Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod sidlo » pon 15 čer, 2015 11:06 am

Taky znám tu situaci, kdy se z normální krajiny vhodné pro vedení tratě se stal vojenský újezd. Pevně věřím, že po novém zatrasování železnice nedojde ke změně strategických plánů obrany mocnářství. Trochu mě uklidňuje, že moje nové prostory jsou dostatečně nehostinné, aby byly využitelné pro potřeby armády.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 15 čer, 2015 12:08 pm

sidlo píše:Taky znám tu situaci, kdy se z normální krajiny vhodné pro vedení tratě se stal vojenský újezd. Pevně věřím, že po novém zatrasování železnice nedojde ke změně strategických plánů obrany mocnářství. Trochu mě uklidňuje, že moje nové prostory jsou dostatečně nehostinné, aby byly využitelné pro potřeby armády.

Při osidlování pustin je potřeba postupovat opatrně a rychle. Já už mám za sebou též dvě územní ztráty, ovšem nikoliv díky armádě. Jsou připsány na vrub průmyslovým a skladovacím areálům (dílna) . První proběhla v době plánování, pro druhou jsem vypustil jeden díl rámu. Opuštěné území je zatím stále pod civilní správou. Ono je pěkné mít kolejiště přes celou místnost, ale pracovní stůl přijde vhod.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod jirkah » pon 15 čer, 2015 1:32 pm

Tak u mě naštěstí , má politická situace pozitivní dopad , plán začal u jedné stěny a budou obsazeny tři.Naštěstí mám dobrý stavební dozor syna je mu pět let :D
Je , ale pravda , že začátek nebyl jednoduchý :lol:
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » pon 15 čer, 2015 2:01 pm

Tak jsem se po několika nocích prokreslil k novému návrhu. Utěšuje mě to, že je výrazně stavebně jednodušší (jen 1 vrstva namísto 2) a přitom jsou alespoň částečně zachovány prvky, které jsem chtěl (výhybky EW3, delší lokálka, viditelné úseky s "přijatelnými" poloměry - R700-R900, kromě posledního oblouku před koncovou stanicí). A také je možné zachovat prakticky celou hotovou koncovou stanici kromě posledního segmentu, ale ten má jen 40x40 cm a klidně ho oželím (krajinu přenesu na nový 20x40 cm). Na hlavní trati to bohužel dopadlo s Rmin = 396, abych se vůbec vešel do rozumných rozměrů a délky stanice (max. ~190 cm užitečné délky). Možná vás překvapuje to viditelné "skryté nádraží", ale jednak je tam dobrý přístup (ale nesmím ztloustnout :) ), druhak už to nebylo kam jinam dát. Staniční budova ve Snědavě by měla určitě víc místa na druhé straně, ale nelíbil se mi přechod hlavní koleje při nástupu/výstupu do lokálky. Zachování osy hlavní koleje v ose segmentů má ve stanicích svůj důvod - jsou kompatibilní s normou pro modulovku (je to sice co by kdyby, ale jeden nikdy neví...). Jo a ten angličan 12o opravdu existuje, našel jsem ho v Petrohradě (http://tt-model.spb.ru/2-2/, položka "dvojnoj perekrestok sreločnyj").

Tak co vy na to?
Přílohy
Landek-Snedava-II.GIF
Landek-Snedava-II-hotovo.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod jirkah » pon 15 čer, 2015 2:45 pm

Tome to vypadá dost dobře a myslím ,že to je opět pěkný prostor ke stavbě.Potom ,že armáda neustupuje :D
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod D » pon 15 čer, 2015 3:16 pm

lajblt:
A nechceš i to zadní nádraží udělat s normovanými modulovými čely?
Stačí ho malinko zkrátit, aby vjezdové výhybky byly až v rovině staničních kolejí.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 15 čer, 2015 4:35 pm

lajblt: Řekl bych,že jsi to uchopil za špatný konec,manželka ti chtěla pravděpodobně decentně naznačit,že očekává poněkud větší rekonstrukci a ne přestavení starého nábytku. :D Já musel také nejdřív investovat do nových skříní a teprve pak jsem ty staré mohl rozebrat. :mrgreen: Jinak jsem z té poslední přílohy poněkud zmaten :shock: :idea: ,k čemu v místnosti nábytková stěna bez sedací soupravy? :oops:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod sidlo » pon 15 čer, 2015 4:41 pm

Skrytou stanici umístit pod odbočnou stanici. Prostor uvolněný skrytou stanicí využít na vedení tratě v krajině - ať je na co koukat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » pon 15 čer, 2015 9:32 pm

2 D: Udělat i SN pro modulovku jsem zkoušel, ale nevejde se tam 6 kolejí potřebné délky (aspoň 2,1 m každá). Takhle je to 2x 2,4m a 4x 2,1 m.

2 Míra Lengyel: Ona to taky není obývací místnost. Je to (vytápěný) suterén s okny do zahrady (máme domek ve svahu). Nábytek je ještě z mého dětského pokoje (~35 let). :) Jsou to 4 knihovny (plné knih) systému Universal, co frčel v 70. a 80. letech a stojí na dvou skříňkách téhož. V podstatě je to taková "vzdáleně příruční knihovna", protože do obýváku ani dětského pokoje se nám už další knihovny nevešly (a to tam máme taky 4 ;) ). Manželku jenom vyděsilo, že by měla uprostřed místnosti "ostrov" a nenechala si to v žádném případě vymluvit, že to bude super, že to hned tak někdo nemá. Ještě jsem nezmínil, že pod horní stanicí musí být místo na zaparkování staré šlapací singrovky, na které si občas šiju věci na renesanci. :shock: I proto je tam převýšení 15 cm, protože singrovka je vysoká i s poklopem 103 cm a nad ní počítám (s rezervou na vytahování) 10 cm rám modulu. Základní výška (temeno kolejnic) dolní stanice a SN bude 100 cm, horní stanice 115 cm.

sidlo: To by se dalo, ale jak jsem psal nahoře, musí se tam vejít ta singrovka. :)
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » pon 21 bře, 2016 10:03 pm

Ahoj, tak jsem se dostal těsně před pokládku kolejí ve "skrytě viditelném" nádraží. A mám poslední šanci se rozhodnout. Co vím určitě je, že skryťák bude připraven pro napojení na modulovku pomocí přechodových modulů na obou koncích. Jenom si nejsem jist, jak to uspořádat v SN samotném. Mám dvě možnosti - buď pomocí jednoduchých výhybek na úkor délky kolejí nebo přes dva Baeslery (podmínka pro modulovku je Rmin = 500 mm v SN, tudíž DKW nepřipadá v úvahu). Jak byste to řešili vy? :)
Přílohy
Landek-Snědava-SNv1.jpg
Landek-Snědava-SNv2.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod sidlo » úte 22 bře, 2016 5:39 am

lajblt píše:přes dva Baeslery...

Já jsem se rozhodl dát do skryťáku Baeseler Tillig. Ono se to moc neprodává, u nás to není typizovaná výhybka. Než mi ji dodali, tak to trvalo více než půl roku a několikrát jsem to urgoval. Pozor na delší dodací dobu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod vobabaz » úte 22 bře, 2016 6:04 am

sidlo píše:
lajblt píše:přes dva Baeslery...

Pozor na delší dodací dobu.

Tady jsou skladem a ještě v akci http://www.masinky.cz/produkt/3742-TT-Dvojita-krizova-vyhybka-Baeseler/index.htm
Mirek
Uživatelský avatar
vobabaz
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon 19 kvě, 2008 8:25 pm
Bydliště: Střední Čechy

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod romino » úte 22 bře, 2016 7:06 am

Ahoj, nerozumiem naco tie odbocky v SN? Planujes na modulovke z toho nejaku odbocnu? Ak nie, skrat ho tak aby obluky domacej casti koncili na prvej vyhybke. Pre modulovku aj tak pises, ze pojdu este doplnit moduly s normo celom. Skratenie tam nebude moc velke pre domace jazdenie a pre modulovku mozes ked tak doplnit jeden modul do stredu na predlzenie. Ja tak natahujem SN Nove Mesto v TT od 3,5 do 5,5m podla potreby daneho stretnutia. Nebudes potrebovat ziadne krizenia. Neda sa sirka dat hned na 400mm. Na mobile to moc nevidim, no je tam len 300?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod lajblt » úte 22 bře, 2016 8:48 am

2 romino: To odbočení v SN je dáno tím, že pro modulové ježdění se použije přímá větev, pro "domácí" pak ta odbočná. Segmenty SN totiž nekončí na úrovni výhybek skryťáku, ale až u zdí místnosti (a jsou už hotové). "Domácí" segmenty navazují z boku, tudíž jinak to nejde udělat. Šířka 300 mm je daná celkovou šířkou sestavy - standardizovaných 400 mm už se nevejde (neotevřel bych dveře do místnosti).
Původně totiž nemělo být SN kompatibilní s modulovkou a koleje měly být o ~30 cm delší. Jenže jsem si pak řekl, že by to byla škoda, připravit se o tuhle možnost. Ale segmenty už jsou dány, tak to řeším dodatečně. :(
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Místní dráha Landek - Snědava (segmentové kolejiště)

Příspěvekod romino » úte 22 bře, 2016 9:13 am

Predpokladal som, ze to je ich dovod. No vyhol by som sa tomu. Pri pouziti dvoch vyhybiek si skratis kolaje ako pises a pri krizovatke to pojde na ukor spolahlivosti. Osobne ich mam dve na stanici a uz by som ich nedaval. Su zdrojom najvacsich problemov.
Pomial este nemas polozene kolaje, tak uprava segmentov nemusi znamenat problem. Tiez som rezal prvy segment. Povodne malmeter, teraz mam dva polmetrove. Na jednom kolajovu spojku, na druhom napojenie na jednokolajne celo aj s upravou sirky. Stanica ma sirku 500. K tomu som dorobil este jeden polmetrovy, kde je zase napojenie na dvojkolajku s upravou roztece kolaji a sirky modulu pre dvojkolajne celo. A stacil k tomu jeden rez a dve nove nenormovane cela. Pouvazuj nad tym. Tak isto pocet kolaji. Na SN pre modulovku je 5 malo. Jednu budes potrebovat na obchadzanie suprav a zostanu ti 4 na odstavenie.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků