Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » sob 10 lis, 2012 12:44 pm

Myslím, že toto téma potřebuje i nějaké "průvodní slovo", proto jsem zvolil "kombinovaný" způsob prezentace. Základní údaje a informace jsou v článku na LokoPinu, diskutovat možno zde.
Účelem je sdružit ostatní kolegy, kteří se zabývají touto tématikou, seznámit se s jejich názory, poznatky, zkušenostmi, problémy.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Jeňa Sova » sob 10 lis, 2012 2:38 pm

Ahoj Martine. Myslím, že mužeš mít složité kolejiště a nemusí to být vlakodrom. Milan má hezké plánky, je z čeho vybírat, popř. se inspirovat. Ten program, kvůli kterému to vzniká, neznám, ale určitě by se s ním dalo řídit kolejiště dle nějakého zjednodušeného grafikonu, když plánuješ automatický provoz. Prostoru máš relativně dost, tak proč neudělat kolejiště "reálnější"?
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod BohousP » sob 10 lis, 2012 8:15 pm

Ahoj Martine,
take zastavam nazor, ze rozhodnuti jestli vlakodrom, nebo 50 m jednoduche trate, si musi kazdy vyresit sam. Celkem se mi pozdava navrh cislo 1 nebo 3, ktery evokuje myslenku dvou velkych uzlu a jen ta propojovaci trat je "trochu" zkracena. Ale mozna bych zvazil jednu vec, spolecnou u vsech navrhu. To "hlavni nadrazi" mas po kazde dost daleko od kraje a panel je siroky 1.2 m. Pres to se neda natahnout. A na vyhybkach se vlak vykoleji nejcasteji. Aby to nakonec neskoncilo tak, ze na zadni koleje nebudes vubec jezdit, to by bylo skoda ... Chapu tvou snahu o vyuziti prostoru ale asi bych nadrazi dal k dostupnejsimu kraji a propojovaci koleje s minimem vyhybek dozadu.
Abys nakonec nemusel kupovat nebo vyrabet neco podobneho: http://www.micromark.com/Topside-Creeper-Step-Ladder-Support-System,8854.html
Obrázek
Drzim ti palce, at se to povede. A v tichosti zavidim ten prostor ...
Bohous
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » sob 10 lis, 2012 9:02 pm

BohousP píše:..."hlavni nadrazi" mas po kazde dost daleko od kraje...na vyhybkach se vlak vykoleji nejcasteji

Velmi příhodná poznámka. Děkuji, Bohouši. Pořád jsem přemýšlel, jak to udělat, aby se to dalo postavit a opravovat. Na mnohem častější, běžný přístup jsem nemyslel. Jenže šikmo orientované nádraží je hlavní dominantou, o kterou by bylo škoda přijít. Rozhodně to bude nutno řešit. V úvahu připadá několik možností, třeba manipulační otvory, výřezy s odklopným přemostěním, využití malých (a lehkých) vnoučat atd. :D Nebo ten žebřík ala Micro-Mark, který by patrně šel udělat mnohem levněji.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Myšpulín » sob 10 lis, 2012 9:55 pm

Aby sis mohl i rozumně zajezdit, ne jen prezentovat, co Railko umí, pokusil bych se skryťák napojit na dvoukolejku, ovšem na obě koleje. Odbočka do něj z jednokolejky taky není vhodná. To jen tak v první fázi, co mne napadlo, když jsem viděl tvé návrhy.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » sob 10 lis, 2012 11:28 pm

Myšpulín píše:...skryťák napojit na dvoukolejku...
To je nutnost, která mě napadla ke konci, takže jsem to už ve WT neupravoval. Ale ve schématu to je uvedeno.

...ovšem na obě koleje.
Tomu přesně nerozumím, myslíš to ještě jinak, než jak je to v tom schématickém znázornění?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Myšpulín » ned 11 lis, 2012 12:03 am

Předpokládáš-li klasický pravostranný provoz, pak při jízdě proti směru hod. ručiček můžeš uhnout do skryťáku. Pojedeš-li ovšem po směru, do skryťáku se nedostaneš, nevyjedeš-li a pak zase nevjedeš do stanic po nesprávné koleji, což komplikuje provoz a není to zrovna přirozené. Hned se pozná, že jedeš jinam. :P
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » ned 11 lis, 2012 7:44 am

Myšpulín píše:Předpokládáš-li klasický pravostranný provoz, pak při jízdě proti směru hod. ručiček můžeš uhnout do skryťáku. Pojedeš-li ovšem po směru, do skryťáku se nedostaneš, nevyjedeš-li a pak zase nevjedeš do stanic po nesprávné koleji, což komplikuje provoz a není to zrovna přirozené. Hned se pozná, že jedeš jinam. :P

Rozumím, díky.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Janek.KP » ned 11 lis, 2012 8:27 am

Ahoj Martine, líbilo by se mi kolejiště dle návrhů 1, 4 , 5 včetně zapracovaných připomínek, které zazněly výše. Nemohu se zbavit dojmu, že podobný námět jsem zahlédl od MF - ehm, lépe zpracovaný ;)
Možná inspirace ze strany 30-31 z publikace Stavba depa? Pokud nevlastníš, mohu zítra nascanovat a zaslat...
Těším se na návrh č 27 :D
ČSD, IV epocha, TT, digitál
Uživatelský avatar
Janek.KP
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 03 kvě, 2012 4:32 pm

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » ned 11 lis, 2012 9:28 am

Janek.KP píše:Pokud nevlastníš, mohu zítra nascanovat a zaslat...
Nevlastním. Takže uvítám jakýkoliv scan, návrhy, inspirace, poznatky, připomínky.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Milan23 » pon 12 lis, 2012 2:42 pm

Vlakodrom?Proč né,vždyť mezi modelářské okruhy patří i modelování železničního provozu.Přesto by mělo mít kolejiště určitou logiku,kterou tyto návrhy postrádají (pokud samozřejmě napodobujete provoz na českých železnicích).Myslím tím hlavně napojení tratí na stanice,počet kolejí mezi peróny a pod.Sám jsem navrhoval kolejiště podobného tvaru pro synovce,mohl bych ho prezentovat i zde,(kdybych věděl jak) :lol: :lol: :lol:
Milan23
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 12 lis, 2012 2:27 pm

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod mpinta » pon 12 lis, 2012 3:15 pm

Milan23 píše:Přesto by mělo mít kolejiště určitou logiku...pokud samozřejmě napodobujete provoz na českých železnicích
Rozhodně se chci vyhnout zásadním nesmyslům. Ale musím to říct naplno, logika, v souvislosti s TC, znamená co nejsilnější provoz, na co nejspletitějším kolejišti.
Milan23 píše:...mohl bych ho prezentovat i zde,(kdybych věděl jak)
Tady to můžu udělat já. Stejně tak u mne na stránkách. Stačí jen souhlas ke zveřejnění. V každém případě se rád podívám, takže poslat prosím na mail mpinta@seznam.cz. Děkuji.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Jeňa Sova » pon 12 lis, 2012 3:22 pm

Milan23 píše:Vlakodrom?Proč né,vždyť mezi modelářské okruhy patří i modelování železničního provozu...


Protože na vlakodromu se nedá rozumně modelovat železniční provoz, jelikož vlaky na něm krouží dokola. Ani reálně vymyšlená stanice neudělá z okruhu trať odněkud někam, na které se dá znázornit provoz.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod Myšpulín » pon 12 lis, 2012 4:39 pm

A nemůže mít vlakodrom smyčky k obrácení soupravy?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vlakodrom (TT) pro RailCo TC

Příspěvekod milan ferdián » pon 12 lis, 2012 5:03 pm

Myšpulín píše:A nemůže mít vlakodrom smyčky k obrácení soupravy?


Ano,vlakodromy mají i vratné smyčky.Ale co si myslet pod pojmem vlakodrom?Hlavní náplní vlakodromu není ani tak množství kolejí a stanic,ale jejich neustále nadjíždění,podjíždění jedné a tetéž traťové koleji.Velmi výrazným a častým jevem mimo oválu a okruhu (bez použití LK) je tzv.vratná smyčka.Tváří se jako trať s koncovou stanicí,že je úvraťová,ale defacto je to provozně nesmysl,protože vlak vjede z jedné strany do smyčky,kde je skrytá stanice a z druhé strany vyjede totožný vlak.I to je vlakodrom.
Tyto náměty jsou velmi oblíbené u německých modelářů.Kdo má k dispozici sešity od železničního magazínu "Plány kolejišť - Zima/Jaro",tak tam najde spoustu takových příkladů vlakodromů,byť jsou velmi překrásně zpracovány i v pohledu vizuálním.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků