Vlakodrom TT 210x140

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vlakodrom TT 210x140

Příspěvekod belgarat » ned 09 lis, 2014 10:27 am

Ahoj,

rád bych v co nejbližší době (kratší než jeden Furt) zahájil pokusení a následně stavbu modelového kolejiště. Mám nějaké nápady na vlakodrom velikosti TT ve dvou variantách: obdélník 210 x 140cm a Lko. Obdélníkový vlakodrom bych rád diskutoval zde, Lko jsem kvůli nemíchání komentářů oddělil do zvláštního tématu (http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=8807)

Výsledek nemá sloužit pro výstavy, ale pro hraní tatínka a možná dětí (predpokládám že za rok to nepostavím, starší mrně má 9) - chtěl bych si vyhrát spíše s řízením provozu a postupně komplikovat elektroniku + software než s např. výrobou vozidel. Řízení bude od počátku DCC, nejprve bych předpoládal řízení výhýbek nějakou tlačítkovou maticí na schematu kolejového plánu + speciality ovladacem, postupně budu předělávat ve prospěch SW a automatizace. TrainController používat pokud možno nechci - free alternativy jako JMRI si zaslouží alespoň prozkoumat :-)


Podmínkou "obdélníkového" řešení je časté "uklízení" vytažením ke stropu. Na vymýšlení uchycení se pracuje - radí jeden ze zdejších modelárů, v "provozním" režimu na 2 nohách a úchytech na zdi, příštup ze 3 stran (cca 60cm až 1m odstup od nábytku a stěn). Nosnou konstrukci předpokládám nějaký subtilní rošt z překližky 80-100x10mm, složený ze 2 segmentů pro občasné rozebírání a transport (2ks 105 x 140cm). Nosné části krajiny styrodur 2cm, při lokálním nedostatku vertikálního místa plastová deska.

Z nějakých důvodů které ani po sebezpytování moc nechápu mi dost vadí rozpřahování a objíždění soupravy v koncových stanicích, proto bych měl rád stanice/zastávky průjezdné. Námět je původně inspirovaný Voráčovem, ale upravovaný, upravovaný ... až předělaný a zahuštěný. Obrázky a kolejový plán s výškami viz http://bordel.klfree.net/~belgarat/vlacky/obdelnik-v6.

Chtěl bych kolejový plán podrobit kritice - při případných úpravách bych ale chtěl zachovat délku kolejí ve stanicích tak 115-120cm aby se mi případně vlezl projíždějící 3xY + pohon. Při vymýšlení krajinky mi dost došla fantazie - nápady vítány. Jedna ze zvažovaných alternativ předpokládá "dolní" nádraží až za kolejemi, pod kopcem - prodlouží se tak místo na zhlaví stanice - ale zas bude nádraží těsně pod kopcem s dalšími kolejemi ...

Uvažoval jsem i nad zmenšením měřítka na N - podobný layout by pak vycházel cca 190 x 120cm s tím, že by se narovnala zhlaví stanic ... ale nejsem si jistý zda to stojí za to.
Přílohy
obdelnik-3D-1.jpg
Naposledy upravil belgarat dne ned 09 lis, 2014 10:49 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vlakodrom TT 210x140

Příspěvekod Rocky_MK » ned 09 lis, 2014 10:48 am

belgarat píše:Uvažoval jsem i nad zmenšením měřítka na N - podobný layout by pak vycházel cca 190 x 120cm s tím, že by se narovnala zhlaví stanic ... ale nejsem si jistý zda to stojí za to.

Počítej (u enka) s mnohem horší dostupností a vyšší cenou vozidel, staveb apod. Ale raději si projdi fórum, o rozdílech TT a N tu bylo popsáno dost. Jo, a taky si projeď eshopy a uvidíš ty rozdíly TT vs. N...

K plánku se vyjádří spíš zkušenější. Za mě zrušit tu silnici, která to dost opticky zkracuje (dostat se po silnici z jednoho nádraží do druhého je viditelně mnohem snazší a rychlejší) a silnice od jednotlivých stanic prostě vést k hranám panelu. Dále obě stanice oddělit krajinným prvkem. Domky mezi nimi tu vzdálenost taky dost opticky zkracují. Raději lesy, remízky, vodu, skálu, kopec, atp. Ta vratná smyčka se skladištěm je taky něco...

Myslím, že s řízením provozu si tady moc nevyhraješ. S tímto prostorem bych radši šel do plánku, který umožňuje modelové ježdění i "hračkové kroužení". Znáš-li kolejiště Sluníčko od Milana Ferdiána, zvaž i tuto variantu, určitě splní tvoje očekávání. Místa máš dost, můžeš si stanice natáhnout dle potřeby. A nezapomeň na základní pravidlo při návrhu kolejiště - objektivně zvážit svoje možnosti a ty ještě snížit o 30% !
006_Sluníčko.jpg
006_Sluníčko.jpg (107.35 KiB) Zobrazeno 2941 krát
Naposledy upravil Rocky_MK dne ned 09 lis, 2014 11:05 am, celkově upraveno 4
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Vlakodrom TT 210x140

Příspěvekod belgarat » ned 09 lis, 2014 10:50 am

Rocky_MK píše:
belgarat píše:Uvažoval jsem i nad zmenšením měřítka na N - podobný layout by pak vycházel cca 190 x 120cm s tím, že by se narovnala zhlaví stanic ... ale nejsem si jistý zda to stojí za to.

Počítej (u enka) s mnohem horší dostupností a vyšší cenou vozidel, staveb apod. Ale raději si projdi fórum, o rozdílech TT a N tu bylo popsáno dost. Jo, a taky si projeď eshopy a uvidíš ty rozdíly TT vs. N...

ano, nad N jsem už diskutoval jinde - prozatím mám pocit (nedokážu jej kvantifikovat ač jsem se snažil sepisovat pro/proti), že mi změnšení měřítka za ten souhrn problému nestojí. A navíc nejbližší "komunita" je spíše TT/H0.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Vlakodrom TT 210x140

Příspěvekod radula63 » ned 09 lis, 2014 12:36 pm

belgarat
Jako hračkové kolejiště (myšleno tvůj návrh) ok. Pozor však při elektroinstalaci - máš tam vratnou smyčku.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Vlakodrom TT 210x140

Příspěvekod belgarat » ned 09 lis, 2014 12:47 pm

radula63 píše:belgarat
Jako hračkové kolejiště (myšleno tvůj návrh) ok. Pozor však při elektroinstalaci - máš tam vratnou smyčku.

Díky za upozornění - přesněji řečeno mám tam 2 vratné smyčky - ta jedna spojka v tunelu pod šikmým nádražím. Bude trochu oříšek to zapojit nějak blbůmvzdorně.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mako65 a 30 návštevníků