Zetkové kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Zetkové kolejiště

Příspěvekod BASE » úte 11 pro, 2012 7:58 am

Zdravím, pomohl by někdo s návrhem kolejiště Z ? Mám tři možné varianty tvarů - viz příloha.
Přílohy
varianty Z kolejiste.jpg
BASE
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 10 pro, 2012 8:33 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod BASE » úte 11 pro, 2012 8:15 am

Zatím jsem si udělal diorámko, ale s kolejištěm si rady nevím :-( nakreslit ho je nad me síly
Přílohy
DSCN2480.JPG
DSCN2475.JPG
BASE
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 10 pro, 2012 8:33 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » úte 11 pro, 2012 8:52 am

Návrh je široký pojem.Budeš muset specifikovat :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod BASE » úte 11 pro, 2012 9:11 am

Zdar, chtěl bych dva okruhy v dolní vrstvě a jeden výš. Jak jsem psal jsem zcela laik a tak nevím co specifikovat. Dělal jsem kity pětatřicítky a kolejiště jsem nikdy nestavěl ale Zetko se mi líbí jak je malé a tak bych ho chtěl postavit. . Po tel možná budu schopen vysvětlit mou představu. Pokouším se ve wintracku něco spáchat ale nic moc.

text upraven moderátor
BASE
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 10 pro, 2012 8:33 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 11 pro, 2012 12:39 pm

Ahoj,

popisovat kolejiště jako soustavu okruhů je blbost. Pokud ti mohu poradit, projdi si nějaké plánky i z větších měřítek, aby jsi se podíval, jak se zhruba modeluje provoz.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4893
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 11 pro, 2012 3:44 pm

Ahoj, je rozdíl, jestli si chceš hrát nebo modelovat. Samozřejmě to jde skloubit dohromady, ale pro návrh se to musí rozdělit. Model se většinou zakládá na reálné předloze. Okruh na železnici není nemožný. Typický příklad je zkušební okruh ve Velimi nebo moskevské metro. To jsou ale příklady, kterými se sice dá inspirovat, ale ne se jimi řídit při návrhu.
Na reálné železnici se po okruhu nejezdí. Jezdí se „tam a zpátky”. Jsou k tomu určité pomůcky, např. grafikon vlakové dopravy, sešitový (respektive tabelární) jízdní řád a podobně. Tyto se ale v modelu nemusí striktně použít. Ono nechvalně pověstné kroužení lze vytvořit i jiným způsobem. K tomu slouží vratné smyčky. Mě se třeba líbí ovládání koncové stanice s nějakou vlečkou a na druhé straně trati vratnou smyčkou. Taky můžou být kolejiště, kde jen pendluje mezi koncovými.
Další aspekt je velikost a možnost obsluhy, čímž se dostáváme k ovládání. Při řízení pomocí PC může být kolejiště opravdu velké, viz Miniatur Wunderland v Německu. Ovládat lze taky pomocí různých panelů, či ručně. Jízda lokomotiv - analog nebo digitál. Je toho opravdu spousta, co člověk musí před stavbou promyslet. Doporučuji projít si forum, informací a odkazů je tady opravdu dost. Navíc je to asi jediné místo, kde jsou tyto informace tak nějak pohromadě.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod BASE » úte 11 pro, 2012 5:03 pm

Jde mi jenom o to aby to vypadalo pekne a urcite nechci delat dle predlohy. Rizeni si udelam sam bud PC ale spise jednoduche pomoci jednocipů. nechci slozite ovladat tam a zpet , max nejake vyhybky a nadrazi tak se 4mi koleji a par zastavek. Opravdu mi jde jemom o efekt , že to bude jezdit samo a obcas se potkaji vlaky v protismeru. Urcite tu bude hodne negativnich ohlasu ale ja jsem spis na estetiku nez na presne ztvarneni trate.
BASE
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 10 pro, 2012 8:33 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » úte 11 pro, 2012 5:25 pm

BASE píše:Jde mi jenom o to aby to vypadalo pekne a urcite nechci delat dle predlohy. Rizeni si udelam sam bud PC ale spise jednoduche pomoci jednocipů. nechci slozite ovladat tam a zpet , max nejake vyhybky a nadrazi tak se 4mi koleji a par zastavek. Opravdu mi jde jemom o efekt , že to bude jezdit samo a obcas se potkaji vlaky v protismeru. Urcite tu bude hodne negativnich ohlasu ale ja jsem spis na estetiku nez na presne ztvarneni trate.


Trochu ti nerozumíme,ty jsi někomu něco zadal?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 11 pro, 2012 6:09 pm

V tom případě nechápu, co čekáš od lidí z fora. Postav si dvojkolejný okruh (píšeš, že se chceš potkávat protisměrně), stanici o čtyrech kolejích a jezdi dokola. Stejně doporučuji si projít forum, najdeš zde info o ovládání, inspiraci pro stanici... Ale pravděpodobně tě to přestane bavit, jen se dívat na kroužící soupravy... Pokud si rozumíš s PC a umíš s ním leccos zapojit do funkčního celku, mrkni na lokopin.wz.cz - ten člověk toho víc než dost vyzkoušel a dokonce na svých stránkách zveřejnil. Je i tady na foru a chce stavět kolejiště ovládané PC (téma se, mám pocit, jmenuje „vlakodrom railco”). Vložil bych sem i přímo oba odkazy, ale píšu z telefonu.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod BASE » úte 11 pro, 2012 6:44 pm

Jeňa Sova píše:V tom případě nechápu, co čekáš od lidí z fora. Postav si dvojkolejný okruh (píšeš, že se chceš potkávat protisměrně), stanici o čtyrech kolejích a jezdi dokola. Stejně doporučuji si projít forum, najdeš zde info o ovládání, inspiraci pro stanici... Ale pravděpodobně tě to přestane bavit, jen se dívat na kroužící soupravy... Pokud si rozumíš s PC a umíš s ním leccos zapojit do funkčního celku, mrkni na lokopin.wz.cz - ten člověk toho víc než dost vyzkoušel a dokonce na svých stránkách zveřejnil. Je i tady na foru a chce stavět kolejiště ovládané PC (téma se, mám pocit, jmenuje „vlakodrom railco”). Vložil bych sem i přímo oba odkazy, ale píšu z telefonu.

Myslím, že dva ovály proti sobě zvládnu i bez rady ale to nechci. Přijde mi to jako když by mne někdo napsal u nás na webu ( goldwing1500.com ) že si chce koupit nějakou menší jednoduší motorku abych mu poradil a já mám GW a TRIKE tak bych mu řekl kup si babetu a jezdi kolem baráku co čekáš od GW. Jak jsem psal jsem uplny laik a tak jsem očekával, že by někdo poradil jak muj zaměr realizovat ale víceméně jsem asi špatně. S PC celkem umim - vyráběli jsme CNC hobby frézky a CNC horký drát ale s mašinky jsem si pouze prohlížel.
BASE
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 10 pro, 2012 8:33 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 11 pro, 2012 6:59 pm

Knizky od Milana mas? :) Tam si vyber, co Te zaujalo, hod to sem na forum a kluci Ti to predelaji do Zetka a nebo upravi dle Tvych predstav. To by bylo asi nejjednodussi nez to takhle stavet na zelene louce :lol: Jirka
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Rudolf » úte 11 pro, 2012 7:02 pm

No na seriózní radu je třeba si ujasnit pár věcí:

Měřítko - to asi máš zvolené.
Rozměry kolejiště - to máš také dané.
Jakou epochu ? -> pokud tam budou parní lokomotivy, musí mít nějaké zázemí, pokud budou motorové, musí mít zase jiné zázemí.
Jakou železniční správu ?
Jakou trať - lokálku, hlavní jednokolejnou, hlavní dvojkolejnou.
Bude tě bavit posunovat nebo ne ? -> pokud ano, potřebuješ třeba vlečky a průmysl.
Bude stačit jedna stanice nebo více ?
Atd, atd...
A nakonec také další dost podstatné (i když přízemní) záležitosti - kolik do toho chceš investovat prostředků a času ?

Projdi si toto fórum, je tu spousta plánků kolejišť s různými náměty a pomohou tě si ujasnit, co chceš. Pak zkus položit konkrétnější dotaz, určitě tě někdo poradí.

Tady jsou dva odkazy pro inspiraci s Z:
http://vlacky-z.webnode.cz
http://www.1-zu-220.de/
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Polabský » úte 11 pro, 2012 7:08 pm

Človíčku, ty nerozumíš řeči zdejšího kmene.
Oni Tě neodhánějí, nechtějí Tě odradit. Oni většinou začínali obdobně jako Ty a pak pracně hledali způsoby, jak napravit své chyby.
Věř, že Ti chtějí pomoci. Tvoje představa hejbacího dekoračního "Betléma" je pochopitelná ale to vydržíš tak přes Vánoce sotva do Velikonoc. Pak to pošleš po hnědých značkách, páč se Ti to a Tvým blízkým okouká a jedině kocoura to zaujme jako hejbací hračka.
Sám se zmiňuješ, že vládneš počítadlem a je vidět že i kus šikovnejch tlapek máš. Zkus se třeba mrknout na "Houmrovy vlaky" a případně i na jeho některé odkazy. Prolez řádně zdejší diskuse, i v jiných velikostech. Hledej inspiraci u větších měřítek, hlavně taky pohnutky tohoto bláznivého koníčka. pak pochopíš řeč zdejšího kmene :-)!!
Hezký den a šťastnou volbu!!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod pekl024 » úte 11 pro, 2012 7:20 pm

V polovině vlákna dle mého základní témata. Ostaní už bylo napsáno.
viewtopic.php?f=43&t=7027

Petr

PS:Motorku taky vybíráš podle toho co se ti líbí nebo na co to chceš. /Supersport, enduro, atd./
Naposledy upravil pekl024 dne úte 11 pro, 2012 9:32 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Zetkové kolejiště

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 11 pro, 2012 9:01 pm

BASE píše:... a tak jsem očekával, že by někdo poradil jak muj zaměr realizovat ale víceméně jsem asi špatně...


Snad si nemyslíš, že bych se namáhal psát, kdybych ti nechtěl poradit. :lol:

Tvé srovnání s babetou není na místě, protože v železničním modelářství investuješ velké peníze vždy. Akorát, že když si nerozmyslíš (ano, patří k tomu i získání informací, pokud jsi laik) co postavíš, tak to v závěru můžou být vyhozené peníze. A to by bylo škoda, ne?
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 44 návštevníků