H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » sob 03 led, 2015 11:09 pm

Ahoj, toto téma se bude zabývati stavbou nového kolejiště na starém rámu. Kolejiště jsem dostal před lety. Rám je celkem bytelný, složení: prkna, latě, překližka, sololit. Kolejivo bylo použito veškeré dostupné na trhu Pilz, Piko... Stáří cca 30 let. Rozměr rámu je 1850*1150. Kolejiště je "vydrátované" a zřejmě bylo i sjízdné. Zajímavé je třeba to, že se tloušťka jednotlivých po sobě jdoucích kousků překližek se neustále snižuje. :D Záměrem je snést starý svršek, sololit, zkonsolidovat překližku, natřít a položit na korek nový svršek... Kolejiště tedy bude vypadat stejně, jen upravím stanice. Horní v podstatě jen zrcadlově obrátím a ponechám jen jednu kusou kolej. Koleje budou ukončeny kolmo na hranu, aby se dala stanice případně nastavit vně kolejiště. Tím docílíme prodloužení dopravní koleje/í. Na hlavní trati dojde také k prodloužení dopravních kolejí. Skryté nádraží navíc dostane výhybku s kolejí na hranu, aby se tam dalo výhledově připojit stolní skryté nádraží. Obdobné, jako tu nedávno prezentoval kolega Chameleon. My, vlastníci královského měřítka si ovšem smyčku nedopřejeme. To by bylo moc velké rozmazlování, takže jen nádraží. :D Výhodou jest nesnášení souprav z kolejiště. Počítám s trvalým uklízením/postavováním kolejiště, kvůli prostoru.
A konečně hlavní nádraží bych viděl ve zrcadlové obdobě Krásného Jezu. Odtud ten německý nepřesný název. Správně by mělo býti Schönewehr. Takže kolejiště bude jen takové hračkové na odreagování a vyzkoušení postupů... Na hlavní trati se musí vejít souprava hektor s Piko Patry, křižující Sergeje s Wapy a vedle si brouká motůrek na lokálku. :D A protože je už zítra, jdu spát. :wink:
http://vladimirb.rajce.idnes.cz/Schones ... 8500bc.jpg
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Barbucha » ned 04 led, 2015 9:29 am

Bezva :-), bude co sledovat.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod czhunter » ned 04 led, 2015 10:38 am

Musím říct, že na svoji dobu to má velmi dobrý kolejový layout.

Jo, to původní stavěl někdo, kdo tomu opravdu rozuměl, ne podle Piko plánků. Příjemné kolejiště, žádný vlakodrom.


PS: Ty noviny na tom nějak zakonzervuj, není nic lepšího, než si číst zprávy z roku 1985 (na jednom takovém Rudém právu máme namotaný svítící řetěz na vánoční stromeček, každý rok mě pobaví :) )
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Sandy » ned 04 led, 2015 10:50 am

czhunter píše:PS: Ty noviny na tom nějak zakonzervuj, není nic lepšího, než si číst zprávy z roku 1985 (na jednom takovém Rudém právu máme namotaný svítící řetěz na vánoční stromeček, každý rok mě pobaví :) )

Tak to vřele nedoporučuji. Před mnoha lety jsem doma předělával jednu místnost. Staré papírové lino bylo podloženo novinami z padesátých let. Dva dny jsem pak seděl na podlaze a hltal to jak mayovky za mlada. A práce stála......
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod workous » ned 04 led, 2015 12:43 pm

Takže nastane doba bourací :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » ned 04 led, 2015 9:31 pm

>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod workous » ned 04 led, 2015 9:51 pm

tohle jde rychle to znám :D přestavníky vypadají dost historické :D teda jestli jsou to přestavníky :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod chameleon » pon 05 led, 2015 2:16 pm

czhunter píše:Jo, to původní stavěl někdo, kdo tomu opravdu rozuměl, ne podle Piko plánků. Příjemné kolejiště, žádný vlakodrom.

přesně tak, pěkné - mě překvapila i ta odvratná výhybka u odbočení na lokálku, jestli to nebyla vlečka :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » úte 06 led, 2015 1:05 pm

Při rozebírání jsem narazil na zajímavý konstrukční materiál. Jako by sololit, ale centimetr silný a vrstvený jako papír a bez jakékoli pevnosti. :-) Nakonec zbyde asi jen holý rám a oblouk před horní stanicí, zbytek se mi prostě nelíbí.
Když tak přemýšlím o výsledné podobě, tak nakonec Krásný Jez nepřipadá v úvahu. Musel bych ho mj. celý převrátit a překopat a to by byla škoda.
Mám tu dva obrázky. http://vladimirb.rajce.idnes.cz/Schones ... #nvrh1.jpg
První, horní část je současný rám. Povšimněte si prosím elegantního prohnutí horní stanice, aby se dali vozy hůře svěšovat. :D Odbočení lokálky je schované až v tunelu. Trať stejnak nemůže dříve stoupat. Tím se stává spodní stanice jako by běžnou a můžeme představovat jak hlavní a odbočnou trať, tak dvě stanice "za sebou".
Dole jsou dva různé skryťáky pro druhý návrh. Ten je na rozšířeném rámu (200*150). Což je moc (průnosný profil). Takže reálně 180*140-150. A taky je z dob, kdy jsem občas ještě něco narýsoval... :D Výhod má tohle kolejiště nespočetně. Díky dvou patrovému podzemí je v podstatě nezávislé. Myšleno dostatečnou zásobou vlaků ve skrytých stanicích. A dokonce je tam kus širé tratě! Nevýhodou samozřejmě jsou ty dva štoky sklepů...
Ideově by se mi líbila transversálka. To abych si asi přidělával práci, tam kde nemusím (budovy). Ale ti bublající fousatí loďáci s Balmy, to jsou krásné vzpomínky z dětství...
Hrrr do mě! :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod milan ferdián » úte 06 led, 2015 1:35 pm

To mohla být hobra.To jsem zvědavý na tu kličku jak tam napasuješ v reálu.Papír snese hodně :D .Ale jak kdybych viděl svoje kolejiště z dětství :lol: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » úte 06 led, 2015 2:22 pm

k druhému plánku a dvou patrovému skryťáku: další možností je zrušit tu krátkou lokálku a horní skryté nechat odkryté... Místo skrytého nádraží udělat jen klasické transversálkové nz s krycími návěstidly... A celé tohle patro zvednout jen o půl etáže (cca 5cm)...
M.F.: Ta klička je maličkost, oproti jiným problémům s geometrií. Z mé Pilz geometrie zhlaví Vám (všem) budou stávat vlasy hrůzou! :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 06 led, 2015 2:34 pm

Hele Vláďo,
Vždyť je to obdélník z kterého necháš pouze rám, tak můžeš míst o převracení stanice převrátit kolejiště:-), já vím potíž je v budovách, ale nedaly by se udělat na malém přídavném díle? Na druhou stranu by se převrácený Schönwehr by se hodil k mému převrácenému Petschau. Zatím je jen na papíře, ale v sobotu jdu pro materiál na rámy modulů.
Co se týká patrování kolejiště proč ne, ale po vlastní zkušenosti bych se vyhnul nízkým patrům.
Shodou okolností jsem dneska přidal fotku s komentářem na rajce: http://suhys.rajce.idnes.cz/Ztr/
Co se týká geometrie Pilz snese hodně, horší je to s vozidly, která to mají přejíždět...
taky jsem si takhle postavil zhlaví a pak se divil, když mi na něm vypadával Ragulin i krátký rychlíkáče. Vyřešil jsem to tehdy "zákazem vjezdu" na dvě koleje ve stanici(ze 4 dopravních). Jo tehdy před 20 roky jsem to moc neřešil...
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » úte 06 led, 2015 10:03 pm

O obráceném Jezu i s budovami vně jsem taky uvažoval. Ale já nestavím moduly, ale malé kolejiště na doma, které i tak bude asi problém někam občas postavit. Barák mám, ale to bych ho musel přifouknout, nebo zkulturnit podkroví, vystavět protiatomový kryt... Ale to je na roky, protože není zatím ani obyvatelný... atd... Pokud bych stavěl další moduly, tak si radši (promiň) postavím (zmenšenou - zOstramovanou : - ) Horní Břízu a už je to stanice s vlečkami atd... nebo jiný kus "žatecký". Můžeme mít směr 149/160/161. Ale k čemu mi to bude? Proto si radši udělám něco malého na doma, na poježdění, za cenu nejkratších výhybek a nejmenších oblouků, protože se mi to tam jinak nevejde. Nějak netoužím po velkých akcích, dílem povahou, dílem už mám nějaké zkušenosti s lidmi...
Pilz výhybky nakonec používat nebudu. Do skrytých jedině Peco a ven třeba Tillig (servo).
Jinak moduly nemají do sjízdnosti daleko. Akorát místo plánované přírody využiji modul mj. jako nosič pro další projekt, aby se daly aspoň samostatně využít. Samozřejmě to nebude bránit případnému modulovému provozu.
Pěkně si se rozjel s modelařením. Já neudělal za měsíc marodění nic. Jen se mi to všechno kupí...

Otázkou tedy je jestli tohle kolejiště nějak rozšířit, nebo ne. Zkusím nakreslit tu poslední myšlenku...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 08 led, 2015 10:13 pm

Tak jsem zkoušel pár návrhů. Zkusil jsem si na rozšířeném rámu (1800*1400) nakreslit Jez s minimálním R 500cm. To by ještě šlo. Dopravní koleje by měly minimálně 130cm, slavkovská kolej cca 80cm, ale problém začíná s vedlejší tratí. Původní lokálka se tam nevejde, resp. ta koncová stanice (na R360/400). Vyřešil jsem to vypuštěním koncové stanice a lokálku udělal na R 500, na kterou by se za hranou mohla moduly, či jinak, napojovat lokálka s koncovou stanicí. Jez by měl budovy vně kolejiště. V podzemí by byl skryťák, továrna na proudové motory a napojení nach Petschau. :D Akorát Petschau už se mi do sklepa nevejde. :( Závěrem: R500 je už moc velké pro tento rám. http://vladimirb.rajce.idnes.cz/Schones ... MiaJez.jpg

Další možnost je "transversálka" a dvě smyčky nad sebou. Ta horní by byla z velké části odkryta a bez toho nz, protože se to tam prostě nevejde. Vlak by sotva vyjel z jednoho nádraží a už by byl v dalším. To zkusím nakreslit zítra.

Třetí možnost je použít tenhle rám jako základ velkého kolejiště. Něco obdobného jako má Michal na půdě. Asi už si začínám zvykat na sklep, lepší prostor sotva seženu. :( Akorát mě trochu začíná děsit velikost projektu, když si představím ejč-bý, byť s vlečkou jen po Tovární ul...

A Petra jistě potěší můj další návrh. Malinká vlečka na tři obloukové moduly (s využitím těch dvou). :D Ale to až jindy...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: H0 Schöneschleife ČSD - recyklace :-)

Příspěvekod Vladimír_B » sob 10 led, 2015 11:13 pm

Situace je následující:
1. přes víkend nemám moc volného času, tak obrázky budou až jindy.
2. asi jsem se už definitivně smířil se sklepem a vymyslel kolejišťo-moduliště (odmítám používat slovo l....t :D , když máme tolik hezkých českých slov)
3. kolejiště mi začíná vycházet s R min. 500 a začínám s tím být spokojený a to je hlavní. Sice tam budou některé do očí bijící věci, ale co. :D
4. bavíme se o transversále se dvěma smyčkami, kdy ta horní bude odkrytá, tzv. kochací. Spodní bude veselá, na dvou metrech se 4x vykroužit s pětistovkou. :D
5. stanice velká bude bez odbočné trati, budovy vně, transversálka, s ústředním stavědlem, odj. mekániky, na horní smyčce bude klasické transversálkové nz. př. Bobříkof bei Bömenwald, akorát bez třetí koleje, jedna manipulační stačí a bude i vlečka. Není 6 vleček celkově málo? :D Ze spodního skryťáku se budou napojovat moduly zakončené skryťákem.
6. pokud mi nerozumíte, tak to je normální. :D :wink:
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků