Posun na první koleji

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Posun na první koleji

Příspěvekod PetrL » stř 16 led, 2008 11:39 am

Prosím o posouzení co je správně. http://klasika.ukazto.com/?img=1901714,odboka.jpg
„A“ je jednoduché a bez problémů, ale mám dojem, že jsem někde četl, že na první koleji u nástupiště se nesmí posunovat??
„B“ by to řešilo, ale ty křižovatky - to je zaděláno na potíže.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Zippich » stř 16 led, 2008 12:40 pm

Varianta "B" určitě ne. To by i v reálu bylo zbytečně drahé a komplikované. Varianta "A" je celkem přirozená. Jako první kolej se podle drážních pravidel označuje kolej průběžná traťová. Od ní na jednu stranu jsou pak koleje liché a na druhou sudé. No a posun na vlečku probíhá v době dopravního klidu. Maximálně se ze staničního rozhlasu ozve: "chrchly chrchly, pozor u první koleje před staniční budovou, posun na první koleji, chrchly chrchly". Neboť v komunikaci s cestujícímu se tato 3., nebo 2. dopravní kolej (záleží na směru trati) označuje jako "první kolej před staniční budovou".
Docela si to dovedu představit. Pošumavské nádraží obklopené lesy, druhá, maximálně třetí epocha, sypaná nástupiště, vlečka na Schwarzenberskou pilu, respektive k znárodněnému podniku Pilana. Čtyřkolák 434.0 od manipuláku vytahuje 2 klaničáky s čerstvým řezivem. Než ho ale pan výpravčí pustí ven, tak nechá projet ranní osobák sestavený ze čtyř vozů Ci vedených Všudybylkou 354.1...
Ty angličany tam nedávej.
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod nadkachna » stř 16 led, 2008 12:54 pm

Co vím, tak například v Nymburce se po "první" koleji na prvním nástupišti posunovalo celkem běžně - i dopoledne ve všední dny. Jak píše Zippich, pouze se staničním rozhlasem oznámilo, že se bude posunovat a už se sunulo.
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Příspěvekod vlastimil vašíček » stř 16 led, 2008 1:32 pm

Proč by se nemohlo posunovat po první koleji u budovy???

v Hodoníně jsme tak jezdili z Dubňan na elektrárnu - 2x Pielstick + 30 wapek

a v Trenčianské Teplé na slovači je první kolej u budovy traťová :)
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod PetrL » stř 16 led, 2008 1:43 pm

Výborně, oddechl jsem si. Vím, že křižovatky se používají minimálně, určitě míň, než na modelech :wink:. Také vím jak mizerně se přes ně jezdí. Ale nevím, kde jsem to sebral, pořád mi něco našeptávalo, že na koleji s nástupištěm z budovy se posunovat nesmí. Znáte to, jak utkvělá představa - i když mylná - dokáže hlodat. Díky za pomoc.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod kubbajs » stř 16 led, 2008 7:15 pm

Spíše to bývalo tak, že na takovýchto malých staničkách byla kolej nejblíže k budově kolejí manipulační. Nesměly na ní vjíždět a odjíždět s ní vlaky na širou trať. Sloužila pouze pro přistavění vozů ke skladišti, na vlečku a pod.
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Posun na první koleji

Příspěvekod michal_n_cz » stř 16 led, 2008 11:27 pm

PetrL píše:Prosím o posouzení co je správně. http://klasika.ukazto.com/?img=1901714,odboka.jpg
„A“ je jednoduché a bez problémů, ale mám dojem, že jsem někde četl, že na první koleji u nástupiště se nesmí posunovat??
„B“ by to řešilo, ale ty křižovatky - to je zaděláno na potíže.


Posun před přijímací budovou samozřejmě může být. Konktrétní řešení záleží opravu na dalších okolnostech, hustotě provozu a objemu přepravy. Např. i když tato "první" kolej je manipulační, tak kromě přijímací budovy tam může být i skladiště, kolejová váha, volná skládka, rampa pro nakládku dobytka, pak je zaústění vlečky podle "A" taky špatné a nepraktické, protože vozy přistavené u skladiště, volné skládky atd. pak brání v obsluze vlečky. I obdoba "B" klidně může být, ale křižovatka bude jen jedna - obyčejná a vyhýbka bude na prostřední koleji.

Michal N.

ještě realfoto:
Obrázek
větší velikost: http://picasaweb.google.com/hobby4you/H ... 9964412290
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Rudanek » úte 22 led, 2008 1:31 pm

odkud to je, rád bych si vyhledal plánek stanice
Rudanek
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 09 led, 2008 8:01 pm
Bydliště: Zliv u ČB

Příspěvekod michal_n_cz » pát 25 led, 2008 8:10 pm

Rudanek píše:odkud to je, rád bych si vyhledal plánek stanice


Je to ve stanici Vidnava.

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků