Zimní mikro kolejiště N

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » ned 15 led, 2012 7:29 pm

Digital ano, ale jen řízení vlaků, zbytek pak analog a trafo. Nevím co myslíš tím telefoním kabelem. Samostatné tlačítko se mi líbí, např. tohle http://www.gme.cz/kolebkove-spinace-do- ... -p631-051/ . Jen nevím jestli je dokážu pozapojovat a zda je tento způsob pro ovládání světel, staveb atd vhodný (napětí, počty polů, kontaktů atd...)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod fulda » ned 15 led, 2012 10:44 pm

Franky píše:Digital ano, ale jen řízení vlaků, zbytek pak analog a trafo. Nevím co myslíš tím telefoním kabelem.


Jestli jsi rozhodnutej pro analog, tak je to jedno, ale telefonním kabelem myslím ten kabel, kterej vede od telefonu do zdi. Posílal jsi nějaké obrázky, takže už doma nějakej kus digitálu máš, tak jsi si přece všimnul, jak je připojená maus. A taky jsi si všimnul, že máš na zesilovači ještš konektor slave a do toho se prostě připojí ovládací panel na vyhybky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » sob 21 led, 2012 9:08 pm

Ahoj, můj další dotaz a žádost o radu k elektronice se týká zapojení LED. Série i paralelní zapojení je mi z dostupných informací celkem jasné. Jen bych potřeboval poradit ohledně odporu. Např. při zapojení této LED do série po 3 ks http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-861/ mi odpor vyjde 120 Ohmů. Potřeboval bych, ale poradit do jaké kategorie pro něj šáhnout. Např. na stránkách http://www.gme.cz/rezistory/ je spousta kategorií a podkategorií a nerad bych šlápnul vedle. Zkrátka jaké typy odporů pro zapojení osvětlení kolejiště volit.
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod pekl024 » sob 21 led, 2012 9:35 pm

Dojdi si do prodejny, a kup odpory 0,25W, to bude stačit. Je lepší si dojít než kupovat po netu, jsou to halířové položky.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Myšpulín » sob 21 led, 2012 9:45 pm

Franky píše:Ahoj, můj další dotaz a žádost o radu k elektronice se týká zapojení LED. Série i paralelní zapojení je mi z dostupných informací celkem jasné. Jen bych potřeboval poradit ohledně odporu. Např. při zapojení této LED do série po 3 ks http://www.gme.cz/led-kulate-pouzdro/le ... -p511-861/ mi odpor vyjde 120 Ohmů. Potřeboval bych, ale poradit do jaké kategorie pro něj šáhnout. Např. na stránkách http://www.gme.cz/rezistory/ je spousta kategorií a podkategorií a nerad bych šlápnul vedle. Zkrátka jaké typy odporů pro zapojení osvětlení kolejiště volit.

Protože jsi toho moc nenapsal, budeme vycházet z toho, co jsi spočetl. Pekl024 mne předběhl, ale já to napíšu možná složitě, ale doufám, že to objasní problematiku nejen tobě, ale i ostatním. Tedy:

Obvodem poteče proud 20 mA = 0,02 A. Na odporu vznikne úbytek napětí podle Ohmova zákona U = R . I = 120 . 0,02 = 2,4 V (mimochodem z této hodnoty jsi ty stanovil tu hodnotu odporu).

Ztrátové teplo na odporu P = U . I = 2,4 . 0,02 = 0,048 W.

Podíváš li se do katalogu na pevné odpory, tak v ty nejslabší kategorii do 0,5 W jsou na ztrátové teplo 0,25 W a 0,33 W, tedy při použití těch nejslabších je budeš mít 5 x předimenzované. Pokud použiješ jakékoli silnější, předimenzování bude ještě mnohem větší, což je zbytečné. Protože jsme počítali s maximálními hodnotami, předimenzování bude ještě větší.

Tedy můžeš použít tento http://www.gme.cz/uhlikove-rezistory-do-0-5-w/rru-120r-p119-170/.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Odo » ned 22 led, 2012 10:48 am

Kolega se nejspíš ptal, jestli má sáhnout pro rezistor uhlíkový, metalizovaný, metal-oxidový, drátový, atd. :wink:
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Myšpulín » ned 22 led, 2012 11:51 am

Odo píše:Kolega se nejspíš ptal, jestli má sáhnout pro rezistor uhlíkový, metalizovaný, metal-oxidový, drátový, atd. :wink:

No jestli to bylo na mne, tak ono to spolu jaksi až tak moc nesouvisí. Nejdůležitější je příkon a hodnota. Dalšími kritériemi pro výběr jsou cena (to při větších odběrech), rozměr (jsem li omezen místem) a tolerance hodnoty (pokud stavím něco speciálního). A jestli je drátový nebo metalizovaný či uhlíkový je celkem nepodstatné (pro náš obor). Pokud najdu to, co hledám, můžu to použít.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » ned 22 led, 2012 4:18 pm

Takhle mi to stačí :) , díky všem
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » ned 05 úno, 2012 1:03 pm

Opět jsem trochu pokročil. Zhotovil jsem ovládací panel. Uživateli Pekl024 chci poděkovat za tip na tlačítka. Nakonec jsem zvolil 7ks kolébkových (6ks viz.obrázek, 7.ks se speciálním úkolem je prozatím schovaný - prozradím později :D ). Na vršku panelu bude klasická klávesnice na ovládání vyhybek. K těm jsem přidal přestavníky. Fleischmann umožňuje otočit je o 180° a tak lépe zamaskovat do terénu. Panel je z překližky a balsy - vnitřek jsem po zatmelení a vybrousení vystříkal Tamyiou XF-10 a následně zalakoval Sidoluxem.Z vnější strany jsem zatím panel nijak neupravoval - to až pozdějí při dokončování kolejiště a až budu mít nějákou představu. PS: za kvalitu fotek se omlouvám
Přílohy
IMG_3576.JPG
Vymaskovaný panel před nástřikem - vzdadu ono 7.tlačítko :)
IMG_3583.JPG
Panel téměř kompletní, připravený k osazení
IMG_3588.JPG
Přestavník
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 05 úno, 2012 1:12 pm

Bacha na ty přestavníky až je budeš zaštěrkovávat,chce to velmi pomalu a opatrně. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » ned 12 úno, 2012 6:43 pm

Momentálně čekám na objednané stavby, abych mohl vše na zkoušku osadit a pustit se do krajiny. Volný čas jsem využil na tvorbu vánočních stánků, kterými chci podpořit zimní atmosféru kolejiště( a které jsem záviděl H0kářům od Nocha). Z desky Evergreen a balsy to šlo celkem snadno. Uvažuji, že bych se jednotlivé stánky pokusil osvětlit pomocí mini LEDek, ale to už zatmelení, nabarvení a patině.
Přílohy
IMG_3597.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod dedo » ned 12 úno, 2012 9:02 pm

veľmi šikovné a utešené ... :roll:
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod DannyK » pon 13 úno, 2012 4:58 pm

Chatičky pěkné, ale ty dveře - je to jak od trezoru. Co takhle je naznačit jen proškrábnutím?
DannyK
 
Příspěvky: 64
Registrován: ned 03 říj, 2010 7:26 pm

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » úte 21 úno, 2012 4:44 pm

Dveře už tak nechám. Stavby pořád nedorazily, tak je na řadě barvení a osvětlení stánků žlůtými LEDkami 1,8 mm(2V). Ješt přemýšlím jestli do serie nebo paralelně. Následně bych je rád oživil "zbožím", což musím ještě vymyslet. Nějáké nápady, co za sortiment? :)
Přílohy
IMG_3600.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod fulda » úte 21 úno, 2012 5:29 pm

Ledky pokud to jde tak sériově, jinak dostaneš spotřebu ani nebudeš vědět jakou

Do stánků pochopitelně modelové kolejiště. nic velkého, třeba malej Zetkovej oválek - jako mají tady: http://www.youtube.com/watch?v=NKXYdzH0DKA
:mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník