Kolejiště TT 200x80

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod milan ferdián » úte 20 pro, 2011 9:08 am

mimoto píše:Tak jsem dneska celý den přemýšlel, jak to vyřešit a napojit obě smyčky na skryté nádraží, ale nějak se tam už nemůžu s ničím vejít. I jsem znovu přeměřoval prostor, kde má kolejiště být, jestli by se tam nějakej ten centimetr nenašel, ale těch 80 cm je opravdu maximum. Teď večer jsem zkoušel do kolejiště zakomponovat sestupnou spirálu, ale i ta se mi pak nepodařila nějak rozumně napojit na SN a zárověň ji umístit tak, aby nepřekážela jiným kolejím. Ale ještě není všem dnům konec. :D


Všiml jsem ,že šířka cca 80,0 cm u vás TTečkářů začíná být standartem a s tím samozřejmě spojen problém jak navrhnout uspokojivé kolejiště.Kolega chameleon zde představil viz výše jedno řešení kolejiště v tomto daném prostoru.Já si myslím,že by šlo navrhnout uspokojivé kolejiště,jenže to vyžaduje i skromnost na nároky provozu.Podívej se na poměr velikosti stanice dané k ploše.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod Jarda H. » úte 20 pro, 2011 10:59 am

milan ferdián píše:Všiml jsem ,že šířka cca 80,0 cm u vás TTečkářů začíná být standartem ......

Standartem snad ani ne, spíše je to zřejmě snaha nezabrat v bytě (kde většina bydlí) moc místa, aby se koníček nestal spíše problémem pro okolí !
U takových šířek pak musí kolejiště jít třeba směrem jako "kolejiště v akváriu" - viz ŽM, případně i parádní vylepšení, jaké z něj udělal chameleon - ten plánek se tu taky mihnul, na předcházející straně. Dá se sice i do 80 cm cosi vmáčknout, z tt-boardu mám uložený plánek - ovál / na oválu menší stanice / koncová stanice / na trati do koncové stanice vlečka (1 kusá kolej), 190 x 80 cm.
Je-li pak dostatečná délka, pak lze realizovat něco na způsob žst. Naděje (chameleon), o čemž se zmiňuje Milan. Tahle šířka v TT je sice relativně dostatečná, ale pořád málo, viz
milan ferdián píše: ..... že by šlo navrhnout uspokojivé kolejiště,jenže to vyžaduje i skromnost na nároky provozu. .... .
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod mimoto » úte 20 pro, 2011 11:04 pm

Taky bych radši řešil kolejiště ne na 80cm, ale třeba na 100 nebo na 120 cm. Ale bohužel jak píše Jarda H, volného prostoru u nás není tolik, abych mohl kolejiště rozumějších rozměrů postavit. Taky jsem už přemýšlel o tom jestli na uvedeném rozměru nepostavit Nka, ale tato velikost mi už přijde moc malá (Doufám, že mě tu teď Nkaři neukamenujou. :lol: ). TT je pro mě velikostně rozumný kompromis.
Ještě bych měl na vás všechny jeden dotaz. Když odhlédneme od teď řešeného kolejiště jako celku, zajímalo by mě, jaký máte názor na "horní žluté" nádraží. Jaké změny by jste tam udělali, co je tam špatně, co je nereálné nebo naopak co je tam třeba dobře.
mimoto
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 14 pro, 2011 7:43 pm

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod czhunter » stř 21 pro, 2011 8:47 am

Já myslím, že z hlediska ergonomie je 80cm maximální vhodná šířka pro kolejiště z jedné strany nepřístupné (u zdi), takže je rozumné ji volit, teoreticky bez ohledu na měřítko.

PS: Píše se standarD
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod HWSlot » stř 21 pro, 2011 9:28 am

czhunter píše:Já myslím, že z hlediska ergonomie je 80cm maximální vhodná šířka pro kolejiště z jedné strany nepřístupné (u zdi), takže je rozumné ji volit, teoreticky bez ohledu na měřítko.

PS: Píše se standarD


Cože ??? Jakže ??? Jestli to je tak jak myslím, tak já to mám spočítaný na 120cm... :D
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod milan ferdián » stř 21 pro, 2011 10:02 am

czhunter píše:Já myslím, že z hlediska ergonomie je 80cm maximální vhodná šířka pro kolejiště z jedné strany nepřístupné (u zdi), takže je rozumné ji volit, teoreticky bez ohledu na měřítko.

PS: Píše se standarD


Ano na dosah rukou.Problém začíná,když se modelář usmyslí stavět dvojkolejku v TT nebo dokonce použije modelovou velikost H0 pro vratný oblouk.U TT poloměr R310 je na hranici únosnosti.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod Jarda H. » stř 21 pro, 2011 12:33 pm

czhunter píše:.... PS: Píše se standarD


Dík za osvětu (bez postranních úmyslů :D a ironie ). Ještě bys mohl dodat na doplnění VŠEM, co nesprávně používají slov HOLT. Je velký rozdíl mezi slovy HOLT a HOLD. Kdo neví jaký, ať si to dohledá ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejiště TT 200x80

Příspěvekod HWSlot » pát 12 črc, 2013 10:23 am

Tak jak pokračujete pane kolego ? Nějaké novinky?
H0, H-centrála,DR5000, iTrain standart - nejlepší sw na ovládání domácího kolejiště.
Uživatelský avatar
HWSlot
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 19 pro, 2011 2:32 pm
Bydliště: home sweet home

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků