Horní Ledečko TT 110x110 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod EdaTT » čtv 12 pro, 2013 2:29 pm

Dobrý den,

po velmi dlouhých letech jsem se rozhodl dát se do stavby modelového kolejiště. Vloni na vánoce jsem obdržel od ježíška první startset v analogu od Tilliga. Ihned potom jsem začal se studiem co stím dále, jezdit na jedom oválu nebaví snad nikoho. Od kamaráda Štokra jsem si pujčil publikaci od pana Ferdiána Modelévé kolejiště a po pár hodinách jsem v tom měl jasno. Rád bych postavil pro začátek Horní Ledečko. Má to hodně důvodů, jednak místo, jednak je to malé a jednak se na tom jsem přesvědčen dá naučit spousta věcí což budu jistě potřebovat a v neposlední řadě je prostě dokonalé. Děkuji a klobouk dolů.

Strávil jsem hodně času na tomto diskuzním fóru a pročetl kde co. Nadchla mě stavba Horního Ledečka od kolegy Jiřího ( chameleona ) kterého jsem poprosil o vyrobení rámu jako měl on. To se již děje a rád bych se stavbou o svátcích začal.

Rád bych se poradil o pr detailech jak to udělat.

Startovní set co jsem dostal měl koleje spodložím od Tilliga nějaké jsem dokoupil a rád bych ho použil na skryté nádraží, nahoře již budu stavět s normálních kolejí + flexi.

Vše bude DCC. zakoupil jsem na začátek starý Multimaus a stím si hraju, nicméně bych rád výsledné kolejiště " pokud to dobře dopadne" zasadil do obývákového stolu a přikryl ho sklem, dalo by se potom po večerech jezdit a také na něm relativně dobře pracovat, je to v podstatě jediná možnost kde ho můžu doma mít. A proto jsem se rozhodl postavit ho na centrále Z21 od ROCA. Výhodu vydím v tom že vrámci mé práce máme doma několik tabletů a smartphonů. takže by s ovládáním nebyl problém.

Jediné co mi není jasné je jak funguje v propojení Z21 - modul zpětného hlášení ROCO + tablet - zpětná vazba. Když jsem viděl jak funguje ovládání kolejiště u kolegů v goldu tak je vždy vidět na PC že vlak je v daném bloku. Ale nikde jsem nenašel jak funguje tohle u Z21 vždy jsem našel jen že to umí snad vše a podporuje vše ale ne jak ?

Poradí prosím někdo ?

Předem se omlouvám jestli jsou mé dotazy jednoduché ale jsem naprostý začátečník kterého trochu děsí fakt že čím víc toho přečte a vyzkouší, zjistí že toho víc a víc ještě neví a neumí.

Děkuji

Eda

http://imageshack.us/photo/my-images/22 ... ko001.jpg/
EdaTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 04 led, 2013 9:11 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod GrimpoCZ » sob 14 pro, 2013 6:06 pm

Tak jestli chápu Tvůj dotaz správně,tak Tě zajímá jak funguje zpětná vazba u z21? Úplně stejně jako u jiných dig. řízení. z21 má konektor zpětné vazby a k němu připojíš moduly zpětné vazby. Ty potom předávají do centrály a následně do řídícícho softwaru údaje z detektorů obsazení- modulů zpětné vazby z kolejiště. K modulům zpětného hlášení od Roca ,musíš ještě připojit detektory obsazení. Lze použít jiná řešení a levnější a v jednom kuse. Prolez zde fórum ohledně S88 a dozvíš se vše potřebné. Tablet si bere vše potřebné z centrály a tudiž ví o dění na kolejišti. To znamená, že k centrále jsou připojeny všechny vstupní a výstupní data , co tečou mezi kolejištěm a centrálou. Když to ovládáš z tabletu, tak tablet vidí data (obsazení úseků,návěstidla,stav výhybek atd,co centrála.Jen s centrálou komunikují po Wi-Fi. Zkátka z kolejiště tečou data do centrály, kde jsou dále sdílena pro další použití. Vše z kolejiště je připojeno k centrále,bez té to nejde. Tablet slouží už jen jako,nadneseně řečeno, "ovladač".
"Tétéčka" Roco set a nemoc je opět na světě.
Uživatelský avatar
GrimpoCZ
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 17 úno, 2013 12:21 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod EdaTT » pát 20 pro, 2013 12:57 pm

Ahoj,

tak rám je doma, kolaga Jiří chameleon my vyfrézoval zebra na CNC fréze a ješt přidal navrh skryták, cesty a nádraží. Ještě jednou díky moc. Je to radost když včechno krásně sedí. Nevydržel jsem to a hned jsem ho musel alespon " na sucho " poskládat. No nic jdu na to lepení a sroubování.

Jeste jednou díky Jiří, snad to mé prsty moc nepokazí.

Eda
Přílohy
rám 20.12.2013.jpg
zkouska sestaveného rámu
EdaTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 04 led, 2013 9:11 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod milan ferdián » pát 20 pro, 2013 1:22 pm

Pěkná,čistá práce.Jiří objevil u sebe skrytý talent. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod workous » pát 20 pro, 2013 7:42 pm

Paráda vypadá to moc pěkně - jestli to není tajné kolik ta sranda stojí?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod chameleon » ned 22 pro, 2013 10:04 am

Jsem napjatej jak struna, jak ti to Ledečko dopadne. Snad tobě se ho povede dokončit... Držím palce :wink:

workous píše:Paráda vypadá to moc pěkně - jestli to není tajné kolik ta sranda stojí?

Samotné CNC+materiál není tak drahé (malé projekty většinou 1 - 4tis), nejhorší je připravit data/narýsovat konstrukci.. :|
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod workous » ned 22 pro, 2013 11:19 am

No není to málo, ale moc taky né..... když uvážím, že nemusíš nic řezat atd - čistá práce a rovnou se můžeš vrhnout na modelaření tak je to paráda.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod EdaTT » čtv 26 pro, 2013 11:01 am

Ahoj,

díky za držení palců ke stavbě. Dnes se k tomu konečně dostanu, jsou splněny všechny rodinné povinosti jako jsou návštěvy atd.

Pořád přemýšlím nad variantou toho že bych rám zalepil a sesrouboval jen ze tří stran. A k původní variantě odjímatelné horní desky s nádražím bych připojil ještě možnost vytáhnout ze strany skryťák úplně ven. Zkusím vymyslet nějaké postraní koleje co budou skryták fixovat na svém místě. I když vzhledem k přístupnosti všeho zespodu nevím jestli je to vůbec nutné. Na druhou stranu si myslím že to půjde konstrukčně velmi jednoduše vymyslet a vyřešit a proč tu možnost nemít.

Co myslíte ?

Večer pošlu nejaké nové foto.
EdaTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 04 led, 2013 9:11 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod EdaTT » sob 28 pro, 2013 2:03 pm

Tak se povedlo osadit skryták.

par fotek
Přílohy
obrázek 2.JPG
obrázek 1.JPG
EdaTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 04 led, 2013 9:11 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod Houmr » ned 29 pro, 2013 11:03 am

No budu se těšit na pokračování, už by bylo na čase, aby někdo malé kolejiště konečně dotáhnul do konce. Chce to výdrž. :P
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod workous » ned 29 pro, 2013 4:07 pm

ahoj určitě nezapomeň na měrku NEM zdá se mi, že máš koleje moc blízko sebe, aby nebyla kolize ...sám používám kolejivo s podložím, ale tady by asi bylo lepší flexi
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod EdaTT » ned 29 pro, 2013 11:48 pm

Ahoj,

tak jsem to vsechno prodrátoval a nevydržel a musel udělat pvní ale opravdu první funkční testy. Je to pro mě všechno fakt novota, poprve jsem vcera spajel kabel, poprve jsem lepil koleje a vubec.

Z toho rozestupu jsem měl také strach a v určitých místech je to na těsno, ale projedou kolem sebe i dlouhe vagony. mam to min 43 mm což celkem ještě jde.

Fakt mě překvapilo že jsem to vše propojil a chodilo to. No nic děkuju moc všem za podporu fakt mi to hodně pomáhá :-)

Přikládám pár foto :-)
Přílohy
obrázek 4.JPG
obrázek 2.JPG
EdaTT
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 04 led, 2013 9:11 pm

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod Dusan » pon 30 pro, 2013 9:10 am

Pěknej konferenční stolek :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 30 pro, 2013 9:32 am

Akorat tam nepasuje ta prazdna sklenicka na vino. Strojvedouci by nemel pit pri vykonu sluzby :lol: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Horní Ledečko TT 110x110 cm

Příspěvekod radula63 » pon 30 pro, 2013 2:06 pm

Jiri Dvoracek píše:Akorat tam nepasuje ta prazdna sklenicka na vino. Strojvedouci by nemel pit pri vykonu sluzby :lol: :mrgreen:

Já bych "řek" - řidič má být veselý.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků