Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » úte 08 led, 2013 3:05 pm

Dobrý deň prajem páni Modelári, rád by som využil príležitosť môjho bytia tu a požiadal vás o posúdenie plánu nového koľajiska. Pravda, skôr inklinujem ku krajinotvorbe, ale keď už sa púšťam do nového projektu, bolo by na škodu veci nevyžiť vaše vedomosti a dať aj koľajovej ceste vyšší význam. Pre nové eN-kové domáce koľajisko mám k dispozícii priestor o rozmeroch 350 x 50 cm a rád by som do podhorskej krajiny posadil jednokoľajovú trať v 4-tej epoche. Zatiaľ uvažujem asi takto http://dedo63.rajce.idnes.cz/026_Plany_kolajiska/ a budem sa tešiť na vaše pripomienky. Ďakujem vám.
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod chameleon » úte 08 led, 2013 4:37 pm

Pěkný plánek! Jestli jsem pochopil správně, tak spodní nádraží končilo pod viaduktem (ten co navrhuji zrušit :wink: ) a už dále nepokračovalo (do skryté stanice).

V tom případě bych si přidal do tratě 1-2 skrytá nádražíčka, aby se trať trochu časově prodloužila a provoz byl zajímavější - např. takto:
Přílohy
de_2_schema22.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod marho » úte 08 led, 2013 8:12 pm

Námět je pěkný, plocha luxusní. A mrknul jsem na stránky, jsou moc pěkné a pěkně dělané.

Navrhoval bych, jako amatér a nestavitel, ale dlouholetý čtenář této sekce fora:
1. vlevo nenadjíždět spodní nádraží, tedy souhlasím s chameleonovým návrhem - zrušit viadukt nad nádražím
2. řeku dole pod spodním nádražím posunout doleva, aby nepodtékala pod vyhybkama (to by asi byla dost komplikace)
3. v úseku před horním nádražím se mi zdá ta klikatice moc pravidelná a ty oblouky mají malý rádius - navrhuji použít flexi koleje, oblouky s větším radiusem, případně i přizpůsobit krajině a udělat trochu (více) nepravidelné, tedy spíše měně zatáček, já bych udělal pouze jeden nebo dva táhlé oblouky.
N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » čtv 10 led, 2013 10:01 am

Páni, ja vám veľmi pekne ďakujem za vaše postrehy a pokúsim sa s tým niečo urobiť, no momentálne mi doma kľakol počítač, tak som na nútenej dovolenke :x
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod Střelec » pát 11 led, 2013 7:40 am

Osobně bych tu řeku částečně zreguloval, aby tekla doprava a pak podtékala trať až za zhlavím, kde by byly buď dva jednokolejné, nebo jeden dvoukolejný most. Je to běžnější řešení, než nádraží přes řeku. Výjimkou jsou nádraží v aglomeraci (třeba v Praze) - kdo jel někdy Botič, tak ví....
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » pát 11 led, 2013 9:27 am

Střelec píše:Osobně bych tu řeku částečně zreguloval, aby tekla doprava a pak podtékala trať až za zhlavím, ...

aj toto idem poriešiť, ďakujem
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod Dusan » pát 11 led, 2013 12:26 pm

Opravdu zajímavý prostor. Jaké kolejivo a min. poloměry oblouků uvažuješ použít při stavbě při hloubce kolejiště 50 cm ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » pát 11 led, 2013 1:33 pm

Dusan píše:Opravdu zajímavý prostor. Jaké kolejivo a min. poloměry oblouků uvažuješ použít při stavbě při hloubce kolejiště 50 cm ?

flexi peco code 55, min polomer 22,5 - všetky takéto oblúky budú skryté v okrajových častiach koľajiska, na viditeľnej časti koľajiska budú oblúky jemné. hĺbka 50 cm je maximálna možná, čo si vynahradím dĺžkou...
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » úte 15 led, 2013 2:12 pm

Trošku som sa zamýšľal a spracovával vaše pripomienky ako aj nové nápady, ktoré ma občas postihnú. Ak budete mať chuť a napadne vás ešte čosi, čo by sa dalo pozmeniť - budem rád a vopred ďakujem. http://dedo63.rajce.idnes.cz/026_Plany_kolajiska/#de_II_05_c.jpg
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod chameleon » úte 15 led, 2013 4:44 pm

Připadne mi teď, že těch tratí je tam už nějak moc - hlavně v tom údolí, tu trať pod mosty bych asi schoval... Kolej v SN mi přijde zbytečně krátká. Ale to už jsou drobnosti :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » stř 16 led, 2013 8:55 am

Jo, jo, koľají je tam fakt už nejako veľa, aj mne sa to tak s odstupom času javí. No nie je to až tak jednoduché zľadiť všetko tak, aby nefrflali ani koľaje ani krajina. Dumám ďalej :roll: ...
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod marho » stř 16 led, 2013 7:31 pm

Je to lepší než první návrh, ale taky mi připadá těch kolejí zleva doprava mnoho.
Navrhuji odebrat jednu větev (spojnici z jednoho kraje do druhého) tím, že se ze spodního nádraží vyjede doleva, překročí se řeka, vjede se do tunelu (pod horním nádražím), může následovat vyhybka k budoucí odbočce do skříně, pak se trať před skříní obrací na druhou stranu obloukem 180st., včetně skryté vyhybny (nebo malý skryťák), výjezd z tunelu, přes most a může následovat dlouhý úsek nad spodním nádražím až úplně doprava kde opět točíme 180 st. na druhou stranu a dlouhým úsekem s mírnými oblouky a mostem do horní stanice na druhé straně. Na pravé straně by tedy nemusel být ani tunel a vlak by mohl být vidět po celou dobu jízdy, stejně tak tam tunel být může. Pravé zhlaví spodního nádraží může být koncové, nebo pokračovat do původního tunelu, kde může být smyčka se skrytým nádražím, tedy např. smyčka se třemi kolejemi.
Ty klikatice už mají hezčí (větší) rádiusy, ještě bych zkusil různé velikosti radiusů aby se rozbila ta pravidelnost klikatic. I když tu pravidelnost třeba pomůže skrýt/vyřešit krajina, aby to nebylo nápadné. Já bych navrhl např. oblouk doleva 30st R500mm, rovinka s mostem, oblouk doprava 30 st. R1000, kratší rovinka, nádraží, atd.
N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » stř 16 led, 2013 9:33 pm

marho: veľmi pekne ďakujem za čas venovaný tomuto plánku. spravil som také rýchle corelovské schéma, kde som zapracoval navrhované zmeny pre lepšiu predstavivosť a idem dumať ďalej... http://dedo63.rajce.idnes.cz/026_Plany_kolajiska/#de_II_14.jpg
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod Střelec » čtv 17 led, 2013 6:23 am

Poslední verze je dost podařená. Pokud ale necháš vpravo za zastávkou tunel, bylo by škoda neumístit do něj skryťák pro zpestření provozu. Otevřené vedení tratě krajinou by ale asi bylo lepší, pak by se ale vyplatilo udělat v místě zastávky výhybnu, kde by se mohly míjet vlaky. Celkově by to asi bylo zajímavé i v H0e jako lesní železnice.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Domáce koľajisko "N" 350 x 50

Příspěvekod dedo » čtv 17 led, 2013 8:28 am

Střelec píše:Poslední verze je dost podařená. Pokud ale necháš vpravo za zastávkou tunel, bylo by škoda neumístit do něj skryťák pro zpestření provozu. Otevřené vedení tratě krajinou by ale asi bylo lepší, pak by se ale vyplatilo udělat v místě zastávky výhybnu, kde by se mohly míjet vlaky. Celkově by to asi bylo zajímavé i v H0e jako lesní železnice.

To s výhybnou ma napadlo dnes v noci a chystal som sa dať to na posúdenie. Otvorené vedenie trate v oblúku pri šírke koľajiska 50 cm sa mi zdá aj pre eNko veľmi ostré, preto zatiaľ ostávam u varianty tunelu, aspoň dokým ma niekto z vás nepresvedčí, že 500 mm rádius je pozerateľný :mrgreen:
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 23 návštevníků