Dobronín – Polná / H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod Vladimír_B » úte 13 led, 2015 8:02 pm

Ahoj, hodně opožděně přikládám jedny stránky na ukázku co všechno se může vejít na rám. http://kolejiste-ulbrich.wz.cz/
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod sidlo » úte 13 led, 2015 9:03 pm

děkuju za inspiraci
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Přechodnice

Příspěvekod sidlo » stř 04 bře, 2015 7:28 pm

Práce velmi pomalu pokračují. Tady http://www.honzikovyvlacky.cz/2015/03/0 ... echodnice/ se zabývám trasováním koleje na trati.

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Detektor obsazení

Příspěvekod sidlo » sob 28 bře, 2015 8:12 am

Povídání o tom, jak jsem stavěl svůj první enkodér https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... e-obsazeni

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 28 bře, 2015 6:05 pm

Jo, jo, DCC koleje dosti pomohli českým modelářům k digitalizaci kolejišt svépomocí. Nezbývá než poděkovat. Taky používám tuto detekci a jsem s ní spokojený. Leptám si i plošné spoje, takže to mám o něco pracnější, ale výsledek je stejný :wink:. Hodně zdaru v digitalizaci.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Zpětný ohlas

Příspěvekod sidlo » čtv 02 dub, 2015 7:34 pm

Trošku jsem pokročil. Deska enkodér zpětný ohlas https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... -ohlas-s88

Obrázek
Naposledy upravil sidlo dne pát 03 dub, 2015 4:31 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod fulda » čtv 02 dub, 2015 7:57 pm

Uznávám, že je to dobrej pocit si něco poladit, ale není jednodušší použít TUHLE desku, která už je pro konektory připravená a je poloviční?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod sidlo » čtv 02 dub, 2015 9:21 pm

Ten pocit něco poladit je opravdu skvělej. Jen nechápu proč autor odkazované desky nevyužil toto řešení které je hotové a nemusí se nic bastlit?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod knavi » sob 04 dub, 2015 6:38 pm

Protože někteří chtějí bastlit, vyrábět si doma věci ke své radosti a ne si to jen koupit a namontovat, v tom není pro ně ten šmrnc modelářské práce... A pod kolejištěm je místa plno, zvlště v DCC.
Uživatelský avatar
knavi
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15 pro, 2008 3:24 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod sidlo » ned 05 dub, 2015 6:54 am

V tom případě je na tuto otázku

fulda píše:Uznávám, že je to dobrej pocit si něco poladit, ale není jednodušší použít TUHLE desku, která už je pro konektory připravená a je poloviční?


správně tato odpověď

knavi píše:Protože někteří chtějí bastlit, vyrábět si doma věci ke své radosti a ne si to jen koupit a namontovat
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

GenLI Bluetooth + JMRI

Příspěvekod sidlo » ned 19 dub, 2015 6:30 pm

Povídání o tom jak jsem připojoval počítač k centrále https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/1-genli-bt


Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod Mašinka » sob 10 říj, 2015 7:14 pm

Zdravím "sídlo".
Po čase jsem zabloudil na Modely.Biz a narazil na známá jména.Vzhledem k tomu, že jsem přítelem lokálek za a), a dědeček mé ženy jezdil jako "pan fíra" na M 112 v Polné dlouhá léta, to za b), osměluji se dodat pár slov k Tvému plánu.Pomíjím poslední příspěvek na téma elektronika, ale spíš bych rád něco dodal k samotné trati.Rád bych věděl, do jaké epochy jsi kolejiště situoval a hlavně, proč ta dlouhá a směrově náročná trať, když skutečnost je totálně odlišná? Myslím si totiž, že pokud vychází plán z reálné trati, měl by ji také reálně zobrazit.Krásným příkladem toho je TTe kolejiště německých modelářů, kteří postavili model trati Frýdlant - Heřmanice.Jistě, modelařina dává možnost utvářet si svět podle svého, ale vzhledem k tomu, že železniční modelářství je ze své podstaty zreglementováno nejvíc ze všech oborů, mělo by realitu odrážet nejvíce ze všech.Neber moje slova špatně, rád bych jen znal cestičky, kterými se ubírá modelářova mysl :)
Těším se na odpověď
Mašinka
P.S.Myslím totiž, že do posledního detailu dokonalý model nádraží v Polné se správnými vozidly a s kouskem tratě, by skutečnost vystihl nejlépe.Byl by i v HO dost velký a přesvědčivý.
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod sidlo » ned 11 říj, 2015 11:40 am

Mašinka píše:cestičky, kterými se ubírá modelářova mysl :)

  • Pro zábavu jsem si chtěl splnit sen a postavit si kolejiště.
  • Po přidělení neobydlených prostor byly dané maximální použitelné rozměry.
  • Snaha maximálně využít prostor při "dodržení" podmínek (přání):

    • Mělo by se to podobat provozu a nebýt to vlakodrom.
    • Protože to prostor dovolil, tak zvoleno klasické schema Krátká odbočná trať http://mujweb.cz/masinky2003/navrh_kolejiste.html
    • Mimo stanic by to mělo mít i širou trať. Je zajímavé sledovat jak málo kolejišť má návěstidla, ještě méně má vjezdová návěstidla, a ještě méně má předvěsti. Stanice jsou navržené tak, aby zhlaví nekončilo v tunelu.
    • Epocha IV. To byly ty doby kdy jezdilo hodně nákladních vlaků. Vlaky byly pestré, ucelenky pouze s uhlím, a manipuláky často museli jezdit s postrkem, protože na sklonově náročné lokálce by to jeden stroj nezvládl.
    • Moc rád bych měl závislou trakci. Laminátka je prostě nejkrásnější lokomotiva. Navíc to byl tak dobře navržený stroj, že byl ve své době provozně nejspolehlivější na ČSD.
  • Když to dám dohromady, tak nejblíže zadání vyhovuje stanice Dobronín. Odbočná stanice, závislá trakce, čtyři dopravní koleje, jedna manipulační, světelná návěstidla jen u dopravních kolejí, elektromechanické zabezpečovací zařízení.
  • I velcí návrháři kolejišť používají jména skutečných stanic, přestože se nejedná o kopii velkého vzoru.
  • Dobronín je skvělý název pro stanici. Slovní základ dobro. Měli bychom dělat dobré věci, protože těch špatných je okolo nás hodně. Stejně tak jméno Polná je pro malou koncovou stanici někde v polích ideální.
  • Na jednokolejku byl v Dobroníně poměrně zajímavý výskyt vozidel. Mimo laminátky (S 489.0 a S 499.0) na nákladech, dále plecháče (S 499.02) na osobácích, bratislavské dvouproudovky (ES 499.0) vozily jeden pár rychlíků do Jihlavy (které dále pokračovaly do Znojma). Jihlavské depo zajíždělo první eso (ES 499.1) a také první princeznu (S 499.1). Běžně k vidění zde byla brodská dispečerka (T 679.1), manipuláky čmeláci (T 669.0/1). Hodně z těchto vozidel je na trhu k dostání nebo se připravuje nebo jde o málo náročnou přestavbu.
  • Naopak trať do Polné byla vozidlově velmi omezená z důvodu sklonových poměrů a přechodnosti. V praxi zde mohl jezdit jenom hurvínek (M 131.1), protože orchestrion (M 152.0) se provozně neosvědčil. A z lokomotiv pouze rosnička (T 334.0), protože skoro všechna ostatní vozidla zde neměla přechodnost. A já bych měl rád na kolejišti i barču (T 478.1) jako nejhezčí motorovou lokomotivu a hektora (T 435.0). Hurvínek, barča i hektor jsou na trhu běžně k dostání.
  • Když to shrnu, tak si stavím kolejiště které se mi bude líbit provozem, uspořádáním, epochou. Z velkého světa jsem si vypůjčil jména stanic, ideu odbočné stanice, vozidla, která byla na daném místě a čase typická. Nebude se ale jednat jednat o skutečný model velkého vzoru. Stanice budou mít jinak uspořádané kolejiště a na odbočné trati bude poměrně velký provoz.

Tak asi tak. :D
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Dobronín – Polná / H0

Příspěvekod Mašinka » ned 11 říj, 2015 12:39 pm

Děkuji za (vyčerpávající) odpověď.Sice jsem se domníval, že bude tvé kolejiště spíš situováno do doby parního provozu na obou tratích, ale to bylo jen přání otcem myšlenky.Respektuji myšlenkový pochod :D a přeji úspěšné dokončení jinak zajímavého projektu.
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 214
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Výroba DPS

Příspěvekod sidlo » pon 09 lis, 2015 7:09 pm

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků