Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod jirkan » úte 25 kvě, 2021 5:24 pm

Vždycky mě dost zamrzí, když slyším, že někdo má potíže, které mu brání v jeho činnosti, ať už pracovní, nebo v zábavě. Takže se taky přidávám k přání co nejrychlejšího uzdravení, aby to krásné dílo zase pokračovalo.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 26 kvě, 2021 3:52 pm

jirkan píše:Vždycky mě dost zamrzí, když slyším, že někdo má potíže, které mu brání v jeho činnosti, ať už pracovní, nebo v zábavě. Takže se taky přidávám k přání co nejrychlejšího uzdravení, aby to krásné dílo zase pokračovalo.


Díky moc :). Dnes jsem byl na kontrole a už můžu sedět a zlehka zatěžovat nohu. Tak snad to už odteď bude lepsi :wink:.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » úte 11 led, 2022 9:47 pm

Další aktualizace: stavba kolejiště: konec roku 2021 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/konec-roku-2021/
Letos jsem toho bohužel moc neudělal vzhledem k úrazu, který se mi stal v dubnu. Většinu roku mi zabrala rehabilitace a nebylo možné cokoli dělat na kolejišti. Byl jsem rád, že jsem mohl chvíli sedět. Když už to bylo docela dobré, pustil jsem se do dodělání ozvučení motorového vozu ČD 810 172-7 od MTB. Tento motorový vůz jsem začal ozvučovat těsně před úrazem. Po sundání karoserie jsem zjistil, že v interiéru není místo na reproduktor. Takže jsem se rozhodl uříznout část závaží v místě, kde má být WC. Pak jsem řez začistil a obrousil podlahu interiéru až na kov. Místo vyříznuté části jsem udělal stěny WC z plastové destičky 1 mm, kterou jsem přilepil vteřinovým lepidlem. Do tohoto místa se krásně vejde reproduktor Zimo. Podlahu interiéru a spojnice mezi sedačkami jsem natřel barvou Tamiya XF-19 Sky Grey. Stěny interiéru a WC jsem natřel barvou Tamiya XF-59 Desert Yellow. Po zaschnutí barvy jsem dal zpátky sedačky a vše přišrouboval k podvozku. Vývojáři MTB :( vymysleli uprostřed interiéru konektor k plošnému spoji, který je v horní části (velmi chytrý nápad) :roll: . Bohužel s tímto konektorem nejde nic moc udělat, takže jsem ho natřel v místě sedačky barvou Tamiya XF-7 Flat Red a nad sedačkou barvou XF-19 Sky Grey. Do vytvořeného prostoru WC jsem umístil reproduktor, do plošného spoje jsem nejdříve nainstaloval dekodér a poté jsem celý plošný spoj připevnil k horní části interiéru. Drátky od reproduktoru jsem protáhl dírou po šroubku v plošném spoji v místě WC a připájel. Pak už stačilo nasadit karosérii a odzkoušet. Na výsledek nastavení se můžete podívat ve videu, ve kterém uvidíte i přípojný vůz ČD Btax od MTB, u kterého jsem dělal nezbytné úpravy v předchozím příspěvku.
Dále jsem ozvučil Brejlovce ČD 753 006-6 od MTB. Na ozvučení není nic složitého. Nejdříve jsem sundal karosérii a do místa pro něj určeného jsem umístil na plastovou destičku reproduktor pomocí oboustranné lepící pásky. Nainstaloval jsem dekodér, nasadil zpět karosérii a odzkoušel. Na výsledek se můžete podívat ve videu, ve kterém uvidíte i osvětlené vozy Y ČD od firmy Roco.
Nakonec jsem se dal do přestavby tříosého kotlového vozu od firmy Liliput, na který jsem měl obtisky od Parostroj.net. Celý vůz jsem rozebral a odstranil všechny nápisy a popisky. Kotel jsem nastříkal tmavě zelenou barvou Gunze, kterou jsem si namíchal. Pak jsem aplikoval obtisky. Vše jsem ještě nastříkal polomatným lakem Gunze. Po zaschnutí jsem celý vůz zkompletoval. Bližší popis najdete u fotek.
To je zatím vše. Snad v roce 2022 udělám něco i na kolejišti.

Malá ukázka fotek:
2021_1201_175634.jpg
Reproduktor jsem přilepil oboustrannou lepící páskou do připraveného prostoru WC

2022_0103_002143.jpg
Fotka z ježdění s Brejlovcem a vozy Y s osvětlením od STE Eletronic

2021_1228_153753.jpg
Hotový tříosý kotlový vůz a dva další dvouosé kotlové vozy M. Fischl a synové od firmy Sachsen modelle, které mám ve své sbírce.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » stř 16 úno, 2022 6:57 pm

Sice po delší době, ale o to zajímavější aktualizace v záložce Železniční akce - Miniatur Wunderland v Hamburku http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/m ... -hamburku/
V srpnu 2018 jsme letěli s manželkou na dovolenou do Hamburku hlavně kvůli tomu, abychom navštívili Miniatur Wunderland. Hned po příletu nás přivítal nápis Wilkommen in Hamburg! Hamburk je hned po Berlínu druhým největším a nejlidnatějším městem a nachází se zde jeden z největších přístavů v Evropě. Ubytovali jsme se na hotelu poblíž hamburského hlavního nádraží a druhý den jsme vyrazili pěšky směrem Miniatur Wunderland. Cesta vedla okolo hlavního nádraží přes obchodní čtvrť, ve které je impozantní architektura z červených cihel a hodně kanálů a propustí, díky kterým bylo město nazváno „Benátkami severu“. V jedné z těchto budov z červených cihel se nachází i Miniatur Wunderland.
Po zakoupení vstupenek jsme se nejdřív posilnili v jejich restauraci ve druhém patře, která vypadala jako jídelní vůz. Mimochodem za velmi dobré ceny, rozhodně doporučuji. Kolejiště je rozděleno do sekcí podle států. Rozkládá se na ploše 1496 metrů čtverečních a vlaky jezdí po tratích v délce 15,4 km. Tvůrci a zakladatelé Miniatur Wunderland jsou dvojčata Frederik a Gerrit Braunovi. Jednoho z bratrů, Gerrita, jsme potkali a velice ochotně nám podepsal vstupenky.
Ve tři hodiny jsme zahájili prohlídku. Kolejiště je ve třetím a čtvrtém patře. Prohlídka by měla začít ve čtvrtém patře a postupovat směrem dolů, ale my jsme začali prohlídku ve třetím a pokračovali do čtvrtého.:) Všude, kam se hnete, je na co se dívat, na chodbách a dokonce i na WC najdete vitríny s miniscénami. Ve třetím patře je i workshop, kde modeláři pracují na různých projektech, je zde také vyhrazený prostor pro speciální exhibici v několika vitrínách s různými historickými výjevy od středověku až po druhou světovou válku.
Pak už nás čekalo vlastní kolejiště, sekce Itálie. Ve chvíli, kdy uvidíte tenhle miniaturní svět, který vytvořily šikovné lidské ruce, zůstanete v úžasu stát. Itálie je propracovaná do nejmenších detailů, najdete zde třeba Vatikán s bazilikou svatého Petra, kde na vás z balkonu mává samotný papež, detailně provedené Coloseum, římské hlavní nádraží Roma Termini, kde v nádražní hale panuje čilý ruch. K Itálii neodmyslitelně patří Benátky, které jsou také věrně zobrazeny. Vše je profesionálně napatinováno a působí to velmi věrohodně. Je zde spousta funkčních tlačítek, kterými spustíte různé akce, například paní krmí holuby na náměstí svatého Marka, rozhoupete lodě na vlnách, loď, která vykládá zboží omylem porazí lampu a spousta dalších akcí. Na konci prohlídky celé Itálie jsou Pompeje, kde při každém setmění dojde k výbuchu sopky Vesuv, po které stéká láva směrem k Pompejím.
Na Itálii navazuje Švýcarsko, další část úchvatného kolejiště, kde se tyčí téměř šestimetrový Matterhorn až do čtvrtého patra, který je protkán tunely a viadukty, po kterých jezdí švýcarské soupravy, je tu mimo jiné i Landwasserský viadukt a mnoho dalších. Dále je zde továrna na čokoládu a monstrózní koncert DJ Boba s více než 20.000 diváky. Po schodech vyjdete kolem Matterhornu do čtvrtého patra, kde Švýcarsko pokračuje a kde se můžete pokochat leteckým pohledem na Švýcarsko, které je i pod vámi. Na konci Švýcarska najdete i cementárnu Holcim.
Další sekcí je Bavorsko s nejstarším lodním výtahem blízko Niederfinowa, který ve skutečnosti překlenuje výškový rozdíl 36 metrů. Dále zde můžete obdivovat věrnou zmenšeninu zámku Neuschwanstein.
Na Bavorsko plynule navazuje fiktivní letiště Knuffingen, které je přesnou replikou letiště v Hamburku. Letiště je úžasná technická záležitost, kde před vašima očima probíhá miniaturní letecký provoz. Letadla přilétají a rolují poté, co se vynoří z opony mraků, některá letadla rolují k letištní hale, jiná zase na odlet z letiště. Poté, co narolují na letištní plochu, se zespodu vynoří dvě tyče, které se nasadí na letadlo, které se rozjede a tyče se postupně vysouvají a letadlo vzlétá. Vše je doprovázeno reálným zvukem leteckých motorů. Občas pro zpestření přiletí raketoplán, nebo Han Solo z Hvězdných válek se svou kosmickou lodí.:) Je to úžasná podívaná, na kterou se vydržíte dívat hodiny.
Hned vedle Švýcarska je sekce Rakousko, kde je železniční stanice St. Wendel a stejnojmenný lyžařský areál s pohybujícími se lanovkami a padající lavinou.
Rakousko bylo propojeno Schauertalským mostem s Knuffingenem, který byl další sekcí. Zde jsme viděli obrovské knuffingenské hlavní nádraží, které není reálné, stejně jako celý Knuffingen, který si tvůrci Wunderlandu vymysleli. Je zde i velká požární stanice, ze které vyjížděla požární auta hasit požár.
Další sekcí je střední Německo, kde je 12 metrová ICE trať se třemi mosty a obří zábavný park s ruským kolem a dalšími atrakcemi.
Další sekce Hamburk byla propojena se středním Německem. I zde si tvůrci s kolejištěm vyhráli, je zde nádraží Dammtor, stadion Volkspark s 12.500 fotbalovými fanoušky, kostel svatého Michala, který je replikou vybudovanou podle původních konstrukčních plánů, dále je zde i hlavní nádraží v Hamburku a budova labské filharmonie, která se při zmáčknutí funkčního tlačítka otevře a je vidět, jak v ní hraje labský orchestr, úžasná podívaná. Je tu i naznačená obchodní čtvrť s architekturou z červených cihel, včetně budovy Modellbahn Wunderland.
Naproti sekci Hamburk byla sekce USA, kterou jsme viděli pouze z rychlíku,:D protože nás už tlačil čas. Sice otevírací doba byla prodloužena až do jedné hodiny ranní, ale vzhledem k tomu, že už bylo čtvrt na jednu, pokračovali jsme do další sekce, Skandinávie.
Skandinávie je poslední sekcí, kde je k vidění most Storebelt, nejdelší most ve Wunderlandu, 10,45 metrů, maják v Severním baltském moři, který je umístěn v nádrži s 30.000 litry vody, po které plují zámořské lodě. Dále jsme viděli arktickou katedrálu, která je původně umístěna v Tromso, přesnou repliku dřevěného kostela Heddal. Ke konci sekce je naznačeno Polární moře a důl na těžbu rudy v Kiruně.
Tím naše prohlídka Miniatur Wunderland skončila, protože bylo za pět minut jedna hodina ráno, rychle jsme pospíchali k východu, prohlídkou jsme tedy strávili cca 10 velmi příjemných hodin plných zážitků. Ještě musím dodat, že je to fascinující podívaná a němečtí modeláři ve Wunderlandu jsou velmi šikovní, takže veškerá sláva, která o Wunderlandu koluje, je zasloužená. Všem vřele doporučuji navštívit a na vlastní oči vše shlédnout.
My jsme v Hamburku zůstali ještě dalších pár dní, abychom si prohlédli i město a zajímavé památky, než jsme se vydali zpět na letiště, kde se s námi při vstupu do letištní haly rozloučil nápis Auf Wiedersehen in Hamburg! Vše jsem samozřejmě točil a fotil, takže se můžete podívat na 8 videí (včetně příletu a odletu z Hamburku) a 1280 fotek, které jsem rozdělil do pěti galerií.

P.S.: Omlouvám se za tuto litánii, ale do pár řádků se tento zážitek nedal natlačit a chtěl jsem vše popsat, protože u fotek jsem nenapsal žádné popisky.:wink:

Malá ukázka fotek:
2018_0814_162312.jpg

2018_0814_164819.jpg

2018_0814_223331.jpg
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 17 úno, 2022 10:44 am

Ty kráso, tak hlavně, že jste si to užili. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 17 úno, 2022 8:21 pm

miroslav lengyel píše:Ty kráso, tak hlavně, že jste si to užili. :D


Ahoj Mirku, jo, užili jsme si to, bylo to parádní. Škoda, že zavírali, klidně bych tam jetě dvě, tři hoďky vydržel.:D Snad se tam ještě někdy podívám, koupili další budovu a spojili ji mostem s tou starou a pokračují dál ve stavbě. Teď dokončili Rio de Janeiro.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 06 čer, 2022 2:24 pm

Další aktualizace: stavba kolejiště: Leden – květen 2022 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/l ... eten-2022/
Po nějaké době tu mám další aktualizaci. Vrátil jsem se ke skalám u tunelu, které zůstaly natřené pouze světle šedou barvou. Pokračoval jsem s akrylovými barvami Tamiya XF-67 Nato green, XF-52 Flat earth a XF-59 Desert yellow, ředěnými destilovanou vodou, kterými jsem postupně nastříkal skály. Na závěr jsem namíchal olejové barvy sienu přírodní a bílou tak, abych získal hodně světle hnědou barvu, kterou přejedu vrcholky skal metodou dry brush. Podrobnější popis barvení najdete u jednotlivých fotek.
Potom jsem se pustil do osvětlování vozů ČSD Amee a Bmee, do kterých jsem použil osvětlení od STE Electronic pro vozy Y B, Bc, Bds s 10 oddíly (10 led diod). Nejdříve jsem z vozu vycvakl šasi s oběma podvozky a odstranil z něho vnitřní vybavení. Z šasi jsem pomocí špendlíku uvolnil oba dvouosé podvozky, sundal jsem oboje dvoukolí, abych do rámu podvozku mohl udělat dva podlouhlé otvory pro prostrčení snímacích kontaktů, na které jsem nejdříve připájel drátky (tyto vozy nemají přípravu na osvětlení). Bližší popis najdete u fotek. Do rámu podvozku jsem dal zpátky dvoukolí a oba dvouosé podvozky jsem zpět zacvakl do šasi. Drátky od snímacích kontaktů jsem protáhl otvorem u pérka od kinematiky. Po odejmutí střechy z karoserie je nutné vyvrtat dva otvory o průměru 5 mm do stropních přepážek tam, kde přepážky překáží diodám (viz popis u obrázku). Protože mám doma vůz BDmeer od firmy A.C.M.E., který má pěkně vybarvený interiér, snažil jsem se interiér vozů od Tilligu přiblížit tomuto vzhledu. Takže jsem nejdříve zalepil otvory v podlaze nad pérkem kinematiky tenkou plastovou destičkou (víčko od hořčice) a celou podlahu jsem natřel šedou barvou Tamiya XF-25. Stěny interiéru jsem natřel světle šedou barvou Tamiya XF-20 a bílou barvou XF-2 v poměru 1:3 ve prospěch bílé. Lemování oken a dveří v uličce pro cestující a stěnu nad sedačkami jsem natřel hnědou barvou Tamiya XF-59. Detaily na šasi jsem natřel bílou barvou Gunze Mr. Base White a barvami Tamiya červenou XF-7 a žlutou XF-3. Takto upravený interiér a šasi jsem zkompletoval s karoserií, drátky od snímacích kontaktů jsem protáhl prostorem WC a připájel k plošnému spoji s led diodami. Potom jsem na karoserii zacvakl střechu. Vůz BDmeer má detailnější karoserii, proto jsem alespoň natřel koncová světla červenou barvou Tamiya XF-7 a olemoval je stříbrnou barvou Tamiya X-11. Touto barvou a černou barvou Tamiya XF-1 jsem natřel i hadici. Na stupačky jsem použil střibrnou barvu Gunze Mr. Color 8. Tímto bylo osvětlení a úprava vozu hotová.
Na závěr jsem ještě ozvučil ČSD T499.002 Kyklopa od MTB. Nejdříve jsem do prostoru pro reproduktor přilepil oboustrannou lepící páskou plastovou destičku 1 mm, na ni reproduktor Zimo a drátky od reproduktoru jsem připájel k plošnému spoji. Pak už stačilo zastrčit dekodér do konektoru v plošném spoji a ozvučení bylo hotovo (nic složitého). Kyklop se vám předvede ve videu současně s osvětlenými vozy BDmeer, Amee a Bmee.

Malá ukázka fotek:
2022_0304_022108.jpg
Na závěr jsem si namíchal olejové barvy bílou a sienu přírodní ve prospěch bílé tak, aby vznikl hodně světle hnědý odstín. Namíchanou olejovou barvou jsem přejel vystouplé plochy skal metodou dry brush.

2022_0504_019246.jpg
Porovnání interiéru vozu BDmeer od A.C.M.E. a vozu Amee od Tilligu, u kterého jsem natřel interiér.

2022_0530_034424.jpg
Fotka z ježdění s Kyklopem a vozy BDmeer, Amee a Bmee s osvětlením od STE Eletronic
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 07 čer, 2022 2:39 pm

No máš to pěkné jako vždy. Jen malá technická, ty přepravuješ jen vzduch nebo také budou nějací cestující? :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod workous » úte 07 čer, 2022 4:44 pm

Zdravím, moc pěkný pokoukáníčko Kyklop je super....jinak čistá prácička jako vždy....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Fox » čtv 09 čer, 2022 10:23 am

Na té skále lze oči nechat :roll: . Ještě se nabízí konečný tuning posypem Woodland Scenics (např. zde: http://www.mnitka.com/pouziti-produktu- ... d-scenics/).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 09 čer, 2022 11:26 pm

miroslav lengyel píše:No máš to pěkné jako vždy. Jen malá technická, ty přepravuješ jen vzduch nebo také budou nějací cestující? :D


Ahoj Mirku, to teda koukám co tu mám komentářů. Vetšinou jsi tady jenom ty. :wink: Co se týká těch cestujících,
zatím vozím jen vzduch, poněvadž lidičky si nechávám až na důchod, až na to nebudu vidět. :lol:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 09 čer, 2022 11:47 pm

workous píše:Zdravím, moc pěkný pokoukáníčko Kyklop je super....jinak čistá prácička jako vždy....


Aho, jj, Kyklop je moc pěkná mašina, díky. :wink:
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 09 čer, 2022 11:59 pm

Fox píše:Na té skále lze oči nechat :roll: . Ještě se nabízí konečný tuning posypem Woodland Scenics (např. zde: http://www.mnitka.com/pouziti-produktu- ... d-scenics/).


Díky, jsem rád, že se ti skála líbí. Tuning taky bude, tráva, keře atd. Ale nejdřív musím dodělat terén okolo tunelu. Sice nevím, jestli to bude tak pěkně jak u Mniky, poněvadž je guru přes skály a krajinu.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 22 říj, 2022 8:59 am

Po delší době tu mám další aktualizaci: stavba kolejiště: Červen – září 2022 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/cerven-zari-2022/
V červnu jsem si pořídil T435.0140 Malého Hektora od Pika, a protože už jsem měl doma T435.0142 Malého Hektora od PMT, rozhodl jsem se je oba ozvučit. Začal jsem Hektorem od Pika. K sundání karoserie je potřeba odšroubovat tři šroubky. Dva jsou pod kabinou na rámu podvozku a třetí je na střeše pod žaluzií ventilátoru. Pod karosérií je po odlepení černé pásky potřeba odšroubovat šroubek, který uvolní závaží, ve kterém se ukrývá prostor pro reproduktor. K ozvučení jsem použil Zimo reproduktor se zkrácenou ozvučnicí, který jsem přilepil na plastovou destičku upravenou tak, aby sedla do prostoru v závaží. Reproduktor jsem propojil drátky s plošným spojem na připravené výstupy LSA a LSB. Vnitřek odšroubovaného závaží jsem vylepil lepící páskou, aby nedošlo ke zkratu. Na horní část reproduktoru jsem ještě nalepil silnou lepící pásku proto, abych reproduktor utěsnil v prostoru. Pak jsem závaží odizolované lepící páskou přišrouboval zpět. Tím pádem je reproduktor fixovaný na svém místě a nehýbe se. Přilepil jsem černou lepící pásku od Pika a kondenzátor vrátil na své místo. Pak už jen stačilo nasadit do konektoru dekodér ZIMO MS450P22 PluX22 a zpět přišroubovat karosérii.
Další byl na řadě T435.0142 Malý Hektor od PMT. K sundání karosérie je potřeba vycvaknout nádrž na spodku podvozku. Po sejmutí karosérie jsem odpájel drátky od sběračů proudu na podvozcích, které vedou k plošnému spoji. Pak jsem odšrouboval plošný spoj a závaží. Závaží bylo potřeba upravit tak, aby se do něj vešel zvukový dekodér a reproduktor, protože na to PMT nemyslelo. Takže jsem části závaží odřízl. Na plošném spoji nejsou žádné výstupy pro reproduktor, takže jsem drátky pro reproduktor připájel k spodní části konektoru PluX12. Reproduktor jsem přilepil na spodní část plošného spoje (viz obrázek) a připájel k němu připravené drátky. Nenašel jsem žádný rozumný zvukový dekodér PluX12, použil jsem dekodér ZIMO MX645P22 PluX22, u kterého jsem odpájel piny tak, abych z něj udělal PluX12 (viz obrázek). Dekodér jsem zasadil do konektoru, zpět jsem přišrouboval upravené závaží a prostor pro dekodér jsem vylepil lepící páskou tak, aby nedošlo ke zkratu. Následně jsem k závaží přišrouboval plošný spoj a připájel zpět drátky k sběračům proudu na podvozcích. Nakonec jsem ještě natřel bílý interiér světle zelenou barvou Tamiya, kterou jsem namíchal z XF-3 Flat yellow a XF-5 Flat green. Pak už jen stačilo nasadit karosérii a zacvaknout nádrž a bylo hotovo. Na výsledek ozvučení obou Hektorů se můžete podívat ve videu.
Na kolejišti jsem pokračoval v práci na dvojkolejce u tunelu. Mezi koleje jsem zasadil trsy trávy a úsek od tunelu k mostu jsem mezi kolejemi zaštěrkoval. Původně jsem měl na kolejišti tunel od Malé železnice, ale při zkoušce průjezdnosti jsem zjistil, že se mi pantografy u elektrické lokomotivy o něj zadrhávají (malý průřez tunelu). Koupil jsem jiný portál od firmy Faller 170881, který má větší průřez. K portálu jsem koupil i opěrnou zeď od firmy Faller 170861 a horkovzdušnou pistolí jsem ji vytvaroval podle portálu, abych udělal vnitřek tunelu. V prostoru tunelu mám místo trolejí připravené měděné dráty, které bylo třeba zkrátit tak, aby nebyly vidět. Na jejich konce jsem připájel již troleje, které vycházejí z tunelu. Z dřevěné lišty jsem si připravil betonové podstavce pod sloupy trolejového vedení a natřel je barvou Humbrol HT3 Surface grey. Na obou stranách dvojkolejky jsem si naměřil vzdálenost sloupů trolejového vedení a betonové podstavce pod sloupy přilepil. Kvůli sloupům trolejového vedení bylo potřeba zkrátit část krajiny v oblouku pod skálou. Také jsem doplnil chybějící část krajiny pod mostem. Nakonec jsem z opěrné zdi Faller vytvořil opěrnou zeď vedle tunelu.

Malá ukázka fotek:
2022_0620_072557.jpg
K reproduktoru jsem připájel drátky, které jsem připájel k plošnému spoji na připravené výstupy pro reproduktor LSA a LSB.

2022_0930_140900.jpg
Nový tunel od Fallera 170881

2022_0930_225535.jpg
Fotka z ježdění s Malými Hektory
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Modelové kolejiště H0 ve tvaru L

Příspěvekod Gene_Simmons » čtv 09 úno, 2023 9:10 pm

Tak trochu opožděná aktualizace ze stavby kolejiště: Říjen – prosinec 2022 http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/r ... inec-2022/
V říjnu jsem pokračoval v práci na dvojkolejce u tunelu a na okolní krajině. Začal jsem tím, že jsem zasypal hlínou plochu mezi skalami. Potom jsem přilepil sádrokartonářskou samolepící pásku z obou stran dvojkolejky u tunelu, protože jsem potřeboval zvednout terén tak, aby byl ve stejné výšce jako vyndavací část se skálou. Zvednutý terén u dvojkolejky jsem zasypal hlínou a zakapal rozředěným disperzním lepidlem 1:3 s tím, že jsem nejdříve na vyndavací část nalepil průhlednou lepící pásku, aby se mi obě části neslepily. Po zaschnutí lepidla jsem pásku zčásti odlepil a zasypal hlínou a zakapal lepidlem i plochu pod skálou. Když lepidlo zaschlo, pásku jsem odstranil. Také jsem zasypal hlínou i druhou stranu dvojkolejky, kde bude arkádová opěrná zeď. Zasypal jsem hlínou i prostor mezi skalami nad tunelem, abych jej později mohl zatravnit, než přilepím tunel. Za stavědlem jsem si vyměřil řepkové pole od firmy Polák, abych okolo něj nejdříve mohl nasypat hlínu a pak zatravnit a řepkové pole nalepit do vyměřeného prostoru. Ještě jsem zasypal hlínou prostor mezi drátovody a kolejemi, přilepil jsem stavědlo na levém zhlaví a okolo něj a vyměřeného prostoru pro řepkové pole jsem také nasypal hlínu. Pak přišlo na řadu zatravňování. K tomu používám zatravňovačku od Mnitkyčerná krabička a statickou trávu miniNatur. Mezi jednotlivé drny ještě nahodile vlepím luční květy od firmy Polák model. Nejvíce se mi osvědčily luční květy bílé, žluté a červenožluté. Mám ještě víc barev, zatím jsem zkoušel i červené, ale z nich opadávají květy. Postup zatravňování najdete u obrázků.
Ke konci roku jsem ještě ozvučil dva Brejlovce od Rivarossi 753 751-7 ČD Cargo a 753 711-1 OKD Doprava. Na ozvučování nebylo nic extra zajímavého, ČD Cargo má 8 pin konektor a OKD má plux 22 konektor. Oba Brejlovce jsem ozvučil dekodéry ESU Loksound 4.0. Zvuky jsem upravil tak, aby nebyly úplně stejné, každému Brejlovci jsem přiřadil jiné houkačky, píšťalu, pískání výpravčího, spřáhla, pískování, hlášení a jiné zvuky brždění. Na výsledek ozvučení se můžete podívat ve videu.

Malá ukázka fotek:
2022_1223_104729.jpg
Detailní pohled na luční květy od Poláka v zaseté trávě

2022_1226_101250.jpg
Takto to bude vypadat s arkádovou zdí.

2022_1230_204051.jpg
Fotka z ježdění s Brejlovci od Rivarossi
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků