Kolejiště H0 280x140cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod chameleon » úte 08 led, 2013 1:04 pm

teichman.t píše:Máte fotku nebo plánek nejlépe svého prvního kolejiště? Nahrajte je sem napište jízdní řád, a chyby kterých jste se při návrhu dopustily a pak jich nejvíce litovali. Pokud nemáte foto ani plánek prvního, tak můžete i klidně současné kolejiště, s tím zda jste s ním plně spokojeni, nebo vám tam taky něco postupem času začlo vadit.

To by byla asi nejlepší inspirace :wink:
Já si myslím, že většinou zde zájemce dobře nasměrujeme a plánek vylepšíme. Takže většinou každý staví ten ideální plán, který mu sedí. Proč se pak kolejiště bourají, je spíš díky opadnutí zájmu modelaření, finance, prostor, a změna bydlení.

teichman.t píše:Můžeš mi prosím vysvětlit, jak to funguje s tím, že jedna část má jiný rozchod než druhá? S tím jsem se ješte nesetkal. To jako znamená, že mašinky z jednoho okruhu nemůžou jet na druhý, protože maj jinej rozchod kol nebo jak?

* jiný (úzký) rozchod najdeš u M.F. značený - např. čerchovanou čarou
* někdo používání vozů na různých rozchodech třeba vůbec nepoužívá a náklad v nádraží překládá
* někdo používá vozů na více rozchodech díky systému podvalníků (např. vůz širokého rozchodu najede na podvalník úzkého rozchodu - plynule na podvalníkové jámě)
* na určitých kolejových úsecích může též vést "více rozchodů v jednom" - hledej výraz kolejová splitka
chceš-li se dozvědět více, zadej tyto mé uvedené výrazy do googlu, najdeš toho hodně (jak texty, obrázky, videa...)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod radula63 » úte 08 led, 2013 7:16 pm

CZHUNTER, TEICHMAN.T
Děkuji za slova uznání :oops: - u druhého kolejiště jsem se snažil, aby to vypadalo realisticky. I když nekopírovalo žádnou skutečnou trať - vše bylo smyšlené, tak snahou bylo, aby základní rysy našich železnic byly zachovány. A O TO JDE. To, že jsem byl okolnostmi nucen kolejiště prodat nepatří do tohoto tématu. Nechci to tu plevelit. Mám v úmyslu časem postavit asi toto: Odbočná podle M.Ferdiána - uživatel Cernos
viewtopic.php?f=1&t=4120&start=90
http://cernos10.rajce.idnes.cz/Kolejiste_v_TRS/
http://cernos10.rajce.idnes.cz/Stavba_kolejiste/#
Rozměry by mi vyhovovalo, dá se lehce přestěhovat, vleze se to do auta kombi... ...a krom jiného - poskytuje dostatek prostoru na vytvoření reálného provozu!
(Ale až na to budou volné finance, zatím jen sním :wink: a občas rozšířím vozový park, který občas "provětrám" na modulovce KŽM Praha3).
teichman.t píše:...to druhé vypadá nádherně, chvíli jsem u některých fotek nevěděl, zda to není focené na opravdovém nádraží! :) Každopáddně ta druhá varianta, něco takového je vzhledem k rozměrům, které mám dány pro mě tabu.

1) Focení a filmování - hodně dělají foliáže, stromy, ... nasvícení a úhel záběru - pak dokážeš udělat iluzi hloubky prostoru a dojem skutečnosti. Můj postup v postupném získávání zkušeností lze poznat v postupném vývoji filmování jak mého kolejiště (léto 201O), tak i zfilmování na výstavách KŽM Praha3 (videa na mém kanálu youtube v podpisu - 3 jsou z kolejiště doma a zbytek na výstavách). Zde je vidět, rozdíl v zfilmování a střihu kolejiště doma a postupné získávání zkušeností v dalších videích.
2) Nikdo neříká, že musíš zastavět celou místnost (jak jsem to měl já). I na malé ploše lze vystavět dost - myšleno dost modelářsky - nemyslím vlakodromy - viz. např. výše odkaz na "Černošice" :mrgreen: .

Vím, asi jsem se rozepsal hodně. Nešlo mi o odbočování od tématu. Spíše šlo o nasměrování začátečníka? směrem k dneštnímu pojetí stavbě modelového kolejiště. Z mého pohledu - nemusí se vždy používat foliáže (je to náročnější na peněženku), i když jsou dost realistické. Viděl jsem velmi hezké kolejiště s "posypem" molitanovou drtí i tolik zatracovanými barvenými pilinami. Já osobně bych sice při stavbě kolejiště už do pilin nešel, ale i takové kolejiště dokáže zaujmout, když je postaveno s rozumem a citem pro tvorbu krajiny a smysluplnost vedení tratí atd...

EDIT: jedny z posledních mých fotek z mého druhého kolejiště jsou zde: viewtopic.php?f=28&t=1672&start=150 - dostavěna krajina v okolí tunelového portálu a tak nějak se tam stala železniční nehoda :P
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod 754 028-9 » úte 08 led, 2013 9:03 pm

Musím souhlasit s Raďulou , to Černošovo kolejiště je pěkné. Ale já si do další stavby kolejištěte musím (bohužel) trochu počkat :D .
Uživatelský avatar
754 028-9
 
Příspěvky: 132
Registrován: pon 30 led, 2012 4:40 pm
Bydliště: Mnichovice

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 09 led, 2013 4:09 pm

Skrytému nádraží bych se rozhodně nevyhýbal,protože Ti jednou bude chybět :D Já neměl nejdřív žádné,pak jsem 2x přidával kolej a nakonec jsem přidělával jednu smyčku,pak druhou a v ní ještě SN o 2 kolejích. :lol: :lol:
SN byť na oválu dokáže provoz také obohatit a když máš 2 stejné soupravy,tak nasimuluje provoz odněkud někam jak nic.
Já někdy relaxuji tak,že jen zapnu kolejiště,rozsvítím světla a zatopím pod kotlem.Pak už jen čučím a poslouchám jak mašinky pěkně dýchají,ani nemusím jezdit :mrgreen:
http://lengy.rajce.idnes.cz/zeleznice/#2571.jpg
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod teichman.t » sob 08 lis, 2014 8:43 pm

Zdravím, tak po necelém roce opět píši . Mezi tím došlo k přesunutí místa pro kolejiště a tím se mi podařilo i zvětšit výsledný prostor pro vytvoření kolejiště ve tvaru L. Za tu dobu jsem si vyzkoušel na nečisto postavit několik variant kolejišť, pak několik variant navrhnout ve wintracku, načerpat spousty inspirace z tohoto fora a jiných webů, až jsem nakonec dospěl k níže zobrazenému výsledku. Původní myšlenka vlakodromu mě za ten rok ježdění s vláčky opustila, chtěl jsem tedy něco reálnějšího s tím, že aby se na tom dalo i pěkně zajezdit.

Na kolejišti je jedna hlavní stanice s vlečkou, 4 průjezdnými kolejemi a jednou manipulační ( moje podmínka, kvůli které jsem návrh několikrát předělával byla, aby se na nejdelší kolej vešla souprava se 4 vozy typu Y).
Dále se na kolejišti nachází SN se 3 průjezdnými kolejemi.
Na části kolejiště je díky zpětné smyčce nasimulován 2 směrný provoz, navíc smyčka je schovaná a tím pádem funguje jako takové druhé SN s jednou kolejí.
Nesmí chybět jedna koncová stanice s vlečkou. Stanice je inspirována skutečným nádražím Lednice - které jsem v létě objevil při letošní dovolené na Moravě. Je krásně jednoduché a přitom bych řekl, že nabízí spoustu možností pro posun.

Jediné co ještě nemám úplně domyšlené jsou vlečky a stání pro lokomotivy. Chci mít 1 vlečku u koncového nádraží a 1 vlečku u hlavního nádraží, dále bych chtěl alespoň jedno realistické stání pro dieslovou lokomotivu se zásobníkem na olej, vodu a písek. Vlečky a stání nejsou na začátku stavby kolejiště důležité - nejdříve chci usadit hlavní okruh a následně propoj s koncovou stanicí. Vlečky a stání dodělám až jako poslední, proto je zatím nemám úplně promyšlené, pouze vím kde budou umístěny.

Rád bych Vás tedy tímto poprosil o případnou kritiku, návrhy na zlepšení a hlavně návrhy jak vyřešit vlečky a stání pro loko.

Jen dodám, že kolejiště bude situováno do V epochy, do období 1993-2000. Lokomotivy i vagony výhradně ČD.

Díky :wink:
Tomáš
Přílohy
Kolejiste L - hlavni vrstva.png
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod teichman.t » sob 08 lis, 2014 8:44 pm

horni vrstva
Přílohy
Kolejiste L - horni vrstva.png
horni vrstva
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod teichman.t » sob 08 lis, 2014 8:44 pm

3D pohled
Přílohy
Kolejiste L - 3D pohled.jpg
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 08 lis, 2014 10:23 pm

Dle mého laického názoru:
1) Chce to prodloužit staniční koleje v dolní stanici. Souprava se ti tam sice vejde, ale stojí skoro od námezníku k námezníku a vypadá to směšně - tuplem na dvoukolejce (btw myslím, že bys ji měl vypustit a modelovat jednokolejku). Takhle je to nádraží krátká tlustá bublina, v reálu to spíš bývá dlouhá tenká nudle.
2) Je docela divné na jednom zhlaví mít kolejovou spojku a na druhém ne.
3) Kolej, která vede kolem skály a dále pod mostem je příliš zvlněná. Trochu ji napřim.

Pokud kecám blbosti, zkušenější mě opravte, prosím.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod Myšpulín » ned 09 lis, 2014 4:30 pm

Zastávám názor Rocky_MK. Zrušit dvoukolejku a místo ní, pokud to vyjde smysluplně s terénem, druhou smyčku. Tím budeš moci po spodku jezdit buď dokola - ucelenky - nebo každou soupravu otočíš do protisměru - osobka. A asi bych ten skryťák i prodloužil a případně rozšířil, když tak jen o nějakou kusou pro odstavení pendlu.

A jen tak na okraj. Sice vidím na náhledu loko + 4 x Y, ale dle rozměrů se mě to nějak nezdá. Netvrdím, že je to špatně, sám mám kolejiště dlouhé 4,2 m a na nádraží nacpu jen T478.x s 3 x Y. Asi mám mírnější oblouky.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 09 lis, 2014 6:06 pm

oprava.png
Já bych to upravil zkruba takhle. Ty výhybky označují začátek/konec zhlaví a čára mezi nimi je "podélná osa staničního kolejiště".
EDIT: Co se týče druhé smyčky, snad by tam šel vestavět kruh s dvěma triangly, který ty dvě smyčky nahradí. Jen si moc neumím představit ty odstavné koleje před a za ním.
A ještě jedna věc - tohle má být tvůj první počin? Řekl bych, že to je poměrně složitý projekt na začátečníka. Kolejiště bude hádám v rohu a tím pádem bude obtížně přístupné SN - raději bych šel cestou tobogánu a SN svedl o patro níž.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod chameleon » ned 09 lis, 2014 7:03 pm

Myšpulín píše: Sice vidím na náhledu loko + 4 x Y, ale dle rozměrů se mě to nějak nezdá.

To vypadá na "start" vagony, nejsou o moc delší než mašina :)

Ohledně návrhu - pěkné úpravy, jen bych ještě zkusil dát větší důraz na rozdíl hlavní trať vs. lokálka (hl.trať s výhykama na přímo a větší radiusy oproti lokálce :wink: )
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod teichman.t » pon 10 lis, 2014 10:34 pm

Děkuji Vám za reakce:

Ad Rocky_MK:

1.) Do té jedno kolejky se mi moc nechce, přeci jen mi přijde, že se tím dosti ochudí provoz - ještě nad tím popřemejšlím - dobrá kobinace by byla s návrhem od Myšpulína.. tedy jednokolejka průjezdná se 2 smyčkami

2.) Co se týče kolejové spojky ve druhém záhlaví, tak jí tam asi udělám... spíš celkové ještě přemýšlím jak dotvořit obě záhlaví u průjezdné stanice, jestli tu bude mít někdo nějaký návrh určitě budu rád. V pravém záhlaví bych chtěl mít stání pro loko, vč. údržby a ostavnou kolej(e). V levém záhlaví by měla být vlečka... o jakou konkrétně se bude jednat zatím ještě nemám rozhodnuto, možná nějaké malá chemička, nebo malé překladiště kontejnerů.... i když v reálu to asi neexistuje.

3.) máš pravdu to napravím, trochu tu trať kolem skály narovnám

Můžeš mi prosím přiblížit více tu možnost kruh se dvěma triangly ? jak to v reálu vypadá? Jinak ano jedná se o můj první počin.. zatím jsem si jen vyzkoušel postavit cvičné dioráma,abych se alespoň lehce zasvětil do krajinařiny, jestli to vůbec zvládnu.
Co se týče SN, ano kolejiště bude v rohu, nicméně v místě kde je smyčka bude díra, kdyby něco a jinak ve Sn neplánuji žádné posuny, pokud se tam vlak kousne, přinejhorším tam prostrčím ruku ( doufám že se to bude stávat co nejméně).

Ad Myšpulín:

Ta varianta se 2 smyčkami mě nenapadla, zkusím promyslet a zabudovat. Bohužel co se týče rozměrů, už je to tak na knap, že tu desku nerozšířím ani o 1cm :(

S loko a vozy máš pravdu nejedná se o loko a 4 Y ... to jsem tam jen dal nějaké náhodné vagony a loko z wintracku na okrasu :) ... Skutečnost , ze jse tam opravdu vejde brejlovec se 4xY jsem spočítal podle rozměrů, i když je pravda, že loko bude od vyhybky k vyhybce.... nicméně tato souprava bude spíše mimořádná.. většinou budou jezdit pouze 3xY.
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod Rocky_MK » úte 11 lis, 2014 10:33 am

teichman.t píše:Děkuji Vám za reakce:
1.) Do té jedno kolejky se mi moc nechce, přeci jen mi přijde, že se tím dosti ochudí provoz - ještě nad tím popřemejšlím - dobrá kobinace by byla s návrhem od Myšpulína.. tedy jednokolejka průjezdná se 2 smyčkami
2.) Co se týče kolejové spojky ve druhém záhlaví, tak jí tam asi udělám... spíš celkové ještě přemýšlím jak dotvořit obě záhlaví u průjezdné stanice, jestli tu bude mít někdo nějaký návrh určitě budu rád. V pravém záhlaví bych chtěl mít stání pro loko, vč. údržby a ostavnou kolej(e). V levém záhlaví by měla být vlečka... o jakou konkrétně se bude jednat zatím ještě nemám rozhodnuto, možná nějaké malá chemička, nebo malé překladiště kontejnerů.... i když v reálu to asi neexistuje.
Můžeš mi prosím přiblížit více tu možnost kruh se dvěma triangly ? jak to v reálu vypadá? Jinak ano jedná se o můj první počin.. zatím jsem si jen vyzkoušel postavit cvičné dioráma,abych se alespoň lehce zasvětil do krajinařiny, jestli to vůbec zvládnu.
Co se týče SN, ano kolejiště bude v rohu, nicméně v místě kde je smyčka bude díra, kdyby něco a jinak ve Sn neplánuji žádné posuny, pokud se tam vlak kousne, přinejhorším tam prostrčím ruku ( doufám že se to bude stávat co nejméně).

1) Osobně si myslím, že máš poměrně malý prostor na mezilehlou stanici na dvojkolejce v H0. Pokud bys měl obdélníkový prostor o podobné ploše, bylo by to lepší. Takhle je to maximálně na malou staničku, kde staví jen Os vlaky. Jinak bys měl tu dolní stanici natáhnout, co to dá. Tím se ale ochuzuješ o širou trať. To už je na Tobě, zda chceš raději větší modelovost anebo prostě kolejiště, které má vše co chceš, ale na úkor modelovosti :) Taky by bylo dobré nespěchat se začátkem stavby, jistě několikrát změníš kolejový plán. Je prostě dobré nechat si to trochu uležet.
2) Porozhlídni se tady po fóru a všimni si, jak jsou navržena zhlaví na různých pláncích. Počítej s tím, že smysluplné zhlaví pro dvoukolejku je prostorově náročnější, ochuzuješ se o délku staničních kolejí nebo širé tratě (nebo obojí). Na Tvém prostoru by se dala pěkná stanice na jednokolejce postavit, podle mě by to ale chtělo trošku rozšířit ten panel o ten malý trojúhelník, který jsem Ti tam dokreslil. Pro dvoukolejku fakt jen nějaká prdelní stanička, ve které je nějaké zázemí pro lokomotivy apod. jen modelářský kýč. Co se vlečky týče, malé překladiště a la shimiland by tam dle mě mohlo být.
Kruh se dvěma triangly (dvojitá vratná smyčka) vidíš v příloze. Jen musíš kolem něj vhodně rozmístit odstavné koleje pro oba směry. Co se týče té prvostavby; tím dotazem jsem Tě nechtěl nijak shazovat, jen upozornit, že papír snese všechno a během reálné stavby můžeš narazit na spoustu problémů, které Tě při plánování nenapadly. O časové náročnosti ani nemluvím...
A k tomu SN - navrhni jej tak, aby ses do něj pohodlně dostal. Pokud tam uděláš jen nějakou díru a budeš doufat, že se ti tam nic nevysere, budeš sám proti sobě :) Musíš počítat s tím, že jen např. budeš někdy chtít rozšířit/upravit (koleje), dále např. měnit přestavníky, elektroinstalaci...
Přílohy
sn kruh.png
sn kruh.png (4.16 KiB) Zobrazeno 6387 krát
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště H0 280x140cm

Příspěvekod teichman.t » ned 01 úno, 2015 7:18 pm

tak po delší době jsem si udělal čas na plánování. Hlavní změna je nádraží, rozhodl jsem se, že by mohlo začínat mnohem dříve. Tím dojde k prodloužení staničních kolejí. Jen se mi ty staniční koleje a výhybky v té zákrutě pořád nějak nezdají... Na druhou stranu, alespoň i delší soupravy nebudou stát na výhybkách... Někdo nějaký nápad? Nebo myslíte, že by to takto mohlo být ok?

Jinak jsem se některé úseky oproti minulému návrh rozhodl trochu narovnat, aby to vypadalo realističtěji..

Předem díky za odpovědi...

Kolejiste L uprava 3D.png

Kolejiste L uprava.png
Naposledy upravil teichman.t dne ned 01 úno, 2015 7:20 pm, celkově upraveno 1
Stavím H0 segment kolejiště ep. V-VI, 340cm x 255cm
Uživatelský avatar
teichman.t
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte 01 led, 2013 8:59 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků