Kolejiště TT (140x80)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » ned 07 črc, 2013 10:20 am

Po menší pauze jsem provizorní karton stáhl a pustil se do rámu.

Na rám jsem použil smrkové latě, průřez 36 x 19 mm. Spoje drží 2 vruty (4x50) a Herkules. V křížových spojích je jen Herkules. Vnitřní příčky jsou od sebe cca 40 cm, v každé je vypilovaný žlab pro kabeláž.
Nohy 36x36 mm jsem opatřil kolečky pro snažší možnost odsunutí a redukci sil působících na spoje nohou při manipulaci.
Přílohy
P7150002.JPG
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » ned 14 črc, 2013 3:41 pm

Na rám jsem položil karton z jedné větší krabice. Aby byl o něco tuhší, slepil jsem dva kartony k sobě. Naštěstí jsem ještě jeden tak velký měl po ruce. Přeložil jsem je tak, aby jejich ohyby nelícovaly a kartony se v nich neohýbaly, takže teď je z nich rovná papírová deska. Původně to mělo být jenom provizorní řešení, ale u kartonu nakonec zůstanu. Jen jej musím zespodu vyztužit žebrováním aby se mezi dřevěnými žebry rámu nezprohýbal. Pro karton na plocho jsou přece jen dost daleko.

Dnes jsem na zkoužku položil pár kolejí pomocného depa a ověřil stoupavost na kousku přístupové spirály.
Přílohy
P7180001.JPG
Zkouška stoupavosti
BTTB 30 - Zálesí (d) SN-low.png
Pomocné koncové SN
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » ned 21 črc, 2013 7:43 pm

Že jsem se vůbec tento týden do něčeho pouštěl.
Místo abych karton nechal vcelku a jen jen vyztužil žebry, řekl jsem si, že výztuhy dám podle tratě. Abych nemusel rozměřovat, vyjel jsem si z WinTracku SN v měřítku 1:1. Že ten plánek ke kartonu přilepím a vyříznu podle něj :roll:

P7200002.JPG
WinTrack 1:1


Plánek jsem přilepil, zatížil knížkama a nechal schnout. Jenže na rámu. Nějak mi nedocvaklo, že tam pořád nejsou pomocná žebra. Další den jsem krásně rovný velký kus 6-ti vrstvé vlnité lepenky našel vlivem lepidla a knih propadlý. Jámy jak písečné pasti na golfovém hřišti. Přece jen jsem z něj zkusil vyříznout trať, doufajíc že ořezanou verzi se snad ještě podaří dorovnat. Jenže lepidlo zřejmě nebylo ještě úplně zaschlé a po vyřezání už kartonu nic nebránilo se zdeformovat úplně :cry:
Po zdeformování lepenka doschla, čímž obnovila svou původní tuhost a jakékoliv narovnávání se stalo více nemožným.

P7220003.JPG
Konec jedné lepenky


Nezbylo než se s ní rozloučit a poslat do kontejneru. Bohužel další dva podobně velké kartony už nemám, abych si udělal novou "desku". Bude to větší zátěž na žebra.
Uvidím, jak to půjde s žebrováním a co unese. První verze...

P7220007.JPG
První prototyp žebrování


... toho moc nezvládla (příliš malé styčné plochy s dřevěným rámem). Teď tedy připravuju silnější variantu.
No, a pokud to nevyjde ani s ní, ještě pořád je možnost si velkou lepenku koupit/objednat, nebo zkusit jiný materiál :)
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 21 črc, 2013 7:52 pm

Na lepenku se skoc zeptat do nejakeho supermarketu a nebo elektra, kde delaji rozvoz, urco by tam neco mohli mit. Je to skoda kupovat :) Teda aspon u nas to tak funguje :)
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod juroH0 » ned 21 črc, 2013 7:55 pm

Skús zabehnúť do nejakého veľkoskladu s potravinami alebo do väčšieho obchodu. Medzi krabicami na palete sú preložky v rozmere palety (120 x 80 cm) určite ti to niekde dajú za vatikánsku menu.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod czhunter » ned 21 črc, 2013 7:58 pm

Buď rád, že se ti to stalo teď. Protože jinak by se ti to stalo později a to by bylo horší.
Podle mě karton rozhodně není dobrý materiál pro základní desku kolejiště, pokud ho neumíš nějak ošetřit, aby nenatahoval vlhkost.

Pokud chceš mít kolejiště lehké, podle mě jsou lepší "plastové" materiály, jako XPS (extrudovaný polystyren - deska 1250x600x30 mm taky stojí pár korun, mají v každém hobbymarketu) nebo PUR pěny (ty jsou dražší, ale tužší). Na ty akorát nesmíš jít s toluenem.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod StrndaTrains » ned 21 črc, 2013 8:04 pm

czhunter píše:Buď rád, že se ti to stalo teď. Protože jinak by se ti to stalo později a to by bylo horší.
Podle mě karton rozhodně není dobrý materiál pro základní desku kolejiště, pokud ho neumíš nějak ošetřit, aby nenatahoval vlhkost.

Pokud chceš mít kolejiště lehké, podle mě jsou lepší "plastové" materiály, jako XPS (extrudovaný polystyren - deska 1250x600x30 mm taky stojí pár korun, mají v každém hobbymarketu) nebo PUR pěny (ty jsou dražší, ale tužší). Na ty akorát nesmíš jít s toluenem.

Dle mého názoru, je nejlepší dřevotříska nebo překližka.. Ale to jest pouze můj názor.
ep. V.-VI. ČD
DIGITÁL sestava ROCO

Moldavská trať [135] je ta nejhezčí!
StrndaTrains
 
Příspěvky: 114
Registrován: ned 21 črc, 2013 6:53 pm
Bydliště: Mnichovice, Středočeský Kraj

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 črc, 2013 6:41 am

Prostudoval jsi pořádně stavbu kolejiště od Shimiho :?: Jak to že ten nemá problémy a to má na rozdíl od tebe velmi velké kolejiště.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » pon 22 črc, 2013 11:29 am

juroH0 píše:Skús zabehnúť do nejakého veľkoskladu s potravinami alebo do väčšieho obchodu. Medzi krabicami na palete sú preložky v rozmere palety (120 x 80 cm) určite ti to niekde dajú za vatikánsku menu.

Díky za tip ;)
Já měl s obchody zafixované spíše krabice od banánů a podobné. Po těch paletových proložkách se zkusím poptat.

czhunter píše:Pokud chceš mít kolejiště lehké, podle mě jsou lepší "plastové" materiály, jako XPS (extrudovaný polystyren - deska 1250x600x30 mm taky stojí pár korun, mají v každém hobbymarketu) nebo PUR pěny (ty jsou dražší, ale tužší). Na ty akorát nesmíš jít s toluenem.

Původně jsem plánoval použít extrudovaný polystyren.
Až Shimiho kolejiště mě přitáhlo k použití lepenky :)

milan ferdián píše:Prostudoval jsi pořádně stavbu kolejiště od Shimiho :?: Jak to že ten nemá problémy a to má na rozdíl od tebe velmi velké kolejiště.

Nedodržený pracovní postup :lol:
Správně se měla ta lepenka položit na podlahu (nebo dostatečně podložit žebry), a až pak napatlat a zatížit. A pak taky nechat dostatečně zaschnout.
Já měl zrovna víkend "blbec". Hlavně že jsem sám minulý týden tady psal, že tu lepenku budu muset vyztužit žebrováním, aby se neprohnula. No a pak na to sám zapomenu :roll:

Žebrování, co jsem zkoušel, by normálně bylo v pohodě, mám na něj ale vyšší nároky co se týče nosnosti. Chci jej totiž zároveň použít jako nosné pro podpěry vyššího patra, kdybych se z nějakého důvodu nemohl opřít o dřevěné žebro. Proto klasické žebrování nestačí a musím jej zesílit ;)
Už si lepím hranolky :D
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » úte 23 črc, 2013 4:35 am

Čekání ....

P7230013.JPG


První mám hotové, ještě mi jich zbývá několik.

P7250001.JPG


Díky větším ploškám na koncích by se neměly tak snadno utrhnout.

P7250002.JPG
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » úte 23 črc, 2013 4:40 pm

Lepidlo zaschlo a já byl zvědavý na nosnost.
Nová lepenková žebra drží perfektně. Sama o sobě zvládla 5 kg knih. Dokonce udržely 11 kg, i když tam už bylo vidět prohnutí. Spoje nicméně držely.
Na to, že jde o žebrování vložené a ne položené, je to skvělá nosnost.

Na snímku je 5,5 kg. Spoje udržely dokonce dvojnásobek:
P7250003.JPG
5,5 kg zátěže
P7250003.JPG (84.22 KiB) Zobrazeno 7607 krát
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2013 4:59 pm

No vidíš,že ti jde :D Hlavně si hlídej plochu,ať je v rovině ne vlnící se jezero :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 23 črc, 2013 6:30 pm

Pokud sháníš echt kartón,tak se porozhlédni v okolí,zda tam někde není prodejce a servis osobních vozů.Náhradní díly totiž chodí zabaleny v krabicích a mohu tě ubezpečit,že s nimi jen tak něco nehne.Pokud máš po ruce Škodovku,tak máš vyhráno,protože tam je pohyb náhradních dílů největší.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod hank » úte 23 črc, 2013 7:32 pm

Sháněj 5vrstvou vlnitou lepenku (má vevnitř dvě zvlněné vrstvy). S třívrstvou (jako máš na obrázku) bych to neriskoval. A miroslav lengyel má pravdu, nejspíš k ní přijdeš někde, kde balí/vybalují strojní části, nejlépe ty, které přišly odněkud přes moře, protože lepenka pro zámořské balení je zase pevnější než ta obyčejná. Dobrá bývá lepenka na paletové boxy - to jsou krabice velikosti přes celou plochu palety. A ještě jeden tip - aspoň jedna krycí vrstva té lepenky by měla mít sytě hnědou barvu (což znamená, že je to papír z buničiny, tzv. kraftliner), světlehnědý nebo šedý nebo béžový, tj. recyklovaný papír toho tolik neunese a časem ti nacucne i vzdušnou vlhkost.

Dobrý nápad je navrhovat žebra jako nosníky uzavřených tvarů. Sám už jsi zjistil, že unesou slušné zátěže. Části žeber vyřezávej tak, aby směr vlny souhlasil se směrem největšího zatížení. Vlnitá se lepenka se vyrábí tak, že největší pevnost má ve směru vlny - tzv. vzpěrová pevnost. (Počítá se to tak, že se zadá, kolik krabic má být na sobě ve stohu/na paletě, kolik palet má být na sobě, kolik váží plná krabice a podle toho se volí druh/pevnost lepenky.) Kolmo na plochu lepenky (tzv. pevnost v průtlaku) je to horší, ale v Německu a Rakousku se dělají tzv.poštovní krabice (nejen na poštovní zásilky), které mají i pevnost v průtlaku vyšší. I tyto poštovní krabice mají nejméně jednu krycí vrstvu z hnědého kraftlineru.

Tak snad ti pomůže pár rad od starého papírníka a obaláře.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště TT (140x80)

Příspěvekod KaRei » ned 28 črc, 2013 4:34 am

Včera jsem dokončil práce na roštu.
Mezi profilová nosná žebra jsem vlepil ještě jednoduchá pomocná. Nic moc od nich nečekám. Mají za úkol jen trochu "roztříštit" dlouhé díry mezi profilovými žebry a zabránit propadům horní vrstvy lepenky, která na to ještě přijde. Nosná funkce je na těch profilových.
Přílohy
P7280012.JPG
Výsledný rošt
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků