Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 10 úno, 2023 5:33 am

Parádní jako vždy. Jen malá technická, při posunu svítí na mašině vždy jen 2 bílá světla. :) Jde to na tom dekodéru navolit?
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pát 10 úno, 2023 1:50 pm

miroslav lengyel píše:Parádní jako vždy. Jen malá technická, při posunu svítí na mašině vždy jen 2 bílá světla. :) Jde to na tom dekodéru navolit?

¨

Ahoj Mirku, trochu tě poopravím, při posunu na mašině svítí čtyři bílá světla. 8) Obecně to na dekodéru jde nastavit, teda u Brejlovce ČD Cargo to nejde, je tam jen 8 pin konektor. U Brejlovce OKD Doprava to jde nastavit, protože tam je konektor Plux22 a taky to tam nastavené mám. Mám to pod tlačítkem F6 posun (poloviční rychlost). Mašina by jela pomalu a motor by se nevytočil do větších obrátek. Proto to nepoužívám na ukázku zvuků ve videu.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 10 úno, 2023 2:01 pm

Ta 2 bílá světla byla myšlena na čele lokomotivy, kde by se tam asi vzala 4? :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pát 10 úno, 2023 2:40 pm

Myslím dvě bílá na čele a další dvě bílá vzadu (2+2=4), kupecké počty. :lol: :lol: 8)
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Polabský » ned 12 úno, 2023 8:41 pm

Oceňuji mistrovský rukopis celé úpravy krajiny.
Jen poznámka, směrem od tunelu dvojkolejky mi tam chybí odvodnění.
To se řeší zpravidla příkopem, případně korytem s pevnými stěnami a zaklopením betonovými deskami.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 16 úno, 2023 6:09 pm

Polabský píše:Oceňuji mistrovský rukopis celé úpravy krajiny.
Jen poznámka, směrem od tunelu dvojkolejky mi tam chybí odvodnění.
To se řeší zpravidla příkopem, případně korytem s pevnými stěnami a zaklopením betonovými deskami.


Děkuji. :) To odvodnění bude asi menší problém, u opěrné zdi není moc místa a okolo tratě mám nasázené sloupy el. vedení. I když jakási strouha asi vznikne na druhé straně, mezi vyndavacím dílem se skálou a tratí. :wink:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 18 kvě, 2023 10:03 pm

Tento rok zatím první aktualizace ze stavby kolejiště: Leden – duben 2023 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/leden-duben-2023/
V lednu jsem se pustil do ozvučení 755 001-5 Brejlovce od MTB. K tomu jsem použil dekodér Plux22 ESU Loksound 5. Nejdříve jsem sundal karoserii a do místa pro reproduktor jsem přilepil plastovou destičku oboustrannou lepící páskou, na kterou jsem také oboustrannou lepící páskou připevnil reproduktor. Dráty od reproduktoru jsem připájel ke kontaktům na plošném spoji. Pak už jen stačilo nasadit zvukový dekodér a nahrát do něj zvuk Brejlovce. Na výsledek se můžete podívat ve videu.
Potom bylo třeba předělat předvěst, kterou mám od Viessmanna v německém provedení s oranžovým terčem. K počeštění tohoto návěstidla jsem musel terč přestříkat nejdříve bílou barvou a pak žlutou, protože žlutá barva špatně kryje. Předvěst bude umístěna před mostem, částečně zaříznuta do skály u zatopeného lomu, takže jsem vytvořil ze zbytků opěrné zdi podstavec pod toto návěstidlo. Návěstidlo bude pevně přichyceno k vyndavací části se zatopeným lomem, proto bylo potřeba vyřešit jednoduché propojení návěstidla. Použil jsem k tomu šestipinový konektor, jak je vidět na obrázku. Pro předvěst jsem ještě udělal dekodér podle návodu z bývalých stránek DCCkoleje, které již bohužel nefungují.
Ke strážnímu domku jsem nainstaloval dvouramenné vjezdové návěstidlo od Viessmanna. Toto návěstidlo má dva přestavníky a bohužel není kompatibilní s dekodérem od DCCkoleje, takže jsem musel koupit originální dekodér od Viessmanna. Dekodér jsem nainstaloval pod kolejiště a propojil ho s vjezdovým návěstidlem. Když už jsem byl pod kolejištěm, rozhodl jsem se předělat provizorně zapojené dráty od osvětlení. Nejdříve jsem nařezal z cuprextitové desky obdélníkové destičky, které jsem přišrouboval k rámu kolejiště a na ně jsem připájel všechny dráty od osvětlení. A hned to vypadá lépe. :)
Dále jsem pokračoval na vyndavací části se skálou, kde jsem nejdříve na hlínu udělal zatravňovačkou drny ze suché trávy miniNatur pozdní podzim 2 mm. Na některá místa mezi drny jsem zasadil luční květy od Poláka. Na takto připravený podklad jsem nanesl zatravňovačkou zelenou trávu miniNatur časný podzim 2 mm. Na horní část vyndavacího dílu se skálou jsem přilepil část řepkového pole od Poláka. Na zasetou trávu a skály jsem přilepil keře od polské firmy MBR model, já jsem použil katalogová čísla 50-5002 a 50-5004. Tyto keře vřele doporučuji, skvěle se s nimi pracuje. Na konec jsem zasázel ještě pár stromů a celou tuto vyndavací část tím vlastně dokončil.
V dubnu jsem si přivezl z Německa objednaného ČSD 498.104 Albatrose od firmy Trix. Je to velmi pěkný model československé rychlíkové lokomotivy. Bohužel, zvukový dekodér se moc nepovedl, hlavně německo-slovenské hlášení, které je příšerné. Nicméně zvuk je použitelný, takže jsem se rozhodl dekodér přizpůsobit svým potřebám. K tomu mi výrazně pomohla DiskuzeModely.biz, hlavně příspěvek od uživatele horak a jeho PDF soubory, kde jsem pochopil, jak přemapovat funkční tlačítka. Podle manuálu k dekodéru mSD3 jsem si nastavil jednotlivé hlasitosti a upravil počet rázů páry na otočení kola tak, aby vše odpovídalo skutečnosti. Na výsledek se můžete podívat ve videu.

Malá ukázka fotek:
2023_0501_143615.jpg
Keře od MBR Model

2023_0503_154929.jpg
Tady již hotový vyndavací díl na svém místě v kolejišti

2023_0603_213852.jpg
Fotka z ježdění s ČSD 498.104 Albatrosem
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 14 říj, 2023 3:50 pm

Tak konečně jsem se dokopal k další aktualizaci ze stavby kolejiště: Květen – září 2023 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/kveten-zari-2023/
Před časem jsem si pořídil čtyřvozový set Vindobona s vozy 2x Aam, Bam a Bram od MTB a protože jsem již měl jeden motorový vůz ČSD M296.1, přikoupil jsem k setu motorový vůz ČSD M296.1006 Hydra, abych mohl sestavit soupravu Vindobony. U motorového vozu jsem udělal pár úprav, natřel jsem červené spojnice mezi sedačkami šedivou barvou Tamiya XF-25 a opěradla u sedaček barvou Tamiya Chrome Silver X-11. Nainstaloval jsem reproduktor a dekodér Zimo Plux 22 a motorový vůz jsem ozvučil. Dále jsem pokračoval na vozu Bram, který jsem osvětlil a také natřel spojnice mezi sedačkami a opěradla u sedaček. Ještě jsem natřel barvou Tamiya Chrome Silver X-11 plotýnky u sporáku v kuchyni vozu. Samozřejmě bylo nutné natřít vnitřek vozu dvěma vrstvami světle hnědé barvy XF-57, protože světlo interiéru prosvítalo karosérií. Podobně jsem postupoval i u ostatních vozů, které jsem osvětlil, natřel přepážky nad sedadly barvami bílou Tamiya XF-2 a světle hnědou XF-57 v poměru 7:3 ve prospěch bílé, samozřejmě všechny vozy bylo třeba natřít dvěma vrstvami světle hnědé barvy XF-57, aby neprosvítalo světlo interiéru karosérií. Ještě jsem upravil osvětlení interiéru tak, aby svítilo v digitálním provozu a dalo se vypínat přepínačem na plošném spoji. Na podrobnější popis úprav se můžete podívat u obrázků a na výsledek ozvučení a jízdy celé soupravy ve videu.
Rozhodl jsem se zvelebit terén vpravo od tunelu a u levého zhlaví. Pod strážním domkem povede silnice, kterou jsem přilepil a vedle tunelu, do kterého silnice ústí, jsem přilepil opěrnou zeď a přidal i pár skal. Nerovnosti okolo silnice jsem vyplnil kousky polystyrénu. Silnici jsem natřel světle šedou barvou a pak na ni vymaskoval pruhy, které jsem nastříkal bílou barvou Gunze Mr. Base White 1000. Kopec, kde je kaplička s božími muky, jsem zasypal hlínou a na vynechaná místa jsem přilepil kapličku a boží muka. Poté jsem na kopec nasázel drny a obsypal hlínou kapličku a boží muka. V mezičase jsem zasypal hlínou i svah v oblouku za levým zhlavím, na který jsem také nasázel drny. V aplikaci drnů jsem pokračoval i okolo stavědla, kde jsem vytvořil cestu ke stavědlu a řepkovému poli. Pak jsem všude zasázel luční květy od Poláka. Na takto připravené plochy jsem zasadil zelenou trávu od miniNatur. U stavědla jsem přilepil zbývající část řepkového pole a nakonec jsem k výhybkám do připravených otvorů umístil výhybková návěstidla.
Nedávno jsem si koupil ČSD 354.130 Všudybylku od Roca. Je to velmi pěkný model, doufám, že Roco udělá i jiné varianty této hezké lokomotivy. Model je přišroubován k plastové imitaci koleje. Já jsem při ozvučování model z této koleje nesundal a nejdříve jsem vyndal krytku s dvojicí píšťal, pod kterou je schovaný šroubek k demontáži karoserie. Pod karoserií je velké závaží a podlaha s nástavcem osvětlení kabiny. Tato podlaha se musí nejdříve nadzdvihnout a pak odklopit. Pod ní je konektor Plux 22 pro dekodér. Je třeba ještě odšroubovat závaží, ve kterém je místo na reproduktor Zimo. Já jsem otvor pro reproduktor vylepil páskou, protože jsem měl obavy ze zkratu reproduktoru se závažím. Do konektoru jsem zastrčil dekodér Zimo Plux 22. Pak už stačilo jen vlepit reproduktor do otvoru a přišroubovat zpět závaží k plošnému spoji, na kterém jsou dva kontakty pro reproduktor. Nakonec jsem vrátil zpět podlahu s držákem pro osvětlení stanoviště strojvedoucího a nasadil karoserii, kterou jsem přišrouboval. Na výsledek ozvučení se můžete podívat ve videu.

Malá ukázka fotek:
2023_0908_132651.jpg
Na kopec s kapličkou jsem zasadil zelenou trávu od miniNatur.

2023_0908_133427.jpg
Pohled na dokončené řepkové pole

DSCF4785.jpg
Fotka z ježdění s expresem Vindobona
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 04 úno, 2024 8:51 pm

Sice trochu opožděně, ale přece tu mám další aktualizaci ze stavby kolejiště: Říjen – prosinec 2023 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/r ... inec-2023/
V říjnu jsem si koupil ČD 814 075-8 + 914 075-7 Regionovu, kterou jsem se rozhodl ozvučit. Model je celkem zdařilý, ale bohužel MTB zapomnělo udělat místo na reproduktor. Takže po chvíli přemýšlení mě napadlo vyvrtat otvor pro reproduktor do středové části závaží v motorovém vozu. Bylo nutné celý vůz rozebrat, abych si mohl vzít závaží do práce, :) kde jsem mohl otvor odvrtat. Doma jsem ještě začistil stěny otvoru frézkou. Vyrobil jsem si z plastové destičky krabičku (viz foto), kterou jsem zastrčil do vyvrtaného otvoru tak, aby se reproduktor nedotýkal stěn závaží a nedošlo ke zkratu. Krabičku jsem do závaží zalepil metalickým epoxidem. Po zaschnutí jsem vše zbrousil zároveň se závažím, jak je vidět na fotce. Pak jsem začal celý motorový vůz sestavovat zpět, přišrouboval jsem podvozek k závaží, zpět jsem přilepil sedačky interiéru a natřel spojnice mezi sedačkami šedivou barvou Tamiya. U druhého vozu jsem také natřel spojnice mezi sedačkami šedivou barvou. K reproduktoru jsem připájel dva drátky a oboustrannou lepící páskou jsem ho přilepil do připraveného otvoru. Pak už jen stačilo vyvrtat otvor do plošného spoje v místě nad reproduktorem, zastrčit do plošného spoje dekodér, přišroubovat plošný spoj a nasadit karosérii. Při zkušební jízdě jsem zjistil, že celá karosérie prosvítá jak v místě interiéru, tak i okolo světel a že při zapnutí pozičních světel se mi rozsvěcí i interiér. Takže karosérie šla opět dolů a celý vnitřek jsem natřel dvěma vrstvami světle hnědé barvy Tamiya XF-57. Ještě bylo nutné na plošném spoji přerušit klemu mezi dvěma ploškami označenými JP1 (viz foto). Pak už bylo vše v pořádku, karosérie neprosvítala a světla interiéru se spínala odděleně od pozičních světel. Poté už jsem se mohl pustit do ozvučení Regionovy, na výsledek se můžete podívat ve videu.
Dále jsem se věnoval terénu okolo strážního domku. Kopec okolo strážního domku jsem vyndal z kolejiště a částečně zasypal hlínou. Po zaschnutí hlíny jsem kopec již napevno přilepil do kolejiště a k němu přilepil strážní domek. Šedivým půlcentimetrovým extrudovaným polystyrénem jsem zarovnal vrchní část kopce od kolejí ke strážnímu domku a tento polystyrén jsem přilepil. Ke strážnímu domku jsem měl zakoupenou pumpu od Miniatur. Je to jednoduchá stavbička odlitá z rezinu a doplněná leptaným plíškem. Hotovou pumpu jsem přilepil na své místo. Ke strážnímu domku jsem také umístil lampu. Plochu okolo strážního domku a vjezdového návěstidla jsem vydláždil kamením. Na závěr jsem v místě přejezdu instaloval závory. Víc jsem toho bohužel už nestihl, u fotek najdete podrobnější popis.

Malá ukázka fotek:
2023_1114_193141.jpg
Zkouška reproduktoru, jak sedí v připraveném otvoru.

2023_1227_142559.jpg
Vjezdové návěstidlo zasazené do připraveného otvoru

2023_1230_223002.jpg
Fotka z ježdění s Regionovou
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 05 úno, 2024 5:37 pm

Pěkné, já se od září zmohl pouze na výměnu vadného přestavníku, zakoupení Orient Expresu ke 140 výročí firmy Rivarossi a koupení druhé MM. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 08 úno, 2024 1:52 pm

Ahoj Milku,
diky. :) Tak sis alespoň udělal radost a druhá MM se vždycky hodí. Já si taky na vánoce koupil pár modelů. :lol:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 08 úno, 2024 5:13 pm

Tak koupi druhé MM jsem plánoval cca 6 let. :lol: Také bych něco koupil,ale už to nemám kam dávat, natož projet. Ledaže bych to střádal do důchodu. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pát 09 úno, 2024 4:08 pm

Fíha, tak to je dost dlouho.:shock: No tak hlavně, že ses odhodlal tu MM koupit.:lol: S tím kupováním jsme natom podobně, taky už to nemám kam dávat :oops:, ale když se pořád vyráběj nový modely tak mi to nedá... :D Asi jsem divnej.:mrgreen:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 09 úno, 2024 6:03 pm

Tak já poslední dobou nějak nestíhám. :oops: Teď jsem tedy zase maloval figurky.......a jinak mi zbývá už jen jezdit.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Jirkátor » pát 09 úno, 2024 6:19 pm

Gene_Simmons píše:... už to nemám kam dávat :oops:, ale když se pořád vyráběj nový modely tak mi to nedá...

To jsou mi starosti. Kdybys dělal v eNku, tak jsi rád za každou novinku... :mrgreen:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků