Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » pon 08 dub, 2019 11:31 am

Ahoj Milane, zjistil jsem, že ono v tom virtuálním světě jde práce tak nějak líp od ruky. Aby ne, když za mě pracuje stroj. :) Už kolikrát jsem se přistihl, že radši někomu kreslím návrh, protože to můžu kdykoli, když mám trochu času. Když chci dělat na kolejišti, je to na celý den, než to připravím, něco málo udělám a zase po sobě uklidím, neb "čisté" práce dělám v obýváku a moje milující žena mi to toleruje. Můžu si dát segment na stůl nebo na zem, můžu u toho sedět nebo i ležet a nebolí mě z toho nohy, jako když stojím u ponku v dílně.
Ale mám teď zdatnou pomocnici. Starší dceru ohromně baví jakékoli výtvarno. Teď byla týden doma a zvládla udělat za tu dobu víc krajiny, než já za půl roku. A má úžasný cit pro celek i detaily. Takže jsem se v klidu mohl věnovat drátařině, jízdním zkouškám a tak. A ona přes den slepila ten kopec, co je dole na fotce, napatlala na něj sádru a nakonec to završila akrylovými barvami. Já jsem jen radil, asistoval a šťastně se díval. A to se pořád ptala, co dalšího ještě budeme dělat. :)

A k tomu, abych se stavbou konečně něco udělal, mě nakopnul Martin (Fox). To by bylo, abych mu nakreslil kolejiště, on si ho postaví a bude jezdit dřív než já. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod Fox » stř 17 dub, 2019 11:50 am

Tomáši - ono to je oboustranné. Právě tak i já to nemůžu zabalit, když vím, že jsi tomu "mému" projektu věnoval naprosto nezištně svůj čas! :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod Kajinek11 » stř 17 dub, 2019 12:42 pm

K tomu se mohu jen připojit. Hodně lidí mi tu dost poradilo a pomáhá! Včetně Tebe Tome! Takže právě kvůli tomu mě to také táhne pracovat dál a rozšiřovat. Ale také jsem se už zpomalil. Když už má člověk něco funkčního doma, tak se motivace trošku vytratí :-) Hodně času a úsilí totiž člověk věnuje údržbě toho co člověk má a nezbývá na další tvorbu.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » úte 21 dub, 2020 9:37 am

Zdar pánové,

mnozí z vás za rok, který uplynul od mého posledního příspěvku svá kolejiště dostavěli nebo alespoň mohutně pokročili. Pět týdnů, které jsem teď nuceně strávil doma na homeoffice, jsem využil k tomu, abych zase "trochu" pohnul se stavbou. Podařilo se mi tedy za tu dobu elektricky dokončit celý viditelný skryťák o třech segmentech. Na dvou už je z loňska krajina, elektrické zapojení jsem z větší části předělal a upravil. Proběhly i zkušební jízdy s Brejlovcem. Vyměnil jsem kompletně všech osm přestavníků MP1 (1. verze) za MP5 kvůli dvěma přepínacím kontaktům i kvůli tomu, že 6 z 8 jich nevydrželo dvoletou nečinnost a teď po několika přestaveních přestaly cokoli dělat. :(
Segmentové zapojení má své výhody (můžu dělat na kolejišti po částech v obýváku nebo ho kompletně přestěhovat) i nevýhody (spojovací kabely mezi segmenty). Možná se divíte, k čemu drátařina, ale používám celkem 4 oddělené napájecí okruhy - DCC1 (vlaky), DCC2 (příprava pro ovládání digitálního příslušenství), AC1 (napájení ostatního příslušenství), AC2 (osvětlení). Mezi segmenty tedy vedou konektory Canon 9 (s jedním nezapojeným pinem), případně Canon 15 (skryťák).
Zatím je to takový kočkopes, vlaky se ovládají digitálně přes drátové Multimyši napíchnuté do Z21 Start, výhybky analogově přes tlačítka v provizorním ovládacím panelu (návěstidla zatím odpočívají v krabičkách). Ale všechno je připravené tak, že až budou peníze na digitalizaci ovládání, stačí do příslušných konektorů zapíchnout výstupy dekodérů. Místní dráha Landek-Snědava má bohužel lehce omezený rozpočet , který je navíc rozložen nepravidelně mezi nákup věcí nezbytných - třeba přestavníky - a zatím zbytných, tedy stavby, vozy a hnací vozidla epochy IV. ČSD.
Přikládám tedy dvě fotky viditelného skryťáku, plánek je od roku 2016 stejný. Prostřední díl s nástupišti mám dole v dílně. Podotýkám, že jde o první fázi stavby, určenou k tomu, abych si konečně zajezdil. Stanice Landek (na plánku dole) bude v budoucnu (jestli se toho dožiju :) ) koncovou stanicí odbočné trati lokálky. Kolejově je dokončeno v podstatě vše, kromě toho 20 cm "vyrovnávacího dílu". Krajina chybí na pravém horním a obou bočních segmentech. Zbývá to všechno složit do výsledné podoby, snad mi to nebude trvat další rok, od včerejška mi skončily prázdniny.
Přílohy
IMG_20200420_220303n.jpg
IMG_20200420_214156n.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » ned 26 dub, 2020 7:11 pm

Dnes jsem dokončil prostřední segment viditelného skrytého nádraží. Sobotní i nědělní odpoledne jsem strávil v poloze číhajícího kocoura s vlasovým štětečkem v ruce a syntetikou Revell Matt 83 jsem imitoval rez na všech pěti kolejích. Do šachet přijdou lampy od JM Detail. Základ nástupiště jsou hrany Auhagen, doplněné imitací panelů z obyčejného kartónu, napatlaného betonem od Agamy. Zadní nástupiště je vybetonované šedým prachem od Poláka, rozmíchaného nařídko s disperzí. Výslednou směs jsem nalil do bednění a nechal ztuhnout (báječně se to samoniveluje).
Ale jak tak na ty fotky zblízka koukám, tak se traťovka bude muset místy sakra snažit se štěrkem a podbíječkou. :)
Přílohy
_IGP5946n.jpg
_IGP5938n.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod loby » ned 26 dub, 2020 8:37 pm

Lampy od JMDetail chci také použít, jen nevím jaké světlo, žluté či bílé. Pro jaké jsi se rozhodl?
loby
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 19 kvě, 2017 2:40 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » ned 26 dub, 2020 9:03 pm

Modeluju epochu IV a ještě si pamatuju z dětství, že v nich byly rtuťové výbojky, ty jsou bílé. Sodík přišel masově až později.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod loby » ned 26 dub, 2020 9:23 pm

Děkuji, ať se dílo daří
loby
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 19 kvě, 2017 2:40 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » čtv 17 pro, 2020 9:37 pm

Rok se s rokem sešel. Zatímco mnozí z vás stihli za tu dobu své projekty dokončit a kochají se jízdou, případně staví další projekt, na kolejišti "Místní dráhy Landek - Snědava" dnes poprvé objely Barča i oba Brejlovci v čele svých souprav vítězná kolečka.
Stav je teď takový, že jsou truhlářsky dokončeny všechny segmenty a položeny a elektricky zapojeny všechny koleje. Krajina chybí na obou bočních a posledním segmentu zadního (viditelně skrytého) nádraží. Je možné ovládat (analogově) všechny výhybky. V Landeku pomocí provizorního ovládacího panelu :), skryťák (pracovně nazvaný Schovanice-Záhoří podle jedné modelářské knihy starší než já) má rozestavěný definitivní panel s indikací polohy výhybek a obsazení kolejí.
Jízdní zkoušky odhalily několik drobných problémů (bylo zapotřebí zabrousit několik srdcovek) a především to, že mě čeká důkladné čištění všech kolejnic uchošťoury namočenými v lihu.
Prioritou je teď přes vánoce v maximálně možné míře dokončit krajinu, opravit to, co během deseti let budování opadalo nebo se odlomilo a vůbec to celé udělat koukatelné. S tím souvisí i návěstidla, přejezdové výstražníky a vůbec návěstní a zabezpečovací technika. A někde mezi tím je digitalizace dvou M152 a jedné Barči, která přišla na svět dávno před tou od MTB, výměna spousty dvojkolí u vagónů... Nudit se rozhodně ještě dlouho nebudu.

Nezbývá mi, než vám všem popřát pevné zdraví a ať se dílo daří. :)
Přílohy
IMG_20201217_205141n.jpg
Landek
IMG_20201217_204723n.jpg
Schovanice-Záhoří
IMG_20201217_204627n.jpg
Landek
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod jirkah » sob 19 pro, 2020 5:34 pm

Máš to pěkny a neboj Já už taky stavím kolejiště 8 let a nevidím konec :-) .
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » sob 19 pro, 2020 11:39 pm

2 jirkah: Dík. Když jsem začínal se stavbou, říkal jsem starší dceři, že než půjde do školy, budeme jezdit. Akorát jsem zapomněl zmínit do který školy (už je na gymplu :) ).
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 20 pro, 2020 9:05 am

:lol: :lol: :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » úte 19 led, 2021 11:35 am

Tak, pánové, právě jsem definitivně skončil s přestvníky MTB. Včera mi přestaly fungovat tři ze čtyř MP5 na levém zhlaví SN. Pokud vlezu pod kolejiště a "zavrklám" tím bazmekem, co v něm končí struna, přestavník se několikrát (dosaďte si náhodné číslo v intervalu 1-5) přestaví, ale pak se znovu zasekne a nereaguje na tlačítka na ovládacím panelu. Kabelem to není - pokud připojím kabel do druhého zhlaví, které je zapojeno stejně, všechno na něm funguje bezvadně (update: tedy fungovalo - do dneška, kdy odešly dva další přestavníky i na tomto zhlaví). Na to, že mají za sebou jen několik desítek přestavení během cca dvou týdnů "ostrého" provozu, je to docela smutné. Naštěstí jsou ještě v záruce. Jdu vyřizovat reklamaci a shánět osm Želv - původně jsem měl peníze schované na druhého Kocoura ČSD. :( Co mě ale s.re nejvíc - čeká mě rozebírání celého segmentového kolejiště, abych mohl z layoutu vyndat oba segmenty se zhlavím a mohl tam namontovat ty Želvy, protože jsou podle Murphyho zákona na tom nejméně přístupném místě.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod sidlo » úte 19 led, 2021 12:02 pm

Zkus zvednout napájecí napětí, tedy pokud je to možné.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » úte 19 led, 2021 12:45 pm

Napětí je 12V = stabilizovaných (ze 7812). Vím, že při nižším napětí to zlobí, mám to vyzkoušeno (když to nejelo na 10,5 V, protože byla chyba v zapojení :) ).
Předevčírem to normálně fungovalo, včera večer jsem si chtěl dát pár "koleček s mašinkama" před spaním a za chvíli mi místo ježdění šla pára z uší. Pověnoval jsem tomu teď hodinu a výsledek je ten, že to pořád úplně nefunguje. Někdy se přestaví výhybka klidně pětkrát po sobě a někdy dojede jen z jedné polohy do druhé a pak musím vlézt pod kolejiště, v mezích vůlí "zavrklat" s jezdcem (samozřejmě to nepáčím přes převody), vylézt, zmáčknout tlačítko a zase to jde (jeden nejde pořád). Ještě změřím napětí na výstupu zdroje, ale to by se muselo stát nevím co, aby z toho nelezlo těch 12V.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kapmor a 6 návštevníků