Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod marho » pon 19 lis, 2012 11:50 pm

milan ferdián píše:
marho píše:mikro kolejiště si tedy představuji jako třeba 0,2x0,6m v N, nebo 0,3x1,2 m v H0.

Akorát to vidím jen na kusé koleje :wink: Jediná trojcestná výhybka má délku 153mm,kolik zbude?


Měl jsem na mysli micro ve smyslu :
Obrázek

nebo

Obrázek



milan ferdián píše:
marho píše:Proto když jsem viděl název nového vlákna Micro kolajiska od Milana Ferdiána, nadskočil jsem radostí, doufal jsem že nám Milan (třeba do další knížky) narýsuje desítku/y kolejišť do panelákového pokoje (ne na jeho vyplnění, ale tak, aby tam mohla zůstat postel, stůl, skříňky na oblečení, včetně juniora a ještě se tam vešlo MALÉ, ALE ŠIKOVNÉ a promyšlené, protože Milanem vymyšlené, mikrokolejiště - tak třeba 1x0,25 m.

Proč ne,aspoň konkrétní údaj,ale viz výše uvedený příspěvek.

marho píše:Odbočka o plochách:
Pro mě, když si představím takové domácí kolejiště (nikoliv klubové nebo výstavní), tak pokud zabere místnost 5x4 metry, tak je pro mě obrovské, plocha 2x3m je velké, tak 3 m2 se snažím si představit že by mohlo být NORMÁLNÍ (já jsem N-kař, pro mě jsou i 3m2 obrovské, ale budiž), kolem 2 m2 (tedy třeba 2x1m nebo 4x0,5m) je menší až malé kolejiště, tím pádem mi vychází mini kolejiště na cca 1 m2 a mikrokolejiště do 0.5 m2, tedy například 1,2x0,4 m.

Já tak trochu musím vycházet z československé nátury.


To asi nechápu, čs nátura nám diktuje jako nejmenší kolejiště 2 m2 přestože máme hlouběji do kapsy než ti, kteří staví mikrokolejiště na posun o ploše 0,2-0,4m2 ? Viz Carl Arendt


milan ferdián píše:
marho píše:Ale pak jsem zase dosedl, když jsem zjistil, že pro Milana je mikro kolejiště pod 1,6m2. Domnívám se tedy, že je placen lobby zahradních železnic. Přitom je členem N-scale, divné, divné.

Ne,sice mě jeden lákal na parkovou železnici,ale nedal jsem se.To že jsem členem N-scale,tak to neznamená,že ostatní jsou mi vosk :wink: .


marho píše:Pak se nemůže divit (když sám považuje za mikrokolejiště 1,6 m2), že se zde objeví nový člen, nechá si navrhnout kolejiště o rozměrech 3,6x4,6 m (které považuje za normální a přiměřené), po měsíci zjistí, že oba rozměry jsou o 10 cm menší, nechá vás to přepracovat a po půl roce řekne, že mu tento měsíc táta nedá 100 Kč kapesné, takže na to kolejiště letos nenašetří. :roll:

Tady to mu nerozumím.Buď konkrétní,protože jestli je mi dána plocha,tak těžko se můžu zmýlit.

Tak jsem se špatně vyjádřil, myslel jsem lidi, co začnou, že chtějí kolejiště 3x5m, pak vlastně 2,9x5,1m, pak vlastně 2x6m, aby se nakonec zjistilo, že koupit 10 vyhybek je nepřekonatelný finanční problém.

milan ferdián píše:
marho píše:I proto si myslím, že by každý začátečník (kromě milionářů) měl začít s něčím malým funkčním, i moduly jsou vhodné (pokud chce opravdu reálně stavět), ovšem pokud chce pouze plánovat ve WinTracku, nechť klidně staví (plánuje) trať Praha-Paříž. A proto jsem tak doufal v miniaturní projekty dle českých reálií.

Samozřejmě dle českých reálií,jaké jsi myslel :?: :mrgreen:

Nečerti se, když já si nakreslím pár kusých kolejí se skladištěm na posun, tak mi vyjde paskvil, ale mám neomezenou důvěru v to, že když na stejné ploše budeš kreslit Ty, tak bude umístění vyhybek, jejich typ, umístění skladiště a příjezdové cesty takové, že si tam každý lehce představí nějakou část malé československé staničky

milan ferdián píše:
marho píše:Takže Milane, buď změn název tématu na MALÉ (jako moderátor můžeš snad vše, od změny názvu tématu přes vymazání a uzamčení až po zablokování nevhodného člena), nebo nám nakresli něco opravdu miniaturního - tak, aby to odpovídalo názvu MICRO.

Děkuji
Tvůj obdivovatel
Martin
taky N-scale

Mimochodem, francouzští N-kaři si vyhlásili celoroční soutěž na funkční a co nejreálnější kolejiště s jedinou podmínkou - max plocha 0,2 m2, které je možno doplnit skryťákem o max ploše také 0,2 m2 - a hyn sa ukaž

Co si mám myslet pod pojmem nejreálnější :?: :mrgreen:

takové je zadání, je to druhý ročník, prostě se očekává nějaký funkční celek, např. pár kolejí se skladištěm, či malá remíza s přislušenstvím, atd, samozřejmě ovál tam nenacpeš (no v N-ku by se vešel, ale asi by nesplnil očekávání :lol: ).
N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod MirekTT » úte 20 lis, 2012 6:51 am

milan ferdián píše:A pro pó,v ruce držím jediný návrh micro v TT 1,4*0,4m=0,56. Autor chameleon :wink:

Tak teď nevím, jak je to celé vlastně myšleno. Marho sem vložil plánek, od Chameleona máš plánek, to jakože je nebudeš kreslit ty Milane, ale máme je sem vkládat my?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 6:54 am

admarho+ostatní:
--celkově jsem pochopil,že pod pojmem micro si představuješ nejen ty,ale i vy ostatní modeláři předlohy dle carendtu--
--jestli je tedy zájem o tyto micro,které jsi zveřejnil z carendtu,něco zkusím,nechtěj ale hlavolamy--
--hmm plocha do 0,5 m čtvereční a francouzští kolegové max. 0,2m2 --
--tak to jsem velmi zvědav,kdo z vás vrazí 2.500,-Kč a více jen na výhybky na tak malou plošku :wink: --
--a co tak kouzla maximálně s dvěma výhybkami bez rozdílu druhu výhybky :?: --
--uff,už třetí stránka,ale to se mi líbí,kluci z vaší strany příspěvky--

No dobře,takže nové rozdělení v m2 (čtverečních)
micro - od 0,5 a dolů
mini - od 1,6 do 0,5
pidi -od 1,6 do 2,0 (jedná se mi hlavně o tu plochu 2,0*1,0m ,která vyhrála v anketě)
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 6:56 am

MirekTT píše:
milan ferdián píše:A pro pó,v ruce držím jediný návrh micro v TT 1,4*0,4m=0,56. Autor chameleon :wink:

Tak teď nevím, jak je to celé vlastně myšleno. Marho sem vložil plánek, od Chameleona máš plánek, to jakože je nebudeš kreslit ty Milane, ale máme je sem vkládat my?


Ale budu,jenže jste se chopili sami iniciativy,což je z druhé strany dobré :wink: Otázkou je,zda já něco vymyslím co už je vymyšlené.Jak jsem již psal,já mam jinou představu.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod MirekTT » úte 20 lis, 2012 7:18 am

Tak dobře, pokud máš jinou představu, sem s ní. Mikrolayoutů je všude mraky, máme kde brát (ikdyž byť jen překreslené od tebe by byly čtivější :wink: ).
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 7:23 am

MirekTT píše:Tak dobře, pokud máš jinou představu, sem s ní.


Ne tak zhurta Mirku :lol: :lol: :lol:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod rawen » úte 20 lis, 2012 8:18 am

milan ferdián píše:--hmm plocha do 0,5 m čtvereční a francouzští kolegové max. 0,2m2 --
--tak to jsem velmi zvědav,kdo z vás vrazí 2.500,-Kč a více jen na výhybky na tak malou plošku :wink: --

Ahoj.
Plocha je zajímavá, do bytu se prostě musí vejít. Knížku Arendta lze najít v pdf, akorát mi vadí ne-česká temata.

2.500,- za výhybky je dost ... ale pomyslete, kolik se ušetří na foliážích a krajinotvorbě. :)
Když střelím naprosto od boku - dá se to celé (včetně jedné loko a vagonů) postavit do 10.000,-? Ano, beru!

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 8:50 am

rawen píše:
milan ferdián píše:--hmm plocha do 0,5 m čtvereční a francouzští kolegové max. 0,2m2 --
--tak to jsem velmi zvědav,kdo z vás vrazí 2.500,-Kč a více jen na výhybky na tak malou plošku :wink: --

Ahoj.
Plocha je zajímavá, do bytu se prostě musí vejít. Knížku Arendta lze najít v pdf, akorát mi vadí ne-česká temata.

2.500,- za výhybky je dost ... ale pomyslete, kolik se ušetří na foliážích a krajinotvorbě. :)
Když střelím naprosto od boku - dá se to celé (včetně jedné loko a vagonů) postavit do 10.000,-? Ano, beru!

Radek

No dobrá,beru.Tak pánové co vy ostatní,rukavice byla hozena do ringu :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Dusan » úte 20 lis, 2012 9:24 am

Tomuhle tedy fandím a jsem s očekáváním! Rozhodně jsem zastáncem Milanovi myšlenky, aby vzniklo něco "dalšího" s jiným pohledem na věc vedle již zde uváděných zahraničních výtvorů. Já jsem se snažil vytvořit minikolejiště do vitríny 98x42cm v Nku. Nemám prostě návrhářské buňky, navíc s geometrií PECA55 jsem vlastně nic kloudného nevymyslel. Takže se na to velmi těším.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod jafobe » úte 20 lis, 2012 10:44 am

no snad se Milan nebude zlobit když přispěju sem a né přímo v mikro, ale jen v "PIDI" :) ale kdyžtak to může přesměrovat do vlákna které by k tomu mělo blíž, aneb do jeho třetího dílu kolejišť, ale vycházel jsem ze zdejších připomínek proto jsem to dal sem
když už to je ta nejoblíbenější plocha a když koukám po čem někteří touží :D ale ne aby se podívali po pár inspiracích z reálu a na tákladě toho si zkusili aspoň něco naskicnout, byť jen na papír :)
trochu jsem to z nudy udělal za ně, svým způsobem by se to dalo použít jako samostatné funkční kolejiště s vlečkou, ale s drobnými úpravami pomocí mezimodulů připojit k jinému kolejišti ale třeba i k modulovce, to by se ale asi museli vyměnitit vyhybky skrytého předávacího nádraží (alespoň jedny krajní) na nějaké pro moduly předpisovější, čímž by se sice zkrátil délka kolejí, ale nikde není řečeno jak dlouhé soupravy se tam musí vozit
princip obou je asi ten, že je na nich požadovaný námět, lom či přístav a k němu připojené skryté nádraží, jakési náhrada předávacího nádraží v reálném provozu, které by se dalo připojit k něčemu dalšímu (u návrhu lomu i jako průjezdné), skryté nádraží může zůstat jen za kulisou či se dá skrýt celkově po terén, to by asi záleželo na každém, ale v případě připojení k modulovce by bylo asi lepší aby zůstalo jen za kulisou a bylo přístupnější
oba náměty jsou na rozměru 1 x 2 metry, oba v TT na menších poloměrech 28,6 a 33 mm včetně vyhybek, obojí trochu upravené oproti originálu, u obou zázemí pro posunovací lokomotivu přímo v areálu, u obou z mého pohledu dostatek místa pro ztvárnění krajimy místa které to má představovat, byť s ohledem na rozměry trochu zmenšené

Tkadlec Jaroslav píše:ahoj měl bych zájem o plánek kolejiště s kamenolomem v TT

inspirace nejvíc lomem Mořina, trochu Koštálovem a Hrdoňovicemi, zmenšeno o kus kolejí, lom blíže drtičce kamení aby zůstal na panelu
lom-m.jpg
mořinka TT 1x2 m

Jiri Dvoracek píše:Mne by se libil pristav napojeny na moje kolejiste :) Takhle nejak to bylo mysleno? :wink: :mrgreen:

inspirace asi nejvíc přístaven v Děčíně, ale trochu i Ústím n.L., Mělníkem, Lovosicemi, celkově trochu poupravené takže neodpovídá přesně ani jednomu
pristav-m.jpg
děčínek TT 1x2 m

MirekTT píše:Já furt šilhám pro svůj domácí lajout po lesní úzké, ale aby byla mikro a napojitelná na moduly. Mohl by to být takový mikro layout vložitelný do modulovky, nebo funkční samostatné dio.

na úzkou se nedostalo s tou ani moc zkušenosti nemám, ale dá se vycházet ze stejného principu, jen by mohlo být předávací nádraží viditelné (v obou rozchodech), ale na modulovku asi trochu ošizené a zkrácené

je to jen pro inspiraci a bez záruky
každopádně dávám Milanovi svolení k tomu aby to mohl dotáhnout k dokonalosti ;)
není to sic přesně podle jeho představ podle kterých on tvoří, nebude to odpovídat úplně realitě, ale pokud někdo chce stavět něco takového je předpoklad že buď o tom ví daleko víc než já a ví co se tam kdy a kam naváží atd, takže si zbytek doplní, nebo mu jde víc o navození atmmosféry daného místa a tam už nemusí být odpovídající odpovídající skutečné předloze, je to vždy o nějakém kompromisu
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 lis, 2012 11:16 am

ad Jafobe:Pěkné inspirativní návrhy....
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod fulda » úte 20 lis, 2012 12:06 pm

Ahoj Milane,

Trochu si myslím, že jsi se pustil do odvážného tématu a že jsi neprovedl počáteční rozdělení trhu.
Tvoje představa je kolejiště jako takové, ačkoli menších rozměrů - řekněme velikost postel. Tady se vedou diskuze, a naprosto s tím souhlasím, nad kolejišti pokud možno co nejmenšími. Trochu bych si myslel, že by jsi mohl udělat nějakou teoretickou úvahu nad rozdělením minikolejišť, zaměřených na vyplňování různých domácích prostor.
Všimni si, že je tu hodně lidí, co se pokouší provozovat nudle kolem pokoje (JBr), nebo nacpané za gauč nebo něco podobného.

Možná bych navrhnul rozdělení minikolejišť zhruba podle nábytku, který nás v pokojích obklopuje:
  • postelová kolejiště (cca 1x2m, často nízkého profilu, nebo vejškově rozebiratelná)
  • kolejiště na poličky (většinou úzké, ale dlouhé, dvě koncové stanice, nebo nějaké komplikované obracecí zařízení typu skládací vratka)
  • kolejiště do vytrýnky (kolejiště celkem plochá, s velkým stoupáním a ježděním v několika úrovních s komplikovanými přejezdy - viz tady)
  • kolejiště do konferenčního stolku (tea table) (rozměr tak 0,8x0,6m; malá měřítka T,Z,N; minimální vejška a často bez skryté části; minimum ovládaných prvků)
  • kolejiště "bonzaje" {sjízdná diorámata} (ty propaguje právě Carl Arendt; kolejiště velmi malá, provoz je simulován komplikovanými zařízeními typu výtahy, celo soupravové točny, posuvny; většinou určená k tomu, aby autor mohl prezentovat svou technickou zručnost)
  • micro moduly (Carl Arendt se je pokusil definovat jako moduly do škatule od bot; myslím, že to přehnal, ale definovat modul o velikosti 0,6x0,4m, nějaké přijatelné čelo a je to; docela zajímavé je, že moduly nemají nohy, ale staví se "na stůl")

Myslím, že ti se Zbyškem můžeme poradit a pomoci s těma komplikovanejma koncovejma zařízeníma jako jsou výtahy posuvny a točny, jako modulář máš určitě přehled o tom, jak udělat sklápěcí nebo jinak odpojovací část třeba té vratky a podobně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » úte 20 lis, 2012 12:15 pm

Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » úte 20 lis, 2012 12:24 pm

Kousek níže: viewtopic.php?f=16&t=5069&start=150 ; dvě fotečky z pokusnýho skládání na vymezenou plochu, limit dva startsety.
Je to TT 100x80, Kuehn. Kus Rohozce, kus Sněžný...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod vvitty » úte 20 lis, 2012 1:16 pm

fulda píše:...
- micro moduly (Carl Arendt se je pokusil definovat jako moduly do škatule od bot; myslím, že to přehnal, ale definovat modul o velikosti 0,6x0,4m, nějaké přijatelné čelo a je to; docela zajímavé je, že moduly nemají nohy, ale staví se "na stůl")....


Definice takoveho modulu jiz existuje - http://www.t-trak.org/
Jen se obavam, ze pouzite kolejivo je zde ponekud exotickym, takze by stalo za to nahradit jej necim pouzivanejsim (treba na Zababovskych modulech :-) ).
Byl by mezi mistnimi modelari zajem? Pokud ano, muzu nechat rozrezat nejakou tu brezovou desku :lol:
Originální T-Trak má přibližně 20 x 30 cm, dokáži si představit i moduly dvojnásobné délky - 20 x 60 cm, případně 30 x 60.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků