TT - Segmentové kolejiště kolem zdi

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT - Segmentové kolejiště kolem zdi

Příspěvekod jirkah » sob 29 zář, 2012 11:12 am

Původní název vlákna byl Rekonstrukce nebo nová stavba TT Nová stavba !
Jak postupně utíkal čas tak jsem zjistil ,že pořadavky se mění a sklopné kolejiště najednou nebylo to pravé.Naštestí jsem došel k záměru postavit segmentové kolejiště kolem zdi a proto vlákno přejmenoval na současnou myšlenku a stavbu.Všem začátečníkům radím nechte pracovat čas a pečlivě si promyslete co je to pravé ořechové .Mě to trvalo dva roky :lol:


Ahoj páni modeláři
Chtěl bych vás požádat o radu a váš názor.Je to již 28 let co jsem se pokoušel postavit kolejiště TT v rámci možností velikost 165 x 100 cm( bylo mě 13 let :-)).Nevím proč , ale znovu se ve mě probudila nějaká touha kolejiště oprášit a znovu zprovoznit ( je to asi tím , že mám dva a půl let starého prvorozeného syna a tomu se mašinky líbí).Tak a konečně to hlavní kolejiště bylo v bytovce schované a zabalené , ale občas dostalo někde nějakou ránu a postupně si bratři udělali byznyz a začali rozprodávat co se dalo.Takže současný stav je víc než žalostný.Když jsem ho po 20letech vytáhl , že ho rozchodím , tak jsem zjistil , že některé přestavníky nereagují a koleje mají nerovnosti a závady od stáří.Mašinky po něm jeli , ale není to ono.Takže jsem se rozhodl , že se pokusím o opravu a když o tom tak přemýšlím tak nevím jestli nebude lepší rovnou začít stavět znovu od základu.Problém je , že znám jen kolejivo co jsem koupil ještě za komančů a nové mě celkem nic neříkaj.Nejde mě o modelovou železnici , ale o to aby se měl malej kde pohrát.Nakonec mě to potom taky nějak přestalo bavit a kolejiště jsem ani nedodělal.Dnes mam výhodu ,že jsem o nekolik let starší :-). V příloze je foto jak kolejiště vypadá v současnosti.Nicméně pokud bych stavěl něco nového tak bych se nebránil nějaké změně a návrhu od zdejších profíku velikost by byla asi 200x100 cm to by mělo pro muj učel stačit.

Děkuji za vaše názory a snad mě tady neukamenujete :-).
Přílohy
IMAG03231.jpg
Naposledy upravil jirkah dne pát 30 led, 2015 10:17 pm, celkově upraveno 4
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod MirekTT » sob 29 zář, 2012 11:39 am

Odpovědět na otázku, zdali rekonstruovat, nebo stavět nové, si musíš sám.
A to následovně:
1. Chceš si hrát se synem s vláčky a ty koleje na panelu nejsou zoxidované? Pak to jen zrekonstruuj. Je to tak na měsíc práce s menšími náklady.
2. Chceš tvořit modelovou železnici? Pak opucuj ty koleje na stávajícím panelu, občas na tom synovi projeď nějakou mašinku a nejprve si přečti dvě knihy od zdejšího autora Milana Ferdiána Návrhy Kolejišť I a II. V těch knihách najdeš hodně návrhů do tvého rozměru.
Ale musíš udělat ještě dvě rozhodnutí:
1. Zůstaneš u TT, nebo změníš velikost
2. Pevné kolejiště, nebo rozkládací, ty se dělí na segmentové a moduly.

A až si to rozmyslíš, mužeš dělat taková rozhodnutí, jako volba modelované epochy, parní, motorová nebo elektrická trakce, ovládání analog nebo digitál a tak.

Můj příběh byl podobný, jen jsem nebyl "zatížen takovými zbytky" z dětství. Dozrávalo to ve mně 5let a šel jsem cestou modulové železnice.

Ptej se dál, nynější rozhodnutí hodně ovlivní tvůj budoucí volný čas, obytný prostor a domácí rozpočet, tož postupuj uvážlivě :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod Jarda H. » sob 29 zář, 2012 11:43 am

jirkah píše:...... ale občas dostalo někde nějakou ránu ..... současný stav je víc než žalostný.Když jsem ho po 20letech vytáhl , že ho rozchodím , tak jsem zjistil , že některé přestavníky nereagují a koleje mají nerovnosti a závady od stáří. ...........

'Možná se tu objeví vícero názorů, ale vlastně na první otázku sis odpověděl sám, viz text příspěvku - takže dle mého NEREKONSTRUOVAT !


jirkah píše: ......Nejde mě o modelovou železnici , ale o to aby se měl malej kde pohrát.Nakonec mě to potom taky nějak přestalo bavit a kolejiště jsem ani nedodělal. .....

Možná by pro tebe bylo řešení využít START set (set základního kolejiva a vlaková souprava) .... Jinak hodně věcí lze dohledat na fóru (okénko HLEDAT), internet (vyhledávače), ale pokud bys měl blízko bydliště nějaký kamenný krám nebo KŽM, je lepší osobní pokec a prohlídka !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod jirkah » sob 29 zář, 2012 1:56 pm

Díky za rychlé rady názory.Mám hodně o čem přemýšlet oprava je asi levnější varianta , ale na jak dlouho :-).Jinak mam ještě plánek ze serie 10 plánků kolejišť co jsem chtěl původně stavět co si o tom myslíte ?Nejsou tam nikde uvedeny velikosti tak nevím kolik je potřeba místa.Myslel jsem ,že to v počítači nakreslím , ale jak jsem psal nové kolejivo neznám a nevím co vybrat v možnostech aby to bylo to správné kolejivo :-(.Možná zdejší modeláři tento plánek znají a odhadnou požadovanou velikost prostoru.
Naposledy upravil jirkah dne úte 20 led, 2015 9:02 am, celkově upraveno 1
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod MirekTT » sob 29 zář, 2012 5:47 pm

Já se tady na fóru k návrhům nikdy moc nevyjadřuju, jsou tu lepší kluci. Jen ti chci pomoci ujasnit směr, kterým se vydáš.
Ano, tento plánek je notorický známý a je k němu přiřazena notoricky známá věta: poplatný době vzniku (a možná ani to ne). Je to hřiště pro mašinky. A zde se vracíme k první a základní otázce: chceš si hrát, nebo modelovat?
Mrkni, jak vypadají plánky dnes od autora, kterého jsem tu jmenoval: viewtopic.php?f=1&t=5432
A zkus najít všechny předcházející díly uvedeného vlákna a projít si je.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 30 zář, 2012 5:37 am

jirkah píše:Díky za rychlé rady názory.Mám hodně o čem přemýšlet oprava je asi levnější varianta , ale na jak dlouho :-).Jinak mam ještě plánek ze serie 10 plánků kolejišť co jsem chtěl původně stavět co si o tom myslíte ?Nejsou tam nikde uvedeny velikosti tak nevím kolik je potřeba místa.Myslel jsem ,že to v počítači nakreslím , ale jak jsem psal nové kolejivo neznám a nevím co vybrat v možnostech aby to bylo to správné kolejivo :-(.Možná zdejší modeláři tento plánek znají a odhadnou požadovanou velikost prostoru.


Ahoj,taky jsem měl ve své době toto kolejiště postavené. :D Nedávno tady kolega řešil to samé a podívat se můžeš tady:
http://ttvlackytom.t.sweb.cz/koleji%C5%A1t%C4%9B.htm

Tady je vlákno,kde se vše řešilo:
viewtopic.php?f=1&t=4567&start=165
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod jirkah » ned 30 zář, 2012 12:13 pm

Ahoj tak to vypadá ,že se začne šetřit a postavim znova nové kolejiště TT.Není tady někdo z Plzně a okolí kdo by byl ochoten a měl trpělivost zasvětit mě zpět to tajů současné modelové železnice TT ?Případné návrhy pište do soukromé zprávy.Děkuji mnohokrát. Jirka
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 30 zář, 2012 4:34 pm

Z Plzně je kolega pekl024 a jede v TT :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod pekl024 » ned 30 zář, 2012 5:35 pm

miroslav lengyel píše:Z Plzně je kolega pekl024 a jede v TT :D


Jo jo , jsem tu.

Ještě bych doplnil , že jdou stáhnout plánovací programy pro tvorbu kolejiště. Knihy
Milana F. jsou taky super.

Pošlu ti tel. číslo do SZ.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod jirkah » ned 30 zář, 2012 5:44 pm

Tak to je super.
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 30 zář, 2012 6:14 pm

Pokud pujdes do noveho kolejiste, tak opravdu knizky od Milana. Ale pokud mas nejaky plan v hlave, tak si stahni wintrack 10 a muzes si ho stvorit sam. Pak to tady hodit do plena a vyckat na pripominky a navrhy zkusenych modelaru :roll:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod pekl024 » stř 03 říj, 2012 8:32 am

Mě osobně se z kolejišť na hraní nejvíce líbí Sluníčko.

Obrázek
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod Lišák » čtv 04 říj, 2012 10:56 am

pekl024: Přesně! Sluníčko bych chtěl, byť v trochu redukované podobě, postavit synovi.
Uživatelský avatar
Lišák
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 29 pro, 2008 9:05 pm
Bydliště: u Brna

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod pekl024 » čtv 04 říj, 2012 4:12 pm

Lišák píše:pekl024: Přesně! Sluníčko bych chtěl, byť v trochu redukované podobě, postavit synovi.


Asi tak :mrgreen:
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Rekonstrukce nebo nová stavba TT

Příspěvekod jirkah » čtv 04 říj, 2012 4:49 pm

Nemáte někdo namalováno sluníčko ve wintracku ?
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků