Výťah - vitrína + skryťák

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod mizl » pon 03 čer, 2013 2:26 pm

Nevím, jak složité by bylo vymyslet a vytvořit univerzální modul na dcc ovládání, který by byl schopen komunikovat s TCO. Pokud si vezmu, že modul musí získávat informace třeba ze spínačů, tak by nemusel být až tak složitý. A mechanika by se nechala na uživatele, jelikož by nebyl závislí na provedení mechanismu, ale na sběru informací ze "spínačů". Nicméně já osobně nejsem schopen něco takového navrhnout a dát dohromady.

Každopádně bych od modulu očekával aspoň tyto základní parametry:

1 - plynulé řízení motor - to znamená, že pokud by motor dojížděl do patra které by jsem si zvolil, tak do koncové polohy by dojížděl pomalu. Tak jak je to standartem u průmyslových robotů ( Takzvané robotické ruky ), kdy do do konečné polohy dojíždí pomalu a "opatrně" usadí díl na své místo. Otázkou je jaký typ motoru použít a na jaké napětí aby vytrhnu vůbec utáhl. Dalo by se to řešit protizávážím, nebo převodovkou.
2 - snímání polohy třeba pomocí koncových snímačů. Například, že bude definována jako základní poloha 1. patro. Každé patro by mělo svou adresu, jako výhybky. Otázkou je nakolik maximálních pater by byl modul definován. Ovšem teoreticky by se dalo vyřešit kódovacím spínačem - http://www.gme.cz/dip-spinace-do-dps/di ... -p632-044/
3 - blokování rozjezdu pohonu při vjíždění do výtahu, nehledě v jakém patře se výtah nachází - Optozávara na vjezdu
4 s výše uvedeného vyplývá a i blokace volby - Tím by výtah byl i trochu blbovzdorný. Pokud vlak nevjede celý do výtahu, nedalo by se volit žádné patro. Nebo by se mohlo navolit požadované patro, ale tento úkon by se vykonal až po zajetí celé vlakové soupravy.
5 - Indikace patra které je obsazené a tím pádem i blokace pro zvolení vjezdu do obsazeného patra. Nevím jestli by to bylo možné

Je to jen nástřel, který mě rychle napadl. Jistě se najdou jiní, kteří mě doplní.

Michal

EDIT: Tak mě napadlo, že by měl mít výtah i snímání krajní spodní a horní polohy. Aby se výtah "nepřetáhl za roh".
Naposledy upravil mizl dne pon 03 čer, 2013 2:53 pm, celkově upraveno 2
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod Milan_V » pon 03 čer, 2013 2:33 pm

Nevim, jaké jsou konkrétní představy zadavatele. Ale dalo by se to udělat třeba takto:

Fialové prvky jsou vedení třeba pomocí výše zmiňovaných DIN lišt. Tmavě modré jsou pojezdové rybiny z kluzného plastu. Světle zelené je protizávaží, aby nebyl motor zbytečně přetěžovaný poličkou. Tmavě zelené jsou řemenice. A šedivá krabice vedle vodící lišty představuje motor.

Z důvodu potřebné přesnosti bude nejpravděpodobněji nutno ještě přidat další vedení v oblasti styku kolejí poličky a kolejiště. Poloha uchyceni lanek k motoru a relativní poloha vyvažovacího závaží záleží na klidové pozici poličky, aby nebylo vidět z čelního pohledu.

01.jpg
Přílohy
3.jpg
3.jpg (22.68 KiB) Zobrazeno 7061 krát
Milan_V
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 01 led, 2013 7:06 am
Bydliště: Kopřivnice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod mizl » pon 03 čer, 2013 2:48 pm

juroH0 píše:... Neviem či je DIN lišta vhodná, čo by si k nej dal ako protikus?


DIN lištu jsem volil proto, že není moc široká a je relativně pevná. Doplnit jí o protikus by nebyl až tak velký problém ... I kdyby měl sloužit jako protikus opět DIN lišta. Samozřejmě , že řešení se najde víc. Možná i lepších, ale toto se mi zdá jako nejjednodušší.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod juroH0 » pon 03 čer, 2013 5:47 pm

No jo, s DIN by to šlo. Len protikusy k nej by museli byť presné a tým pádom by tam vznikalo nie zanedbateľné trenie. Ak sa do toho pustím tak si tam dám ložiská. Náročnejšie mi to nepríde :-)
A čo sa ovládania týka, tak ma napadlo vyriešiť to pomocou hradiel. Ale ešte som to neriešil. Cez PC to nechcem, radšej tlačítka.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod fulda » pon 03 čer, 2013 6:46 pm

Dělat univerzální dekodér pro jednu posuvnu je blbost a druhou v životě nikdo nepostaví, to už jsem zjistil na svojí točně.
Já bych se v tej mechanice trochu inspiroval strojema, které už nějak fungujou a pojezd na profilu typu din lišta to rozhodně není.
Pokud bude pojezd řešen lankama, je nutné udělat do každého patra PŘESNÉ snímače a jak si tu někdo přál, musí to bejt takové snímače, které poznají, že se blíží koncová poloha, aby bylo možné spomalovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod MirekTT » pon 03 čer, 2013 8:33 pm

Čistě teoreticky:
O lanku si myslím, že se časem vytáhne a bude teplem proměnné v délce. Čili štelovačka mechanizmu navždy. Když lankem, tak posuvnu zastavovat zarážkama na každé pozici, nějak šetrně. A nemusí se nic štelovat, ani mimořádně přesnit. Akorát zarážky by musely být dvojí, pro zastavení pohybu dolů a totéž nahoru.

Obyčejná děrovaná DIN lišta je moc měkká, dokonce schválně, aby se dala snadno řezat a stříhat. Ta vysoká neděrovaná je tužší, ale pořád nic moc. Navíc by nešla jen tak našroubovat na zeď, protože.....najděte mi nějakou zeď přesnou rovnou.

Kdybych se do toho pouštěl já (bavím se o polici jezdící po zdi nahoru a dolů), elektricky bych šel do šroubovic s krokovým snímačem, nebo mechanicky do rumpálu s lankem a dorazy (ze zadu na polici dvě hladké kulatiny, na zdi držáky z trubek, ty kulatiny by jezdily v těch trubkách - nemusím vymýšlet žádný protikus k DINce).

Zkoušel jsem (rovněž v rovině teoretické) přemýšlet nad otočným bubnem ála noster. Ale mechanimex by byl tak složitý a drncavý, že by vláčky asi pořád padaly.

Další úvaha (a láhev vavřince) mně kdysi vehnala do obdélníkového rámu, ve kterém by nad sebou bylo tak tři patra tohohle: http://www.arkys.cz/cs/system-merkur/merkur-2 Je to hezké, tuhé, a na dno by šly pokládat koleje, šířka dle potřeby. Celek by se pak do pozic zvedal ručně malou pákou na boku stejně jako výška střihu trávy na sekačce. Jo, mělo to být na modulovku. Místo výhybek ohybný rozřazovač a na konci smyčka, nebo i točna, posuvna, nebo jen vratné kusovky a jedna kolej rezervovaná jako objízdná.

Jsou to ovšem jen plané úvahy. Smysl podle mně má jen ta police k domácímu kolejišti.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod fulda » úte 04 čer, 2013 7:40 am

MirekTT píše:O lanku si myslím, že se časem vytáhne a bude teplem proměnné v délce. Čili štelovačka mechanizmu navždy. Když lankem, tak posuvnu zastavovat zarážkama na každé pozici, nějak šetrně. A nemusí se nic štelovat, ani mimořádně přesnit. Akorát zarážky by musely být dvojí, pro zastavení pohybu dolů a totéž nahoru.
Proto ta poznámka o snímačích - lanko na naviáku je jinak dlouhé už v případě, že se namotává přímo na buben a nebo když jede "druhou vrstvu". Proto se prostě udělá snímač, kterej je schopnej sledovat, jestli kolejnice "lícujou" a rovná se to na ten snímač a ne na zarážky (ty se časem "vyčvachtají").
Pojezdy se většinou dělají na I a nebo T profil a přítlačná ložiska, ale to už je vyžší strojařina.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod jamik22 » stř 05 čer, 2013 8:20 am

Co třeba na posun použít zásuvkové lišty od Hetticha? Jezdí v kuličkách a jsou přesné. Katalog ke stažení http://www.hettich.com/cz_CS/vyrobky/vysuvy-pro-zasuvky.html
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod BohousP » stř 05 čer, 2013 10:16 am

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod BohousP » stř 05 čer, 2013 10:33 am

... a ke snimacum polohy asi toto:
osobne si myslim, ze nejlepsi by byl opticky - LED dioda (prip. laserova) a optosnimace. Teoreticky na kazdou pozici tri - presna poloha a "brzdeni" zhora a zdola. Vzdalenost tech brzdicich bodu bude zaviset od rychlosti a setrvacnosti posunu. Je docela mozne, ze pro vlacky HO-TT-N a pripadne mensi by se jako brzdici pozice dalo vyuzit presne pozice pro +1 nebo -1 poschodi. Volbou pozadovaneho poschodi bychom aktivovali prislusne tri snimace, resp. pokud budeme uvazovat i smer pohybu, tak jen dva. Dioda muze jezdit s vitrinou, nebo muze byt pevna na kazde pozici a jezdit bude jenom zrcatko (nebo clona). Usetri se tak nutnost privadet proud pro LED do pohyblive casti.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod fulda » stř 05 čer, 2013 11:27 am

:mrgreen: moc si komplikuješ život.
Pokud někoho zajímá teoretická automatizace, tak to klidně popíšu, je to celkem dost jednoduché.

Pro ty kdo nemají rádi teorii, ale zábavná videa, tak se jedná o školní úlohu nazvanou "levitátor". Udržet předmět ve vymezeném prostoru aniž bych ho poškodil a dotýkal se ho. Pochopitelně pro školní úlohy se používají kovové předměty (populární jsou mince a klíče) a udržují se mezi magnety. Třeba TADY je hezké video. TADY je i docela hezkej popis a hlavně na konci jsou bezva videa.

Tak a teď ke konkrétnímu případu. Normálně se to dělá tak, že se udělají dvě infra zádory, které se udělají záměrně celkem "široké". na každé patro police se pak přidělá "film" na kterém jsou dva úzké trojúhelníky proti sobě. A pak ještě obdélníky, které se používají k určení patra ve kterém se nacházím. (na přiloženém obrázku černý obdélník s "průhlednými" trojůhelníky a šedě jsou vyznačené pásky pro určení patra.

Princip činnosti je následující:
police se rozjedou ve směru který požaduji, digitálně se sleduje které police projíždějí a motor jede "na plno". V případě, že snímač zaznamená přítomnost správné police, předá řízení analogovému "dojezdu". Ten pracuje tak, že porovná velikost světla procházejícího skrz trojůhelníky. Ze začátku je to 100% z jednoho a 0% z druhého. Podle poměru nastavuje rychlost motoru, takřže logicky dojde k zastavení v poloze, kdy jsou štěrbiny obou trojůhelníků stejné. Pokud bych přejel, tak se mi pochopitelně systém rozladí na opačnou stranu a motor se zase vrátí.
Je to jednoduché a snadno se to ladí - prostě praporky s trojůhelníkama přišroubuju něčím jako šroub přez pérko, nebo mezi kontra matky a pokud si potřebuju posunout, tak přitáhnu a nebo povolím šroubek a je to. Drsňáci to montujou na oválnou dírku a šroubek s podložkou.
Je to pochopitelné? nebo to mám ještě rozepsat?
police.jpg
Snimace a police
police.jpg (26.42 KiB) Zobrazeno 6781 krát

Jasné je, že potřebuji celkem dost snímacích prvků, ale zase nemusím řešit, jestli je na patro jedna otáčka a nebo deset, ono to prostě nějak dojede, vesele to snáší všechny naviákové systémy a podobně. A navíc to má takovej hezkej měkkej dojezd po kterém to někdo volal. Čím delší praporky, tím měkčí dojezd.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod mizl » stř 05 čer, 2013 11:50 am

Nevím zda jsem princip pochopil správně, ale jeto jako s čárovým kódem ???
Pokud ano, tak by systém v podstatě nebyl závislí na počtu snímačů a byl univerzální ?? Asi pitomost. V programu by museli být definovány patra a u nich snímače. Nebo by se to možná dalo vyřešit smyčkou. Akorát by se musel přidat snímač k jednotlivým patrům ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod fulda » stř 05 čer, 2013 12:44 pm

Snímače jsou v pevné části, na policích se vozí praporky a vozí se na nich značky, které se mohou připodobnit i k čárovému kódu.
Obecně je nějaká maximální informační hodnota toho čárového kódu a ta udává počet polic, ale ta bejvá dost veliká, řekněme 16, 32, 64 polic. V rámci této kapacity si můžeš s policema dělat co chceš. pokud uděláš dostatečně robusní konstrukci, tak je možné police přidávat a odebírat podle potřeby.

Ale to tady pořád opisuju jen učebnici, někdy se hodí, když je známej nějakej cíl a ten se tady jaksi vytratil někde za prostředkem první strany této diskuze.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod mizl » stř 05 čer, 2013 1:03 pm

Pokud je to tak, jak popisuješ tak přesně tento systém bych bral. Vzhledem k tomu že se nacházím v bytě 2+1 a místa nemám nazbyt, využil bych výtahu pro skladování vlakových souprav do servisního nádraží pod patrovou postelí ( viewtopic.php?f=1&t=4773&start=90#p114437 ), kde mám úložný prostor. Systém praporků je jednoduchý a myslím že i univerzální.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výťah - vitrína + skryťák

Příspěvekod carodej » úte 03 zář, 2013 5:20 am

fulda píše:... Pak je ještě dobré tomu udělat snámač pro případ zapomenutého vlaku "mezi", aby se nestalo, že vypadne napájení a při zapnutí to cestou do základní polohy "přestřihne" vagón. ...

No ono by asi bylo vhodné nedělat automatickou inicializaci po náběhu napětí, ale až na povel aby nedošlo k tomu co píšeš - to by bylo jednodušší.
Krom toho by možná bylo vhodné vyvážit tu vitrinu protizávažím, takže na pohyb by pak stačil poměrně malý motorek a nebylo by potřeba tak velký naviják. Mělo by to taky výhodu v možnosti jemnějšího dolaďování polohy jednotlivých pater vuči výjezdu, protože by se tolik nemuselo počítat se setrvačností při pohybu směrem dolu.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků