Hank61 N-ko 270x64cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod milan ferdián » úte 01 dub, 2014 2:56 pm

radula63 píše:
milan ferdián píše:Vážení,Kvítečkov je dětské kolejiště a bylo určeno pro nezletilce. :wink:

Milane, dotaz: A to vadí?
Myslím si, že konkrétně Kvítečkov klidně snese i přísnější měřítka než hračkový vlakodrom. :wink:
I dětské kolejiště, pokud je stavěno s citem modeláře, dokáže být velmi hezké a modelově věrné.

Mě nevadí,ale je to třeba vědět neboť mnozí neví k čemu bylo původní kolejiště určeno.Viz třeba lokomotivní depo.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod radula63 » stř 02 dub, 2014 10:24 am

milan ferdián píše:
radula63 píše:
milan ferdián píše:Vážení,Kvítečkov je dětské kolejiště a bylo určeno pro nezletilce. :wink:

Milane, dotaz: A to vadí?
Myslím si, že konkrétně Kvítečkov klidně snese i přísnější měřítka než hračkový vlakodrom. :wink:
I dětské kolejiště, pokud je stavěno s citem modeláře, dokáže být velmi hezké a modelově věrné.

Mě nevadí,ale je to třeba vědět neboť mnozí neví k čemu bylo původní kolejiště určeno.Viz třeba lokomotivní depo.

Milane. Pravda, možná to depo - oproti skutečnosti dost zjednodušeno. Pokud bych ho bral jen jako tzv."kůlničku na mašinku" :lol: - rozumně vysvětleno jen jako přístřešek na přenocování a případné dozbrojení, tak pak si myslím, že dostačující je.
Já jako modelář, tak Kvítečkov je můj oblíbený plánek, taktéž mám oblíbeno kolejiště v tématu - odbočná podle M.Ferdiána. A až se někdy dostanu k tomu, že budu moci uvolnit finance na stavbu kolejiště, tak právě Odbočná a Kvítečkov jsou favorité.

A moje zkušenosti... Na výstavách jede třeba berta s vozy Bmo a lidi ukazují - "hele City Elefant" :lol: , nebo jede Desiro a hlásí, že "jede Pendolino" :lol: . A těm lidem to nevysvětlíš, nechcou pochopit... A tady se honíme za modelovou věrností krajiny, stanic, přesnosti a rychlosti modelů... a neznalý ti řekne "no co, vláčky, ještě je mám někde doma čtyřicet let na půdě".
Jsem se nějak v polední pracovní pauze rozepsal :wink: .
Omluva za odbočení od tématu, ale nedalo mi to. Musí to člověk brát s nadhledem.

P.S. Milane, vítej opět mezi námi. Moc rádi tě tu mezi sebou vidíme :wink: .
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » stř 02 dub, 2014 3:49 pm

Jak zde pozoruji, tak ani já nejsem výjimkou v tom, že i před vlastní realizací se projekt neustále vyvíjí a mění. Mě k tomu vedlo bohužel zjištění, že původně uvažovaný prostor jsem nucený přehodnotit a vejít se do rozměru max.240x65cm. Z toho důvodu jsem si upravil původně uvažovaný návrh, při zachování jedné úvraťové a jedné koncové stanice. Portály tunelů u skrytého nádraží jsou kresleny pro případ, že by tato část byla otevřená a trať nad ní by byla posunuta o cca 15 cm do prostoru kolejiště.
Při návrhu jsem bral v potaz snadný přístup ke skrytému nádraží a vestavěný ovládací panel do formátu kolejiště.

Obrázek
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod chameleon » stř 02 dub, 2014 6:38 pm

Asi bych spíš tu koncovou dal doprava, takhle mi ty 3 stanice přijdou moc namáčklé na sobě, a i ten přístup rukou do koncové je krkolomný...
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » sob 12 dub, 2014 2:11 pm

Tak stavba začala. Ještě jsem mírně upravil a zjednodušil projekt. Pod koncovou stanicí na pravém segmentu bude na smyčce 4 kolejové skryté nádraží. Myslím, že by to mohl být velice zajímavý provoz. Nosný rám je ze 2 segmentů o rozměrech 135x64cm. Drobnou úpravou interiéru pracovny jsem nakonec dosáhl na max. rozměr 270x64cm. Horní desku bude tvořit 2cm styrodur z Baumaxu 120x60cm za 68,-Kč deska. Jeho oboustranné vroubkování lze velice snadno odstranit elektrickou vibrační bruskou s brusným papírem č.100. Tak snad bude realizace zdárně pokračovat. :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » čtv 17 dub, 2014 5:30 pm

Vážení, chtěl bych vás požádat o posouzení mého projektu. V předchozím příspěvku je varianta s úvraťovou stanicí. No a než mi dorazí kolejivo, napadla mě ještě úprava v tom směru, že bych tu úvraťovou stanici mírně natočil a udělal z ní odbočnou - s propojkou, která by tvořila případně i ovál. Jinak se oproti předchozí variantě nic nemění. Moje úvaha pramení i z několika příspěvků zde na fóru, kde provoz koncové stanice je popisován jako komplikovanější na technické provedení i provoz. Ocením tak vaše názory na obě varianty. Předem děkuji. H

Obrázek
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod JanoH0e » čtv 17 dub, 2014 6:21 pm

V prvom rade by som odporučil nedávať ovládací pult do panelu koľajiska. Z estetických a hlavne praktických dôvodov. Akákoľvek oprava, úprava atď. elektro sa môže zmeniť na čiernu moru - manipulácia s celým panelom. Preto ak nemáš dobrý dôvod, ovládací pult by som urobil samostatne.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » pát 18 dub, 2014 4:11 am

Předpokládám, že horní deska ovládacího panelu, na které budou všechny vypínače, přepínače, tlačítka apod... bude odklopná a tudíž přístupná. Co se týče estetického hlediska, vzhledem k narušení krajiny kolejiště - to je asi fakt. Navrhl jsem to s ohledem na jednoduchost a především na možné místo kolem celého panelu.
Aby to nebylo při šířce kolejiště 64 cm tak překolejované, ještě je tu možnost vypustit vratnou smyčku a ponechat pouze ovál + rozšířit skryté nádraží. Je mi jasné, že bych přišel o možnost, alespoň z jednoho směru se vracet zpět ...

Obrázek
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod KaRei » pát 18 dub, 2014 6:23 am

Smyčka by se ti mohla vejít do skryťáku. Schovaná pod pravou částí kolejiště napojená na levý tunel.
Jedna smyčka.png


Dvojitá smyčka (kruh se dvěma triangly) by se mohla vejít taky, ale už by asi vyžadovala zásah do ovládacího pultu a přeložení spodní tratě o něco níž.
Dvojitá smyčka.png
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod fulda » pát 18 dub, 2014 6:29 am

Pokud by jsi připustil existenci digitálu, tak by jsi mohl dát ovládací panel na jednu telefonní šňůru, pak by bylo celkem praktické ho nechat někde pod kolejištěm v poličce a vytahovat si ho pro jízdu jen tak do ruky. Nebo ho třeba udělat zasouvací jako šuple.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » pát 18 dub, 2014 8:34 am

KaRei píše:Smyčka by se ti mohla vejít do skryťáku. Schovaná pod pravou částí kolejiště napojená na levý tunel.
Jedna smyčka.png


Dvojitá smyčka (kruh se dvěma triangly) by se mohla vejít taky, ale už by asi vyžadovala zásah do ovládacího pultu a přeložení spodní tratě o něco níž.
Dvojitá smyčka.png


U té první úpravy je to tak i myšleno, že stryťák bude pod koncovou stanicí-popisoval jsem to v předchozím příspěvku (jen to graficky trochu splývá) :-)
ta dvojitá smyčka by se mi líbila, ale netroufám si realizovat kolejiště s tak rozsáhlými skrytými úseky. Ke spodnímu patru potřebuji mít přístup ze zhora - nějakými odklopnými části. (viz tenké linky na posledních výkresech) Jinak se tam nedostanu.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » pát 18 dub, 2014 8:37 am

fulda píše:Pokud by jsi připustil existenci digitálu, tak by jsi mohl dát ovládací panel na jednu telefonní šňůru, pak by bylo celkem praktické ho nechat někde pod kolejištěm v poličce a vytahovat si ho pro jízdu jen tak do ruky. Nebo ho třeba udělat zasouvací jako šuple.


Výhody digitálu si plně uvědomuji, ale to fakt nedám :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod fulda » pát 18 dub, 2014 8:38 am

hank61 píše:Výhody digitálu si plně uvědomuji, ale to fakt nedám :-)

:?: :?: :?: Proč :?:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod KaRei » pát 18 dub, 2014 8:48 am

hank61 píše:
KaRei píše:Smyčka by se ti mohla vejít do skryťáku. Schovaná pod pravou částí kolejiště napojená na levý tunel.
Jedna smyčka.png

U té první úpravy je to tak i myšleno, že stryťák bude pod koncovou stanicí-popisoval jsem to v předchozím příspěvku (jen to graficky trochu splývá) :-)

To byla reakce na to, že smyčku možná vypustíš, aby tam nebylo "překolejováno".
Já jen navrhl že místo jejího rušení, tak ji celou shovat do skryťáku, pak nebudeš mít ve viditelné části překolejováno a pořád budeš mít jak obracet vlaky.
Tehdy jsem ale nevěděl, že tam budeš mít silně omezený přístup :?
Tím se vysvětluje, proč jsi ji měl původně navrženou jako viditelnou :D
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kvítečkov v N-ku

Příspěvekod hank61 » pát 18 dub, 2014 8:56 am

KaRei píše:
hank61 píše:
KaRei píše:Smyčka by se ti mohla vejít do skryťáku. Schovaná pod pravou částí kolejiště napojená na levý tunel.
Jedna smyčka.png

U té první úpravy je to tak i myšleno, že stryťák bude pod koncovou stanicí-popisoval jsem to v předchozím příspěvku (jen to graficky trochu splývá) :-)

To byla reakce na to, že smyčku možná vypustíš, aby tam nebylo "překolejováno".
Já jen navrhl že místo jejího rušení, tak ji celou shovat do skryťáku, pak nebudeš mít ve viditelné části překolejováno a pořád budeš mít jak obracet vlaky.
Tehdy jsem ale nevěděl, že tam budeš mít silně omezený přístup :?
Tím se vysvětluje, proč jsi ji měl původně navrženou jako viditelnou :D


Tak jest. :-) I když musím na rovinu přiznat, že ta dvojitá smyčka mě opravdu zaujala. Díky. Asi budu trávit velikonoce u Corela a lámat si hlavu s kolejema a el. zapojením tohoto řešení. V prvé řadě ale začnu uvažovat, zdali bych nějak jinak nevyřešil ten ovládací panel - což je podmínkou.
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků