Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » pon 20 říj, 2014 9:05 am

EDIT moderátor : během června 2015 provedena redukce příspěvků dle Tomášových požadavků jako autora vlákna !!


Tak doba nám pokročila. Už jsme sice od začátku září přestěhováni,ale bohužel ne vše se ukázalo jako vhodné a tak jsme nyní až po uši zaboření v rekonstrukcích. Jde to ale vcelku dobře a už se začíná blýskat na lepší časy. Přesouváme se do finále.
Pro mě je nejpodstatnější,že pokojík mi byl definitivně přiklepnut a tak teď na závěr se budu plně věnovat jeho rekonstrukci.
První fází je nový elektrorozvod (jako v celém bytě). Ve druhé fázi mám v plánu zrušit klasické dveře a nahradit je rozhrnovačkami,které ušetří spoustu místa a já tak budu moci prodloužit stanici a nějaké ty centimetry.
Otázka zní: co vše by měla taková "vláčkárna" obsahovat po té elektrické vybavenosti.? Dostatek zásuvek je samozřejmostí. Původně jsem měl v plánu zavést i 12V rozvod,ale nakonec kvůli bezpečnému rozlišení zásuvek jsem to zamítl. Budu tam mít také datovou přípojku na internet a domácí síť. Nejvíc mě však vrtá hlavou jak dobře a dostatečně zvolit osvětlení. Jako hlavní osvětlení mám v plánu koupit efektní napodobeninu drážní lampy,kterou pěkně zavěsím. :D . To však určitě stačit nebude.Chtělo by to ještě nějaké přídavné osvětlení.... nejvíc mě vždycky štvalo málo světla při práci a tak bych tomu chtěl nyní nějak předejít. Nějaké osvětlení kterým by se dalo pěkně přisvítit a aby bylo dostatečně intenzivní i na focení na kolejišti. Zároveň to ale nesmí utrhnout elektroměr. Takže udělat po obvodu místnosti ode zdí nějakou osvětlovací rampu, buď zářivkovou,nebo dneska jsou populární ty led pásky.?? Měl by někdo nějaký typ. možná by stačilo něco podobného,jako když se v kuchyni osvětluje pracovní deska.Ono celkem mě drží i myšlenka použít spodní skříňky ze staré kuchyně,ty si pěkně rozmístit po obvodu a na nich pak budovat. Šíře mezi 60-70cm by měla být naprosto dostatečná. Nechci to s tou šířkou moc přeháněk abych se pak všude pěkně pohodlně dostal,když záda budou vždy u zdi.
Rozestavění je jasné.Na nejdelší straně u zdi,naproti dveřím v délce 330cm bude ta hlavní stanice. Z pravé strany v délce 280 klesání do spodní části stanice do skryťáku (bohužel pod oknem). Zleva to bude taky těch 280cm a ještě protilehlá stěna až ke dveřím což je nějakých 150cm. A aby to nebylo tak fádní mohlo by z toho vyčnívat i pár přiměřených ramen do středu na nějaké odstavování vozů,případně vlečky.
no plán je hezkej,doufám,že se vše podaří. Oslovil jsem i Milana,takže z toho vyleze určitě něco super. Ale to je ještě hooodně daleko. na stěnu mám v plánu nalepit i nějakou tapetu,která vytvoří pozadí a udělá pěknou kulisu.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod cipisekmp » pon 20 říj, 2014 4:15 pm

Ahoj, ja sice kolejiste nemam, ale podle je svetlo vzdy potreba tam kde neni zarovka. Z toho me vychazi to, ze nejlepsi by bylo mit svetlo stehovaci. Tj nejakou rampu a k ni mit moznost nacvaknou nejak bodovky, ktere jdou natacet a posunovat jak budu zrovna potrebovat stim, ze ji zapojim do nejake blizke zasuvky, nebo mit rozvod elektriny i se zasuvkama pro ty bodovky zrovna v te rampe a jen se postupne prepichavat tam kde budu potrebovat. A nezapomet na to ze bude potreba urcite svitit i zespoda.
Ahoj Cipisek
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Barbucha » pon 20 říj, 2014 6:16 pm

Ke stavbě mám dvě ledkový bodovky IKEA, ty si šoupnu kam potřebuju, natočím přímo, nepřímo, podle práce. S osvětlením kolejiště k provozu se budu bavit, až bude hotové, pokud ho vůbec budu nějak přisvětlovat, s výjimkou ovládacího pultu. Teoreticky by si mělo vystačit samo :-). Nevím, jestli z toho dělat nějakou vědu.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Tomáš » pon 20 říj, 2014 8:43 pm

Tak ona to věda asi není,ale vždycky to dopadá...mohlo se to udělat takhle,ale zapomnělo se...aspoň z mých zkušeností.Nechci tentokráte ponechat nic náhodě a být připraven.
To osvětlení se mi právě zdá,že by nemělo být podceněno,zvláště pokud kolejiště bude pevně na jednom místě.
No nevím,ale chtělo by to něco navíc,než jen bodové přisvícení lampičkou.
Pak vznikají ty komentáře "ono to vypadá ve skutečnosti líp" ale na fotce je plno stínů odlesků atp. A to si myslím,že právě dobré osvětlení tyto neduhy odstraní. A nebavme se pouze o osvětlení pracovním na pár cm2. Chtělo by to něco komplexního dostatečně intenzivního zároveň přirozeného,co napodobí denní světlo.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Luděk » pon 20 říj, 2014 9:30 pm

Tak dej na strop nad kolejiště teple bílý trubicový zářivky.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod chameleon » úte 21 říj, 2014 5:50 am

Tomáš píše:Pak vznikají ty komentáře "ono to vypadá ve skutečnosti líp" ale na fotce je plno stínů odlesků atp. A to si myslím,že právě dobré osvětlení tyto neduhy odstraní. A nebavme se pouze o osvětlení pracovním na pár cm2. Chtělo by to něco komplexního dostatečně intenzivního zároveň přirozeného,co napodobí denní světlo.

Ono kolikrát stačí, když si dá člověk trochu práci s nastavením foťáku a nasvícením scény...a ne to cvakat v noci mobilem :D

Ale jinak jestli to musíš mít profi, tak potom bych doporučil koupit třeba pár těhle stropních panelů :wink: 2-3 tyhle by mohly na celý tvůj prostor stačit :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Tomáš » úte 21 říj, 2014 4:49 pm

:lol: :lol: :lol: jo dobrý a světla budou dražší jak celá železnice.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod chameleon » úte 21 říj, 2014 5:41 pm

Psal jsi že chceš to nej řešení :) ten panel stojí jak parní mašina :D
eventuelně si můžeš koupit jen trubice a nebo zkusit nějaký difuzor
Anebo když rekonstruuješ, tak nejlepší a nejdražší by asi vyšly světlovody :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Tomáš » stř 26 lis, 2014 5:47 pm

Takže přátelé!
Jak čas šel stále jsem laboroval jak na to. A nakonec jsem podlehl modernímu trendu a zakoupil led-diodový pásek. Nakoupil jsem přímo od čínských soudruhů,takže cena byla velmi lidová. Mimo jiné jsem ten samý pásek viděl v jednom baumarketu kde byl asi o 1000% dražší. Jestli vydrží to netuším,ale za tu cenu ho můžu měnit co dva roky celkem v klidu. 10metrů super svítivé led diody,studená bílá, rozzářilo pracovní plochu jako ve dne. A protože plánuji šíři kolejiště někde kolem 70cm abych dosáhl pěkně ke všem hranám u zdi,je osvit plně vyhovující. Když k tomu ještě v té malé místnosti rozsvítím hlavní nádražní lampu zář se dere oknem až na zahradu. :mrgreen:
Jako pracovní plochu (spodek pod kolejiště) jsem sehnal zánovní kuchyň. Tedy přesněji spoustu spodních skříněk a taky pár těch horních. Ze spodních skříněk postavím celé U a bude spousta místa na skladování všeho možného. Výška 70cm a hloubka 60cm je dle mého ideální. Místo pracovní desky použiju 18mm lamino, které zařežu do potřebných šíří a hloubek. To "U" by mohlo mít různé výstupky do svého vnitřku (přiměřeně) na různé vlečky atp. Některé zásuvky jsem osadil podobně jako se to opět dělá v kuchyni,tedy pěkně po ruce. Vím,že trend je dole u země,jako to mám všude,ale nerad bych se pak někde plazil pod skříňkama a hledal kam píchnout třeba trafopájku.
Horní skříňky jsem bral jen ty vitrínové je zcela zřejmé k jakému účelu budou sloužit. musím jen trochu popřemýšlet jak vysoko je zavěsit aby pak nezazelenaly krajině. na spodek přidělám po celém obvodě "rampu" úzkou desku,která bude místy sloužit i jako odkládací prostor a zespodu rampy bude nalepen výše popsaný ledpásek.

Takže vymyšlený to mám hezky teď už to jen realizovat. :lol: No a závěrem mezi horní a spodní skříňky na zeď nějakou skvostnou tapetu.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 27 lis, 2014 1:59 pm

Zdravím. I já jsem si dal nyní nově nad kolejiště vysoce svítivé teple bílé LED pásky. Je to paráda. Původní braly 20 mA/modul, tyto berou asi 60 mA/modul - rozdíl ve svítivosti je nesrovnatelný. Vzal jsem provedení bez izolace (bez toho silikonového obalu), aby se to uchladilo. V práci jsme měli v tmavých místech na chodbách tytéž, ale s izolací. Při 24-hodinovém svitu odešly po 3 měsících, protože se to neuchladilo. Ty neizolované jsou v pohodě, ani po 4 hodinách nejsou nijak zvlášť teplé (doma máme asi 21 °C +/-). Nad širou tratí je mám zhruba po 30 cm, nad stanicí po 10 cm. Samodomo rampa není sice úplně vzhledná, ale je to fakt praktické, už jsem to několikrát ocenil. Tyto pásky mají na 1 metr délky příkon 14,4 W. Mám kvalitní zdroj na 2 A, takže je ještě rezerva pro zapojení případných dalších modulů, aktuálně mi to bere asi 1,4 A (23 modulů). Foto nemám, ale mohu pořídit. Pásky jsou samolepící (3M) a zatím po zhruba šesti týdnech drží jak čert! :twisted:

Mám pocit, Tome, že to budeš mít asi obdobně jako já. Pod kolejištěm skříňky, nad ním vitrínky. :) http://www.trainmania.info/zapisky2012. ... _kolejiste Když sem po zařízení pokojíčku foukneš foto, určitě to ocení nejeden z nás zvědavců. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 30 lis, 2014 2:52 pm

Hodně zajímavě vypadá pozadí malované,ovšem musí se to umět. :D
Obrázek
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Tomáš » pon 01 pro, 2014 8:57 am

No tak kreslit to fakt nebjdu :lol: To by to vypadalo.já zvládnu tak možná domeček na úrovni 1.třidy.
Já právě uvažoval o tom tisku..,fototapetu,...vybrat nějakou pěknou neutrální fotku z vysočiny a z té nechat vyrobit tapetu. Vím že se ty fototapety dělají i na zakázku,ale co to obnáší netuším.
Taky mě napadlo použit jako pozadí ty mraky co se prodávají,ale nevím co by to při tak malé šíři kolejiště co plánuji udělalo s perspektivou.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Barbucha » pon 01 pro, 2014 9:08 am

Co to udělá se dá vyzkoušet, vytiskni si na 2 A4 trochu mraků a uvidíš. Já to mám s pozadím jasný, kdybych začal něco takovýho dělat v obýváku, tak mě manželka vyrazí nejen s vláčkama :-).
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod Trainmaniak » pon 01 pro, 2014 9:33 am

To mě se moje milá naopak se tam zeptala, když už za to dám pozadí. :) Fotku mám připravenou, jen se nějak vypravit do tiskárny a nechat si to nacenit. Délka 650 cm, výška 60 cm. Osobně jsem si vybral panorama č. 7 (http://www.trainmania.info/ke_stazeni-p ... panorama07), jehož délku jsem zdvojnásobil zrcadlovým otočením.

panorama07.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Stanice TT kolejivo Kuehn

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 01 pro, 2014 10:40 am

Tomáš píše:No tak kreslit to fakt nebjdu :lol: To by to vypadalo.já zvládnu tak možná domeček na úrovni 1.třidy.
Já právě uvažoval o tom tisku..,fototapetu,...vybrat nějakou pěknou neutrální fotku z vysočiny a z té nechat vyrobit tapetu. Vím že se ty fototapety dělají i na zakázku,ale co to obnáší netuším.
Taky mě napadlo použit jako pozadí ty mraky co se prodávají,ale nevím co by to při tak malé šíři kolejiště co plánuji udělalo s perspektivou.

Vždyť to nemusíš kreslit,stačí to NAMALOVAT :!: :lol: Konečně,můžeš zajet na sever k shimimu.http://shimiland.info/Krajina_73.html
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků