spirálové smyčky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

spirálové smyčky

Příspěvekod TomBart » stř 02 led, 2008 10:02 am

Nemáte někdo nějakou pomůcku pro plánování spirálových smyček. Stoupání, poloměr, výška jednotlivých pater atd....v HO. Pokud to tu už proběho, tak se omlouvám ale číst vše je na hoodně dlouho.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: spirálové smyčky

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 02 led, 2008 10:15 am

TomBart píše:Nemáte někdo nějakou pomůcku pro plánování spirálových smyček. Stoupání, poloměr, výška jednotlivých pater atd....v HO. Pokud to tu už proběho, tak se omlouvám ale číst vše je na hoodně dlouho.


TZV "Helix" [alespoň snad takhle nějak se to jmenuje v SW pro plánování kolejiště] tu snad ještě zmiňován nebyl. :(
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: spirálové smyčky

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 02 led, 2008 10:19 am

Zdenek Valter píše:
TomBart píše:Nemáte někdo nějakou pomůcku pro plánování spirálových smyček. Stoupání, poloměr, výška jednotlivých pater atd....v HO. Pokud to tu už proběho, tak se omlouvám ale číst vše je na hoodně dlouho.


TZV "Helix" [alespoň snad takhle nějak se to jmenuje v SW pro plánování kolejiště] tu snad ještě zmiňován nebyl. :(


Tedy podle toho, že je doporučeno max stoupání 3 cm na metr a že patro musí být minimálně 8 + 1cm[nosník] pak mi z toho vychází nejmenší průměr metr [Pí x D] :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod stefanelmont » stř 02 led, 2008 11:19 am

XtrkCad umí Helix používat - má pro něj zvláštní příkaz ( tlačítko ), čeká ale na zadání parametrů na poloměr oblouku , výšku patra a počet pater . Myslím ale , že smysluplnost zadaných parametrů program nesleduje .

Jirka Š
Uživatelský avatar
stefanelmont
 
Příspěvky: 130
Registrován: pon 13 lis, 2006 8:29 pm
Bydliště: Beroun

Příspěvekod TomBart » stř 02 led, 2008 11:29 am

myslel jsem, jestli s tím němá někdo zkušenosti. Stoupání bych asi nechtěl překročit 2,5 cm na metr, hlavně když je to ve stoupání. Délky souprav by neměly překročit 3m a tak to s tím stoupání nesmím přehánět. Kolejivo by bylo asi lepší skládat z jednotlivých oblouků. Flexi si vůbec netroufám.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 02 led, 2008 10:23 pm

TomBart píše:myslel jsem, jestli s tím němá někdo zkušenosti. Stoupání bych asi nechtěl překročit 2,5 cm na metr, hlavně když je to ve stoupání. Délky souprav by neměly překročit 3m a tak to s tím stoupání nesmím přehánět. Kolejivo by bylo asi lepší skládat z jednotlivých oblouků. Flexi si vůbec netroufám.


Toť otázka u Tilliga Elite bych ti uměl poradit kup si podloží požadovaného oblouku a zavlékni metrový prut kolejnice.
ROCO je na oblouky dost tvrdé a tam se zavléct či vyvléct prut nedá. :(
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Myšpulín » čtv 03 led, 2008 7:45 am

To TomBart: Já bych se flexi nebál. Fakt je, že je roco opravdu tvrdé (na rozdíl třeba od Tilliga code 100), ale pokud si uděláš šablonu, jde to celkem dobře. Doporučuji však po přilepení od konce asi 5 cm odříznout (ten konec se prostě ani podle šablony správně nenatvaruje).
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod juroH0 » čtv 03 led, 2008 10:32 am

Zdenek Valter píše:
TomBart píše:myslel jsem, jestli s tím němá někdo zkušenosti. Stoupání bych asi nechtěl překročit 2,5 cm na metr, hlavně když je to ve stoupání. Délky souprav by neměly překročit 3m a tak to s tím stoupání nesmím přehánět. Kolejivo by bylo asi lepší skládat z jednotlivých oblouků. Flexi si vůbec netroufám.


Toť otázka u Tilliga Elite bych ti uměl poradit kup si podloží požadovaného oblouku a zavlékni metrový prut kolejnice.
ROCO je na oblouky dost tvrdé a tam se zavléct či vyvléct prut nedá. :(


jj roco flexi su tvrde ale zato drzia tvar... :D
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod paku9999 » sob 05 led, 2008 8:15 pm

Nasiel som jednu stranku, kde sa venuju okrem kolajisk aj spiralam. Su tam aj nejake parametre.
http://www.modellbau-menninghaus.de
Uživatelský avatar
paku9999
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob 21 črc, 2007 5:08 pm
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod kvasha » sob 05 led, 2008 9:03 pm

paku9999 píše:Nasiel som jednu stranku, kde sa venuju okrem kolajisk aj spiralam. Su tam aj nejake parametre.
http://www.modellbau-menninghaus.de


hmmm to je dobré, to taky využiju, díky.
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod TomBart » stř 09 led, 2008 6:55 am

paku9999 píše:Nasiel som jednu stranku, kde sa venuju okrem kolajisk aj spiralam. Su tam aj nejake parametre.
http://www.modellbau-menninghaus.de


to je přesně ono... dik

o metráži ještě zauvažuji. nejspíš pruty a podloží podle poloměrů.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

koleje pro helix

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 10 led, 2008 4:51 am

TomBart píše:myslel jsem, jestli s tím němá někdo zkušenosti. Stoupání bych asi nechtěl překročit 2,5 cm na metr, hlavně když je to ve stoupání. Délky souprav by neměly překročit 3m a tak to s tím stoupání nesmím přehánět. Kolejivo by bylo asi lepší skládat z jednotlivých oblouků. Flexi si vůbec netroufám.


Zdravim Tome, koleje jak napsal Zdeněk - nastrkat profily do hotových podlozi - toto podporuje ale jen Tillig. Z jednotlivých kusú tam bude mnoho spojů, což může být časem problém elektricky a zárověň je to výrazně větší hluk, když tak dlouhý vlak projíždí přes tolik spojů. Při tom stoupání se na těch mnoha spojích budou pravděpodobně více opotřebovávat bandáže lokomotiv. Flexi se většinou vrací a je potřeba je předzohýbat aby samy o sobě alespoň trochu držely nějaký radius - typicky třeba Tillig. Předpokládám, že toto bude ve skryté části v tunelu takže nevadí třeba Code100, pak existuji Flexi od Roco dva druhy. Ty jedny jdou dosti ztuha a pracně ohýbat, zohneš třeba R440 a super drží to tvar, prakticky jako když použiješ hotový oblouk. Já je jsem to za tímto účelem pořídil za 60,-Kč/ks, když vyprodávali starší hnědé provedení 58200 takže to bylo i zasuper cenu, teďka už se dají sehnat asi jen černé 42200. Stoupání lze snadno realizovat pomocí závitových tyčí, lze to okoukat např. zde:
http://www.mschroeder.info/Modellbahn/NL/index.html

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: spirálové smyčky

Příspěvekod Jivatc » pát 11 led, 2008 12:39 am

TomBart píše:Nemáte někdo nějakou pomůcku pro plánování spirálových smyček. Stoupání, poloměr, výška jednotlivých pater atd....v HO. Pokud to tu už proběho, tak se omlouvám ale číst vše je na hoodně dlouho.




http://www.noch.com/de/produktkatalog/l ... ktdaten=10
Jivatc
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 05 dub, 2007 3:48 pm
Bydliště: Tachov

Příspěvekod TomBart » pát 11 led, 2008 7:43 am

závitové tyče zcela určitě ano. To mi přijde jako perfektní řešení. Ty tvrdé ROCO jsme doma používal při přestavbě. Jediný problém vidím v tom, aby oblouk byl opravdu přesný. Ideální asi šablony. Ještě to promyslím a až se začne rýsovat stavba, tak se rozhodně. Přemýšlel jsem o tom, že by to asi chtělo i vrchní vedení pro případnou elektrizaci. Ikdyž ji neuvažuju, ale co kdyby jednou. To bych asi řešil napájením možná svářecího drátu na hlavy vrutů.
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

ohybani flexi a trojeje v helixech

Příspěvekod michal_n_cz » pát 11 led, 2008 4:02 pm

TomBart píše:závitové tyče zcela určitě ano. To mi přijde jako perfektní řešení. Ty tvrdé ROCO jsme doma používal při přestavbě. Jediný problém vidím v tom, aby oblouk byl opravdu přesný. Ideální asi šablony. Ještě to promyslím a až se začne rýsovat stavba, tak se rozhodně. Přemýšlel jsem o tom, že by to asi chtělo i vrchní vedení pro případnou elektrizaci. Ikdyž ji neuvažuju, ale co kdyby jednou. To bych asi řešil napájením možná svářecího drátu na hlavy vrutů.


Ano podle šablony je to vhodné. Zaujalo mne řešení uchycení trolejí (link už někdo výše posílal) tady:
http://www.modellbau-menninghaus.de/men ... leiswendel

Já jsem uvažoval o řešení, jak to doporučuje Sommerfeldt v manuálu - t.j. troleje jsou jen na viditelné části a kousek do tunelu, ve kterém je takový náběh pod úhlem max. 10°. Vozidla pak jezdí v tunelu s pantografy úplně nahoře. Toto ovšem vyžaduje větší prostor nad kolejí, ale zase to šetří lyžiny pantografů. Zároveň je problém, že některá vozidla mají pantografy dosti chatrné nebo málo odolné ližiny a to nabíhání na tu trolej by mohlo způsobovat kolize nebo poškození pantografu.

Co se týká svářecího drátu, tak je to laciné řešení, ale dráty tam kde to není vidět, bych preferoval z nějakého materiálu, který je "měkčí než nateriál lyžin sběračů. Třeba z měděného elektoinstačního drátu prumeru 1,5- 2 mm. bude se to i lépe pájet a tvarovat.

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků