Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod VojtikJ » pát 15 kvě, 2015 3:44 pm

V tomhle místě, kde se to stalo se tomu dá věřit... přeci jen než se to zastaví chvilku trvá tak ten vůz ležel kousek dál než místě rozpojení. Při tý tmě co tam je v noci, se to poznat nedá že tam něco leží bez toho, aby sis svítil velkou lampou. Hlavně tam je velkej násep cca 5-10metrů vysokej. Jo když projel první vlak za nimi to už viděl že tam je něco navíc :D
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 18 kvě, 2015 8:53 pm

mpinta píše:
Myšpulín píše:A jak poznáš (správně TC pozná), že se ti od vlaku odpojil nějaký vůz a zůstal na trati? Jedině tím, že bude šuntovat (vodivě s jistým odporem spojovat obě kolejnice) každý vůz. To znamená použít odporový lak případně ty odpory na každém voze, lépe na každé nápravě.

TC je schopen se s tím vypořádat snadno. A čím lepší "informace dostane", tím lépe je zpracuje. Řadu věcí (vozy s odběrem proudu, detekce výhybek/zhlaví, délky bloků a vlaků...) lze "ošidit", vynechat, pak je ale nutno tomu přizpůsobit provoz, Plány.
Nejdetailnější způsob zpracování a vyhodnocování informací při používání proudové detekce (DO) je samozřejmě v případě, že všechna vozidla mají odběr proudu (odpory, vodivý lak, osvětlení) a celé kolejiště se skládá z detekovaných úseků, tedy včetně výhybek/zhlaví. Zcela se tím také řeší třeba sunutí vozů (loko na konci vlaku).
Při hrátkách s délkou vlaku je podmínkou rovněž použití verze TC Gold, který disponuje v Pravidlech možnostmi, jak se s kolizními situacemi vypořádat.
Jako příklad je možno uvést, že v případě, že vlak je delší, než určitý blok, 1. vlak se do bloku nepustí, 2. nedovolí se mu tam zastavit, 3. blok, do kterého vlak "přesahuje" se neuvolní atd.
Také indikace "ztraceného", odpojeného vozu je zcela jednoduchá, ale pouze v případě, že vůz má odběr proudu.
Probírat jednotlivé varianty, přesahuje rámec možností diskuze, ale další detaily rád vysvětlím mimo.


Zdravím Vás, Vaše stránky moc dobře znám. Jeden čas jsem nechodil nikam jinam než k Vám, abych zjistil, jak zacházet s TC. 60 % vědomostí o TC mám od Vás, 30 % od Houmra a 10 % od Shimilanda. Mám Vás za jednoho z největších znalců TC. Moje kolejiště je celé detekováno bloky, bohužel nemám detekované výhybky, ale i tak si myslím, že to je dostačující. Nejideálnější způsob, jak detekovat pohyb celé soupravy, bude udělat u každého vozu odběr proudu (odporový lak na kola, vnitřní osvětlení atd.). Až budu zprovozňovat mechanická návěstidla, rád bych využil Vašich znalostí TC, co se týká závislostí na provozu a nastavení návěstidel. Pokud Vás to tedy nebude obtěžovat. Pro zajímavost přikládám plán mého kolejiště v TC.

Train Controller Silver 01.JPG
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod mpinta » úte 19 kvě, 2015 3:43 am

Gene_Simmons píše:...Moje kolejiště je celé detekováno bloky, bohužel nemám detekované výhybky, ale i tak si myslím, že to je dostačující...
Pro verzi Silver s tím lze částečně souhlasit. Z letmého pohledu by detekce výhybek/zhlaví obnášela investici kolem tisícovky (HW), chce to ovšem Gold.

Gene_Simmons píše:...Až budu zprovozňovat mechanická návěstidla, rád bych využil Vašich znalostí TC, co se týká závislostí na provozu a nastavení návěstidel. Pokud Vás to tedy nebude obtěžovat. Pro zajímavost přikládám plán mého kolejiště v TC...
O obtěžování nemůže být řeč. Mechanická návěstidla jsem sice zatím nezkoušel, problém by to však snad být neměl.

A tři poznámky ... 1. prosím tykat, 2. raději YRR, než obrázek a 3. raději Skype, než DF.
:D :D :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 20 kvě, 2015 9:15 pm

mpinta píše:
Gene_Simmons píše:...Moje kolejiště je celé detekováno bloky, bohužel nemám detekované výhybky, ale i tak si myslím, že to je dostačující...
Pro verzi Silver s tím lze částečně souhlasit. Z letmého pohledu by detekce výhybek/zhlaví obnášela investici kolem tisícovky (HW), chce to ovšem Gold.

Gene_Simmons píše:...Až budu zprovozňovat mechanická návěstidla, rád bych využil Vašich znalostí TC, co se týká závislostí na provozu a nastavení návěstidel. Pokud Vás to tedy nebude obtěžovat. Pro zajímavost přikládám plán mého kolejiště v TC...
O obtěžování nemůže být řeč. Mechanická návěstidla jsem sice zatím nezkoušel, problém by to však snad být neměl.

A tři poznámky ... 1. prosím tykat, 2. raději YRR, než obrázek a 3. raději Skype, než DF.
:D :D :D


Gold verzi zatím neplánuju, zatím jsem si vystačil se Silverem.

Děkuji za ochotu, určitě se ozvu, až to bude aktuální. Musím nejdřív vyrobit dekodéry a návěstidla zapojit, aby fungovaly v TC. Teď momentálně ještě dodělávám nádraží, až bude hotové, tak se pustím do návěstidel. Co se týče třech poznámek, 1. tykat ti asi není problém :wink: , 2. soubor YRR příště pošlu, 3. Skype bohužel nemám, takže tady je menší problémek.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 20 kvě, 2015 9:58 pm

Uvažoval jsem o tom, kam dát vjezdové návěstidlo a abych řekl pravdu, nejsem si jistý umístěním. Koukal jsem po netu, do jaké vzdálenosti se vjezdová návěstidla cca umisťují a našel jsem toto:

Umístění vjezdových návěstidel.jpg


Na základě toho mě napadly čtyři varianty.
Varianta A 50 cm od krajní výhybky: návěstidlo mi přijde moc blízko krajní výhybky, označník se dává cca na polovinu vzdálenosti, což je 25 cm. Návěstidlo je před plánovanou silnicí, kterou jsem naznačil na fotce.
Varianta B 80 cm od krajní výhybky: návěstidlo by muselo být na levé straně, protože v tomto místě hned vedle koleje končí kolejiště a na návěstidlo místo nezbývá. Tato varianta se mi asi nejvíce zamlouvá, protože by se mi teoreticky mohla vejít trošku kratší souprava do bloku, aniž by přečuhovala.
Varianta C 115 cm od krajní výhybky: návěstidlo by muselo být opět vlevo, 115 cm je ve skutečnosti 100 m, což by měla být minimální vzdálenost vjezdového návěstidla od krajní výhybky.
Varianta D 210 cm od krajní výhybky: celý blok je dlouhý 210 cm, takže návěstidlo by bylo mezi dvěma bloky, takže by se souprava vešla do bloku, který začíná těsně za hlavním nádražím a končí za mostem. Předvěst by musela být hned za výjezdem z hlavního nádraží, což mi přijde divné. Mohlo by vůbec něco takového být?

Vjezdové návěstidlo01.jpg
Na obrázku jsou vyznačeny všechny varianty.

Ještě přikládám printscreen z TC, kde jsem vyznačil dva bloky, o které se jedná.

Train Controller Silver bloky.jpg

Budu rád, když mi řeknete vaše názory na tyto varianty, případně mi nějakou doporučíte.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 21 kvě, 2015 5:01 am

Varianta C,ale umístil bych ho vpravo,místo tam na to máš nebo ne?Jinak doplnit návěstí "návěstidlo je na opačné straně".
Obrázek
Předvěst,pokud ji chceš mít,bych dal před most.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod vmucha » čtv 21 kvě, 2015 5:54 am

Vzhledem k velikosti stanice bych volil "c". Vzdálenost mezi návěstidlem a první výhybkou cca 1/2 délky nejdelší dopravní koleje. Pak bys neměl mít s posunem problém.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 643
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 21 kvě, 2015 6:53 am

Přesně tak,celý vlak z jedné koleje na druhou asi přestavovat nebudeš,tedy ne že bych to ve skutečnosti nikdy nedělal. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 21 kvě, 2015 9:13 am

Taky jsem pro ver. C na pravé straně, případně posunout kousek do oblouku a odsadit dále od trati aby na něj fíra viděl co nejdéle. I ve skutečnosti uvedený poměr délky stanice (už.délky kolejí) a vzdálenosti návěstidla odpovídá.
Přestavení vlaku lze vždy provést jako PMD.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 21 kvě, 2015 9:50 am

Michal Šuhajda píše:Taky jsem pro ver. C na pravé straně, případně posunout kousek do oblouku a odsadit dále od trati aby na něj fíra viděl co nejdéle. I ve skutečnosti uvedený poměr délky stanice (už.délky kolejí) a vzdálenosti návěstidla odpovídá.
Přestavení vlaku lze vždy provést jako PMD.

PMD spíš při výlukách,normálně si vystačíš s posunem za označník.Sranda je třeba někde v noci a potmě přestavovat 30 ložených Wapek vážících 2200t. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Myšpulín » čtv 21 kvě, 2015 4:28 pm

Pokud bys z nějakého důvodu dělal A nebo posouval silnici, pak návěstidlo před přejezd a označník za přejezd (při směru do stanice). Vzdálenost návěstidlo - označník stačí jen na tu šíři silnice.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 21 kvě, 2015 7:33 pm

miroslav lengyel píše:Varianta C,ale umístil bych ho vpravo,místo tam na to máš nebo ne?Jinak doplnit návěstí "návěstidlo je na opačné straně".
Obrázek
Předvěst,pokud ji chceš mít,bych dal před most.


Mirku, bohužel vpravo místo na návěstidlo není, jsou tam jen 2,5 cm od náspu a to na něm není ještě žádný štěrk. Kolejiště ještě bude zakončeno laminem Olše, ale to jen opticky zvětší vzdálenost od náspu o další 2 cm, ale nic se do něj nedá zapustit, viz foto. Mohl bych ho dát o kousek dál (až za stojnu, která podpírá trať), ale bylo by moc na kraji a mám strach, že bych ho při první příležitosti urazil a to bych velice nerad, stálo skoro 1700,- Kč :cry:. O té ceduli (návěstí), která upozorňuje, že je návěstidlo na opačné straně, vím, ta se tam snad vejde a když ji náhodou urazím, vytisknu ji a dám tam novou :lol:. Předvěst tam taky chci mít, už ji mám koupenou. Před mostem by se mi líbila, dobrý nápad, díky.

Konec kolejiště.jpg
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 21 kvě, 2015 7:47 pm

Pánové, díky všem za vaše názory a připomínky. Vzácně jste se shodli na variantě C, tak to tak udělám. I mně se varianta C začíná líbit, díky.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Polabský » čtv 21 kvě, 2015 8:14 pm

I já, jako častý rejpal, bych se k tomuto řešení přikláněl.
Bude to elegantní a v možnostech věčného kompromisu.
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Polabský » čtv 21 kvě, 2015 8:14 pm

I já, jako častý rejpal, bych se k tomuto řešení přikláněl.
Bude to elegantní a v možnostech věčného kompromisu.
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků