TT kolejiště 92*200cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » čtv 12 zář, 2013 3:07 pm

BohousP píše:Já bych vycházel z toho, že vše dlouhé se na kolejišti zkracuje (aúú, moduláři, nebijte mě ...). Stejně tak výška stromů. Viděl jsi u někoho na kolejišti 40 m smrk? :D


Smrk 48 m ? to by byl skoro o třetinu vyšší jak sedmipatrový panelák, na který se dívám z okna. Takový smrk jsem ještě neviděl. Jinak je pravda, zkracovat se musí. Třeba ale staničním kolejím ( pominu-li výtažnou ) chybí do plné délky 2 cm :mrgreen:

Dušan. Ono je to taky relativní, protože plechové silo mi v reálu moc nevoní, ale model bude třeba hezký. To samé brejlovec v najbrtu - originál nemusím, ale model se mi líbí.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod BohousP » pát 13 zář, 2013 11:48 am

Adam Buchal píše:
Smrk 48 m ? ... Takový smrk jsem ještě neviděl.


Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s ... Dorůstá výšky až 50 m. http://cs.wikipedia.org/wiki/Smrk_ztepil%C3%BD

Abych se zas netvářil moc moudře ... :lol: , těch 40 m jsem jen tak plácl, ale vím, že dorůstá hodně. Až teď jsem to hledal. :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » pát 13 zář, 2013 12:03 pm

však pražáci si je na vánoce vozí ze Šumavy,Jeseníku,Krkonoš :lol:
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » pon 16 zář, 2013 5:49 pm

Zdravím - pokud je na štítku drážní lampy uveden rok výroby 1985, tak to znamená že má sodíkovou výbojku pokud se nepletu ? http://img99.rajce.idnes.cz/d9901/8/849 ... .jpg?ver=0 Pomalu se blíží i otázky jaké lampy pořídit. Zbožným přáním je dominik se stupačkami, otázka je, zda rtuťovou, či sodíkovou výbojku.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod lajblt » úte 17 zář, 2013 6:08 pm

Pro polovinu 80. let bych dal jednoznačně rtuťovou výbojku. Sodík byl tehdy ještě výjimkou, na nádražích určitě.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » úte 17 zář, 2013 7:28 pm

lajblt píše:Pro polovinu 80. let bych dal jednoznačně rtuťovou výbojku. Sodík byl tehdy ještě výjimkou, na nádražích určitě.


To rád slyším, protože mám pro bílé světlo na nádražích slabost :) Dává to tomu takové kouzlo... Otázkou je, co tam je dnes za výbojky, popř. jak často se (ne)mění ?
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod BohousP » úte 17 zář, 2013 7:34 pm

No vidíš, já mám zase slabost pro modré světlo semaforů. Už jako malý jsem na nádražích zbožně koukal na svítící trpaslíky. A stejné modro-fialové světlo mívaly po stranách i poštovní vagony ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » úte 17 zář, 2013 7:55 pm

BohousP píše:No vidíš, já mám zase slabost pro modré světlo semaforů. Už jako malý jsem na nádražích zbožně koukal na svítící trpaslíky. A stejné modro-fialové světlo mívaly po stranách i poštovní vagony ...


Celkově noční železnice a její světýlka. Když jsem mohl strávit se strojvedoucím noční šichtu, to bylo něco pro mne :!: Taky to mám od mala. Nejradši mám rtuťové výbojky drážních lamp, potom následuje zmíněná návěst posun zakázán a nebo na velkých ranžírech to červené moře...
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 06 lis, 2013 8:37 pm

Jsem se dival, ze prodavas Bardotku :) Provadis obmenu vozoveho parku? :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » stř 06 lis, 2013 10:11 pm

Dalo by se tak říci :wink: I celkový návrh kolejiště doznal změn. Přesunul jsem se z Rožmitálu na domácí jižní Moravu, ale dokud nebude jasné, co budu stavět, tak se s tím nebudu chlubit.

Jinak cca za týden budu mít k mání základní desku a skříň na kolejiště, takže budu tvořit SN o dvojkolejné smyčce, dvou kusých pro 810 a M286 a spirále. Položení kolejí na vršku bude záviset na tom, kdy se mi podaří našetřit na kolejivo značky TTfiligran.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod lajblt » čtv 07 lis, 2013 11:35 am

2 Adam Buchal: Dneska se svítí buď sodíkem (pokud jsou to "klasické" nádražní lampy) nebo halogeny (v případě osvětlovacích "baterií").
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » čtv 07 lis, 2013 2:41 pm

lajblt píše:2 Adam Buchal: Dneska se svítí buď sodíkem (pokud jsou to "klasické" nádražní lampy) nebo halogeny (v případě osvětlovacích "baterií").


Sodík je lehce modernější řešení než rtuť. Přesto ještě dnes se všude možně svítí rtutí. A to se mi strašně líbí, to bílé světlo má jakési kouzlo. Na kolejišti to budu řešit stylem: rtuťové výbojky a občas to bude ,,kazit" nějaký sodík. Jinak pro představu a ze zajímavosti posílám rtuťovou výbojku. Obrázek
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » čtv 07 lis, 2013 2:45 pm

Adam Buchal píše:
lajblt píše:2 Adam Buchal: Dneska se svítí buď sodíkem (pokud jsou to "klasické" nádražní lampy) nebo halogeny (v případě osvětlovacích "baterií").


Sodík je lehce modernější řešení než rtuť. Přesto ještě dnes se všude možně svítí rtutí. A to se mi strašně líbí, to bílé světlo má jakési kouzlo. Na kolejišti to budu řešit stylem: rtuťové výbojky a občas to bude ,,kazit" nějaký sodík.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod BohousP » pát 08 lis, 2013 7:32 am

Adam Buchal píše:Sodík je lehce modernější řešení než rtuť. Přesto ještě dnes se všude možně svítí rtutí. A to se mi strašně líbí, to bílé světlo má jakési kouzlo. Na kolejišti to budu řešit stylem: rtuťové výbojky a občas to bude ,,kazit" nějaký sodík.

Rtuť se také lépe imituje, bílá studená LED je ideální. U sodíku je to horší. Žlutá LED má odlišnou barvu, spíš se sodíkovce blíží oranžová, možná ŽL+OR dohromady. Ale to by jsi musel dělat už nějaké gigantické měřítko, aby ti tam vlezly dvě diody. Navíc, pokud by jsi chtěl nějakým inteligentnějším ovládáním imitovat náběh sodíkových lamp, potřeboval by jsi tam ještě bílou. Ona ta sekvence náběhu sodíkových lamp, jak jsem ji nedávno sledoval, je bílý záblesk, potom slabé bílé světlo (jako rtuť), které postupně přechází do oranžové-žluté a zvyšuje intenzitu.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: TT kolejiště 110*175cm

Příspěvekod Adam96 » pát 08 lis, 2013 2:42 pm

BohousP píše:
Adam Buchal píše:Sodík je lehce modernější řešení než rtuť. Přesto ještě dnes se všude možně svítí rtutí. A to se mi strašně líbí, to bílé světlo má jakési kouzlo. Na kolejišti to budu řešit stylem: rtuťové výbojky a občas to bude ,,kazit" nějaký sodík.

Rtuť se také lépe imituje, bílá studená LED je ideální. U sodíku je to horší. Žlutá LED má odlišnou barvu, spíš se sodíkovce blíží oranžová, možná ŽL+OR dohromady. Ale to by jsi musel dělat už nějaké gigantické měřítko, aby ti tam vlezly dvě diody. Navíc, pokud by jsi chtěl nějakým inteligentnějším ovládáním imitovat náběh sodíkových lamp, potřeboval by jsi tam ještě bílou. Ona ta sekvence náběhu sodíkových lamp, jak jsem ji nedávno sledoval, je bílý záblesk, potom slabé bílé světlo (jako rtuť), které postupně přechází do oranžové-žluté a zvyšuje intenzitu.


Taky jsem si tohoto jevu všiml. Ale na kolejišti bych se na to vykašlal, chtělo by to zase nějaký další plošňák a je to chvilkový jev, pak už to svítí normálně. U rtuti tenhle jev odpadá a prostě se mi bílé světlo líbí. Proto bude rtuť :)
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků