Druhá epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Vladamir » čtv 12 pro, 2013 5:29 am

Inspiroval jsem se tady: http://www.nadraziletohrad.wz.cz/galeri ... zast04.jpg
Na fotce je zřejmě lepenka, ale nechtěl jsem střechu černou. Někdo se ptal z čeho je střecha - nalepené drátky na papíře a přetřené. Velikost N :wink:
Vladamir
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned 27 čer, 2010 7:37 am

Re: Druhá epocha

Příspěvekod hank » čtv 12 pro, 2013 6:02 am

Ke střechám: Snad 99% rakouských normálií drážních pozemních staveb předepisuje střechy pokryté klasikou, tj. břidlice, pálená krytina, azbestocementové šablony. Přednost se dávala místním zdrojům. Výjimkou mohly být některé repre stavby typu Denisovo nádraží (Pha Těšnov), kde bych se vůbec nedivil, kdyby se na některé části střech použila měď. (Nemám ověřeno.) Nevzpomínám si ale, že bych v rakouských normáliích viděl lepenku. (Mohu se samozřejmě mýlit.) Důvod je jasný - krytina měla být nehořlavá. (Ta se btw předepisovala i občanským a průmyslovým stavbám v ochranném pásmu dráhy a dost se bazírovalo na tom, aby především slaměné došky, kdysi běžné v takových oblastech jako třeba Haná, Slovácko nebo Polabí, byly nahrazeny nehořlavými materiály ještě před uvedením drah do provozu.) Ta fotka str. domku č. 74, co sem dal Vladamir, je podle uniforem evidentně z období ČSD, takže střecha už jistě není původní.

Na druhé straně, spousta vozů měla střechy dřevěné, kryté vodovzdorným plátnem. Zřejmě se namáčelo do různých roztoků kamenců a jiných rádoby ohnivzdorných lázní. A stejně dost často hořely.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Druhá epocha

Příspěvekod JanoH0e » čtv 12 pro, 2013 10:17 am

Juro - zábrana typu z 1. obrázku bola daná predpisom pre Uhorsko. Aká bola prax neviem. Do pozdnejšej doby sa zachovali čo viem, na vlečkách. Jedna v Trnave na vlečke cukrovaru, jedna v Markušovciach a jedna na do Holcimu pri Hnúšti, viz obrázok. Ale asi to skôr riešili sklonom alebo odvratom, aspoň čo mám foto. Je treba ísť do archívu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Myšpulín » čtv 12 pro, 2013 7:36 pm

Vladamir píše:Inspiroval jsem se tady: http://www.nadraziletohrad.wz.cz/galeri ... zast04.jpg

Dík za odkaz.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Druhá epocha

Příspěvekod juroH0 » čtv 12 pro, 2013 11:56 pm

Jano: Celý Osikov bol v stúpaní 2 %o, odvrat žiadny. Takže vychádza to na koľajovú zábranu na jednej strane. Tá z prvej fotky je materiálovo z čoho, kamenné stĺpy a drevené rameno zdvíhajúce sa ako závora? Prípadne by sa nenašiel výkres alebo ďalšie fotky?
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Druhá epocha

Příspěvekod JanoH0e » pát 13 pro, 2013 1:52 pm

Bližšie k týmto zábranám nemám nič, iba to, že mali zámok. Takže ti asi neostane nič iné, ako archív MDC, popr. ŽSR. Pokiaľ máš niekoho, kto ovládača maďarčinu, skúsil by som kontakt na nejakých modelárov z HU, tam to na lokálkach sa zachovalo bežne a zrejme aj s nákresmi.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Vladimír_B » pát 13 pro, 2013 4:39 pm

...nebo zkusit Zababov a úzkou. Mám tušení, že někdo tam chtěl, nebo má kolejovou zábranu.
Mě ta zábrana na 1. fotce přijde jako atyp a taky mi přijde, že je u podvalníkové rampy a foceno někde v Jugoslávii +/- někde jsem to už viděl... A navíc ten trám se z toho musel buď vysunout, nebo jinak vyndat, celkem nepraktické.
Pokud by se nepodařilo najít někde nějaké další podrobnosti, tak bych zvolil trámek velikosti pražce a dvě trubky, na jedné by se to otáčelo, ke druhé zamykalo. Bílý pro 1. a 2. epochu, ve 3. černobílé s uzávěrou koleje... Stejnak nikdo neví jak to má vypadat...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Vladimír_B » pát 13 pro, 2013 8:04 pm

Trochu jsem teď procházel literaturu (Svět železnice...) a dovolil bych si vyslovit odvážnou myšlenku, že manipulační koleje nezajišťovali zábranami, ani nějakou obdobou výkolejek. Jednak jsem na fotkách žádnou zábranu nenašel, taky každý fotí budovu a né zhlaví a za druhé v literatuře jsou mnohé plánky stanic z dob mocnářství, kde je ve vysvětlivkách popsán i ten poslední kurník, šopa či ajnclik a tak důležitou věc by tam nenapsali? Taky různé malé stanice byly obsazeny alespoň podúředníkem, který se o svěřené nádražíčko svědomitě staral a hlídal ho...
Osikov nakonec ani zajištěný být nemusel. Dvě promile jsou ještě rovina podle dráhy :D (+/-). Např. existuje předpis jak zajistit odstavený vůz podle sklonu koleje, podle druhu koleje, kolik utáhnout ručních brzd atd. Takže při odstavení na dopravní koleji musíte použít zamykací hrábě třeba.
Jinak v tom SŽ byly dva články o mechanikách za 1. republiky...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Druhá epocha

Příspěvekod milan ferdián » pát 13 pro, 2013 8:36 pm

"Stopou dějin železnic v Podorlicku"/Stanislav Hendrych/kruh/1987/str.12//3.4./obr.30/Teplice nad Metují 1906.Dva nízké bílé sloupky se zábranou (trámec) přes koleje,barva bílá a v místech dotyku s kolejnice dva černé proužky aneb jedna kolejnice=jeden černý proužek.Ještě něco je umístěno přímo na trámci,ale co to je ,nepoznám.

Na přiloženém kolejovém plánku,jde vidět krásně značené kolejové zábrany.
Přílohy
Kopie - Bykan.JPG
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Dlouhej Václav » pát 13 pro, 2013 10:05 pm

V publikaci "Telegrafní, telefonní, návěštní a zabezpečovací zařízení u státních drah, Theodor Nechvátal, Ministerstvo železnic 1923" je popsána kolejová zábrana. Posílám obrázek pořízený mými skromnými prostředky.
Přílohy
Scan0004.jpg
Dlouhej Václav
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 13 pro, 2013 3:26 pm

Re: Druhá epocha

Příspěvekod radeksindy » pát 13 pro, 2013 10:12 pm

Na přiloženém kolejovém plánku,jde vidět krásně značené kolejové zábrany.

Myslím, že ne. V Bykáni byly nainstalovány tzv. Götzovy závory (něm. Sperrbaum) podle normálie IVabc/O. Firma Stephan v. Götz und Söhne dodávala spoustu podobných zabezpečovacích věcí jako ruční závory, výkolejky apod. Myslím, že i tzv. Götzův zámek, který byl instalován na výhybky pochází od této firmy. Ale Götzova závora vypadala takto, tedy spíše výkolejka

_Goetz_Sperrbaum.jpg


Ale jistotu nemám, tu normálii jsem nikdy neviděl.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Druhá epocha

Příspěvekod juroH0 » ned 15 pro, 2013 7:44 pm

Diky páni za plodnú diskusiu a výkresy. V Osikove síce zaznačená nieje, ale ak by som ju predsalen rozhodol použiť tak bude podľa výkresu od Václava.
Inak som už nainštaloval priečne pražce: http://juroh0.rajce.idnes.cz/Jazdenie_v ... 540596.jpg
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Druhá epocha

Příspěvekod Vladimír_B » ned 15 pro, 2013 8:36 pm

Také děkuji za zajímavé příspěvky.
M.F.: Nakonec jsem různé výkolejky v pláncích také našel, ale jen u těch nejmenších nákladišť.
Juro: pěkné moduliště

E.: nevíte někdo proč se zakrývaly lampy na mašinách během dne? Aby se nerozbily?
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Druhá epocha

Příspěvekod juroH0 » pon 16 pro, 2013 9:45 pm

Narazil som na starú fotku z Raslavíc - stanica susediaca s niekdajším Osikovom. Pri zväčšení mi ten objekt pred mašinou pripomína nejaký druh koľajovej zábrany. Pred malým skladom je vedľa koľaje kôpka pražcov ale tá potencionálna koľajová zábrana zasahuje nad koľaj. Môže to byť tak?

Obrázek
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Druhá epocha

Příspěvekod jafobe » úte 17 pro, 2013 9:58 pm

možná by mohla být kolejová zábrana (viz nákres od uživatele Dlouhej Václav) na fotce vlevo dole, vedle cisteren
Obrázek
je to fotka Pardubic kolem roku 1910 http://www.vcm-sbirky.cz/?level=picture&id=278
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků