Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod jafobe » úte 20 lis, 2012 1:21 pm

milan ferdián píše:ad Jafobe:Pěkné inspirativní návrhy....
děkuji ;)
inspirace je tu potřebná asi pro dost lidí, když tu koukám na fóru na některé dotazy, ale i já se u toho inspiroval tvými plánky s logikou provozu ;)

a ještě jeden pokus o možné zmenšení mořinky, ze 2 m2 na 1,125 m2 (takže podle Milanovy definice přesun do kategorie MINI ), při zachování funkčnosti jako u předchozí, jen s omezením na vozový park s ohledem na déjku kolejí, ale i s možným připojením do jiného okruhu či modulů, tentokráte bez náznaku krajiny, ta by zůstala obdobná
morinka 150x75 m.jpg
morinka TT 1,5 x 0,75 m
morinka 150x75 m.jpg (25.44 KiB) Zobrazeno 10171 krát

nebo jiná varianta na 1 m2 s tím že by skryté nádraží bylo v nižším patře, umístěné pod hořením aby mohlo být kolejiště v rohu a byl k němu přístup, na vlečce jsou trochu otočené a přesunuté některé věci, původní princip je ale zachován
morinka 100x100 n.jpg
morinka TT 1 x 1 m
morinka 100x100 n.jpg (24.99 KiB) Zobrazeno 9726 krát
Naposledy upravil jafobe dne pát 23 lis, 2012 6:51 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 1:36 pm

Kluci,ty všechny vaše odkazy,jsem si prohlédl,jenomže to jest typicky americky styl provozu.Kruhy,ovály mezi sebou propojeny.Nechtějte mi říct,že vám jde o to kroužení :wink: .Nedovedu si představit takové kolejiště v paneláku.Fulda ťukl hřebíček na hlavičku :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JBr » úte 20 lis, 2012 1:49 pm

fulda píše:[*] micro moduly (Carl Arendt se je pokusil definovat jako moduly do škatule od bot


Pozor, nezamenovat s tzv. shoe-boxes, to jsou skutecna funkcni dioramata prave v krabici velikosti cca krabice od bot, zadne moduly.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod vvitty » úte 20 lis, 2012 1:51 pm

I k mikro modulkum se da dodelat nejake to nadrazi nebo vetsi modulek s par vyhybkama :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JBr » úte 20 lis, 2012 2:16 pm

Udelat jde vsechno, ale idea shoe-boxu byla prave v tom, ze neni potreba nic dodavat. V krabici je to co je potreba, vcetne kulisy a zboku se pripadne pripojuje jen nejaka presuvna ci maly fiddle yard, ktery obvykle byva umisteny treba na viku te krabice. Kdyz bych to delal modularni, tak to pozbyva ten puvodni smysl.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod D » úte 20 lis, 2012 2:25 pm

milan ferdián:
> Nechtějte mi říct, že vám jde o to kroužení. :wink:
Jsou lidi, kteří se rádi posadí a vidí vlak při jízdě. Raději oželí jízdu podle reality, ale hlavně že budou vidět jedoucí vlaky, třeba jeden jedoucí doprava a druhý doleva. K čemu je někomu (dětem) ukazovat kolejiště, kde se více jak tři čtvrtě doby vlak točí někde ve skrytých smyčkách nebo logice kruhu? To běžného laika nenadchne.

Já bych rád viděl inspiraci v malém dioramátku, kde se v zázemí střídají dvě, pochopitelně krátké, soupravy. A vepředu jen průjezd krajinou nebo malá verze zastávky, nákladiště či odbočky s malou vlečkou.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 20 lis, 2012 6:05 pm

No to se to tu pěkně rozjelo...

D: Já jsem měl (a bohužel asi při některém ze svých četných stěhování ztratil) plánek kolejiště ing. Františka Jiříka ze 70. let ve velikosti N. Na plochu 160x60 cm se mu vešel jednoduchý ovál zdeformovaný do třízávitové šroubovice takovým způsobem a posazený do takové krajiny, že na viditelné části byly v podstatě jen 3 zdánlivě nesouvisející úseky v různých výškových úrovních (vpředu nejníž zastávka v přímé mezi dvěma tunely, uprostřed výš jako dominanta vysoký kamenný most s několika oblouky, vzadu nejvýš kus širé trati v odkopu zajíždějící na obou stranách za ploché kulisy znázorňující svahy s lesem). Tak vznikly 3 neviditelné úseky (stačilo celkem 6 jednoduchých výhybek) a na každém z nich bylo skryté dvojkolejné nádraží. Provoz měl nějakým způsobem automatizovaný (už jsem zapomněl jak, ale v 70. letech nebylo nic lepšího než relátka, tranzistory, diody a časové spínače...), vešlo se mu tam 5 souprav (ze 6 odstavných kolejí stačila vždy jen jedna volná) a měl to naprogramované tak, že nikdo na první pohled nepoznal, že jde o jeden ovál. Uváděl to jako "kolejiště pro sledování jízdy vlaku v krajině". Kolejiště vypadalo spíš jako jeviště uzavřené ze 3 stran kulisami a většina těch kulis znázorňovala zalesněné svahy. Aby dosáhl optického efektu perspektivy při pohledu do lesnaté krajiny v dálce, ty zadní stromy v lese byly jen ševcovské floky namočené do lepidla a obalené zeleným posypem...

A ještě mě napadlo, že Vladimír Zuska jako modelář, ale taky výtvarník-krajinář a občas i tvůrce divadelních scénografií v jedné osobě doporučoval nejen uspořádání kolejiště-jevišťátka usměrňující pohled diváka na něco (a tudíž odpoutávající pozornost od něčeho jiného, což je známá kouzelnická finta...), ale i použití zmenšených (vzhledem k základnímu měřítku) staveb, vegetace a krajinářských prvků vzadu na kolejišti tak, aby se na minimálním prostoru dosáhlo dojmu maximální hloubky a tím iluze dalekých obzorů... Jinou realizaci této zásady v praxi než to Jiříkovo kolejiště však neznám. Pan Zuska dokonce navrhoval použít stejných souprav různých modelových velikostí pro dosažení iluze vzdalujícího se vlaku, ale to už asi opravdu zůstalo jen v teorii... ale pochopitelně nevím všechno.

fulda: Ještě jsi zapomněl na tu Arendtovu pizzakrabici... :lol:

Milan Ferdián: Líbí se mi, žes tu hozenou rukavici zvedl, micro-layouts přímo volají po počeštění (pomoravštění... poslezštění... poslovenštění... :D ) a ty jsi jeden z mála, kdo tady na to má fantazii a zároveň "sicflajš" potřebný k dotažení do konce. Budu se těšit.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 6:22 pm

adhank:
Díky.Plánek kolejiště Ing.Jiříka mám i z jeho úschovnou skříňkou.Kolejiště mělo byt zveřejněno ve II.díle,ale při tom shonu jsem na něho zapoměl.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 20 lis, 2012 6:33 pm

Ještě mě napadlo, že dobré náměty jsou různé lesní, polní, průmyslové a jiné dráhy, nejen pro svůj úzký rozchod, ale taky hlavně proto, že a) se na nich nemusí dodržovat tak tvrdé předpisy jako na velké dráze, b) lze používat různé "freelance" modely podle vlastní fantazie, protože i na skutečných "feldbánech" se bastlily různé "samo-domo" příšerky. Kouzelné příklady jsou např. tady: http://www.gn15.info/. U nás se tomuto tématu věnuje Vladimír Kusý z Jihlavy, až si vzpomenu, kde jsem to viděl, tak sem dám odkaz na jedno z nesčetných německých modelářských fór, kam dává své výtvory (a myslím, že měl něco i v časopise Dráha - zkuste čísla 11/2000, 9/2001).

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod JanoH0e » úte 20 lis, 2012 6:40 pm

hank píše: U nás se tomuto tématu věnuje Vladimír Kusý z Jihlavy, až si vzpomenu, kde jsem to viděl, tak sem dám odkaz na jedno z nesčetných německých modelářských fór, kam dává své výtvory (a myslím, že měl něco i v časopise Dráha - zkuste čísla 11/2000, 9/2001).

zdraví
hank


Stačí zájsť do úzkorozchodiek " u nás" :D
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 20 lis, 2012 6:46 pm

A teď čučím jako puk :mrgreen: , že na toho Arendta jsem tu odkazoval už jednou, skoro nachlup přesně před dvěma lety,11. 11. 2010, tady:

viewtopic.php?f=1&t=3768&start=15#p63452

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 20 lis, 2012 6:51 pm

JanoHOe: Ano, a řekl bych, že tam chodí pod nickem Mašinka :) Ale až najdu to německé fórum, tak sem dám taky odkaz.

zdraví
hank
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod fulda » úte 20 lis, 2012 7:16 pm

hank píše:fulda: Ještě jsi zapomněl na tu Arendtovu pizzakrabici... :lol:


Jo a na akvárium Petra Jakubce (Například zde)
Eventuelně na šetření místem pomocí jízdy po penroseho trojúhelníku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 20 lis, 2012 7:56 pm

fulda: :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Raaba » stř 21 lis, 2012 8:36 am

Zdravím všechny.
Osobně mě tohle téma také zajímá. Myslím, že jedním řešením jak na mikro/pidi kolejiště je vzít nějakou s Milanových koncových staniček a k ní (za kulisou) připojit přesuvnu a je to. Ale určitě se toto téma přímo nabízí pro zobrazení provozu na vlečkách a tady je to u nás zřejmě pole neorané.
Raaba
 
Příspěvky: 88
Registrován: úte 13 črc, 2010 8:18 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků