Minikolejiště v eNku 98x42cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » čtv 16 srp, 2012 6:53 pm

Navrhnul jsem si maličké kolejiště, spíše diorámu na hraní, v eNku. Účelem stavby bude jednak si zamodelařit a taky si trošku občas zajezdit. K dispozici mám jednu polici ve vitríně o vnitřním rozměru 98x42cm. Místa v bytě by se našlo více, ale času je málo a nerad bych se pouštěl do něčeho, co bych nedodělal, už mám tu zkušenost z TT i z HO. Větší projekt, který mám v hlavě si nechám až na důchod :-)
Námětem je malé průjezdné nádraží s jednomístnou výtopnou a nákladovou kolejí se skladištěm, spíše jen s nějakou nakládací plochou či rampou. Zatím je vše jen v PC.
Kolejivo PECO 55, škoda jen té geometrie, která už tak mizerné místo, které mám ještě více změnšuje.
Předpokládaný provoz parních lokomotiv a pár dvouosých vagónů. časem vymyslím i nějaký název stanice.
Ovládání bude absolutně primitivní. DCC, výhybky ručně přes táhla. V podstatě by do toho měli vést jen dva dráty JaK :-)
Kolejiště bude jednoúrovňové, střídání souprav a zároveň jejich otáčení bude ručně formou "zásuvek" s jednotlivými soupravami. V tom stejném rozměru bude ještě jeden odnimatelný segment, na kterém bude toto zásuvkové "nádraží" a bude při provozu přidělán k zadní části za kulisou pozadí. Přílohou dávám první nástin z WT. Tímto bych chtěl poděkovat všem modelářům, kteří se podíleli na počeštění Wintracku, je to super věc, díky vám páni!
Zdravím a díky za případné připomínky.
Přílohy
trackN 3D.jpg
trackN.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod E27 » čtv 16 srp, 2012 7:51 pm

Ahmm, zaujímavé, ale treba sa úplne zamyslieť nad usporiadaním rampy a koľají v stanici. Ty si umiestnil prakticky zhlavie stanice pri staničnej budove. V reále si neviem predstaviť ako by sa ludia liepali cez výhybky k vagónom. Z depa tá výťažná koľaj nemá žiaden význam. Nevyužitá a zaberá miesto na tak drahocennom priestore. Čo tak z toho spraviť takú jednoduchú zastávku s nakladiskom dreva. Depo zrejme chce mať každý a niekedy mám pocit, že sa umiestňuje do scenérie úplne zbytočne až nereálne. To je môj pohľad. A je tu moc moc plánikov a krásnych plánikov staničiek, zastávok, odbočiek, koncových staničiek a kopec iných zaujímavostí. Držím palce, aby si si vybral to správne orechové :)
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod depo201 » čtv 16 srp, 2012 7:55 pm

Pěkný námět a nápad :) (osobně chválím) , tu stanici až uvidí nějaký místní guru, tak ti jistě proškrtá a navrhne lépe... první co mne trklo je napojení výtopny na dopravní kolej...
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » čtv 16 srp, 2012 8:40 pm

Díky za podněty,
to napojení remízy přímo na dopravní kolej je asi větší chyba než ta vyhýbka před staniční budovou, ta by se dalo ještě posunout do toho oblouku. Nicméně tu remízu, byť v jakýmkoliv stavu bych tam chtěl mít. Budu ještě muset popřemýšlet o celkovém uspořádání :cry:
Tou výtažnou kolejí od remízy jsem si chtěl trochu "spestřit" provoz u ní.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod JBr » čtv 16 srp, 2012 8:40 pm

E27 píše:Ty si umiestnil prakticky zhlavie stanice pri staničnej budove. V reále si neviem predstaviť ako by sa ludia liepali cez výhybky k vagónom.


V realu treba: http://www.mapy.cz/s/4R7P
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod E27 » pát 17 srp, 2012 5:12 am

JBr píše:
E27 píše:Ty si umiestnil prakticky zhlavie stanice pri staničnej budove. V reále si neviem predstaviť ako by sa ludia liepali cez výhybky k vagónom.


V realu treba: http://www.mapy.cz/s/4R7P

Ok, z časti beriem späť nakoľko nepočítam staničky predmestské a podobného rázu. Tu sa jedná o námet staničky niekde v krajinke samozrejme.
Dusan, je to môj pohlad na vec, samozrejme máš svoje predstavy a ja ti nechcem svoje vnucovať :)
Ja tiež nemám normálnu dráhu, ale bordel so šrotom a uhlím :wink:
Myslel som niečo takéto :)

Obrázek
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 17 srp, 2012 8:37 am

V napojení výtopny bych zas tak velký problém neviděl, stejně tak v umístění výhybky před staniční budovou.
Nakonec tady: http://www.mapy.cz/#x=13.666454&y=49.699658&z=17 je vidět obojí v jedné stanici...

Spíš je divný posun ke skládce dřeva přes remízu. . Aby při přistavování vozů na skládku dřeva musela lokomotiva zajíždět nad jámu, nebo dokonce do remízy je fakt zvláštní. Kolejový obvod depa (výtopny) by měl být určen pouze pro úkony lokomotivního hospodářství.
Opačně by to snad šlo, tedy přehodil bych remízu se vším co k ní patří (jáma , jeřáb skládka uhlí) a rampu pro dřevo. Tím se vlastně vyřeší problém s napojením do dopravní koleje.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod milan ferdián » pát 17 srp, 2012 8:56 am

Michal Šuhajda píše:V napojení výtopny bych zas tak velký problém neviděl, stejně tak v umístění výhybky před staniční budovou.
Nakonec tady: http://www.mapy.cz/#x=13.666454&y=49.699658&z=17 je vidět obojí v jedné stanici...

Spíš je divný posun ke skládce dřeva přes remízu. . Aby při přistavování vozů na skládku dřeva musela lokomotiva zajíždět nad jámu, nebo dokonce do remízy je fakt zvláštní. Kolejový obvod depa (výtopny) by měl být určen pouze pro úkony lokomotivního hospodářství.
Opačně by to snad šlo, tedy přehodil bych remízu se vším co k ní patří (jáma , jeřáb skládka uhlí) a rampu pro dřevo. Tím se vlastně vyřeší problém s napojením do dopravní koleje.


Správně,jak Michal píše.Přehodit.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod depo201 » pát 17 srp, 2012 9:09 am

Ahoj Michale, mě to zvláštní přijde, když na prvním autorově návrhu je nejblíže budově manipulační kolej a na jedinou kolej dopravní je napojená remíza.

Je to trochu nešťastné řešení, osobně bych skladiště s rampou ponechal na vnitřní straně oválu kde by se manipulovalo a remízu napojil na kolej strojovou...

popřípadě kvůli místu obráceně...
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 17 srp, 2012 9:41 am

Aho, já to chápu, že obě průjezdné koleje jsou dopravní. Manipulační se skladištěm je kusá co odbočuje u VB (mimochodem, kromě uvedené ho příkladu) lze podobnou situaci vidět i např. v H. Stáži, podobně to bývalo i ve stanici Špičák, kde zábradlí okolo výměnové ho tělesa sloužilo jako odkaldiště lyží, pro lidi čekající na příjezd vlaku.
S tímto bych nehýbal. Prohození se týkalo pouze Remízy a skládky dřeva u okraje kolejiště. Jak jsem psal po prohození už bude i remíza napojená na manip. kolej.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Dusan » pát 17 srp, 2012 2:41 pm

Díky za debatu, je věcná. Já beru také obě koleje jako dopravní. V hlavě mám už další úpravu, ale stojí mi za zády žena ať si pohnu s odjezdem na dovču, tak to sem postnu koncem příštího týdne.
Díky a mějte se. D.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod martin-tt » pát 17 srp, 2012 7:02 pm

Ahoj,umístění výhybky před staniční budovou ve Vratimově nejen z ptačího pohledu.
Přílohy
Vratimov.JPG
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Houmr » ned 19 srp, 2012 8:47 am

Vyhybky před budovou stanice Opočno, dokonce dvě hned za sebou.
http://www.mapy.cz/s/4Sp6
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Ferda » ned 19 srp, 2012 11:04 am

Honzo v tom Vratimově jsou taky 2 a opravdu přímo před budovou.
Obrázek

A navíc je tam přejezd přímo přes zhlaví. Dobovou fotku bohužel nemám, ale na pravé koleji je hned za přejezdem ještě vidět místo po snesené vexli. Ta měla jazyky až na přejezdu. Lampy vpravo jsou odsunuty dál od kolejiště, protože tam byla ještě jedna kolej a o kus dál další vexel do fabriky.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Minikolejiště v eNku 98x42cm

Příspěvekod Houmr » ned 19 srp, 2012 12:45 pm

Jasně dík za fotky, jen chceme ukázat, že to zase není až tak neobvylké řešení, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Jinak k samotnému kolejišti mě se návrh líbí a pokud se upravý do podoby, jak už kluci psali víše, tak proč ne, já bych se asi snažil vyhnout tomu šupleti s přesunováním souprav, osobně bych asi šel formou nějakého malinkého skryťáku, motorák, krátký manipulák. Ono je někdy super si sednout dát si kafe a kochat se jen jak mašinky jezdí. :D Ale to je opravdu už na tvůrci co mu bude více vyhovovat.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků