku prosím zvolni a věnuj více času pročtením si našeho fóra.(a to i pár let dozadu ať víš i jeho vývoj a ducha) Dozvíš se zde mnoho poučného jak o modelařině, elektřině, DCC, kolejových geometriích, předpisech, návrzích plánků ...a je toho mnohem víc co lze zde nalézt.
Chápu, že ve 13 se cítíš téměř jako dospělec a není co bys nezvládl, ale přesto prosím, zvolni, zvolni, zvolni...
Bude to jistě pro dobro věci i Tvé osoby... 8)
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Skopec » úte 07 dub, 2015 3:30 pm

Díky za všechny komentáře a za to, že je jich tu tolik. Nad lokálkou jsem přemýšlel dlouho a nechtěl bych jí. Chtěl bych si i zajezdit a celkově mě je stanice na hlavní trati mnohem bližší. Toho kolejiva Piko se nevzdám. Budu teď zkoušet vyhandlovat celý pokoj a udělat kolejiště ve tvaru L. Udělal jsem v AC půdorys místnosti s umístěním L kolejiště, vypadá to docela slibně, toho bych se teď chtěl držet nejvíc a zkusit na tom něco vytvořit. Možná by se tam vešla i moje vysněná elektrifikovaná dvojkolejka :D Jinak se mi hodně líbí kolejiště http://www.shimiland.info/ tak nějak bych si to představoval, to je takovej můj ideál. :)

místnost.png
místnost.png (22.86 KiB) Zobrazeno 7143 krát
Skopec
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 05 dub, 2015 8:23 am

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 07 dub, 2015 3:43 pm

Ahoj, když vidím půdorys možná bych uvažoval i o U s tím, že pod oknem bude jen úzký spojovací (a možná i odnímatelný či sklápěcí) díl) Případně udělat něco jako měl Houmr tedy do O s tím, že takové díly budou dva (druhý u dveří)
Na tom L mi vyšla odbočná stanice s hlavní (kolej cca 170 cm) tratí a lokálkou. Ale pokud nechceš lokálku, dá se to řešit.
Jen v rychlosti hlavní trať je bílá, lokálka žlutá SN je modré.
Fialový rám je široký 750mm s tím že na koncích by se rozšířil pro vratné oblouky (cca 900mm).
Je to jen v rychlosti R min = 420mm (Piko)
Přílohy
skopec.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště H0

Příspěvekod buddha.ms » úte 07 dub, 2015 3:59 pm

Michal Vaniš píše:ale velmi bych uvítal než něco zveřejníš, abys se naučil pracovat s Wintrackem


S WinTrackem pracovat víceméně umím, ale některé věci jsou na mne až příliš složité. Navíc demoverze nemá takové možnosti. Jistě uznávám, dalo by se leccos vylepšit, ale mi to, co s tím umím, úplně stačí.

Michal Vaniš píše: Není to zde poprvé kdy z "mladické" horlivosti a i neznalosti nabídneš přinejmenším ještě horší verzi původního zadání(popř. i s dovětkem "DODO") , nebo prezentuješ svůj názor jako jediný správný.


Netvrdím, že můj názor je jediný správný, jenom je to můj názor! To, co nabídnu, je samozřejmě ovlivněno tím, co požaduje stavitel kolejiště. Požaduje stanici, zastávku a vratnou smyčku. Tím jsem se také řídil. V podstatě jsem zprasil Bedružické lokálky od Milana Ferdiána, převedl je do H0.

Michal Vaniš píše:Nechci tě odrazovat od tohoto hobby, ale myslím, že do "ředitele zeměkoule" ti ještě pár zkušeností a vědomostí chybí :wink:


Nechci být ředitelem zeměkoule, chci být obyčejným člověkem (a to mi stačí)!

Michal Vaniš píše:Trošku prosím zvolni a věnuj více času pročtením si našeho fóra.(a to i pár let dozadu ať víš i jeho vývoj a ducha) Dozvíš se zde mnoho poučného jak o modelařině, elektřině, DCC, kolejových geometriích, předpisech, návrzích plánků ...a je toho mnohem víc co lze zde nalézt.


Fórum jsem pročetl a každý den zas a znova pročítám. Předpis D2, platný v 70. letech znám v zjednodušené verzi, a to mi vyhovuje. Totéž o modelařině. Umím štěrkovat, travnit, pokládat kolejivo, tvarovat reliéf z polystyrenu, udělat základní desku a to považuji za důležité. Stačí mi zapojení přerušených ůseků, to stačí. Pro provoz na D3 více nepotřebuji, stačí mi kříže na přejezdech a LT. Návrhy plánků od Milana Ferdiána znám a když mě nějaké kolejiště zaujme, tak ten plánek a jeho vývoj zkoumám podrobněji. DCC považuji za zbytečnost. Je to jen možnost, jak utratit peníze za zvuk, samostatné rozsvěcování každého světla a multimause či Freda.

HOWGH!
buddha.ms
 
Příspěvky: 102
Registrován: pát 20 úno, 2015 4:23 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 39 návštevníků