Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod mpirkl » čtv 22 led, 2015 5:49 pm

trix 22131
Přílohy
trix22131.jpg
trix22131.jpg (21.71 KiB) Zobrazeno 6238 krát
mpirkl
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát 09 led, 2015 6:39 pm

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 22 led, 2015 7:02 pm

Hele, soupravu 1,5m při tak velký místnosti tam dostaneš... Já mám staniční koleje přes dva metry délky a to mám cimru 4,5m dlouhou... Tillig Elite je víc variabilnější než PECO, rozdíl v ceně u veksli sice je, ale až na křižovatky a křižovatkový výhybky to taková trága není. Ŕíkáš že tam chceš stůl - na co? Psací? Modelářský? Zkus myslet netradičně - co třeba pracovní stůl s dvojitými zády - celková hloubka 90, pracovní deska 60, 30cm ti zbyde na dvoukolejku za pracovní deskou. Přístup ke dvoukolejce přes dvířka na pianových pantech, nad nima zavěšený 19-22 palcový monitor. Nad stolem vitrína či skřínka... Stul můžeš mít nalevo od dveří. Dveře do místnosti překonáš přes most co bude "normálně" jako dioramátko vložen do skřinky nad stolem, a pak můžeš tratí pokračovat po obvodu místnosti. Takto můžeš mít dokonce postupně v budoucnu několikapatrovou variantu kolejiště... Vyhoda - postupná stavba, postupné financovaní, zaměnitelné segmenty etc...

Pamatuj že nejdražší nebude kolejivo a mašiny, ale tráva, posypy, foliáže a hlavně stomky! Na pořádný les 60x60 těch stromů potřebuješ tak kolem stopadesáti, aby to k něčemu vypadalo. Jeden použitelně vypadající 15-20cm vysoký strom tě stojí minimálně 50kč budeš-li ho kupovat. Já jich mám doma asi pět set a stálo mě to "naštěstí" jen něco málo přes osum tisíc... Takže tvoje tebou navrhované "plošné" kolejiště 120x450 a 120x145 bude šílený záhul na finance. Při kolejišti podél stěn ti stačí 30-40cm hloubky, větší nádraží se ti vejde do 90cm jako mě - viz obrázek. Mám cimru 450x290cm, nejmenší poloměry 422mm. Na levé straně co jsou ty dva mosty na dvoukolejce mám dveře do místnosti, tady budou dva vyndávací segmenty. Je to sice designovaný jako vitrínový kolejiště, ale dá se to použít jako kolejiště na nohách plus patro viz druhý obrázek jako segmenty na policích po obvodu místnosti. To horní patro stavím jako první, ten spodek s mega nádražím až jak zbyde chut a finance... Proto tam mám skryták malovaný stále s PIKO vekslema, ale budu tam dávat určitě PECO 100...

Promysli si taky jak budeš dělat elektriku aby ses k ní dobře dostal (zejména k přestavníkům). Já to mám 75 cm nad podlahou a furt sbírám šroubky a další blbiny co mi upadnou protože mě nenapadlo si svorkovnice udělat na odklopném panelu. Nemluvě o tom, že tě za chvíli bolí záda a krk jak jsi pod tím ohnutej... A to jen díky zas...ným PIKO výhybkám a nutnosti to začít celé znovu na PECO kolejivu... Takže možnost položit si daný kousek kolejiště na bok na podlahu nebo stůl je jednoznačně nejlepší volba!
Přílohy
vrsek.jpg
skryták.jpg
2013 spodek.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Barbucha » čtv 22 led, 2015 7:40 pm

Hmmmm, móc pěkný.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod mpirkl » pát 23 led, 2015 2:49 am

[quote="Petr Zatrepalek"]


Ahoj,

Opětovně moc děkuji za rady. Donutilo mě to (nenásilně) pozměnit své plány a noční směna díky tomu velmi rychle utekla :-)
O víkendu mám co dělat abych to nakreslil. Paradoxně při tvém řešení mě napadá daleko více možností jak to provézt.
Doufám ,že se na mě ostatní nebudou zlobit, když to celé kompletně pozměním. Hlavně Miko – vlaky, vždy ochotně nakreslil veškeré podněty co tu padly

Takže když to shrnu vychází z toho:

Segmentové kolejiště podél celé místnosti (cca 420cm x 265cm)
Kolejivo Peco CODE 100 (2,5mm profil je pro mě důležitý ,kvůli zachování souprav)
Převládající osobní doprava
Epocha III – IV
Digitální ovládání

O (po) víkendu budou snad nějaká náčrty ve Wintracku
mpirkl
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát 09 led, 2015 6:39 pm

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 7:28 am

U wintracku bacha, neobsahuje všechno PECO kolejivo - i to byl důvod proč jsem nakonec dal přednost tilligu - v PECO by se mi ve wintracku nepovedlo to zhlaví hlavní stanice takto natvarovat... Pokud jde o vozový park a tillig kolejivo, radím kup si levnou flexi kolej Tillig a vyzkoušej svou vozbu na ní - problémy ti z celého tvého parku nejspíš jako mě bude dělat jen pár vozů a tyhle v pohodě případně přezuješ na kola s menšími okolky, všechny mašiny s digi rozhraním by už měly mít už z fabriky okolky snížené. Koukni se taky na PECO katalog - několik jejich výhybek nemá napájenou srdcovku! Pokud jde o digitál, mám u Peco vekslí peco přestavníky PL-10W, jsou vhodnější pro DCC než další z peco nabídky (vyhni se těm plochým plastovým! Jsou totálně nespolehlivý stejně jako ty pikácký!), ale i tak mají velký odběr proudu, takže radím ovládat je každý zvlášt a ne propojeně najednou! Jeden se mi podařilo spálit když jsem si blbě nastavil spínací impuls na dekodéru - musí být co možná nejkratší, mžikový (mám dekodéry z DIGI CZ, http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/hon ... tion#anch1 ). Jinak použití dalších mikrospínačů (Peco volitelné příslušenství k jejich přestavníkům) je na zvážení - pro napájení srdcovky určitě ano, pro signalizaci polohy výhybky mi to přijde zbytečné - ale to je věc vkusu... Pokud budeš řešit ovládání přes TCO a panel s přepínači určujícími polohu výhybky, přestavník bude vždy v poloze v jaké je přepínač. Ohledně elektriky ti ale určitě líp poradí větší borci než já...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 7:43 am

jestli ti to ušetří práci, napiš mi mejla, pošlu ti ten svůj wintrack plánek. Nebo pokud admini umožní příponu -tra, tak ho vložím sem.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod MIKO-VLAKY » pát 23 led, 2015 8:56 am

Kluci!
Tohle je absolutní změna původní koncepce a prostorového uspořádání směrem k větší možnosti práce s tolik vytouženou dvoukolejkou. A takovým procesem jsme si přeci prošli všichni! Předpokládám, že ani teď se možná nejedná o finální verzi… Autor má při svých nočních směnách prostor pro invenci.
Své poslední kolejiště v životě stavím šest let a často sedím, kochám se, sním a zároveň si říkám, co vše bych dnes dělal jinak…

Výhybky PECO používej zásadně jenom s vodivou srdcovkou + přepínač na její napájení (přesně, jak píše Petr). …
Akorát mi není jasné, jak se při stavbě kolem celé místnosti vypořádáš s tím komínem, co máš hned vedle dveří? Zakreslil jsem jejich polohu podle tvého prvního náčrtu a nijak to nebylo rozporováno. Nebo jsou tedy ty dveře a komín někde úplně jinde?

Držím palce do dalších kilometrů na tomto dálkovém běhu!

PS: Nerozumím důvodu, proč se má měnit typ kolejiva jenom proto, že se s ním nedá kreslit ve Wintracku, když lze vše vyrobit z flexikolejí (viz Houmr).
Milan Kovářík
HO (III. epocha)
http://www.miko-vlaky.cz
Uživatelský avatar
MIKO-VLAKY
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 01 kvě, 2014 10:26 am
Bydliště: Husinec

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 9:34 am

MIKO-VLAKY píše:Kluci!
Nerozumím důvodu, proč se má měnit typ kolejiva jenom proto, že se s ním nedá kreslit ve Wintracku, když lze vše vyrobit z flexikolejí (viz Houmr).


Nepřesné vyjádření - chtěl jsem říci, že ve wintrack databázi nejsou nadefinovány všechny fy PECO nabízené výhybky, na rozdíl od všech Tillig Elite - proto jsem dal přednost kolejivu tillig neb jsem nemusel chybějící PECO veksle komplikovaně ve wintracku malovat jako "flexi výhybky". Jinak proč mám v pláncích malováno málo flexi kolejí obecně je, že mi wintrack je schopen dopočítat trasu kolejí za pomoci standardního kolejiva a malováním tras s využitím standardního "neflexi" kolejiva mám i lepší kontrolu nad poloměry oblouků... Flexi maluju jen tam, kde to komp neudělá nebo až následně když vím kudy a jak trasu vést... V reálu stavím kolejiště samozřejmě z flexi kolejí a kupovaných výhybek. Je to pro mě nejsnažší cesta...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 9:47 am

MIKO-VLAKY píše:Kluci!
Výhybky PECO používej zásadně jenom s vodivou srdcovkou + přepínač na její napájení (přesně, jak píše Petr). …


Musím dopřesnit ještě jednu věc - s ohledem na poloměr spirály, původně nařezanou pro piko R422 a již hotový rámy vitrín, jsem byl nucen použít PECO 100 obloukové veksle ST245 Setrack, které srdcovku napájenu nemají! Takže v mém případě MUV69 a eventuálně další problematický vozidla (T211, rosnička apod) maj vjezd do podzemí zakázán... Nicméně zvuková 422ka od Brawy i M152 Bramos mi to zvládá OK i bez úprav...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 9:51 am

Pro eventuální kreslení RÁMU pro spirály se docela hodí tento malý prográmek.
Přílohy
Gleiswendel.xls
(54.5 KiB) 231 krát
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne pát 23 led, 2015 2:40 pm, celkově upraveno 1
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Dusan » pát 23 led, 2015 1:22 pm

A které veksle od Peca ve Wintracku chybí? Já nemám jen jednu a to v eNku nesymetrickou třícestnou.
Wintrack spirály kreslí samozřejmě taky.
Celkem se přimlouvám za povolení přípona .tra
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 2:37 pm

Dusan píše:A které veksle od Peca ve Wintracku chybí?

bohužel jsem nenašel, pokud si dobře pamatuju (maloval jsem si to v r. 2011-12), SL-E86, 87 a SL-E88 a 89. Na rozdíl od Tillig Elite který v menu byly všechny. Dělal jsem to v Wintracku 8....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod milan ferdián » pát 23 led, 2015 2:50 pm

Já tam vidím všechny Peco/CODE100 - Win-Track V9.0.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11833
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 led, 2015 3:37 pm

Už mám doma Win11 a tak jsem si schválně zkusil udělat nějaký plánek v PECO kolejivu a musím ti dát Milane za pravdu! Fakt to tam je zdá se kompletní. Tímto mají kolegové dnes situaci usnadněnou. :!: I když přece jen ten Tillig nabízí furt větší variabilitu v obloukových výhybkách...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště H0 do eL 420cm x 265cm

Příspěvekod mpirkl » pát 23 led, 2015 5:56 pm

Pánové ,mám na vás prosbičku. Dá se někde sehnat v pdf katalog geometrie kolejiva od Peca?
Snažím se něco kreslit ,ale jak zatím moc neznám jejich sortiment ,tak je to jen pokus ,omyl. Něco na způsob jako má Piko. Tam jsem hned věděl co použít :-)
mpirkl
 
Příspěvky: 29
Registrován: pát 09 led, 2015 6:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků