Kolejiště TT - tvar U 400×200

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » pát 18 led, 2013 9:38 am

Vážení modeláři,

tak jako mnoho uživatelů zde, i já jsem s tátou jako dítě dělal vláčky na kolejišti 2×1,5m. Dnes jsem tátou já a vracím se synem k tomuto nádhernému koníčku.
Ze starých kolejí jsme původní panel předělali do šuplíku pod postel na cca 1,9×0,9m.

V současnosti se mi uvolnila místnost a rád bych se pustil do zbrusu nové práce již v DCC ovládané PC, epocha III-IV. Kolejiště bude ve tvaru U s přístupem zepředu.
Kvůli malým dětem jsem se snažil zapracovat "ovál" na ježdění mezi skrytou stanicí - Nádraží 1 - Nádraží 2. Lokálka by měla jezdit mezi Nádražím 2 a Nádraží 3. No a mezi nimi bych se rád motal já s manipulací v továrně (nádraží 2), pile (nádraží 3) a posunem (nádraží 1).

Rád bych Vás požádal o názor.

Děkuji
Přílohy
Kolejiště TT 400×200 viditelne.jpg
Kolejiště TT 400×200 vse.jpg
Kolejiště TT 400×200 3D I.jpg
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod milan ferdián » pát 18 led, 2013 9:53 am

Na tomto kolejišti bude třeba více úprav,jako úprava hlavní stanice,levé zhlaví respektive napojení lokálky,napojení lokomotivního depa nemůže být přímo na dopravní kolej u ostrovního nástupiště,zbytečně hluchá místa mezi zhlaví a výhybkami ve stanici(viz nalevo stanice).Jestli mohu poprosit někoho,kdo byl mohl udělat úpravy na základě mých nebo i vašich připomínek v kresbě.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » pát 18 led, 2013 10:08 am

Děkuji za bleskovou reakci a budu s napětím očekávat případné návrhy...
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod lajblt » pát 18 led, 2013 2:10 pm

Já se toho klidně ujmu - jsem teď 14 dní doma. Návrh jako takový se mi docela líbí, pokud se zohlední Milanovy připomínky v přípojné stanici.
Ale zdá se mi, že na tři stanice s dvoukolejkou je tu dost malý prostor. Přípojná stanice by měla mít- pokud dobře počítám, alespoň 6 dopravních kolejí (2 hlavní traťové, 2 objízdné, 2 pro odbočnou trať). Ony se tam nejspíš vejdou, ale jejich délka bude nedostačující pro nějaký "vážnější" provoz. A k tomu ještě výtopna s dvojím zbrojením a nějaké manipulační koleje...
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » pát 18 led, 2013 4:56 pm

Děkuji moc za pomoc....

Provoz na dvojkolejce se mi moc líbí, ale klidně se ji vzdám... Původně jsem ji chtěl udělat jen viditelnou zepředu (jako v arkádě), ale pak mě napadlo ji kousek "přiznat" a zbytek nechat v arkádě (na návrhu není vidět, protože to ve WinTracku neumím). Plánoval jsem na nich provoz tak čtyř vagonové rychlíkové soupravy, která by ze SN v NA1 zastavila - NA2 projela a přes NA1 odjela do SN => řízena prostřednictvím PC, tak aby kolejiště "žilo". Dvojkolejku a návaznou jednokolejku jsem se snažil koncipovat pro rychlíkový provoz - velké poloměry oblouků + rovné úseky.
Samozřejmě při koncipování NA1 jsem vycházel pouze z pocitů, protože i když jsem studováním nejen tohoto fóra jsem strávil mraky času, tak žádné "želežničářské" vzdělání nemá.

Jinak pokud byste mi pomohl aspoň skicou, zapracoval bych do WinTracku.

Ještě jednou děkuji...
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod lajblt » pát 18 led, 2013 11:06 pm

Tak jsem to trochu učesal, jak jsem říkal, původní návrh se mi líbil, takže jsem nechal základ, jak je.

Není to dotažený, hlavně pravá strana je jen taková "narychlo". :)
Přílohy
_modely.biz-mmihalik-01f.jpg
_modely.biz-mmihalik-01f-3D.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod czhunter » sob 19 led, 2013 8:56 am

Není zbytečné stavět nádraží na dvoukolejce, když hlavní důvod, proč chce každý správný modelář dvoukolejku ("aby se mi na ní mohly potkávat rychlíky") zde stejně nenastane?
V podstatě to jen prodlužuje zhlaví, ale přínos pro provoz na kolejiště není valný.

A mít dvě relativně velké stanice metr od sebe mi přijde zvláštní. Osobně bych spíš tu druhou zredukoval pouze na odbočku a rozšířil tu koncovou, který už je přeci jen trochu "dál".

Nebo by ještě mohla být zajímavá tato možnost:
- vyjet z hlavní stanice na jednu stranu "Účka" a pak úvratí jet na druhou
- na pravé straně je stále dvoukolejný tunelový portál, ovšem pro dvě různé jednokolejné tratě
- výhoda - od každého nádraží je to k dalšímu docela daleko s relativně velkými výškovými rozdíly = dává to větší smysl
- tím máš stanici odbočnou, úvraťovou a koncovou, což dle mě dává možnosti zajímavého provozu
- pokud by vadilo, že vpravo od hlavní stanice "nic není", dá se tam rozšířit vlečka nebo se tam povede trať z hl.n. (které se otočí víc doprava, když teď je doleva)

- nevýhoda je, že tam teď nejsou dvě stanice na jednom oválu, ale určitě budou děti ještě "malé", než to dostavíš? :)
Přílohy
_modely.biz-mmihalik-01f_navrh.gif
_modely.biz-mmihalik-01f_navrh.gif (64.16 KiB) Zobrazeno 7962 krát
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod lajblt » sob 19 led, 2013 9:23 am

2 czhunter: Čteš mi myšlenky. Akorát jsem si říkal, že na té úvrati se nedá kroužit pro děti. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » sob 19 led, 2013 12:14 pm

Se zájmem pozoruji návrhy a "myšlenkové" pochody a přiznám se, že bych si z obou návrhu vzal něco...

- asi bych opravdu zrušil dvojkolejku ze SN a nechal jednokolejku...
- na druhou stranu úvraťovou stanici bych nedělal a nechal bych spojení s odbočnou, tak aby vlak zakroužil, i když musím uznat, že než to dodělám děti už kroužit asi nebudou. Ale jak jsem psal nechal bych kroužit PC, aby bylo živo a nebyla to jen lokálka...

lajblt: nejsem úplně kovaný v pravidlech stanic... chtěl jsem se zepta, jestli do té hlavní stanice mohu zapracovat výtopnu (z výkresu mi to není úplně jasné)? Dále jsem si chtěl připomenout mládí když se v Náměšti n Osl nakládala vojenská technika a chtěl jsem tam udělat nakládací rampu... Byla nejblíž okraji... je možné ji ve stávajicím rozložení stanice zakompnovat, aby to bylo dle regulí?
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod lajblt » sob 19 led, 2013 1:54 pm

Do hlavní stanice výtopnu samozřejmě dát jde - není to nic proti ničemu. Otázka ale zní - kam??? Zkoušel jsem to několikrát, ale vypadalo to ... divně. Pokud jsem nepoužil točnu. Pak bylo místa dost...
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » sob 19 led, 2013 2:30 pm

Tak točnu bych samozřejmě rád, jen jsem ji v prapočátku neplanoval. Říkal jsem si, že až nebudu mít nudou do čeho píchnout, tak bych ji dodělal. Myslíte, že byste mi věnoval ještě minutu a zapracoval ji do návrhu? Co ta nakladaci rampa?
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod czhunter » sob 19 led, 2013 2:40 pm

Pokud je hlavním cílem "kroužení", tak bych se naopak nebál tohoto konceptu (se omlouvám za výtvarné kvality, na to, že se grafikou živím bych se měl stydět :) )

Dává víc prostoru dvoukolejce (bohužel poloměry žádný zázrak, ale R396 a R353 není to úplně nejhorší), z odbočné stanice se stane odbočka na širé trati (může být se zastávkou) a zvětší se koncové nádraží (zakresleno pouze schematicky).
I tohle uspořádání, ač velmi typické, dává dle mého větší smysl, než dvě odbočné stanice metr za sebou.

Obecně bych radil být v tomto sobecký - postav to co se líbí tobě, ne dětem. Děti si postaví vlastní kolejiště :D
Přílohy
_modely.biz-mmihalik-01f_dvoukolejka.gif
_modely.biz-mmihalik-01f_dvoukolejka.gif (66.58 KiB) Zobrazeno 7831 krát
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod chameleon » sob 19 led, 2013 8:30 pm

Ten poslední návrh se mě moc líbí, dá se tam udělat perfektní krajina ;-)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod mmihalik » čtv 22 srp, 2013 6:17 am

Mohl byste mi prosím někdo poradit, jaké správné návěsti (vyznačené v obrázku) použít pro potřeby programu modelJOP. Pokud jsem je umístil špatně a mají být jinak, tak se samozřejmě kritice nebráním a budu rád za každý názor...
- ve SN je fyzicky umísťovat nebudu.
- vyhýbky na dvojkolejce budou "přiznané" a pro oživení kolejiště bych je asi chtěl osadit.

navesti_martinkov_SN.jpg


Děkuji moc
mmihalik
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 12 lis, 2012 7:55 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Kolejiště TT - tvar U 400×200

Příspěvekod Jiri Dvoracek » čtv 22 srp, 2013 11:27 am

Ahoj, je nekde mozne videt planek Tveho kolejiste? Posledni navrhy se mi moc libily, tak jsem se chtel podivat, jak to nakonec dopadlo :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků