Kolejiště 510x380 H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod E27 » čtv 08 lis, 2012 8:43 pm

Parádna práca, ako si robil imitáciu betónu? Teda ak prezradíš svoju technológiu. Nie patinu, betón myslím :)
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » čtv 08 lis, 2012 9:22 pm

Budeš se divit , ale na bunkr je použit modrý styrodur dále jen sádra větší nerovnosti naneseno špachtličkou a celé srovnáno a přetřeno řídkou sádrou - štětcem ideálně dělat buť hodně rychle nebo po částech aby sádra nikde nestačila úplně ztuhnout a štětec vytvořil co nejrovnější plochu je dobré štětec občas namočit - nebát se vody ta naruší vrchní vrstvu tuhnoucí sádry a tu lze pěkně zpracovat , při použití tvrdšího štětce lze udělat i něco jako stopy po šalunku , při troše cviku a tvorbě menších ploch se povede , že není třeba ani brousit ,zde přebroušeno , natřeno jednou jakousi starou latexovou barvou a potom temperou namíchaný odstín šedé no a patina , toť vše .
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » sob 24 lis, 2012 8:36 pm

Tak po čase zase pokrok , konečně tvorba kousku krajiny , bunkr zabudován do kopce a trocha zeleně . :) Fotky jsou s bleskem i bez . http://barbucha22.rajce.idnes.cz/Koleji ... 070517.jpg
P1070517W.jpg
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 25 lis, 2012 1:06 pm

Bunkr se ti povedl, nezapomen ale na obranný perimetr - tzn každý těžký objekt čs opěvnění byl obklopen několikařadým překážkovým systémem, po kterém jsou pozůstatky viditelné i dnes - pod zeminou jasně patrné zbytky betonového pásu s dírami na traverzy protitankových překážek, částečně zasypané betonové protitankové příkopy. První pásmo překážek obranného perimetru bych být tebou dal tak 40 cm od bunkru - hlavně polní cesta (respektive bývalá vojenská) má na Boudě i dnes jasně patrné zbytky výše zmíněného překážkového systému. Jinak pokud děláš "boudu" v dnešní podobě jako muzejního objektu, dal bych tam být tebou i informační cedule viz fotky tohoto musea na webu Fortifikace a jiných...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Jiřik » ned 25 lis, 2012 6:42 pm

Dobrý večer
objekt je velmi pěkně postaven, ale bohužel nepředstavuje žádný skutečný vstupní objekt čs. opevnění. Jestliže se má jednat o vstupní objekt K-S 22a tvrze Bouda, tak v roce 1938 měl tmavou omítku, neměl mřížová vrata ve vjezdu (současné pocházejí z poválečného období, byť dle původní dokumentace), místo mřížových dveří ve vchodu pro pěší jen nouzové dveře dřevěné...
Pokud to má být současný stav, tak tam zase nemají co dělat ty zvony a střílna zbraně D (těžký kulomet ve střílně pod betonem vpravo od vchodu). To to vše bylo za okupace vytrženo a odvezeno do hutí. Také Němci odpálili velkou nálož na stropě v místě překladiště. Po válce naše armáda celou viditelnou část objektu odstřelila a vybetonovala znova podle původního projektu. Osadila mřížová vrata. Zvony osazeny nebyly stejně jako střílna zbraně D. Také nebyla provedena vnější omítka.
S překážkami bych by opatrný. Obecně objekty v lese neměly protitankové překážky jen protipěchotní (ostnatý drát na prasečích ocáscích). Právě Bouda měla jen protipěchotní překážky. Příjezdová komunikace není jen nějaká vykácená lesní cesta, ale široká a kvalitní šotolinová vojenská silnice.

Samozřejmě toto berte jen jako postřeh někoho, kdo je na bunkry hodně ulítlej. :D

Jinak je to pěkně postaveno a mě osobně se to líbí i když je to fantazie. Je to jedno i proto, že tvrz nad tunelem je nesmysl.
Je škoda, že se tu pěkně řeší drážní záležitosti někdy až do krajnosti, ale bunkry se umisťují kam se napadne. Ono i to umisťování jednotlivých pevností do krajiny má svá přísná pravidla. :)

Pokud to chce někdo mít opravdu opravdové, tak doporučuji tyto stránky s bunkráckou tématikou:
- http://www.opevneni.cz - databáze se všemi objekty i s malým náčrtkem a foto se současným stavem
- http://www.bunkry.cz - dobové fotografie

Nebo se tu zeptat a já dle svých skromných znalostí rád odpovím. :D

Jiřik
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » ned 25 lis, 2012 8:11 pm

Díky za reakce , vše je mi jasné a samozřejmě stavba je kompromis hlavně to umístění do terénu , abych ho neumístil nad nějaký tunel to bych musel asi přistavět další místnost.No a aspoň je na modelu něco trošku míň používaného :D Jinak Jiřík má pravdu K-S 22a posloužil jako předloha a objekt je poskládán dle foto jak z internetu tak z publikace zakoupené přímo na Boudě , třeba ta D střílna - dlouho jsem koukal (samozřejmě na současné foto) co tam vlastně je a dělat jen díry bez zvonů to se strašně nelíbilo synovi ,i když zjistit jak tam zvony byly byl trošku oříšek , protože na jediném plánku s měřítkem co mám tak je levý zvon pootočen jinak než na jedné staré fotce ,takže vzniklo toto. No a jak bude objek na modelu využit to se ještě ukáže. :?: A musím souhlasit ty odkazy jsou dobré a dá se tam najít plno informací (vlastní zkušenost a několik večerů hledání na netu) :roll:
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Jiřik » ned 25 lis, 2012 10:14 pm

Jo to je jasné, že místa není nikdy dost. A taky když si synáček něco umíní... :D Ještě bych trochu upravil ten svah před objektem. Z fotek mi připadá, že je tam dost velký zlom, který by vytvářel velké hluché místo. Ideální kryt pro ženisty, nebo freikorps. :D Trošku srazit hranu tak, aby zbraně objektu mohly postřelovat celý svah do těch 30-40ti cm od objektu (prostor překážek). Můžeš to udělat tak, aby bylo vidět, že ta úprava - srovnání terénu bylo provedeno uměle. On by to ŘOP stejně musel udělat. :wink: Pak by to nemělo chybu...
Ješte mě napadlo do toho svahu pod srubem udělat malý rybníček - tůňku a do ní svedenou trubku, jako odvodnění podzemí tvrze.
Jestli chceš osvětlit interiér - vjezd pro automobily, tak velice slabě. Nesmí to šajnovat. Ve skutečnosti v opevnění byly žárovky 25W. U velitele a u zbraní byly 40W. V době míru se svítilo petrolejkami, takže taky nic moc.
Ještě se ti podívám na maskování zvonů. To co tam máš je chybné. Na Boudě bylo maskování pomocí dvou barev (mám dojem že dva odstíny šedé), ale to až zítra. Musím to nejdřív dohledat v archivu. :D
To co tam máš ty odpovídá spíš severní Moravě - úseky MO a OP
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » pon 26 lis, 2012 8:19 pm

Najdeš li to maskování bylo by to super. S tím svahem je to trochu problém , protože pod ním vede silnice a v kopci jsou koleje. Napadlo mě (což je samozřejmě mimo skutečnost) na protější svah za silnici a koleje umístit nejaký řopík nebo dva pro krytí té silnice šlo by to? A prosím tě ještě by mne zajímalo co případně umístit okolo a kam asi za překážky případně jejich zbytky v případě varianty muzea , při návštěvě nám říkali ,že tam pořádali i akce s technikou a tak , než jim zakázali dělat v lese kravál a tak se přesunuli jinam tuším na Hůrku.Další variantou by mohl být sklad munice , který vlastně nebyl nikdy dobudován , což by chtělo nejmíň plot hlídaný vjezd stanoviště hlídek a pod. Na osvětlení mám uvnitř jen smd diodu , teole bílá a jas samozřejmě upravím , ona je uvnitř jen chodba za vjezdem i když až ke zdi.Jinak ta krajina je zatím udělaná jen na hrubo stromy nejsou přilepené a jak psal Petr Zatrepalek i info cedule v případě muzea budou nějaké dříví taky do lesa přibude a .... :P Teď mám dojem že jsem na nějaké fotce zahlédl i tank vystavený před vchodem , ale kde ho vzít ? Nevite někdo kde sehnat T 34 v měřítku 1:87 ,zatím jsem nic nenašel SVD má novější nebo německé.
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod loscarlos » úte 27 lis, 2012 7:01 am

Ahoj, a co místo T34 použít (reálnější ) LT-38 http://www.sdvmodel.cz/index.php?page=s ... 53&lang=cs,
možná by i šlo toto: http://www.sdvmodel.cz/index.php?page=s ... 53&lang=cs. I když u těch LT38 by ti musel někdo fundovaný poradit verzi A/B/C.... a samozřejmě by musel být v prvorepublikové kamufláži. Doplňky třeby tyto: http://www.happymodel.cz/www/produkt/26 ... dr-1939-45.
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 407
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 27 lis, 2012 9:54 am

Barbucha22 píše:Najdeš li to maskování bylo by to super. S tím svahem je to trochu problém , protože pod ním vede silnice a v kopci jsou koleje. Napadlo mě (což je samozřejmě mimo skutečnost) na protější svah za silnici a koleje umístit nejaký řopík nebo dva pro krytí té silnice šlo by to? A prosím tě ještě by mne zajímalo co případně umístit okolo a kam asi za překážky případně jejich zbytky v případě varianty muzea , při návštěvě nám říkali ,že tam pořádali i akce s technikou a tak , než jim zakázali dělat v lese kravál a tak se přesunuli jinam tuším na Hůrku.Další variantou by mohl být sklad munice , který vlastně nebyl nikdy dobudován , což by chtělo nejmíň plot hlídaný vjezd stanoviště hlídek a pod. Na osvětlení mám uvnitř jen smd diodu , teole bílá a jas samozřejmě upravím , ona je uvnitř jen chodba za vjezdem i když až ke zdi.Jinak ta krajina je zatím udělaná jen na hrubo stromy nejsou přilepené a jak psal Petr Zatrepalek i info cedule v případě muzea budou nějaké dříví taky do lesa přibude a .... :P Teď mám dojem že jsem na nějaké fotce zahlédl i tank vystavený před vchodem , ale kde ho vzít ? Nevite někdo kde sehnat T 34 v měřítku 1:87 ,zatím jsem nic nenašel SVD má novější nebo německé.



řopíiy tam nedávaj, bylo by to moc blízko, navíc vchodový objekt je hodně v zázemí... Pokud už chceš dělat linii řopíků, udělej to na jiném místě kolejiště, můžeš dokonce využít i atypu - ropík vestavěný v násspu trati plus další řopík který ho kryje palbou apod...

T34 v HO dělá tuším firma Trident /dokonce se to prodávalo i jako limitka na pao vagonu Bramos jestli si dobře vybavuju. Na téčko bych se ale být tebou vybodnul - pochopil jsem že děláš museum, takže použij sdkfz251 polopás - respektive vojenské kluby zpětně na jeho podobu modifikují OT810. Laik rozdíl nepozná (ot810 má motor tatra, a tím i jiné dekly motoru. Je zastřešený a má další úpravy viz publikace na Ot810/sdkfz251) a přestavby klubá vojenské historie jsou relativně věrné. Na boudě dokonce jeden čas halftrak přes léto parkoval... Pak použij model nákladní RN Pragy od RA Došlý nebo Opla Blitz a máš hotovo... Ono tahat tank do kopců, navíc veterán je oproti "lehkému" obrnáku vždycky složitější...

Jinak k těm protitankovým překážkám - kolega má pravdu, díval jsem se do knižky a skutečně Bouda protitankové překážky neměla, pouze na příjezdové cestě byly zátarasy z ostnatého drátu a podle vzpomínek pamětníka příprava na improvizovaný zátaras z kmenů. Ty protipěchotní překážky byly betonový bloky ze kterých trčely prasečí ocásky (ocelový drát s oky a špičkou) do kterých se vplátal následně drát ostnatý. Tohle vše ale odvazla v r 38 sama armáda a zbytky sebral zpravidla Wehrmacht.

To že nemáš přesný K-s22 Krok neřeš, neděláš Boudu ale svůj model... Pokud jde o maskování, tak na fotce v knížce co máš o Boudě doma, by měla být barevná fotka K-s21 kazi se zbytkem původní maskovací omítky na levém krakorci - podle toho si můžeš vzít inspiraci. Jo a zapomněli jsme všichni zmínit problém s ochrannými příkopy pod střílnami - jsou dost hluboký, takže skoro všechny musea tam dali aspon improvizovaný zábradlí, na Boudě bylo/je i nyní?/ klasický kandelábrový, a jinak se příkopy po válce jako jedno z prvních opatření protí úrazům zasypávalo různým bordelem... Krom toho měli/mají? už jsem tam 6 let nebyl/ na Boudě musejníci před vchodem i cca 6 ocelových protitankových rozsocháčů...

Jinak super námět na model je K-S16 který je těsně u trati a silnice na Králíky, jeho překážkový systém procházel přes trat i silnici - více včetně fotek, rozměrových obrázků včetně překážkového systému a řopíků viz super publikace Opevnění na králicku III - Výšina/Bouda od J. Nováka
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » úte 27 lis, 2012 10:55 am

Ano zábradlí u příkopů opravdu je a venku krom jiného je vystaven i pancéřový zvon teď si nevzpomenu odkud a střep z jiného , to téčko byl jen nápad stálo letos před Haničkou no asi tedy bude muzeum + nejaká "akce" klubu voj . historie a možná nějaká V3S a pár vojáků ukazující novější věci ,uvidíme :o
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Jiřik » úte 27 lis, 2012 1:43 pm

Ahoj,
ty řopíky jsou dobrý nápad. Jen je tam šoupni. :) Vchodové sruby byly situovány v týlu tak, aby nebylo možno ho sledovat z území nepřítele. Toto platilo i pro příjezdovou silnici. Vzdálenost vchodového objektu a bojových objektů tvrze je různá. Od pár desítek metrů (objekt K-Am-S 43a tvrze Adam) až po kilometr (objekt OP-Š-S 35a tvrze Šibenice). Vždy hlavně záleželo na konfiguraci terénu. Na tvrzi Bouda měla linie řopíků procházet mezi vstupním objektem a jádrem tvrze. Na sousední tvrzi Hůrka byl vchodový objekt situován přímo do linie řopíků. Dokonce palebně jeho zvony navazovaly na palby sousedních řopíků. A na tvrzi Adam procházela linie řopíků až za vchodovým objektem.
Je těžké radit kolik a jaké typy umístit, když není známa vzdálenost, tvar a výška protisvahu. Obecně bych tam dal celou linii řopíku, což by u tebe bylo asi tak čtyři, pět či šest. :D Pokud se ti to zdá moc tak můžeš jeden nebo dva vypustit a na jejich místě udělat výkopy a vedlejší udělat jen v hrubé stavbě. Opevnění nebylo nikdy ani zdaleka dokončeno. Taky můžeš nějaký řopík udělat jako odstřelený od Němců. Typy A (dvě střílny bočně) a jeden typu B (jedna třílna bočně druhá čelně) nebo E (jedna střílna čelně), který by čelní nebo kosou palbou postřeloval svah a prostranství před vchodovým objektem.
Omítku na K-S 22a bych nechal tak, jak máš. Ta odpovídá současnosti. Ano kdysi tam stál OT 810 v kamufláži Wermacht - tanková šedá s velkými bílými kříži (tu druhou kamufláž neuvádím, protože byla hodně ujetá). Na druhé straně byl poválečný protiletadlový kanon ráže 57mm.
Taky můžeš po lese udělat pozůstatky po stavbě - haldy vytěžené zeminy a štěrku.
Ten zvon pochází z ženijního cvičiště v Pardubicích. Je zajímavý tím, že ho Němci adaptovali pro použití německého kulometu MG 34 (vzadu kruhová střílna o trochu níže než střílny původní).
Jiřik

koukám,že jste našli společné téma,budiž,ale s rozumem moderátor
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Jiřik » úte 27 lis, 2012 6:30 pm

Už jsem něco našel skrze kamufláž zvonů, ale je to bída. :oops: Barvy byly zřejmě šedá a černá. Obě matné fermežové. Tu šedou co tam máš tam nech a dodělej takové nepravidelné fleky černou barvou. Důležité je, aby všechny střílny byly v té černé. Když to uděláš podobně, jak to teď mají na Haničce, tak nic nezkazíš.
http://www.opevneni.cz/pages/photoviewe ... =2&p=25044 Toť asi vše...

Jj K-S 16 to je taková romantika, ale MO-S 5 Na trati u mě stejně vede! :wink:

A teď babo raď. Jeden říká to tam nedávej a druhej zase jen to tam šoupni... :roll:

Dobrá tedy. Méně odbornosti a více modelařiny... :oops: :D
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Barbucha22 » úte 27 lis, 2012 7:47 pm

Uvidíme , něco vyberu , jinak Mo-S 5 je super námět na modul , na stránkách o bunkrech někdo dělal dokonce model .Děkuji za připomínky a náměty.
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Kolejiště 510x380 H0

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 28 lis, 2012 9:56 am

Ještě k té modelařině - z fotky se mi zdá že tam máš křoví z island. mechu... Jestli to tak je, zkus ho obalit sypaným listím od Nocha (07142 nebo 07140) nebo místo toho dej křovisko udělaný z drátěný kostry a foliáže. "mechový" křoví vždycky model jen degraduje...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron